Oluja 1995. i uloga Slobodana Milosevica i Radovana Karadzica

Poruka
21.521
Пише Емил Влајки, бивши потпредседник РС и саветник Слобдана Милошевића током суђења у Хагу. Објављује разгловор са Милошевићем у хашкој затворској ћелији:
”У Хагу сам, у затворској ћелији са Милошевићем као његов савјетник за медијска и политичка питања. Евоцирамо догађаје од прије десет година... и кажем му како су западни медији писали како су српски тенкови, остала борна кола и главни командни кадар напустили Крајину седам дана прије 'Олује'.
Није ли се радило о издаји, упитао сам? Вуковар који је на 'ледини', бранио се три пуна мјесеца док није пао, а книнска област која је природна тврђава, пала је за два дана!
Да ли сте издали Крајину и дозволили операцију 'Олуја'?
То је ствар интерпретације. То је ствар интерпретације.
Након што су крајишки Срби одбили план 'Z-4', Американци су им рекли да неће више толерисати њихову 'окупацију' Книнске Крајине.
Обећали су ми, да ако не буде значајнијег оружаног отпора, да ће народ моћи отићи и понијети покретну имовину. Југославија неће више бити под ембаргом, и да ће рат у БиХ престати. Пристао сам на овај дил.
И врло је важно шта ћу сада рећи.
Учинио сам да се повуче главнина официрског кадра и наоружања [Српске војске Крајине] тек када ми је (супротно Младићу) Караџић рекао да се војска Републике Српске неће ангажовати ако Хрвати нападну Крајину.
То ви можете назвати издајом ако хоћете, али сам ја овим дилом успео спасити главнину српског народа у региону, успоставити мир у БиХ, и дати међународни легитимитет Републици Српској”.

krajina.jpg
 
Poslednja izmena:
Ко верује Слоби тај стварно није ни за боље. :) Од покретања ратова и хушкања до издаје тих истих Срба направио је цео круг. Ал видим да га и даље многи воле, што је страшно, и млађе генерације.
А да не причам о осиромашењу државе, одбијања ЕУ перспективе, пљачкања фондова и остало. Али нема поенте причати.
 
Ко верује Слоби тај стварно није ни за боље. :) Од покретања ратова и хушкања до издаје тих истих Срба направио је цео круг. Ал видим да га и даље многи воле, што је страшно, и млађе генерације.
А да не причам о осиромашењу државе, одбијања ЕУ перспективе, пљачкања фондова и остало. Али нема поенте причати.

OdIzlRS.jpg


Slobodan Milosevic o "izdaji Krajine":

Evo odmah da se prijavim,ja sam jedan od onih koji ga vole,a nije cudo sto mu posle toliko godina popularnost konstantno raste.Vide ljudi nisu idioti da je standard i osiromasenje posledica sankcija,da te tzv " pljacke" ne mogu da se mere sa onim sta je sve radjeno od 5.oktobra 2000 god. do danas,da on ratove nije pokrenuo,niti je tezio "Velikoj Srbiji" vec ocuvanju Jugoslavije,koristeci regularne jedinice JNA i na kraju kroz stvaranje SRJ sa zastavom i himnom koje nisu mnogo odudarale od bivse nam drzave SFRJ.
 
Pa jel to nesto lose? Krivo ti sto postoji Republika Srpska, sto 30 posto Srba drzi 50 posto teritorije?

Брате, јеси ти сад свестан шта си написао?
Иначе, сматрам да РС има право на постојање у оквиру државе БиХ. Као независна држава већ не.

- - - - - - - - - -

октобар, Милошевићев циљ је био "сви срби у једној држави", а не "сви народи и народности у једној држави". Толико о томе колико није био националиста него га је само занимала добробит Југославије.
 
A kada se tako potencira da su krajiški Srbi odbili plan Z-4, u smislu da su oni doneli tu odluku i tako gurnuli generalno srpsko rukovodstvo u tu poziciju, kako se u priču koju Vlajki donosi uklapa činjenica da je i za Miloševića Z-4 bio neprihvatljiv, da je podržavao i ohrabrivao Martića da ga odbije, te da se rvao sa Babićem oko toga?

Zašto Milošević nije uticao na kninsko rukovodstvo da se otvori na toj strani, i to na vreme? Zašto mu je bilo od značaja da Krajišnici decidno odbiju plan?
 
Poslednja izmena:
Брате, јеси ти сад свестан шта си написао?
Иначе, сматрам да РС има право на постојање у оквиру државе БиХ. Као независна држава већ не.

- - - - - - - - - -

октобар, Милошевићев циљ је био "сви срби у једној држави", а не "сви народи и народности у једној држави". Толико о томе колико није био националиста него га је само занимала добробит Југославије.

O cemu ti covece pricas? Jel si ziveo ti u SRJ? Koja je zvanicna himna bila i kako nam je izgledala zastava? Naravno da nije bio nacionalista, SPO i SRS su mu dzigericu jeli zbog toga kako je SR Jugoslavija konstituisana...Hocemo malo o ministrima i sastavu SPS-a,funkcionerima...itd kojih je she bilo nacionalnosti...

I da...svi Srbi i treba da budu u jednoj drzavi JUGOSLAVIJI,zajedno sa ostalim narodima.Za to su se i borili nasi preci...za to se borila i "Mlada Bosna",koju pojedini kvazi istoricari percipiraju kao cuj sad ovo " nacionalisticku" organizaciju.Ma ajd vazi...

