Zanati - Kursevi

chile992

Početnik
Poruka
4
Pozdrav,
imam 27 godina, gimnazijalac sam, bio dobar student, ali napustio fakultet sticajem okolnosti, zaradjivao sam pristojno od hobija kojim sam se bavio
stvari se menjaju, hobi je vremenom poceo da donosi sve manje novca, a ja sam stariji, imam vece troskove zivota i nista drugo ne znam da radim
poceo sam zbog toga u poslednje vreme da razmisljam o ucenju nekog zanata koji bi mogao da mi donese dodatnu zaradu, prednosti zanata su i te sto svuda mogu dobro da se naplate i sto i u inostranstvu ima posla
uglavnom, nijedan zanat mi nije blizak, najvise sto sam radio su neke sitne popravke u mom stanu
trazio sam malo po internetu kurseve i video da ima raznih - stolar, tapetar, parketar, serviser bele tehnike, toplotno-rashladnih uredjaja, keramicar, moler...
prvo sto me interesuje je, vrede li ti kursevi, da li je neko imao iskustva sa njima, da li ja zaista mogu za vreme tog kursa da savladam vestine zanata dovoljno da bi to posle naplacivao ili me samo nauce nekim osnovama koje mogu da nadjem i na internetu?
svakako da su neka od ovih zanimanja lakse, neka teze savladiva, isto tako je i konkurencija i potraznja razlicita
koji zanat bi bilo najbolje nauciti, koliko je potrebno da se savlada, kolika su ulaganja potrebna za alate?
 
Najbolje da nađeš nekog majstora da te podučava. Završio sam kurseve za Microsoft administraciju, grafičkog dizajnera, web dizajnera, knjigovođu, ali džaba sve to, nakon završenog kursa i dalje se ne može samostalno raditi, potrebna je praksa.
 
pretpostavio sam da je tako, zato sam i pitao da li vredi dati 200 evra za tako nesto, jer neke teorijske osnove postoje i na internetu, a tek te praksa cini boljim majstorom
po upustvima sa interneta sam postavljao izolaciju, malterisao, gletovao, krecio i lepio plocice u svom stanu, naravno da mi je trebalo mnogo vise vremena nego majstoru, ali je to ispalo sasvim pristojno
ti kursevi ukljucuju i prakticnu obuku u firmama sa kojima oni imaju ugovore, ali nisam siguran da ce u tim firmama posvetiti dovoljno paznje polaznicima, tj vise paznje nego neki majstor kojem bi pomagao za dzabe u zamenu za znanje

programiranje mi svi predlazu, videcu da se prijavim na NSZ ovih dana, ako postoje besplatni kursevi mozda i vredi probati
problem je sto se nikad nisam interesovao za racunare iako sam matematicar, mislim da ima previse programera i konkurencija je jaka
moram i da kazem da bi lakse podneo da radim nesto opipljivo nego da sedim ispred racunara, imam visak energije i problem da se koncentrisem na nesto ako sedim u mestu duze vreme, to je jedan od razloga zbog kojih sam napustio fakultet
 
a otkud znaš za programere, tj jel to neki utisak ili kako, ne znam ni ja, pitam... oni umeju nekad sa tv da kukaju kako im kao fali
a za te majstore, možda neke firme za materijale imaju neke obuke
ima i kuvanje, kelnerisanje, možda to ima nekakvu prođu... a za programera imaš valjda ok godine, ako to gledaju, recimo da gledaju... ima i tehničara koji malo više rade s opremom valjda ne znam kako tu stoje stvari
 
Колико је било у медијима НЦЗ је од ове године престала преквалификацију за програмере јер их нико није хтео. Давали су тако добре курсеве да људи који траже програмере нису хтели оне које је преквалфиковала НСЗ.
 
