Ovi danas, i spas od ekonomskog napredka.

rechner27

Domaćin
Poruka
4.335
Pozdrav za sve!

Autorska tema.

(Nadam se da nece zaci puno u oblast politike, mada se tice i nje.)

U spoljnom svetu zaista ne srecem ljude odusevljene nasim ekonomskim rezultatima. Medjutim, vec neko vreme na pojedinim forumima, pa i na ovom, susrecem se sa malobrojnim ljudima koji tvrde da je ova vlast ucinila vise dobrog za ovaj narod, nego sve prethodne, i da to brojke pokazuju. Naravno, na TV samo takvi i pricaju. Pretpostavljam da veruju u pricu o suficitu, i napredku u svakoj oblasti. Voleo bih da se ti isti ovde jave, i pokazu koliko bolje mi to zivimo danas u odnosu na period pre, i objasne u kom pravcu oni vide buducnost. Posebno neki pokusavaju da odbrane onih 10000e po radniku, nije im jasno gde je to u Srbiji jeftina radna snaga, turizam cveta... Zanimljivo je da svako ko se suprotstavi tome, ili hoce da napusti drzavu iz ekonomskih razloga, dobija titulu NATO placenika ili zutog opozicionara, ali ja bih preporucio svima da se udaljimo od rasprave o ratu i opoziciji, i da se drzimo teme o ekonomiji.

Ja licno smatram da je generalno stanje, i atmosfera znacajno gora nego ikada pre (ne pamtim toliko Slobino vreme, mali sam bio), da je dovodjenje tih ''investitora'' i otvarnje fabrika sa subvencijama najobicnija legalna pljacka, od koje covek dobija trenutnu crkavicu, i da sluzi samo u svrhu marketinga vlasti. Zapravo, utisak mi je da je sve marketing vlasti i u toj sluzbi.

Pokazalo se da je efikasnost investicija u Srbiji znatno manja nego u zemljama EU. Korumpirani ugovori, tajne klauzule i sta sve vec. Price o liderstvu Srbije, dok je sama stopa rasta najniza u odnosu na susedne zemlje. Stednja gradjana je i do dva i po puta niza u odnosu na zemlje Centralne i Istocne Evrope. Pogledajmo samo strane izvestaje o Srbiji, i necemo videti ni gram bombasticnog optimizma kao u izjavama ljudi koji kreiraju zivot u Srbiji. Mora biti da neko laze?

Koje su to ideje koje mogu promeniti tok nase istorije na bolje, i spasiti sto se spasti moze?

Kao osnovni problem, pored loseg i neodgovornog upravljanja finansijama, ja vidim nedostatak pravih i strucnih kadorva na mestima na kojima trebaju biti, dok se onim postojecim savetuje da idu ''van''. Sledeci problem koji ce slediti u narednih 5 godina je nedostak proste radne snage. Ovim tempom, ne vidim buducnost zemlji za 30-50 godina. Cak i pored bioloskih najava da nas nece biti za 200-400 godina, koje deluju kao optimizam. Bez ljudi, ne mozes imati ekonomski rast, a ni drzavu.

Meni licno i nije tako lose ovde, ali siru perspektivu u ovoj drzavi ne vidim u buducnosti iz vise razloga. I sam cekam na termin u Nemackoj ambasadi. Verujem da ce moje znanje biti cenjeno u tamo. Poslodavac trlja zadovoljno ruke, i kritikuje birokratiju i guzve. Jer firmi treba covek kao ja. Guzve u ambasadi su toliko velike, da nema sanse da se ista ubrza preko noci. No, mozda ja zaista zivim u najboljoj zemlji, a da toga nisam svestan? :D

Voleo bih da cujem misljenja, posebno ona koja zastupaju ekonomske postupke vlasti, a onda da damo svoje sudove i predloge za poboljsanje, ili da se povucemo pred dokazima da smo nezahvalni :)

Hvala!
 
Poslednja izmena:
Pa pocnimo.
1. Osnovni element ekonomske politike jedne vlasti je drzavni budzet. Jednostavno budzet 2012 je prognozirao dosta veci deficit od rasta bdpa sto rezultira povecanjem udela javnog duga u bdpu i otezava zaduzivanje a samim tim i razvoj srbije. Realnizovani budzet je imao deficit od vise od 5% na kraju te godine. A da pritom i pored velikog deficita kapitalni izdaci inace najefikatniji vid trosenja drzavnog novca u smislu njihovog uticaja na rast bpda su bili svega 22 milijarde dinara, 2019 oni su 165 milijarde. Kapitalne investicije su inace izdvajanja za osnovna stredstva namenjena izgradjni skola, bolnica, autoputeva, pruge... Premija rizika na nase obveznice je za 30 bodova veca od zemljanja centralne evrope 2017 dok je pocetkom 2014 bila 150 boda veca
2. Monentarna politika
NBS je zaustavio inflaciju pocev od 2013. Standard inflacije od 2000 te do 2013 je bio oko 8% i vise a sada je sveden na 2-3% i tako vec 5 godina. Inace ima kriticara da NBS finansira jak dinar koji ne odgovara izvozu sto nije istina a u stvari NBS kupuje evre cime uzima vise evra iz opcicaja i oslabljava odnos evra na prema dinaru. Nama su strane direkne investicije vece od deficita tekuceg racuna (tu ulazi i profit stranaca, veci uvoz od izvoza, dividende itd). Sad je kamatna stopa nekih 3% tada je bila oko 8%
3. Performans privrede
Ukupna srpska privreda je poslovala sa cistim dobitkom (odbijemo ukupnu dobit od ukupnog gubitka) u iznosu od 430 milijardi dinara a 2012 gubitkom od 63
https://beta.rs/ekonomija/ekonomija...srbije-u-2017-iznosila-437-2-milijarde-dinara

https://www.ekapija.com/news/742146/ko-su-najveci-gubitasi-a-ko-dobitnici-srpske-privrede

Javna preduzeca imaju dobit od 24 milijarde vs 72 gubitka 2012

https://www.blic.rs/biznis/privreda...milijarde-od-toga-najveci-deo-pripada/dnve3k7

Udeo izvoza u uvozu je skocio sa 59% 2012 na 77,4 2017

http://plutonlogistics.com/izvoznici/uvozizvoz-2017-kakav-je-bio-spoljnotrgovinski-bilans-srbije/

http://www.novimagazin.rs/ekonomija/povecan-izvoz-u-2012-godini-deficit-smanjen-za-24-odsto

Inace obe godine su bile susne pa su relevantni pokazatelji

Pocev od 2015, prvi put posle 25 godina je povecan broj zaposlenih u preradjivackoj industriji

http://www.makroekonomija.org/0-mir...radivackoj-industriji-po-opstinama-2001-2018/

Stopa ukupnih investicija prvi put od izbijanja krize dostize skoro 20%

Source: sekcija 5 kvartalnog izvestaja. Podaci o potrosnji bdpa. Rast investicija u osnovna sredstva je 9.3% a bdpa 4.3%. Ako znamo da je 18.5% 2017 onda prostom matematikom dobijamo 19.3% 2018 stim da nam treba bar 23 a pozeljno 25% za dugorocni rasti gde bi imali sansu stici evropu

