Talas : Zašto svako treba da savlada osnove ekonomije?

Smorisha

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.600
Zašto svako treba da savlada osnove ekonomije https://talas.rs/2018/05/12/osnovi-ekonomije/

full-560x416.jpg

Pismo dobrodošlice profesora ekonomije koji objašnjava studentima prve i druge godine zašto bi svako trebalo da poznaje bar neke osnove ekonomije.

Mnogima od vas ovo je prvi put da se sistemski bavite ekonomijom, a najvažnije pitanje koje sebi sada postavljate verovatno glasi: „Koja je svrha sveha ovoga?“ Postoji mnogo razloga što ste odabrali da pohađate ovaj predmet, a nekima želja za razumevanjem ekonomskih pojava možda nije glavni motivacioni faktor. To je sasvim u redu.

No, kada odlučite da posvetite deo života studiranju ekonomije, obično je to zbog želje za učenjem. Hteo bih da podelim sa vama kako sam postao zainteresovan za ekonomiju.
1526133232.RWwD715Dj5ZB4T30.png




Negde ranih 1990ih, živeo sam u bivšoj Jugoslaviji, zemlji rastrzanoj ratom i ekstremnim ekonomskim teškoćama. To je bilo i vreme jedne od najgorih epizoda hiperinflacije u ljudskoj istoriji. Sećam se dana kada bi moji roditelji dobili svoje plate od poslodavca. Ljudi bi trčali u prodavnicu da brzo potroše plate pre nego što bi se cene udvostručile istog dana. Ako ste čekali više od jednog dana, sve što biste mogli kupiti za mesečnu platu bio je možda kilogram šećera.

Bio sam srednjoškolac u to vreme i ta situacija me je prilično zbunjivala, pogotovo zato što je pad u životnom standardu ljudi u to vreme bio očigledan. Hteo sam da znam zašto se to događa.

Kad bih uključio televizor, političari su ponavljali da im je potrebno štampanje novca kako bi građanima pomogli da se uhvate u koštac sa brzim rastom cena. Mnogi od vas već vide da je u ovoj priči nešto sumnjivo. U to vreme ni meni tu baš nešto nije štimalo, ali nisam mogao tačno da odredim logičku nedoslednost njihove priče.

Ni u mom srednjoškolskom programu nije bilo ničega što bi moglo da mi pomogne. Voleo sam hemiju, fiziku i matematiku, ali nijedna od tih disciplina nije mogla da objasni inflaciju ili zašto ljudi u mojoj zemlji žive tako bedno. Takođe sam voleo umetnost, istoriju, sociologiju i geografiju, ali ni tu nisam našao nikakva objašnjenja za naše ekonomske teškoće.



TEK NAKON ŠTO SAM POČEO DA STUDIRAM EKONOMIJU, SHVATIO SAM NJENU OGROMNU MOĆ DA OBJASNI ZAŠTO SU NEKA DRUŠTVA SIROMAŠNA DOK SU DRUGA USPEŠNA. TAKOĐE SAM SHVATIO DA SU JUGOSLOVENSKI POLITIČARI LAGALI.
Nije porast cena to što je podstaklo političare da štampaju sve više novca. Kauzalnost ovde ide u suprotnom smeru. Želja političara da finansiraju propale vladine programe je ono što ih je podstaklo. Nakon što je tržište bilo preplavljeno novim novcem, potrošači su opet počeli da se nadmeću za ono malo proizvoda što je bilo u ponudi, a to je uzrokovalo porast svih cena.

Ovo je samo jedno društveno pitanje koje može značajno da se razjasni pomoću ekonomskog načina razmišljanja. Mnogima od vas će ovo biti jedini kurs ekonomije koji ćete ikada pohađati. Međutim, u budućnosti ćete odlučivati o važnim privrednim pitanjima. Na primer, neki budući političar može da vam kaže da će uvođenje trgovinskih ograničenja biti dobro za kanadsku privredu i zatražiće vašu podršku za uvođenje zakona koji ograničavaju trgovinu.