Колико је било у медијима НЦЗ је од ове године престала преквалификацију за програмере јер их нико није хтео. Давали су тако добре курсеве да људи који траже програмере нису хтели оне које је преквалфиковала НСЗ.

https://startit.rs/zvanicno-iz-vlade-program-it-prekvalifikacija-se-nastavlja/
ne radi to valjda NZS nego neke firme, pa da li se samo jedna-dve uglavila ... al generalno ne znam kako juniori matoriji ulaze u firme

... tj obuku izvodi neko pravno lice a ne sam NZS, i kolega postavljač verovatno ne spada u matore
 
Poslednja izmena:
a otkud znaš za programere, tj jel to neki utisak ili kako, ne znam ni ja, pitam... oni umeju nekad sa tv da kukaju kako im kao fali
a za te majstore, možda neke firme za materijale imaju neke obuke
ima i kuvanje, kelnerisanje, možda to ima nekakvu prođu... a za programera imaš valjda ok godine, ako to gledaju, recimo da gledaju... ima i tehničara koji malo više rade s opremom valjda ne znam kako tu stoje stvari

pa imam utisak, mnogo ljudi koje poznajem je zavrsila ili planira da ide na prekvalifikacije i kurseve za programere
ko god nije zadovoljan sa poslom ili ne moze da ga nadje, hoce da postane programer
te price kako lako nalaze poslove, nisam siguran koliko su tacne, sigurno da vrhunski programer moze da nadje posao lako, kao vrhunski zanatlija u bilo kom poslu, ali da bi se doslo do toga potrebno je mnogo iskustva, truda, ljubavi prema poslu...
sa druge strane ima ljudi koji su priuceni majstori i od toga imaju dodatnu zaradu, oni nisu profesionalci, ali znaju da odrade sitne popravke i to naplacuju znatno jeftinije od profesionalaca, pa ih ljudi cesto angazuju
ne zelim da potcenim neko zanimanje, ali konobarisanjem se ne bi bavio, kuvanje je vec zahtevno i to je full time job.
mozda me nisu ljudi dobro razumeli, ja zaradjujem od hobija, to je dovoljno da imam sta da pojedem i platim racune
ali posto imam dosta slobodnog vremena, zeleo bi da naucim jos nesto sto moze da mi donese dodatnu zaradu, uopste se ne zaludjujem da cu se obogatiti od toga, ako se ja pronadjem u tom poslu, napredujem i pocnem da zaradjujem dosta, odlicno, ali ja bi bio zadovoljan i sa necim sto moze da mi donese 200€ mesecno
 
Poslednja izmena:
pa imam utisak, mnogo ljudi koje poznajem je zavrsila ili planira da ide na prekvalifikacije i kurseve za programere
ko god nije zadovoljan sa poslom ili ne moze da ga nadje, hoce da postane programer
te price kako lako nalaze poslove, nisam siguran koliko su tacne, sigurno da vrhunski programer moze da nadje posao lako, kao vrhunski zanatlija u bilo kom poslu, ali da bi se doslo do toga potrebno je mnogo iskustva, truda, ljubavi prema poslu...
sa druge strane ima ljudi koji su priuceni majstori i od toga imaju dodatnu zaradu, oni nisu profesionalci, ali znaju da odrade sitne popravke i to naplacuju znatno jeftinije od profesionalaca, pa ih ljudi cesto angazuju
ne zelim da potcenim neko zanimanje, ali konobarisanjem se ne bi bavio, kuvanje je vec zahtevno i to je full time job.
mozda me nisu ljudi dobro razumeli, ja zaradjujem od hobija, to je dovoljno da imam sta da pojedem i platim racune
ali posto imam dosta slobodnog vremena, zeleo bi da naucim jos nesto sto moze da mi donese dodatnu zaradu, uopste se ne zaludjujem da cu se obogatiti od toga, ako se ja pronadjem u tom poslu, napredujem i pocnem da zaradjujem dosta, odlicno, ali ja bi bio zadovoljan i sa necim sto moze da mi donese 200€ mesecno

i mene interesuje kojim se hobijem bavis
 
pa imam utisak, mnogo ljudi koje poznajem je zavrsila ili planira da ide na prekvalifikacije i kurseve za programere
ko god nije zadovoljan sa poslom ili ne moze da ga nadje, hoce da postane programer
te price kako lako nalaze poslove, nisam siguran koliko su tacne, sigurno da vrhunski programer moze da nadje posao lako, kao vrhunski zanatlija u bilo kom poslu, ali da bi se doslo do toga potrebno je mnogo iskustva, truda, ljubavi prema poslu...
sa druge strane ima ljudi koji su priuceni majstori i od toga imaju dodatnu zaradu, oni nisu profesionalci, ali znaju da odrade sitne popravke i to naplacuju znatno jeftinije od profesionalaca, pa ih ljudi cesto angazuju
ne zelim da potcenim neko zanimanje, ali konobarisanjem se ne bi bavio, kuvanje je vec zahtevno i to je full time job.
mozda me nisu ljudi dobro razumeli, ja zaradjujem od hobija, to je dovoljno da imam sta da pojedem i platim racune
ali posto imam dosta slobodnog vremena, zeleo bi da naucim jos nesto sto moze da mi donese dodatnu zaradu, uopste se ne zaludjujem da cu se obogatiti od toga, ako se ja pronadjem u tom poslu, napredujem i pocnem da zaradjujem dosta, odlicno, ali ja bi bio zadovoljan i sa necim sto moze da mi donese 200€ mesecno