4. Uslovi poslovanja
Nema potrebe linkovati doing business listu i listu WEF. Mislim da smo svi svesni poboljsanja. Svi vazni ekonomski akteri im daju na znacaju ne znam zasto jedan srbin nebi. Naravno CIE je i tu bolja od nas i moramo jos raditi

I na kraju strani investitori. Pa ne znam kolko ste upuceni ali u budzetu srbije za 2019 uredno je ispisana cifra namenjena subvencionisanju air serbia, fiata, stranih i domacih greenfield investicija. Radi se o ukupnoj sumi od 14.7 milijarde. Kad su smanjivali porez na zaposlene za 0.75% to je budzet kostalo cak 9 milijardi. Sto ce reci da mi za te pare mozemo smanjiti trosak prosecne plate za svega 500 inara (na 76000 kolko ukupno kostaju porezi doprinosi i neto zarada radnika) od cega bi dobar deo tog novca ostalo u sektoru usluga i trgovinu. Dok sa druge strane ovde dobijamo nove fabrike, masu zaposlenih ljudi, nove tehnologije i znanja, dosta fabrika je iz sekcije autodelova tako da postajemo atraktivniji za investiranje i velikih proizvodjaca poput VW. Samo cu reci da u susedu imamo bugarsku u kojoj je prosecna plata na nivou nase, clanica su EU i porez na dobit je 10%. Kako mislite da privucemo ikakve investitore bez subvencija. nace ono sto bi voleo da znate u vecini Kako ljudi odlaze, povecava se zaposlenost. Poljska nikad nije bila blize nemackom dohodku i standardu to nam je jasno, sad mi navedite neki poljski domaci brend? Inace kako se smanjuje broj nezaposlenih/neaktivnih plate ce skociti. Fabrike se ne seliti jer imamo mnogo povoljniju poziciju od bilo koga u nasem cenovnom rangu. Vredi reci i da sada subvencije uglavnom iznose 3000-5000 po radnom mestu u retko kad cine 20% ukupne investicije


I najbitnije. Ljudi ovde moraju biti svesni da cemo jako tesko ili nikada dostici evropski standard. I sama istorija nam govori slicno. Ako rastemo po stopi od 6% sto niko u evropi nije uspeo jos od pada socijalizma narednih 20 godina mogli bi ga stici. Cak i da se sve projekcije vlade narednih nekoliko mandata ostvare odlazenje ljudi nece prestati. Jer nasih 5% je 850 a nemackih 2% 1000 dolara
 
Poslednja izmena:

Odgovaracu po pomesanom redosledu, a mozda se u jednom odgovoru nadje i vise odgovora, a verovatno cu svasta u svoj ovoj zbrci i preskociti.

Najpre od poslednjeg. Znam da necemo stici taj standard, ali nam se prica da smo ga vec prestigli! To je ono sto vredja razum i tera ljude u razmisljanje gde ovo ide?!

Dobro, ja sam se uhvatio te 2012 kao pocetka nove '‘ere’’. Svakako da je bilo kolapsa te godine po svim savovima. Mozemo uzeti i u obzir ranije periode i uporedjivati. Ja ne bih propustio da pomenem i uticaj sankcija na privredu, kao i krizu 2008.

Sto se inflacije tice, pa ona je i bila konstantno u padu jos od pre 2012. Usled krize, naravno, bilo je kratkorocnih odstupanja, ali sve vreme je isla na dole. ?

Ako je verovati analizama, devizne rezerve navodno danas jesu na visem nivou. Ali to nisam istrazivao previse. Sto se kursa tice, znam da i ne mozemo puno uticati na to, (ili mozemo? :D) 2012.te je neki prosek bio oko 113, ranije i dosta nize od toga. Plate prosecne onda oko 43.000, danas 52.000. Nije li to mali pomak za najveci pomak veci od ‚Titovog‘?

Apropo obecanja plata, jako bih voleo da mi neko opravda struönjaka.
https://www.istinomer.rs/clanak/2688/Vucic-i-prosecna-plata:-Obecanja-i-najave

Gubitasi sa visokim platama i dalje postoje,i ogromni su i dalje. Mogu i da potrazim preciznije, ali kladim se da su stotine miliona evra u pitanju.

Udeo izvoza moze da se zahvali ukidanjem carine sa EU. Cim ucinis uslugu, moras nesto i dobiti za uzvrat. Bar ja to tako vidim.

Apropo BDP-a. Za period 2012-2017 prosečan rast BDP je oko (0.7-0.9) % godisnje, odnosno kumulativna (ukupna) stopa rasta za taj period je bila ne vise od 4%!.Da bi se Srbija izvlacila iz bede, minimalan godisnji rast BDP bi trebalo da bude bar 5% (godisnje). Za ubrzani razvoj u ovoj fazi neophodno je i vise od 10%. Dakle potrebna kumulativna stopa je 25 % za period 2012-2017, sto znaci da efikasnost srpske ekonomije, koju je vodio Vucic u periodu 2012-2017, je ispod 16% od minimalne efikasnosti koja je neophodna da bi Srbija posla ekonomski napred. Pre nekog vremena se hvalio Sinisa Mali rastom BDP od 4,5 odsto. Ne zaboravimo da je 2010 bio oko 4%. Napredno li je? A povrh svega, kritikuje region, od koga nije nista napredniji, vec i nazadniji. Bugarska ima prosecnu platu 550e. Za optimizam ja vidim jedino rast od sedam do deset odsto godisnje u periodu od deset godina. Sve ostalo je prazna slama! Cak i tih 6% koje si ti ne znam samo kako optimisticno prognozirao su nedostizne. A toliko je faktora koje mogu da nam srozaju stvar jos vise . Poput susa, pada proizvodnje struje…pa i berze ako polude, sve to ide u cudnom pravcu za celokupnu krhu ekonomiju.

Ovo bi trebalo da znaci da Srbija ne napreduje dovoljno ekonomski brzo ni da bi u skorijoj buducnosti stigla Bugarsku ili Rumuniju, a ni razvijenije bivse zemljle u tranziciji poput Estonije,Ceske, Slovacke, a da ne spominjemo razvijene zemlje Evrope.