- - - - - - - - - -

Sto se EU perspective rice,jaka mi perspektiva.Vidim Rumuniji i Bugarskoj odlucno ide.Jel neki od vas bio u Bukurestu ili Sofiji da vidite na sta ono lici:

6cTTRm2.jpg
 
z-4 bi omogucio krajinu

ali bi i srpska bila lakse uspostavljena , mozda i jaca nego ovako

i sa manje zrtava

ma gresio je gde god je krenuo , najveci zlocinac srbije nakon * ujedinitelja*
Злочинац и неопевани губитник. Лик који је хушкао на братоубилачке ратове, само послушајте на јутјубу неке од његових говора с краја осамдесетих. Ал не вреди то слобистима причати.
 
z-4 bi omogucio krajinu

ali bi i srpska bila lakse uspostavljena , mozda i jaca nego ovako

i sa manje zrtava

ma gresio je gde god je krenuo , najveci zlocinac srbije nakon * ujedinitelja*

Zagreb nikada ne bi pristao na taj plan; to je sa hrvatske strane bilo potpuno nedvosmisleno.

Ono što je pitanje koje čeka jednog dana da bude bio odgovor pronađen jeste zbog čega je za Beograd bilo od značaja da taj plan propadne i da se stvori slika opravdanosti, mandata upotrebe vojne sile, tako što se srpske strana predstavi kao ona koja je u krivu.
 
Олуја? Ту имамо безброј нагађања, сви нешто добро "обавијештени", те издао Слобо, те зајебао др Караџић, сви имају све одговоре, увијек упрошћене и често инфантилне.

Но погледајмо чињенице. Против Републике Српске Крајине се готово 4 године водио "специјални рат", роварило се, уносио дефетизам, протурале разне идеје, о некој сарадњи иако сам статис РСК није био ријешен, опасно се и подмукло играло, на крају је све младо разгулило у Србију, "Олују" је дочекако мање од 30.000 бораца, просјечне старости 53 године (провјерен податак), пољуљаног морала и без вјере да могу своје одбранити. А без вјере нема ни отпора.
ХВ је за ту акцију ангажовала све ефективе, по њиховим подацима 162.000 војника, ни то не би било довољно да остваре успјех, но како је "терен припреман" дуго времена, у игру се укључио кудикамо озбиљнији играч, и ту наши Срби из РСК и нису мали шансе.
Оно што ме љути, што ме чини бијесним, је што су неки Срби прихватили изговор за злочиначку акцију из лијепе њијеве, мантру "одбили су план З-4, добили су што су заслужили". Прво, план је изгледа ипак прихватио и ратификовао тадашњи премијер РСК 3-4 дана прије "Олује", но и да није каква је то логика. Ако није тај план пријваћен, ајмо потражити бољи, видјети гдје се могу уважити примједбе, но овдје је то само изговор да се спроведе та злочиначка акција. Таквом логиком можете оправдати и Јадовно и Јасеновац, и Србин који приквати ту пропаганду из лијепе њијеве (опроштено му је ако је малоуман) не заслужује да се зове Србином.

Што се тиче дешавања у БиХ, ту се знало да ће услиједити мировни преговори, задат је омјер много раније 51:49% (зашто баш тај омјер, једном ћу приликом барем оно што сам чуо), ту је проблем био што смо (ми у ВРС) контролисали 2/3 територије БиХ, наравно да мировни преговори са таквом стартном основом нису имали шанси, и морало се то некако приближити том задатом омјеру.
Општине високе Крајине су падале, чуо сам многе приче, неке конфузне, неке смислене, и не бих о томе.

Има ли Слобине кривице? Свакако да има, ту су се многи огријешили о РСК. Да ли је био неки договор? Не вјерујем, но не искључујем да је Слобо био уцијењен од оних са којима је покушао бити "партнер" дуго времена У суштини све се своди на произвољна нагађања. Ни ја нити било ко од тих "обавијешених" нема ваљаних информација.

Има ли кривице првог предсједника Српске? Не вјерујем. Кривице има због грешака током рата у БиХ, што се превише дозволило неким паралелним центрима моћи да роваре и у ВРС, но то је опет друга и комплекснија тема. Не вјерујем да је др Караџић "кумовао" тим догађајима, једноставно догађаји су сустизали једни друге, и ваљало се прилагођавати сутуацији.

Праву истину шта је било у позадини приче сазнати нећемо. За посљедицу смо имали ту злочиначку акцију "Олуја", ниткови који су то више пута покушавали у XX.вијеку су тај пута успјели у свом науму.
 
Poslednja izmena:
Sloba je unistio sve Srbe pogotovo na bivsim teritorijama SFRJ,a nas u Srbiji,da i ne pricam.Ako je Vuk Brankovic bio izdajnik na Kosovu Polju,onda je Slo9ba unistitelj Srba komplet u bivsoj Jugoslaviji.Bitno je da je njegova zena,cerka i sin su mogli da rade sta hoce i opljackanim parama naroda i dan danas zive u Rusiji.SWloba je unistio Srbe i Srbiju,da joj trebaju vekovi da se oporavi.Zao mi je sto je umro pre nego sto mu je izrecena presuda.I nemojte pisati i pricati o njegovoj dobroti.Ako da bog da se u Srbiji nece skoro roditi takav lik.
 
Ко верује Слоби тај стварно није ни за боље. :) Од покретања ратова и хушкања до издаје тих истих Срба направио је цео круг. Ал видим да га и даље многи воле, што је страшно, и млађе генерације.
А да не причам о осиромашењу државе, одбијања ЕУ перспективе, пљачкања фондова и остало. Али нема поенте причати.

Sve si rekao, iako nema poente ponavljati.
Posle projekta Jugoslavije, umesto jacanja Kraljevine Srbije, Sloba, mada ne iskljucivo samo on cela tadasnja elita, je bio druga najveca prevara za Srbe u skorijoj istoriji. Treca je Titova prevara Amerikanaca pa Yugo udarac. Zatim naivna Mlada Bosna.
 
Poslednja izmena:

Back
Top