tako i ja imam utisak o programiranju, mada nisam otišla dalje od početnog mesta i nisam gledala dalje šta se nudi pa u stvari ne znam (mada mislim da pominju da je cybersecurity sad aktuelan isto?)
pa i konobarisanje nije naivno hm
al ako imaš vremena i već nekog znanja o programiranju možeš malo da čačkaš nikad se ne zna
a koji su zanati aktuelni ja ne znam, bravari uvek trebaju :think: nekad negde izbace šta se traži
ima i držanje časova, možda neka pomoć u kući mada to valjda pre traže žene
 
tako i ja imam utisak o programiranju, mada nisam otišla dalje od početnog mesta i nisam gledala dalje šta se nudi pa u stvari ne znam (mada mislim da pominju da je cybersecurity sad aktuelan isto?)
pa i konobarisanje nije naivno hm
al ako imaš vremena i već nekog znanja o programiranju možeš malo da čačkaš nikad se ne zna
a koji su zanati aktuelni ja ne znam, bravari uvek trebaju :think: nekad negde izbace šta se traži
ima i držanje časova, možda neka pomoć u kući mada to valjda pre traže žene

pa cekaj jel si i ti programerka?
 
pa imam, ali ne zelim tim da se bavim
ja zelim nesto sto ne zahteva stalno angazovanje, radno vreme itd, nego kao neki dopunski posao
mozda je ipak neka vrsta programiranja najbolja, jer omogucava tako nesto
 
pa i programiranje i slično ti je vrsta zanata doduše ne tako "opipljivo" a to valjda imaš i besplatne NZS kurseve sad? (zavod za zapošljavanje)... a inače malo potraži po netu koji se to zanati traže više ako je to neki parametar
programiranje ili neka administracija ili tako nešto
vidi možda i ovo http://www.obukeikursevi.com/

Programiranje je čisti zanat.
Mada, ranije su bila bolja vremena.
Firma te je slala na specijalizacije.
U SFRJ taj IBM centar je bio u Radovljici, Slovenija.

Plus literatura i prateći CD ili DVD.
Mada to je skupo zadovoljstvo.
Knjige sam platio preko 1.500 €.
Nije to bilo mnogo, nivo dobre plate.

Siguran put da te svi jure :

-SQL Server
- HTML (Hyper text mark language)

Sve što vidiš na ekranu tako je napravljeno.

Iznad toga je samo Assembler i mašinski jezik.
 
Poslednja izmena:
Programiranje je čisti zanat.
Mada, ranije su bila bolja vremena.
Firma te je slala na specijalizacije.
U SFRJ taj IBM centar je bio u Radovljici, Slovenija.

Plus literatura i prateći CD ili DVD.
Mada to je skupo zadovoljstvo.
Knjige sam platio preko 1.500 €.
Nije to bilo mnogo, nivo dobre plate.

Siguran put da te svi jure :

-SQL Server
- HTML (Hyper text mark language)

Sve što vidiš na ekranu tako je napravljeno.

Iznad toga je samo Assembler i mašinski jezik.

:confused: mislim da je jurenje napredovalo al ne bih znala šta je aktuelno... u stvari vole valjda neku vrstu full stack, snalažljivih programera i da urade posao kako treba, zavisi i šta firma radi
java, c#, javascript i frontend, nekakav sql
ne znam možda i php verzija
al valjda je bitno da uradiš precizno tačno itd i još da se uklopiš u tim

- - - - - - - - - -

pa imam, ali ne zelim tim da se bavim
ja zelim nesto sto ne zahteva stalno angazovanje, radno vreme itd, nego kao neki dopunski posao
mozda je ipak neka vrsta programiranja najbolja, jer omogucava tako nesto

omogućava ako imaš mušteriju koja to prihvata, znači neko treba da ti da posao
a imaš i poreze i doprinose na zaradu ili muvaš ima i to
 

Back
Top