Pre se Tabakovicka hvalila rastom reditnog rejtinga. Rast kreditnog rejtinga moze biti dobra stvar, ali da se to predstavlja kao uspeh, i to u tzv 'non investment grade speculative‘ a istovremeno cuti, da se obveznice koje Srbija emituje i dalje smatraju za „junk bonds“... Dakle samo 'fikcija' u kombinaciji sa 'drugom najjacom valutom na svetu'? -Da citiram Jorgovanku- :)

Subvencije i nisu nesto novo, ta ideja je ukoliko se ne varam bila aktuelna od 2006-7, samo je tek tamo kasnije 2014te doslo da je da za velike investitore drzava dala subvencije i do 50 posto ukupne vrednosti investicija. Ugovori o subvencijama između države i investitora traju uglavnom od tri do pet godina, da tako kazemo… Medjutim, prema podacima NZS od pre godinu-dve, skoro tri četvrtine radnika zaposlenih u firmama koje su dobile državne subvencije, dobilo je otkaz kad su te subvencije istekle! Plus cuveni primer otkaza radnika na bolvanju itd. A naravno da NZS nije dao imena firmi, vec je pokusao da opravda to brojkama da poslodavac koji je dobio 250.000 po zaposlenom, je na mesečnom nivou zapravo dobio subvenciju od 10.000dinara, a njegova obaveza prema tom zaposlenom, uz uplatu odgovarajućih poreza i doprinosa, iznosi oko 38.000-40.000. A sta cemo sa dodatnim pogodnostima drzave strancima, gde je drzava rado ustupala zemljišta bez naknade, preko ulaganja u infrastrukturu ali i oslobađanja od pdva, poreza i doprinosa? Da nije malo prevelika cena za jedan mandat vlasti posle izbora? Jos nemamo podatke za ove iz 2015-6-7 jer su u fazi kada ne smeju da otpustaju radnike, a sta ce biti posle, bas da vidimo. Meni sve to izgleda kao davanje para drzave za radna mesta, radi prikazivanja pada broja nezaposlenih, radi dobijanja izbora na te fore. Nista novo, ali ovi su to usavrsili do perfekcije! U pravu je Vucic kada kaze da nije davao 10.000 za radno mesto, davao je mnogo vise!
Bildschirmfoto 2019-03-16 um 23.06.32.jpg

Bildschirmfoto 2019-03-16 um 23.05.30.jpg

a kako je to isplativo, odnosno kada?

Od znanja i tehnike tih kompanija mi nemamo nista. Te kompanije nisu ovde dosle da nam ostave znanje i tehniku. Mi nase ljude sa znanjem teramo u EU. Masa zaposlenih ljudi o kojoj pricas uglavnom radi za bedne plate i uglavnom su to nuzni poslovi za sve. Ponavljam, uglavnom! Tacno je da je klima za ulaganje povoljna, ali druze, ko ce da radi za te pare i kada ce se to isplatiti? Tacnije, mozda hoce ovi iz Avganistana i Egipta. Iseljavanje sopstvenog stanovnistva nece dati ama bas nikavu korist za maticu, u pogledu drzave ’Srbija’.

-Air Serbia je primer gubitasa usisivaca. Da nisam na aerodromu svakih mesec dana, pa i da poverujem prici. Pa da nije tih subvencija, oni bi poslovali samo u gubitku. Koliko samo placaju liniju za Njujork, a sta bi sa Pekingom? Ranije je bio pravi rucak u avionu, a danas si srecan ako ti daju ribice i vodicu. I jos dodje premijerka i prica ba sna aerodromu kako Srbija nije zemlja jeftine radne snage!? Da nastavim o avio sunovratu-I pored svog zivog novca, njima se dugovi prastaju. Niske aerodromske takse za njih, odnosno Etihad, a proteruju low cost kompanije visokim taksama. Ali takoje to, kada hoces naprednu kvazi nacionalnu kompaniju. Suprotno vredja napredni ‚ponos‘. Otimaju protiv svake normale Nisu aerodrom, i pored povecanja putnika iz Nisa sa 30.000 na 300.000…

-A ostaje jos 1000 pitanja kako i zasto, sto kod privatizacija, sto kod suludih (ocajnickih) poteza: Uzimanje plata i penzija? Povecanje akciza, odnosno sve, uprkos padu cene nafte? Telekom koji po ceni nekoliko puta preplacuje one televizije prilikom kupovine mozemo smatrati dobrom investicijom? Privatizacija PKB-a? Milioni za FK CZV i PAR i ostale? Ja ne vidim da se oni mogu pohvaliti delicem onoga cime se hvale...
 
Poslednja izmena:
Naravno da kriza jeste uticala na povecanje javnog duga ali je trebalo izvrsiti bolne rezove i to sto pre. To je nova garnitura bila u sposobnosti da uradi. Danas lideri opozicije kritikuju fiskalnu konsolidaciju kao meru. Kod sa druge strane fiskalni savet, nezavisni ekonomisti i relevantne svetske institucije opisuju je kao neophodnu. Radi se o najvaznijem desavanju u ekonomskoj istoriji srbije u ovoj deceniji. Pritom postoji i cinjenica da su plate i penzije vracene a budzet je u okviru targeta. Ono sto prvo fiskalni savet istice kao neophodno je dugorocno odrzavanje deficita na nivou od 0.5% bdpa. Trend akumulacije javnog duga je prekinut i on se sad vec neko vreme topi

Sad inflacija. Inflacija je bila na skoro 10% u proseku 2000-2009, 2010 pada na 4% pa 2011 i 2012 dostize 12-13%. 2013 je na nekih 8 sto je opet u okviru dugorocnog trenda. Stvar se menja fiskalnom konsolidacijom 2014 koja smanjuje agregatnu traznju samim time i utice na inflaciju. Jednostavno kada imas 500k zaposlenih u javnom sektoru i jos 1.5 penzosa i kad im smanjih primanja naravno da ce napraviti smanjenje u inflaciji. To je takodje jedna od prednosti fiskalne konsolidacije. Sa druge strane inflacija nije eksplodirala kad su primanja vracena. Objasnjenje? Nista vise nego veca proizvodjnja


To me navodi na tvoju priprimedbu u vezi sa rastom bdpa. Ako drzava smanji potrosnju i zaduzivanje samim tim i agregatnu traznju naravno da ce doci do usporavanja rasta BDP-a. To je bio slucaj sve do 2018 kad su primanja vracena i odmah vidimo efekte dobrog privrednog rasta te godine. Sad smo dostigli "standard" od 3.5%. Inace rast privrede EU ove godine ce biti otprilike na nivou 2010 i 2011 a tada smo i pored intenzivnog trosenja drzavnog novca dostizali rast od 1-1.5%. Znaci da smo se bukvalno digli za tih 2% koje nam jos fali da imamo srednjorocno zadovoljavajuce stope rasta. A za to nam sad fale samo finese (jacanje institucija, osnazivanje investicija, obrazovanja) u poredjenju sa grubom istinom da smo isli ka bankrotu do 2014. Inace opet cu napomenuti fiskalni savet apeluje na dodatno dizanje drzavnih investicija za jos 1% bdpa ne obazirajuci se na to da su izdvanjanja za kapitalne investicije 6 puta vise nego 2012

Inace rast od 4% 2010 se mogao desiti tamo u pretkriznim procenama godinama pre nego sto smo mogli videti kolko je bio a bio je
https://www.istinomer.rs/ocena/1690/Rast-BDP-se-nastavlja

Inace 2011 je porastao 1.6%. Obe godine ispod rasta EU uz ogromno trosenje budzeta koje bi trebalo taj rast da stimulise

Isto prosecna plata u bugarskoj je vise 473 a u srbiji 443 evra. Mislim da su uzimali podatke za decembar ali cinjenica je da je laz da je prata u bugarskoj prestigla 500 evra, kao i kod nas. Molim te ne bavi se mahinacijama za koje optuzujes druge
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

