Srbi i islam

Poruka
21.521
Ми Срби имамо историју какву имамо и од ње се не треба скривати.
Ми смо једини балкански народ (а можда и европски) који се у својој историји озбиљно супротстављао Исламу и исламском освајачу (некада највећој светској сили) Османској империји.
Нећете наћи ни код Грка, ни код Бугара, нити код Румуна бојеве са Турцима какви су били рецимо:
-Битка код Галипоља 1312.
-Битка код Стефанијане 1344.
-Битка код Дидимотике октобра 1352.
-Маричка битка 26. септембра 1371.
-Битка на Дубравници 1381.
-Битка код Плочника 1386.
-Битка на Саурском пољу 1385.
-Битка код Билеће 1388.
-Косовска битка 28. јуна 1389.
Нећете нигде на Балкану наћи ни отпор какав су исламском освајачу пружали Срби попут:
-Грачаничка битка 1402.
-Опсада Новог Брда (1440–1441)
-Османски поход на Србију 1425.
-Османски поход на Србију 1427.
-Османски поход на Србију 1437.
-Османски поход на Србију 1438.
-Османски поход на Србију 1439–1444
-Варнински крсташки рат 1443.
-Битка код Ниша 1443.
-Куновичка битка 1444.
-Косовска битка 1448
-Османски поход на Србију (1454–1455)
-Битка за Крушевац 1454.
-Битка код Лесковца 1454.
-Османски поход на Србију 1456.
Угари су једини озбиљније на почетку организовали отпор против Османлија али опет су у њиховој војсци и биткама доминирали Срби који су једини непрестано јуришали и борили се против исламског освајача. Зато имамо и ове битке у којима су Срби учествовали и самостално и као угарски савезници:
-Опсада Београда 1456.
-Опсада Смедерева 1456.
-Пад Београда 1521.
-Османски поход и освајање Деспотовине Србије 1459.
-Османски поход и освајање српске земље Босне 1463.
-Опсада Јајца 1463, за време похода на Војводство Светог Саве.
-Османско освајање српске земље Зете 1499.
-Од 1447. српски деспот се нашао у избеглиштву, као угарски вазал до њеног распада 1540. год. провео је у непрестаној борби против турака.
-Битка на Хлебовом пољу 1479.
-Мохачка битка 1526.
Чак и за време најинтензивније турске окупације и наметнутог шеријатског система, једино се Срби у Европи буне и устају на Турке попут:
-Дугог Османског рата (1593–1606)
-Великог банатског устанка 1594.
-Српске буне (1596–1597)
-Великог турског рата (1683–1699)
И не само као поробљена раја, Срби интензивно учествују у свим аустријским ратовима са Турском империјом и чувају аустријску границу од Турака у оквиру режима Војне крајине, бранећи продор Ислама у Европу. У исто време у Црној Гори и Брдима почињу непрестане борбе са Турцима. Зато Срби узимају оружје и у:
-Бечком рату (1683-1699)
-Аустријско-турском рату (1716-1718)
-Турском заузимању Цетиња 1785.
-великом устанку Коче Анђелковића “Кочина крајина” из 1788.
-Боју код Мартинића 1796.
Касније Срби, једини, сами и без било чије помоћи успевају да се ослободе од Турака у Црној Гори под теократском управом митрополита Петровића, а нарочито за време Карађорђеве и Милошеве револуције:
-Први српски устанак (1804-1813) предвођен Карађорђем
-Хаџи Проданова буна 1814, предвођена Хаџи Проданом Глигоријевићем
-Други српски устанак 1815, предвођен Милошем Обреновићем.
Поврх тога, Срби настављају да раде на ослобођењу осталих српских покрајина и воде интензивне ратове и буне против Турака попут:
-Невесињске пушке 1875.
-Црногорско-турског рата (1876-1878)
-Првог српско-турски рата (1876-1877)
-Другог српско-турског рата (1877-1878).
И тако смо ушли у 20. век.
Читава српска историја и колективни менталитет састоји се у отпору исламском освајачу оличеном у Османској империји. Наше колективне представе, приче, песме, слике, историјска свест, хајдуци, ускоци итд. и скоро све везано за нас као Србе упућују на то.
Највећу жртву у отпору Исламу смо поднели ми Срби и најскупљу цену смо платили у морима крви и ко зна колико побијених за Крст часни и слободу златну. На слици имате један пример те цене. Ћеле Кула у Нишу направљена од српских одсечених глава као турска опомена свима који би да се буне против Османске империје.
И управо зато наш народ и наша борба може да послужи као инспирација појединим западним лудацима да чак убијају недужне људе у својим богомољама, попут овог лудака из Новог Зеланда.
Али ми немамо шта да кријемо. То смо ми и то су наши преци који су се борили часно и чојствено за нашу слободу и наш начин живота. Свима све најбоље желимо, само нас Србе заобиђете и не покушавајте да манипулишете нашом историјом.

