Mali turbo benzinci - za i protiv

Da li biste kupili auto s malim turbo benzincem?

  • Da, to je odlična stvar, čuo sam da malo troše, a brzo idu

  • Možda kasnije, dok se to još malo potvrdi u praksi

  • Ne, ako ću da ratujem s turbinom i ostalim igračkama radije ću dizel.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.340
Svedoci smo činjenice da su mali turbo benzinci značajno ušli u automobilsku industriju i to je već otišlo toliko daleko da kod nekih proizvođača više ne možete kupiti nov auto opremljen običnim atmosferskim motorom. Broj cilindara se smanjuje, pa tako recimo PSA insistira na trocilindarskim motorima dok je na Fiatima sa 0,9 motorom broj cilindara samo 2. Kod nekih proizvođača se pojavljuje i ozloglašeni plivajući zamajac i sve to zvuči užasno komplikovano. Obični majstori sve teže to mogu da isprate, a održavanje u ovlašćenim servisima je papreno skupo. PSA pure tech motor je više puta nagrađivan, ali postoje i žalbe vlasnika na potrošnju ulja kao i na to da u nekim uslovima oni uopšte ne moraju da troše manje goriva nego klasični motori slične snage. Najdrastičniji primer su recimo pokazali Amerikanci nedavno uporedno testirajući novi Silverado sa novim četvorocilindarskim turbo benzincem i starim V8 i ovaj drugi je u gradu potrošio čak i malo manje. Na papiru podaci deluju lepo, ali u praksi nije uvek tako.
Kako se vama čini ova budućnost i da li mislite da su proizvođači u pravu što insistiraju na ovakvim motorima?
 
Sto se tice potrosne ulja novi audi a6 sa 2.0 tdi motorom trosi ulje kao i atmosferac 1.2 16 v iz npr.klia ili kaptura i to do 2/3 litre na 15 hiljada....
Potrosnja nije manja mozda je cak i veca da li ima manje zagadjenja nisam upucen,ali sigurno bolje ide taj tri cilindra turbo nego neki atmosferac od 1.2 16v..
 
Poslednja izmena:
Logično, jer mali turbo benzinci uprkos nesumnjivom napretku po obrtnom momentu nisu dostigli motore iste snage koji idu na dizel.
Evo poređenja baš kod istog proizvođača. Taj tvoj Yeti od 105ks ima obrtni momenat 175 Nm, dok dizelaš iste snage koji ubacuju u taj auto ima čak 250 Nm.
Jasno je onda zašto dizelaš iste snage još uvek pruža mnogo bolji osećaj vuče.
 
download.png



z:mrgreen:
 
Logično, jer mali turbo benzinci uprkos nesumnjivom napretku po obrtnom momentu nisu dostigli motore iste snage koji idu na dizel.
Evo poređenja baš kod istog proizvođača. Taj tvoj Yeti od 105ks ima obrtni momenat 175 Nm, dok dizelaš iste snage koji ubacuju u taj auto ima čak 250 Nm.
Jasno je onda zašto dizelaš iste snage još uvek pruža mnogo bolji osećaj vuče.

Zato uzmes 2.0 turbo benzinca i svaki dizel gubi smisao.
 
Jeste ali ajd navedi neke turbo benzince od 2000 ccm a da su bas bas pouzdani i da su u porodicnom automobilu sa 4 vrata.
TFSI nije bas nesto kod VW grupacije.
Opel? Posle calibrinog motora sve ostalo je smesno zbog kvaliteta.
Licno vozih Z20LET u Astri i produvao na dihtungu glave na 70k km a to je jos motor iz 2001 godine.
Mogu misliti ovi danasnji kakvi su.
 
Znam jednog s Bravom, ima 1,4T motor i prezadovoljan je. Imao je pre toga dizela, kaže da mu je ovaj bolji.

To moze da odvali samo lik koji je nabo Bravo sa pola miliona km kad mu je bolji ovaj benzinac.
Mjet je dizelas kakv se samo pozeleti moze a uostalom svaki ciga hvali svoga konja tako da nije nista neuobicajeno da mu je sad ovaj bolji kad ga je vec kupio.
 
To moze da odvali samo lik koji je nabo Bravo sa pola miliona km kad mu je bolji ovaj benzinac.
Mjet je dizelas kakv se samo pozeleti moze a uostalom svaki ciga hvali svoga konja tako da nije nista neuobicajeno da mu je sad ovaj bolji kad ga je vec kupio.
Pa i dizelaš je bio njegov. Nije mu se mnogo kvario, ali je uvek dosta trošio. 1,9 je bio čini mi se.
 
Pa to ti i kazem.
Ovo je tema o malim turbo benzincima a ne o plinu.
Na kraj krajeva koliko nas vozi te turbo benzince?
Ja hteo da uzmem novu Oktaviu 1.0TSI koja je izvucena na nagradnoj igri i kad sam je nudio niko je nije uzeo u obzir pa sam odustao.
Svima je bilo kako to ne ide i ne vuce i ne moze uzbrdo a pritom nikad nisu ni seli a kamoli probali kako taj auto ide.
 
Pa to ti i kazem.
Ovo je tema o malim turbo benzincima a ne o plinu.
Na kraj krajeva koliko nas vozi te turbo benzince?
Ja hteo da uzmem novu Oktaviu 1.0TSI koja je izvucena na nagradnoj igri i kad sam je nudio niko je nije uzeo u obzir pa sam odustao.
Svima je bilo kako to ne ide i ne vuce i ne moze uzbrdo a pritom nikad nisu ni seli a kamoli probali kako taj auto ide.

Vozio sam od jednog prijatelja novog klia 0.9 tce i ide sigurno bolje od obicnog atmosferca 1.2 16 v...
Kod nas ljudi uglavnom (primitivci) cene samo 2.0tdi sve ostalo su krsevi.
Npr. slusao sam price da taj trocilindras ima velike vibracije pa zvuk i jos hiljadu nekih neproverenih budalastina trosi ulje,uglavnom nista nije istina,niti ima preterane vibracije niti se cuje kao freza...
 
VW 1.0TSI je trosio ulje ko nenormalan, ljudi su i 1L na 1000km sipali... Pa zbog toga

Novi motori trose vise ulja nego motori koji su se pravili pre,zbog cega nisam upucen...
Motor iz renoa 1.2 16 v trosi oko 2/3 litre na 15 hiljada i to od prvog dana kada sam ga kupio novog....

- - - - - - - - - -

Komsija ima 2.0 tdi audi a6 kupljen u nemackoj licno ga je uvezao sa nekih 40 000 km trosi ulje...

- - - - - - - - - -

U servisima uglavnom pricaju da je to 2/3 litre ok sto se tice potrosnje ulja i da su danasnji motori takvi i da je proslo vreme kada motori nisu trosili ulje...
 
Novi motori trose vise ulja nego motori koji su se pravili pre,zbog cega nisam upucen...
.
Netačno, noviji motori bi trebali da troše manje ulja nego nekadašnji zato što je mašinska obrada sada mnogo preciznija nego pre 30 i više godina. Iz istog i još ponekog razloga sadašnji motori su u stanju da pređu dosta više kilometara nego oni iz recimo sedamdesetih i osamdesetih. Ima izuzetaka, ali uglavnom je tako.
 

Back
Top