Sto se tice drzavnih obvenzica. Cinjenica je da nam je premija rizika u poredjenju sa CIE pala sa 150 bazna poena na 30. A kreditni rejting na BB sa pozitivnim izgledima u porednuenu sa BB- sa negativnim a moodys sa B1 pozitivan na Ba3 stabilan. Inace dinar u poredjenju sa evrom jeste ojacao tokom 2018 sad dal smo drugi ili ne je finesa koja me ne zanima. Inace kreditne agencije su poprilicno nereaktivne i po prirodi obazrive ali da cemo dostici BBB- tj Baa3 hocemo. Jednostavno pad od oko 20% sa daljom tendencijom pada moze sve samo da se ne primeti. U roku od godinu dana nam dizu rejting za jedan stepenik sigurno ako ne vec ovog juna. Investicioni kreditni rejting koji inace nikad nismo imali ali mu nismo ni biki blizi dobijamo u roku od 2-3 godine. Inace budzet iz 2019 izdvaja 20% manje za kamate nego onaj iz 2018. Jednostavno pogledaj i uporedi prinose sad i pre 5-7 godina

Sto se tice subvencija reci mi gde bi pametnije ulozio tih 14 milijardi godisnje. Podrugljivo ste gledali na poresko rasterecenje od 0.75% na bruto platu koje je kostalo 9 milijardi. Tih 9 milijardi su podelili svi od malih trgovina preko lanaca, kafica, uprave drzave a najmanji deo je iskoristila proizvodnja. Ja odgovorno tvrdim da je su subvencije po otvorenom radnok mestu generisale mnogo vecu privrednu aktivnost nego to rasterecenje. Inace i sam navodis da se radi o ugovorima potpisanim 2014-2016 kad je srbija imala mnogo goru poziciju na svim listama konkurentnosti, mnogo vecu nezaposlenost i mnogo gori privredni rast, mnogo visu stopu nezaposlenosti. Sem toga uglavnom se radi o investiranju u devastirana podrucja sem kapitalno invenzivnih investicija koje prirodno zastevaju vise novca ali i donose vece prinose. Deluje mi da je vlada smanjila podsticaje od tada. Takodje nema mi smisla otvarati duplo veci pogon da bi ga upola uposlio
https://www.025info.rs/vesti/srbija...o-radno-mesto-od-3000-do-7000-evra_22303.html

Ovako su precizirani novi uslovi za dobijanje podsticaja. Inace razlog zasto su dominantni investitori stranci je jer je domaca akumulacija previse slaba da sama otvori veliki broj radnih mesta od jednom. Mada ima i domacih kompanija kao bekament i bankom koji su otvorili pogone na isti nacin kao i stranci. Sa osnazivanjem smanjivanjem javnog duga, izgradnjom osnovne inflastrukture (zasta su predvidjeni iznosi vec dovoljni) i dobijanjem kreditnog rejtinga licno smatram da ce sva privredna lica koja investiraju u osnovna sredstva u glavnoj delatnosti poslovanja dobiti odredjeni procenat odbitka od poreza na dobit u iznosu odredjenom iznosu. Ali to kosta

Air Serbia- iznos subvencija air serbiji se godinama smanjivao a profit povecavao
https://media.tangosix.rs/2017/08/a6.png
Iznos subvencija iz 2017 je 20 milion evra naspram 16 miliona u dobiti. Znaci da su josuvek 4 miliona realno u minusu sto je mnogo bolje nego proteklih godina

Sem toga ovo je covek prosle garniture rekao:

Quote:,, Goran Radosavljevic koji je bio savetnik u Vladi Srbije od 2007. do 2011, a zatim državni sekretar Ministarstva finansija u Vladi DS-a do 2012. kaže da bi JAT mogao da proglasi bankrot da nije pronađen strateski partner. On kaže da nije bitno da li je država formiranje neke kompanije platila mnogo, već da li će kompanija posle nekoliko godina početi da ostvaruje profit.

“Znate, Slovačka je platila milijarde evra da autoindustrja dođe u Slovačku, ali danas izvozi stotine milijardi godišnje. Efekat toga kad pogledate iz današnje perspektive efekat davanja nekoliko milijardi je bio ništa, statistička greška. Da je ta priča propala da nema autoindistrije tamo oni bi rekli mi smo potrošili tri četiri milijarde evra i to je bilo skupo, sad se ispostavilo da je bilo jeftino. Znači sve zavisi od toga šta očekujete kao efekat”, kaže Radosavljević koji dodaje da Er Srbija još ne pokazuje realne znake profitabilnosti."

Gost na http://rs.n1info.com/Biznis/a380687/Insajder-Etihad-je-u-poslu-sa-Srbijom-napravio-dobar-posao.html

Bitno je da kompanije posle nekoliko godina postane samostalna a to za neo smo ispusili jer je sam Etihad u problemima, sumljam da na nivou cele grupe uospte mogu tih 10 aviona da plate jer im se gubici vec mere milijardama. Bilo kako bilo sve je bolje od Jata koji bi nastavio da akumulira gubitke (70 miliona evra FY2013) a sve to bi drzava jednog dana morala nekako da vrati ovako cemo spucati zbirno nekoliko stotina miliona ali necemo imati problema sa kompanijom vise
 

I ja kritikujem fiskalnu konsolidaciju na nacin na koji je sprovedena. Prosto, jedno je prica za javnost o otpustanju kadrova koji crpe budzet, a drugo je realnost, da su isti zamenjeni sns kadrovima, po nesto manjim platama ruku na srce. Jesu iz MMF-a i pojedini ekonomisti proglasili takvu konsolidaciju kao dobru, i cak nisu dozvoljavali nikakve promene jos mnogo vise od vlasti prilikom pokusaja povecanja penzija i zarada. Ekstra sto je protiv ustavno sve sprovedeno i sto ljudi imaju pravo da tuze drzavu za ovo. Jos jednu stvar si rekao, koju smatram ne bas sasvim korektnom, a to je da su zarade vracene. Nije vraceno nesto sto ti je uzeto. To sto je uzeto, vraca ti se danas u ratama, i predstavlja kao se povecanje. Znaci on ti fakticki nikada nece vratiti uzeto za period koliko je trajalo umanjenje. Dok su cene isle samo na gore. Struja, gorivo... itd. Apropo trenda pada javnog duga i odrzivosti, da li ti je poznato kako se to obracunava, i da li je bilo promena u obracunavanju koje dovode do boljih pokazatelja na papiru? Doduse, videcemo sta ce biti u buducnosti. Ja iskreno ne verujem da ce se nastaviti trend rasta bdp-a u vecem procentu, koji se moze odrzati na duze staze.