cele kula.jpg
 
Ovo govori o srpsko-turskim sukobima kroz istoriju, islam je tu sporedna cinjenica.

Нетачно, реч је о сукобу цивилизација.

- - - - - - - - - -

Далеко од тога да други народи немају повест озбиљне борбе против муслиманских освајача.

Увредљиво је том реченицом омаловажити Пољаке или Јермене или Грке. Све су то наша браћа.
 
Mi Srbi smo prihavatili hriscanstvo nasilno, jer su nam Rimljani iebali jeza decenijama. Pa smo prihvatili Islam jer su nam Turci iebali jeza.
Ne treba nam ni jedno ni drugo. Ali definitivno trebamo teroristima, izdajnicima, okupatorima, stranim agentima, agresorima, ulicnim bandama mi iebat jeza, svaki put!
 
Ovo govori o srpsko-turskim sukobima kroz istoriju, islam je tu sporedna cinjenica.

GREŠIŠ! Islam je suština , a Turci su sporedna činjenica.
Islam je iznad svake nacije i pojedinca. Turci su muslimani, prema njihovoj veri ceo njihov život je posvećen islamu koji se ostvaruje kroz pravne norme. Obaveza Turaka prema njihovoj veri je da šire islam, odnosno islamsko pravo. Islamsko pravo nije samo element islama, već njegov funkcionalni izraz.
Naši sukobi sa turcima i šiptarima, nisu ništa drugo nego sukobi sa muslimanima, to su izvorno verski sukobi.

- - - - - - - - - -

Ekspert za Islam je naš profesor Miroljub Jevtić koji je utemeljivač naučne discipline Politikologije Religije.
Evo jedan od snimaka na kojima objašnjava odnos Srba i islama.
 
Selektivni pristup je pogubna stvar u sagledavanju prošlosti . Prvo se postavi neka ideja (teza) pa se za nju traže "dokazi" i naravno uvek se nađu :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
netacno, kulturoloski srbi vise pripadaju bliskoistocnoj nego zapadnoj kulturi, kao i bugarska i albanija. prilog u tome ide i zivotni standard.

Блискоисточној? Не лупетај Сурчинац.

Ми смо византијски комонвелт (Срби и Бугари), са тим да код Срба има и солидних западних утицаја и тенденција јер су живелу у 3 па 2 тадашње велике силе (ОЦ, АУ, Венеција).
 
Соћо, шта је питање? Ислам је широк појам, нису сви исламисти турци и нису сви муслимани непријатељи. Са некима нисмо имали никаквих додира кроз историју а дешавало се да су баш турци хтели да нам помогну.
Можда ниси знао за догађај кад је Ататурк у Анкари посредовао сусрету Милана Стојадиновића и шефа руске војне мисије Ајдемана. Лидер земље која је водила од 1568 до 1914 чак тринаест ратова са русијом и која је уз помоћ исте те Русије најурена из Србије покушава да помири србе и русе. Бизарна ситуација.
 
Ја сам ПРАВОСЛАВНИ СРБИН и немам било шта против било које вере - али када је у питању ислам и исламисти постоји велики проблем У ЊИХОВОЈ АГРЕСИВНОСТИ - да нису агресивни Аја Софија(Св.Софија) у Истанбулу(Цариграду) не би била Музеј и не би се тако звала................ да не помињем милион других агресивних акција против хришћанства и православља..........
.https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Аја_Софија
 
Poslednja izmena:
Ја сам ПРАВОСЛАВНИ СРБИН и немам било шта против било које вере - али када је у питању ислам и исламисти постоји велики проблем У ЊИХОВОЈ АГРЕСИВНОСТИ - да нису агресивни Аја Софија(Св.Софија) у Истанбулу(Цариграду) не би била Музеј и не би се тако звала................ да не помињем милион других агресивних акција против хришћанства и православља...........