Ako uspem da vam pokažem kako da koristite ekonomsko rasuđivanje da biste utvrdili hoće li ta ekonomska politika, kao i mnoge druge, doneti obećane rezultate, smatraću da je moja misija ostvarena.
 
ja sam to položila na fakultetu, mislim d aje bio 1semestralni znači maximalno light predmet al sam zbrljala i nije uopšte jednostavno gradivo, to bi valjda bilo nešto na fazon osnove
onda tu ima tih teorija o raznim pitanjima koje nisu same po sebi zle nego predmet rasprave ... a drugo su neke rupe u sistemima
al skoro ničeg se ne sećam :( osim tržišta dijamanata :think:
 
I ja sam mnogo toga zaboravio odatle, al prosto je mislim, produktivnost, ponuda i tražnja, kriva inflacije i šta već sve ima

Ja ću postavljati svaki dan po 2 teme mislim tako da ćeš dosta naučiti samo iz njih

Postavljam kako čitam sa tog sajta i postavljaću oko 2 teme dnevno pošto dosta nisam čitao pre, sad taman da pročitam i ispostavljam te teme - možda i budu nekom od koristi :lol:
 
Ekonomiju najrazvijenijih zemalja sigurno se nece predavati ni na jednom fakultetu , niti ce stampati knjige o tome , jer je to njihova tajna ,
jer da nije tajna , pola sveta bi sa svojim doktorima nauka postale razvijene zemlje.

E ovo je greška, nema tu nikakve mistike, tajne, vradžbine, svi podaci su jasni i mogu se naći na netu, čak detaljna analiza svih ekonomija itd :)
 
Kako zasto? Pa da bi mogao da razume lazi ekonomista.

Dakle kako objasniti nekome ko ne razume ekonomske zakonitosti da
mu je posao da poveca produktivnost, jer od toga ima interes i razume zasto gazda,
feudalac ne moze da ga plati za rad jer, kada drzava "uzme" svoj deo samo od radnika moze da uzme.

Znaci sasvim je normalno da je gazdi, feudalcu, svaki radnik rashod, pa bi najbolje bilo da radi besplatno.

- - - - - - - - - -

Ono istina je da ga je gazda uzo da radi jer je sam nesposoban da obavi posao,
ali zato je sposoban da preko Krunskog saveta obezbedi monopolisticku ulogu
koju sposoban radnik nije u stanju da obezbedi i nabavi posao, a i da se poturudi da nadje posao,
svakako bi mu taj posao gazda unistio preko svog uticaja u kriminalnim, poreskim i sudskim institucijama....
 
Vidi smornikuse, glupost nije zabranjena, ali mislim da je prodaja gluposti ulazak u sivo trziste iako je to hrabrost jer je konkurencija velika.

- - - - - - - - - -

Naravno da bi ti kao uspesan voleo da vidis veseo narod, ali to u tvom kapitalizmu ne ide.

Ne bi opstao kao normalan svetski covek jer su ti sposobnosti ogranicene i jedino mozes sa gladnim narodom da opstanes ili bar sa narodom koji mozes da stvis u tor.

Istina, to je malo bolesno u danasnjim svetskim kretanjima gde normalni kapitalisti brinu cak i o vazduhu koji udisu njihovi radnici.
 
Katić i Dušanić su bili protiv Prokopijevića i Zeca

A ovi klinci sa Talasa i nisu glavni za ekonomiju već ekipa sa Tržišnog rešenja

Mihailo Gajić iz DJB ti je glavni za ekonomiju na Talasu - to sam ti mislim već rekao

Znači ekonomisti sa bloga Tržišno rešenje su ti siva eminencija neoliberalizma

E tu se pametne stvari mogu pročitati kao i na Katalaksiji, ali teži su tekstovi i duži i zato postavljam Talasove ofc

http://trzisnoresenje.blogspot.com
 
Ovaj čovek nema veze s vezom - i ja bolje razumem ekonomiju od njega

Misliim ovo što je rekao je istina, ali opet koliko vidim on je protiv subvencija, a i mi neoliberali smo protiv subvencija

Steta sto ne vidimo Zeca i njega u debati ... bilo bi zanimljivo ...

Pa da vidimo ko bi kome lupio samar ... salonski profa vs covek iz realnog sektora ...
 
Steta sto ne vidimo Zeca i njega u debati ... bilo bi zanimljivo ...

Pa da vidimo ko bi kome lupio samar ... salonski profa vs covek iz realnog sektora ...

Imaš prepiske Zeca i Dušanića na NSPM i takođe Đilasa i Miše Brkića takođe na NSPM

Miša Brkić je neoliberal i on je na Tržišnom rešenju takođe i kritikovao je Đilasov državni kapitalizam

- - - - - - - - - -

U suštini to je sve ono što mi pišemo na Levici i Desnici manje više...
 

Back
Top