Apropo hrabrosti ove vlasti u smanjenju javnog duga, i jacanju gdp-a, kratko podecanje.
https://tradingeconomics.com/serbia/gdp Konstantno se islo unapred od 2000.te sve do 2008 kada je postalo gadnije, ali danas smo ispod nivoa pre 2008. Cini mi se da smo imali 2007 rast bdp-a od oko 7,5% kojih danas sanjamo.
Javni dug je takodje isao na dole od 2000 sa oko 200% bdp-a, da bi 2008 bio 28% bdp-a. E onda je kriza uticala na slabljenje privrede, doslo se na zaduzivanje po visokim kamatama, i eto ga dug 2012. Ali Vucic je nastavio sa zaduzivanjem, i sve ce to morati da se vrati, ako trenutno mozemo da projektujemo nesto zarad povoljnijih kamata i dogovora, sta ce biti ako dodje novih potresa kod skakanja ili pada valuta, ili neke nove krize kao 2008... Zbog tog smatram da je kriza 2008 gadno uticala na ceo tok privrede koja jeste bila u uzlazu do tada. Ono sto si naveo da moramo jacati institucije se potpuno slazem, i smatram da bi doslo do nemerljivog pomaka u svemu ako bi imali jace institucije. Problem nastaje u onome sto sam pre govorio. A to je nedostatak obrazovanih kadrova koji napustaju zemlju, a dolazak najgorih na najodgovornija mesta. Da ne bi zasli previse u politiku, zaustavicu se ovde. Ali ono sto imamo prilike videti od insttucija je u rangu 90' ako ne i gore.

Infllacija koja nije eksplodirala, na osnovu proizvodnje koja je veca, kao sto ti tvrdis, ja vidim jedino u cinjenici da si stimulisao proizvodnju, odnosno izvoz, onim merama i subvencijama drzave za strane firme koje proizvode i izvoze. Sa druge strane, izgubio si odredjen broj i penzionera prirodnim smanjenjem broja stanovnika, i drugih ljudi koji su se odselili odavde. Po analizi https://de.tradingeconomics.com/serbia/inflation-cpi vidi se blagi trend rasta inflacije u odnosu na raniji pad, ali hajde da sacekamo i vidimo efekte povecanja plata, koje su tek skoro povecane (vracene u ratama)

Apropo poredjenja podataka Bugarske i Srbije molim te uveri se.
https://de.tradingeconomics.com/serbia/wages. Srbija
https://de.tradingeconomics.com/bulgaria/wagesJ Bugarska

Ja ne smatram wikipediju merodavnijom od ovog sajta, psebno ako su nase podatke pogodili. Prevedi iznos 1205 bgn u evre pa se uveri. I videces jos bolje stope nezaposlenosti kod njih, i ne hibridni rast kao kod nas.

Apropo obveznica, odnosno kreditnog rejtinga, - Svakao da je povecanje kreditnog rejtinga dobra stvar za investitore. Ali, rejting "BB" za lokalnu valutu znači "Non-investment grade speculative", sto nije povoljno i to je dugorocna projekcija. Kratkorocna projekcija je B, ili "Highly speculative", sto je oznaka iznad "Substantial risks". Dakle, ovo znaci da smo veoma veoma losi i da ne treba ulagati u Srbiju. Ako rejting BB, uporedimo sa djackom ocenom od jedan do pet (nedovoljan- odlican), znaci da je Srbija dobila 2 minus, ali za pismenu Jorgovanku je to super ocena. Tako da, ja sumnjam u takav optimizam koji ti gajis... Znaju ulagaci (posebni inostrani) zasto kupuju drzavne obveznice Srbije. Ako kojim slucajem budu nenaplative, a bice, jer drzava nema para, onda ce ulagaci dug Srbije prema njima naplatiti u naturi, a to znaci oduzimanjem infrastrukture od Srbije u korist ulagaca... Na taj nacin Srbija se javno rasprodaje za bagatelu a narod uvodi u duznicko ropstvo u mnogim segmentima zivota. Dodacu jos nesto, pa i da skocim malo sa teme. :) Dinarske obveznice nisu interesantne ljudima, jer ovde ljudi nemaju tu naviku da stede na takav nacin. Tome u prilog ide fijasko emisije drzavnoh obveznica od pre oko 1-2 godine, usled nedostatka poverenja u ''pravnu' drzavu. Nema tu malih akcionara....da ne duzim :D

Subvencije- Potpuno je suludo da domaće firme placaju poreze da bi se onda tim novcem finansirala njihova konkurencija koja dolazi iz inostranstva. Jedna glup primer za koji ces da me obesis ali moram da ga napomenem.- Ljudi u Srbiji su mnogo siromasniji od vlasnika Fijata, ali mu daju novac da bi radio kod nas.- Primer jedne poznanice mojih roditelja koja je htea subvencije za svoju malu firmu u centralnoj Srbiji, da zaposli još 5-6 radnika, nakon sve uzasne procendure, bilo je, nema para.A kasnije te iste godine je strana firma u njenom gradu investirala u neku konfekciju i dobila oko 10 000e po radnom mestu. Neka i laze narod koji prica da je taj iznos bio, ali i da je 1000e bio, boli glava od te neravde. A inace, ni jedan dinar ne sme da ode vise, dok se ne vide sve subvencije u ovih koliko vec godina, koliko je dato ne samo novca, vec i u infrastrukturi i oslobadjanju od brojnih obaveza prema drzavi,i koliko je od tih firmi punjen budzet. A pokazao sam ti primere iz 2011,12,13 kako su zavrsavali radnici. Sada, bas cu da sacekam ove nove podatke od pre par godina... da vidim sta i kako.
Umesto da se stavi prst na celo, mi tu propalu politiku vodimo brze, jace, bolje. Neka drzava samnji poreze i ojaca vladavinu prava i institucija pa nece biti potrebe za subvencijama. U suprotnom imas potpuno neravnopravno stanje domacih i stranih firmi. Odose svi u Nemacku! Nece niko da radi za 250e u subvencionisanim Jurama.... Finasiramo se istrebljenje i radnicke i visokokvalifikovane klase. Svaki domaci preduzetnik koji ne da reket sns-u je automatski tajkun u novinama. Uloziti u IT sektor. To mora biti prioritet drzave... No o tom, potom.

Air Serbia- Naravno da je i Jat uzas bio. To je poznato. Ali ova kompanija je nista drugo vec etihad projekat i gluma avio kompanije. Iz primera koji si naveo, dobit je cisto davanje drzave. Znatno nije povecan broj putnika, a ni nekim dobrim poslovanjem. Evo ti jedna sjajna analiza kao odgovor. https://www.danas.rs/nedelja/koliko-kosta-pozitivno-poslovanje-er-srbije/

U svemu je samo cilj da se prikze bolje nego sto jeste pa i po cenu da se sakrije sve. Samo da se poglavniku ispuni zelja da moze da blebece po mitizima neukim sendvicarima.

Uostalom, za svaki vid ekonomskog napredka, kljucno je da gradjani to osete. Ja licno, nisam osetio. A ni mnogi oko mene.
Zao mi je sto se ne mogu pronaci parametri iz godina pre 2010 tako lako na internetu, da se bolje uporede brojke. Realno ako sve poredimo sa 2012-om, svasta ce biti lose, jer je to nasa godina sloma bila.
 
