Filosofija o moralu

Majka svih nauka …

- - - - - - - - - -



Zanimljiva tema … Meni se naročito dopada epikurejska kanonika ...

U epikurejskoj etici, uživanje se smatra dobrom i našim životnim ciljem, kojem su podređene sve druge vrednosti. Bol je jedino zlo, a međustanja ne postoje.

Nisam pristalica ovakvog stava.Po meni je primarno usavrsavanje.Uzivanje dolazi u obzir tek u trenutcima odmora.naravno da nikada ne izlazi iz okvira moralnih,razumnih i zdravstvenih zakona.
Spojiti takvo uzivanje sa usavrsavanjem bi mogla da bude kruna tog nacina zivota.
Naravno ako usavrsavanje podrazumeva u osnovi,u srzi , ljubav.
 
Poslednja izmena:
U epikurejskoj etici, uživanje se smatra dobrom i našim životnim ciljem, kojem su podređene sve druge vrijednosti. Bol je jedino zlo, a međustanja ne postoje.

Nisam pristalica ovakvog stava.Po meni je primarno usavrsavanje.Uzivanje dolazi u obzir tek u trenutcima odmora.naravno da nikada ne izlazi iz okvira moralnih,razumnih i zdravstvenih zakona.
Spojiti takvo uzivanje sa usavrsavanjem bi mogla da bude kruna tog nacina zivota.
Naravno ako usavrsavanje podrazumeva u osnovi,u srzi , ljubav.

Poštovani prijatelju, uz dužno poštovanje, epikurejska kanonika i etika su mnogo kompleksnije nego što ih Vi predstavljate. Naravno, kao i u ostalim školama, pravcima i u svim vremenima svaka filozofija ima u sebi i aporetičnosti, no to nas ne sputava da produbljujemo te misli, damo sebe razjašnjenju i dođemo do nečega što će da objasni sve i svašta, a to je filozofiji prava zadaća.... Elem, kada smo već kod epikurejaca, žao mi je što sam prevuše umoran, a i kasno je da bih se time pozabavio kako ta tema i zahteva, prisetimo se da temelji njihove kanonike: određivanje merila istine, prolepsis, osećaj zadovoljstva i bola, mišljenje, a u etici: preoblikovanje kirinaiškeg hedonizma, hijerarhija zadovoljstava i mudrosti, asketizam i autarcheia, apsolutno zadovoljstvo, relativnost boli, vrline i sokratski intelektualizam, četvorni lek i ideal mudraca, smrt za čoveka nije ništa i sl.... Kada sve to razjasnimo onako kako su epikurejci učili tek tada ćemo moći da damo svoj sud o tome … Imam nameru da se pozabavim tom temom, ali tek za nekoliko dana … Biće mi drago da i Vi date Vaš doprinos tome …
 
Poslednja izmena:

Back
Top