Шта би била Аја Софија, црква?
 
Ја сам ПРАВОСЛАВНИ СРБИН и немам било шта против било које вере - али када је у питању ислам и исламисти постоји велики проблем У ЊИХОВОЈ АГРЕСИВНОСТИ - да нису агресивни Аја Софија(Св.Софија) у Истанбулу(Цариграду) не би била Музеј и не би се тако звала................ да не помињем милион других агресивних акција против хришћанства и православља...........

Мито, са ким би пре попио ракију, Башаром Ал асадом и његовом пустињском ружом или са Алојзом Степинцем?
 
Evo koliko su Turci lose uticali, tacno se vidi gde su se Turci najvise zadrzali tu je i najveci procenat nepismenih. Steta sto nismo uspeli da se odbranimo u 14 veku :(

Па бре ово је из 1971, кажу описмениш се за пола године, а нама Турци криви 150 година пошто су отишли.

- - - - - - - - - -

Свашта, храм Св.Софије (Св.Премудрости) ЈЕ СЕДИШТЕ ВЕСЕЉЕНСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ И ВАСЕЉЕНСКОГ ПАТРИЈАРХА ---- читај мало, забоди нос

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Аја_Софија

Си луд бре ти, ко да иде у ту цркву кад тамо одавно нема ниједан верник.

А тај Васељенски, јел то беше онај што је направио раскол недавно?
 
Па бре ово је из 1971, кажу описмениш се за пола године, а нама Турци криви 150 година пошто су отишли.
- - - - - - - - - -

Си луд бре ти, ко да иде у ту цркву кад тамо одавно нема ниједан верник.

А тај Васељенски, јел то беше онај што је направио раскол недавно?

храм Св.Софије(Аја Софије) - ТО ЈЕ ПРОСТО ФЕНОМЕНАЛНА ЛЕПОТА........

..
Comnenus-mosaic.jpg
Detalj sa čuvenih freski * Brod (omphalion), središnji i glavni deo crkve koji se proteže od ulaza (narthex) do prolaza pokraj oltara ispred svetišta, mesto je gde su carevi bili krunisani.

* Zemljotres iz 558. godine znatno je oštetio kupolu Aja Sofije. Tokom 562. podignuta je na visinu od 182 metra, a zidovi su ojačani. Težinu kupole podržava niz manjih kupola, arkada i četiri velika luka.

* ”Stub koji plače“ ili „stub želja“. Tako se zove jedan poseban stub na severozapadnom delu crkve. Jedan je od stotinu stubova u zdanju delimično prekriven bronzom, sa rupom u sredini, vlažan na dodir. Navodno je blagosiljan od strane Sv. Grgura, što je mnoge vernike dovelo do Aja Sofije da dodirnu stub u potrazi za božanskim isceljenjem.

* U želji da modernizuje državu po ugledu na zapadne države Evrope, 1934, Atatürk i turska vlada su izglasali mnoge zakone kojima zabranjuju određene islamske običaje. Takvim merama sekularizacije bivša katedrala i džamija pretvorena je u muzej.

*************************
п.с.
Да, садашњи Васељенски Патријарх је направио РАСКОЛ........:sad2:



 
netacno, kulturoloski srbi vise pripadaju bliskoistocnoj nego zapadnoj kulturi, kao i bugarska i albanija. prilog u tome ide i zivotni standard.

Da, jeste, evo dok pisem na kompjuteru sa softverom napravljenom u USA nista ne moze da me tako kulturoloski obogati kao kada pojedem ratluk, jbt.

Srpska sarma je unikat. Ne jede se u istambulu. :ok:
 
netacno, kulturoloski srbi vise pripadaju bliskoistocnoj nego zapadnoj kulturi, kao i bugarska i albanija. prilog u tome ide i zivotni standard.

Ne troluj.

- - - - - - - - - -

Da, jeste, evo dok pisem na kompjuteru sa softverom napravljenom u USA nista ne moze da me tako kulturoloski obogati kao kada pojedem ratluk, jbt.

Srpska sarma je unikat. Ne jede se u istambulu. :ok:

To što imamo otomanskog uticija ne znači da smo bliži Bliskom istoku nego zapadu.
To što Srbi ne vole Zapad iz političkih razloga je druga priča.
 
Срби хришћани имају искуства са исламом и њима се не би десила новозеландска ситуација јучерашњег дана.
 

Back
Top