Poslednja izmena:
>autistic wall of text

Poslužimo se slobodom koja je u filozofiji data samo onima, koji u svom raspravljanju ne izvode zaključke, nego to raspravljanje vode u više pravaca, te tako neopterećeni ničijm autiretom, zaključke izvode drugi.
Pošto se meni čini da vi želite da ja dokažem da se mišljenje filozofa razilazi o najvećem dobru i zlu, kako vrlina ipak ima dovoljno snage za srećan život o čemu je kao što znamo i Karneat raspravljao, ali on je bio protivnik stoičara, on je to govorio protiv njih, kao što znamo, on je uvek vrlo revnosno pobijao njihova mišljenja i protiv njihovog učenja se zalagao, ja ću to pokušati da dokažem, ali staloženo. Ako su, naime, stoičari odredili šta je najveće dobro onda je stvar jasna.
Svaki mudar čovek mora biti srećan.

:per: :hahaha:
 
Poslednja izmena:
https://www.021.rs/story/Info/Bizni...m-politicari-godinama-smanjuju-javni-dug.html

Kolko kapiram na osnovu clanka vucic je pogresio sto je merio iznos javnog duga iz 2018 sa procenjenim bdpom za 2018 koji je i ostvaren a i premasen (iz kojih razloga znamo) jer vrv mu vise ogovara zvanicni procenjeni iz 2017? Izvini ali ovo meni zvuci kao podjebavanje sa standardima. Izasli su podaci za poslednji kvartal pa i njegova nominalna vrednost. Ako znamo da se njegova procena rasta u stalnim cenama ostvaruje kao i stopa inflacije koja sa ukupnim stalnim bdpom iz bazne godine sastavlja nominalni bdp onda je ok napraviti takvu projekciju. Ionako zvanicna procena odstupa svega koji promil od ovakvog nacina merenja. Inace u tekstu je navedeno da fiskalni savet istice da se ne primenjuje "vuciceva" formula jos od 2012. Cak i da ju jeste nova garnitura uvela (iako im to nije odgovaralo jer je rast bdpa u 2012 bio negativan a kurs se ponirao vec bi im odgovaralo da ga mere na osnovu 2011 )vidimo ostvaren dobar rezultat.
Sto se tice predkriznog perioda on je bio takav za nas jer je cela evropa i svet rastao sto nas je sve zakinulo kasnije kao i efekat niske baze.

Sto se tice penzija cilj opravdava sredstvo, stime bi se slozio sa vecina ljudi ispred predsednistva kakvi god su im motivi. Znalo se da idu na rizik od arbitraze. Videcemo sta ce biti ali bolje taj dug da se i pomeri u vreme kad cemo biti na nekih 45% bdpa nego da nista nismo uradili i da smo ga placali kao pre 2014 pitanje je gde bi sad bili i dali bi penzioneri dobili vise u tom alternativnom vremenu kad bi drzava bankrotirala i mi svi morali placati to po mnogo gorim uslovima.

Sto se inflacije tice. Efekte povecanja penzija i plata bi mogli videti vec u trenutku kad su one povecane a to je bilo ako se ne varam od novembra i evo je mesecima gradnjani trose vece iznose a inflacija je u targetiranom iznosu, sledeceg novembra ce godisnja inflacija biti nesto manja jer ce baza biti jaka.
Jednostavno javne plate i penzije su dovedene u opcimalan nivo sa prihodima tako da sad cine manje 8 i 11% bdpa.
Sto se tice plata u bugarskoj tu me jeste mapa zavarala cak mi nije ni jasno kako nisam opet proverio znajuci vikipediju i to da im je gdp per capita skoro 10k
.
Drzavne obveznice- Cela prica se moze primeniti i na proslu vlast. Po istim ratinzima bili smo i gori. Ali da idemo ka putu BBB ratinga znamo. Dokle god gadjamo deficit 0.5% bpda a ostvarujemo dosta veci rast bdpa dobri smo. Jednostavno strazmerno manje novca izdvajamo za dug a vise za podsticajne stvari. Ni agencije se nece dugo sudrzavati jer je glupo istu drzavu oceniti sa istom ocenom iako je smanjila dug za 20% srazmerno i ka tome nastavlja. Ako ne ocenu makar ce nam dati plus pred 5 iliti zbirno sa ocenama 3 posto gledamo da zajedno uskladimo metodologiju

Subvencije- vec sam napomenuo da ove uslove nazalost ne mogu ispuniti MiS preduzeca ali i da ce se sa rasterecenjem budzeta mera i na njih prosiriti. Ono sto si ti napomenuo je da se radi uglavnom o izvoznicima koji konkurisu na stranom trzistu uglavnom stranim ponudjacima i da na taj nacin ne prave nikakvu konkurenciju domacoj proizvodnji i jos vise malim preduzecima orjentisana na trziste srbije. Nazalost ne radi se ni o velikom novcu koji tvrdis pa da ga mozemo istoristiti na neko znacajno rasterecenje privrede (ukidanje dobrinosa za nezaposlenost na teret poslodavca od 0.75% bruto zarade iliti 500 dinara na prosecnu zaradu je drzavu kostalo 9 milijardi a suma subvencija u koje ulaze i fiat i air serbia kosta 14). Sa druge strane za razliku od rasterecenja njega ne dele trgovina i neproizvodne delatnosti vec subvencije dobija samo izvozna proizvodnja koja vise doprinosi rastu BDP-a. Sto se obrazovne strukture iseljenika tice iako nemamo podatke znamo da zapadne zemlje potrazuju uglavnom nekvalifikovanu radnu snagu kojoj nesto posebno ni jezicka barijera ne znaci, takodje znam i da nasi iseljenici tamo prave pare koje su ispod proseka iz razlicitih razloga. Sto se IT-a tice on raste po ogromnim i za samu industriju nadprosecnim stopama i stalno nam povecava saldo usluga. Kolki je uticaj drzave na to ne znam. Ali da moze da uradi ista povodom toga ne treba.

Air Serbia- vec sam naveo da je iznos subvencija tom preduzecu godinama u padu i da se ove godine skoro poklopio sa iskazanom dobiti kao i naveo primer slovacke da se pocetna ulaganja mogu isplatiti. Da nije etihada JAT bi akumulirao gubitke mnogo iznad subvencija koje je svih ovih godina dobijala Air Serbia i bio bi problem za drzavu kroz koju godinu

Kazem ti slobodno poredi sa 2010 i 2011, stopa rasta evrope je bila slicna danasnjoj i dosta joj pribliznija nego one iz 2000-tih
 
Poslednja izmena:
Sve mi to izgleda krho i nestabilno, cak i da ''izgleda'' kao neki, kako ti rece, 'dobar' rezultat. Vec sam davno pisao o ovome negde. Jer pored faktora koji pozitivno delujuu na rast bdp-a, postoje brojni faktori koji negativno deluju na njegov rast. Ekonomska politika (ocigledno) nastoji da svojim merama maksimizira rezulte. Medjutim, u slucaju da negativni faktori nadvladaju pozitivne, ekonomska politika ce se pokazati kao promasaj. Među negtivne faktore ubrajaju se devastacija trzista uvođenjem netrzisnih mera u ekonomski sistem (tu je sirok spektar drzavnih intervencija koje jednim uzimaju a drugim daju), dominacija politike nad ekonomijom, burazersko dodeljivanje raznih ovlascenja u ekonomiji, kriminal, korupcija... isvasta jos. Stvaranje i odrzavanje povoljnije ekonomskoe atmosfere za ekonomski razvoj je preduslov uspesnog ekonomskog razvoja i ekonomskog rasta. Zato u ovoj oblasti treba da budu najbolji i najstrucnij ljudi, sa potvrdjenim rezultatima u praksi, a ne partijski poslusnici, ili pravnik predsednik. Dodao bih jos i da na rast bdp-a direktno uticu i krediti. Sto se neko vise zaduzuje u inostranstvu, imace veci bdp, ali koliko je to dobro u nasem slucaju? Nismo mi takva sila kao Japan da od nas zavisi svasta uprkos brojkama, a ko zna sta su ovi sve potpisali sa Kinezima i Arapima kod kredita....

Statistika je cudo. Mozes prikazati i da novac koji legalno odlazi iz zemlje pripada zemlji, iako ga ne vidi u praksi. I sve po sili bdp-a :)

Mozemo uzeti i u obzir pricu o obracunu nikad vece prosecne plate, koju niko ne prima. Iskljucis iz obracuna ljude na privremenim ugovorima, gomilu vojnika sa platom od 30.000, i masu malih firmi, a ostavis samo vece firme pod izgovorom da oni daju ''statistiku na vreme''. U drugim zemljama nikako neces naci toliki broj neformalno zaposlenih koji bi bili izbaceni iz obracuna, sto ti govori u kakvom smo sosu.. Zdravstveni fond bi imao podatke o broju zaposlenih, PIO fond o visini zarada za sasvim dovoljan broj zaposlenih, cak i stara metodologija ako bi racunali medijanu bi dala manje-vise tacnije rezultate. Ovako mi se cini da imaju zadatak da nateraju platu na 500e do kraja godine, kako znaju i umeju. Po svemu sudeci, ide se na kopiranje crnogorskih sistema obracuna u buducnosti, samo sto je dole turizam primarna grana, pa ovi sto zive od toga, i ne haju mnogo sto u npr. Danilovgradu nema nicega. Slicno je i kod nas, samo kompleksnije.
No opet kazem, vreme ce pokazati. Ne mozemo sada pricati o 2019 sa vecom sigurnoscu nego o 2017.

A kada smo vec kod 2017-te, i kod penzija, mozemo razmotriti i sledece posledice smanjenja. I da uzmemo u obzir cinjenicu da je smanjenje dalo odredjenog efekta, sta cemo sa pravnom drzavom i potrazivanjem duga? Evropska socijalna povelja koju smo ratifikovali kaže da se dostignuta prava ne mogu umanjivati, vec samo postepeno uvecavati. Da parafraziram medije- Ljudima koji su imali penzije malo iznad 35.000 dinara do sada je uzeto po osnovu ovog zakona 107.000 dinara po coveku. Onima sa penzijom od 71.000 dinara uzeto je ukupno 480.000 dinara, a penzionerima koji su na primer bili profesori Univerziteta uzeto je do sada ni manje ni vise nego 830.000 dinara. Rumunski vrhovni sud je 2010. godine proglasio neustavnim meru Vlade da smanji penzije u okviru pomoci mmf-a i Evropske unije. Slicno se desilo i u Grckoj kada je 2015. godine grcki sud proglasio neustavnim smanjenje penzija iz 2012. godine. Ova odluka je procenjena da ce kostati drzavu vise od milijardu dolara. Posto je grcka drzava u sklopu programa stednje napravljenog sa EU i mmf-om vise puta smanjivala primanja penzionera, opet je ista odluka u skladu sa Evropskom poveljom o ljudskim pravima donesena i u maju 2017. godine. A sve se radi da se do ovoga kod nas ne dodje, iako je bilo slucajeva individualnh, gde su pojedinci uspevali da dobiju drzavu Srbiju na sudu zbog ovoga. I kakav ti je efekat smanjenja, kada te to posle kosta iste te milijarde... O tome sam ja tebi pricao, a da je dalo efekte, pa moralo je, naopako da nije.

Inflacija- Od novembra nekim penzionerima, a sada su povecali prosveti ,i kome sve jos, od januara. Pa da sacekamo opticaj i vidimo efekte. Ne ocekujem ni ja neki haos na tom polju, samo navodim da treba sacekati sa procenama.

Obveznice- Jos uvek smo na neinvesticionom spekulativnom nivou. Rizicno je, jer u slucaju potresa, mozemo ipak doci korak nazad. Usled 'nedostatka' institucija. Evo, bas da vidimo kako ce ova kriza sa Kosovom i protesti koji su sve radikalniji, da uticu dugorocno na rejting.

Obrazovna struktura iseljenika je upravo suprotna. Na prvom mestu idu kvalifikovani, i to po ubrzanom procesu, a zatim u redovima nekvalifikovani. I jezik je upravo zahtevan i za jedne i za druge. Evo na primer ja moram imati C1 za rad pri kulturi i javnom izvodjenju, a ako hoces cak i case da peres u restoranu, moras imati barem a2. A po primanjima, moraju da budu po zakonu isto placeni kao i svi ostali (Nemci,Francuzi, Svedjani....) Moje iskustvo barem.

Apropo subvencija- odnosno firmi i konkurencija preduzecima u Srbiji, pa moglo bi se naci raznih primera konkurencije ako bi se zakopalo. Evo ti jedan primer https://startit.rs/continental-drzavne-subvencije/ Za koga su "nova" rada mesta, kad su svi u IT sektoru zaposleni? Svi trebaju otici u subvencionisanu firmu? Opet kazem da mi se cini da su iznosi i vise nego domacinski za nase uslove, sa sve vecom tendencijom rasta iznosa. Ali efekte gore pomenutih astronomskih investivcija videcemo tek za koju godinu, i koliko ce radnici sve to istrpeti ili ne. Jedini efekat kompletnog stanja u zemlji je iseljavanje svega sto postoji.

Air Serbia i JAT. Naravno da cu opet ponoviti da je JAT propast i da bi sigurno vodio u propast. Nije to slucaj samo kod nas bio. Prica o air Srbiji je u mnogome kompleksna, jer sam Etihad, nije bas proslavljen napredkom usled loseg menadzmenta . Iskustvo kaze da nakon sto nesto pod Etihadom propadne, dodje do toga drzava spasava. Da ne nabrajam sva fijaska te kompanije. I onda se postavlja pitanje, da li je sav novac ikada ulozen u to poslovanje nove avio kompanije bio ikada isplativ, i sta se dobilo, a sta izgubilo? Da ne pricam o novim avionima, smanjenjem kvaliteta usluge, i svemu onome sto putnici osecaju. A oni se hvale najbolje ocenjenom avio kompanijom u regionu? I ja to treba da progutam? Gadna im je konkurencija... Sada bas da vidimo sta ce Francuzi da 'narede' :) I naravno, kako ce drzava da pomogne Nisu, koji pomoc i nije bas trazio, kao sto je ta pomoc bila BG-u potrebna...Primera inace dobrog poslovanja avio prevoznika je jako tesko naci. Sve je to meni jasno. Ali, da li smo mi toliko bogati da se razmecemo ovolikim iznosima? Medjutim, znam ja da ce oni statistikom da prikazu razne pluseve, radi javnosti. Pa ako je plus, dajte neki opipljivi napredak u poslovanju... Ali znamo zasto cemo jos dugo cekati na bolje dane.

Lakse je Slovackoj u EU da dobija Pezo i VW poslove. Nije nam bas isto okruzenje. Ali ti je to jos jedan dokaz da je industrija motor razvoja, a ne ugovori sa Etihadom i bacanje novca. Opet pogledaj uslove u Juri, a pogledaj uslove radnika u slovackoj. Mi u takvoj pozicji za ulaganje, odnosno dolazak giganata i ne mozemo biti sto zbog manjka pravne drzave, sto zbog toga sto smo se kasno setili. Trebalo je Slovacka da nesto uradi, pa da mi to vidimo i pozovemo se na to. A secam se kao da je juce bilo, kada je Vucic pricao bajku o 'srpskom Mercedesu'.
 
Svakako da niko ne moze da utica na uticaj recesije EU na nasu privredu. Cak sta vise pojedini ekonomisti napominju da bi trebalo dici izdvajanja za kapitalne investicije cak nas i to kostalo 1% bdpa novog duga. Sa druge strane imamo vlast i vecinski deo strucne javnosti koji smatra da je to za srbiju previse rizicno u ovom okolnostima. Inace nedostatak kapitalnih investicija drzave je razlog nizeg rasta srbije od centralno evropskog nivoa dok su izdvajanja pre 2012 kao i nekom periodu posle bila niza cak i od sadasnjih (koja u sustini izadovoljavaju strandarde CIE sto se putne i zeleznicke infrastrukture tice). Ja sam samo napomenuo da smo imali jedan period gde su spoljni uslovi odgovarali sadasnjim pa smo tada belezili mogo gore rezultate nego sada).
Sto se plata tice. Kad gledam razvijenost zemlje gledam samo njen GDP per capita ppp bez zagledjivanja u plate. Nikad u svojim postovima nisam hvalio nivo plata iz prostih razloga jer dosad me iz nekog razloga prosecna plata nije zanimala a imam mnogo manje kontraverznijih podataka da iskazem stvarno, nenapumpano i bolje stanje performansa ekonomije i drzave.

Smanjenje penzija- Mislim da su kreatori ekonomske politike svesno isli na taj rizik. Ali moras priznati da drugog nacina da srbija smanji preterano zaduzivanje nije bilo. Sve strukturne slabosti srpske drzave nebi mogle da se rese pre no sto bi bile napracene. Takodje zasto nebi pokusali sanse su ogromne da se rizik ne ostvari. Postoje i drugi indikatori da je potrosnja jednostavno bila pre jaka da bi imala dovoljno pozitivan uticaj na ekonomiju kao sto su njen nadprosecni udeo u BDP-u i los spoljnotrgovinski bilans. Sem toga taj dodatni dug bi bilo mnogo bolje da se plati u uslovima kad nam je zaduzenost mala nego kad je javni dug osnovni problem drzave koji je u jednom regmentu ugrozava nju i njen suverenitet. Sem toga i sam fiskalni savet je podrzao tu odluku i to isti onaj koji sada govori da slabost institucija i pravne drzave drzavi uzima 1% bdpa godisnje. Kad smo kod strukturnih slabosti javna preduzeca u masi vise nisu gubitasi vec su ostvarila dobit od 20 milijardi 2017

Podaci o dohodcima iseljenika iz srbije bi pokazali njihove nadprosecne zarade. Jedino sto bi me teralo da pomislim da je obrazovna struktura iseljenika ipak vise je u tome sto su mladi ipak obrazovaniji od ostatka drustva a i najpodlozniji su iseljavanju. Mislim da nas idalje gledaju kao zemlju dobre nekvalifikovane radne snage a da im se za pojedina zanimanja dosta zuri.

Uticaj skorojih povecanja na inflaciju- u januaru 2018 su povecane penzije za 5%, plate obrazovanju 10%, vojsci, upravi carina, policiji 10%. Ostali su dobili po 5% i tokom cele 2018 nismo imali bum cena cak i kada je ukinut zakon o smanjenju penzija i vece penzije su isplacene u novembru 2018. Nismo imali primetnu inflaciju

Za kontinental sam cuo i radi se o izolovanom slucaju gde moja tvdnja nije tacna. Ali postoji i argument sa strane vlade da zaposleni mahom nisu iz sektora IT vec iz tehnicke delatnosti

Air Serbia i Jat- Da etihad nije usao JAT bi akumulirao dodatne gubitke ako ne i vece onih iz 2013 narednih godina do likvidacije. Sa druge strane dotacije Air Serbiji su svake godine sem 2014 manje i vise ih nece biti. Treba napomenuti da je air serbia duplirala broj putnika, broj operacija, povecala broj zaposlenih za 50%. Sve od toga je imalo uticaj na prihode budzeta i aerodroma

Sto se tice poredjenja sa slovackom. Nadam se da se slazemo da ipak treba na njih da se ugledamo. Pored svih potencijalnih slicnosti koje imamo sa njima ipak su oni mnogo blizi velikim trzistima, imali su bolju skakacku poziciju padom socializma, za razliku od nas nemaju neresene konflikte, zbog svih ovih stvari su i clanica EU mnogo pre nas sto je bilo presudno za njihov razvoj. Nazalost kolko god radili na sebi neko ce preseliti pogon kod nas samo zbog jeftinije radne snage
 
Poslednja izmena:
Jadni, mali naivni botovi i njihova strucnost....

- - - - - - - - - -

Ja licno smatram da je generalno stanje, i atmosfera znacajno gora nego ikada pre (ne pamtim toliko Slobino vreme, mali sam bio), da je dovodjenje tih ''investitora'' i otvarnje fabrika sa subvencijama najobicnija legalna pljacka, od koje covek dobija trenutnu crkavicu, i da sluzi samo u svrhu marketinga vlasti. Zapravo, utisak mi je da je sve marketing vlasti i u toj sluzbi.

(Nadam se da nece zaci puno u oblast politike, mada se tice i nje.)

Mozda si i bio mali, nekada, ali to se ni sada nije promenilo, jer si slep kod ociju, pa ti tekstove kuca djura junak iz Male Mostanice.
 
Jadni, mali naivni botovi i njihova strucnost....

- - - - - - - - - -



Mozda si i bio mali, nekada, ali to se ni sada nije promenilo, jer si slep kod ociju, pa ti tekstove kuca djura junak iz Male Mostanice.


Jeste, sve da takve kao sto si ti ubedim da skoce sa mosta i ostave nas na miru. Tema je o ekonomiji, i ako nemas sta pametno da napises, mani se spamovanja i provokacija. Ili otvori svoju temu, gde ces okupiti svoje drugare provokatore.
 

Back
Top