Da li je Srbija spremna za novu ekonomsku krizu?

Ne znam za ekonomsku krizu, ali do krize sigurno nece doci,

ako vlast napokom, jednom, posle 6 godina pocne da resava kriminal....

Bez kriminalaca moglo bi u Srbiji lepo da se zivi...

Ali, ako vlast nije u stanju da resi pravosudje i pocne borbu sa kriminalcima

onda je promasila temu i vreme je da ide u penziju....ovakva srbija ne zasluzuje

opstanak, a narod ce se vec snaci i pod novim svetskim poretkom...
 
U ovom slucaju se mi nimalo ne pitamo, tako da skoro nista ne zavisi od nas. Ako se dogodi kriza, pogodice nas kao i sve ostale male privrede u regionu. Ne znam koje su tu mere koje mozemo da preduzmemo kad se desi pad traznje za nasim proizvodima koje izvozimo. Automatski manje izvozimo, manje prodajemo, manje zaradjujemo itd. Nasi najvazniji spoljno-trgovinski partneri su zemlje EU: Italija, Nemacka, Austrija...Koliko njih bude pogodila kriza, toliko ce i mi da osetimo kroz smanjeni izvoz.
Iskreno, ne verujem da ce da dodje do neke krize slicne onoj iz 2008. Opet sve zavisi od Amerike i njenih odnosa sa Kinom i EU. Tramp je pokusao da zastiti americku ekonomiju tj domace americke firme uvodjenjem dodatnih poreza za robu iz Kine i EU. Ovi su onda recuprocno odgovorili, ali to ne ide nikome u korist, jer se smanjuje traznja i potrosnja, a to dovodi do smanjenja u trgovisnkoj razmeni i na kraju do smanjenja prodaje i zarade. Mislim da ovakvo stanje nece jos dugo da potraje, jer je Tramp pre svega biznismen pa predsednik. Ono sto je lose je pad svih berzi u svetu i nesigurnost ulagaca tj investitra, najvise zbog nepredvidivosti Trampove politike. Evo sad je blokirao rad drzavnih sluzbi zbog izgradnje zida prema Meksiku. 800.000 ljudi zbog toga ne radi i ne prima platu. Hoce cak da uvede i vanredno stanje da bi mogao da sprovede svoj plan.
Dakle, ima razloga za brigu, ali mislim da do krize ipak nece doci.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Stari su dosta i sami krivi,jer ništa nisu preduzimali da i dalje imaju poso.


Јашта су него криви...кад сам им говорио да ће да пропаднемо јер ники ништа не ради а сви примају плату они кажу ''ЋУТИ...добро је''

У пола дванес покупе неке ''материјале за партијски састанак '' и одоше да састанче...машине погасише...

Они други покупе ''материјале за радничку савет'' па оду и они да састанче у доба радног времена...

Они трећи гледају шта да украду из фабрике...''све је то ионако наше''...

Директор покупи секретарицу и возача и одоше на ''службени пут'' новом 132-ојком ...

И ко остане да РАДИ...?

А ко плаћа туђи нерад?И оно што је покрадено...

Ја ''одем на боловање'' а лекар ми препише одмарање и шетање поред реке,пецање...
 
Јашта су него криви...кад сам им говорио да ће да пропаднемо јер ники ништа не ради а сви примају плату они кажу ''ЋУТИ...добро је''

У пола дванес покупе неке ''материјале за партијски састанак '' и одоше да састанче...машине погасише...

Они други покупе ''материјале за радничку савет'' па оду и они да састанче у доба радног времена...

Они трећи гледају шта да украду из фабрике...''све је то ионако наше''...

Директор покупи секретарицу и возача и одоше на ''службени пут'' новом 132-ојком ...

И ко остане да РАДИ...?

А ко плаћа туђи нерад?И оно што је покрадено...

Ја ''одем на боловање'' а лекар ми препише одмарање и шетање поред реке,пецање...

Slažemo se da su i sami krivi,a mnogima je to i odgovaralo.Jednom sam doveo jednu ženu
iako sam joj reko šta je čeka ne samo pare nego i rad.Radila je neko vreme i umalo se nije vratila
jer kaže: "i tamo sam radila,ali malo se ****** neka cigara,malo u WC,malo na zdravo- bolovanje
i tako dalje". Ovdi ako malo izgubim vreme ostaje mi da ostanem i završim poso.Dakle mnogima
ili bolje rečeno svima takav sistem i odgovarao.Razlika je samo u tome što je neko koristio sistem
da se odmori za vreme rada i da nastavi da radi nešto drugo za sebe i stvorio je svoju budućnost
a plata mu je bila takozvani "bakšiš".Ona druga strana koja je jedva čekala da prođe radno vreme
a posle kud koj mili moj oni su stvarno propali ko svrdo u čamovu dasku.Tako ja vidim stvari.
 
Srbija apsolutno nije spremna za novu krizu.
Njen oporavak od prošle krize je bio vrlo dug i kilav i na staklenim nogama je...
Novi, veći lom u Eurozoni ima veliki destruktivni potencijal za Srbiju
Ми смо одлично спремни за долазећу глобалну кризу.
Ко нешто има, тај може и да изгуби. Ко ништа нема, тај ништа ни не губи. ;)

Мислим када брод тоне, има разлике да ли тоне Титаник у сред океана или неки мали чамац у неком сеоском потоку. Овај први највероватније гине, а овај други комотно устаје из плићака и гуменим чизмама иде ка обали, а да му је при томе одећа комплетно сува.

Шалу на страну, немамо ми никакву ни привреду ни индустрију, која би у кризи видно пала а стандард становништва се срозао. Народ у Србији се задовољава минималцем, а чак и привреде на западу кад буду падале, ове мале филијале у Србији, које они држе су сића, што они из бакшиш касе плате, а где ће другде, кад смо ми јефтинија радна снага и од Кинеза и од пола Африке, а много смо ближи и Немцима, и Французима, и Италијанима итд...

Тако да је моја процена, да се у Србији и за време кризе неће нешто много променити, али ће зато политичарима бити пуна уста кризе, као да је Србија била пред скоком раста од 20%, 50% или 100%, само што нас зезну криза и сад ето мора да чекамо боља времена и у међувремену да пустимо и даље исте људе да владају и харају државом...



U ovom slucaju se mi nimalo ne pitamo, tako da skoro nista ne zavisi od nas. Ako se dogodi kriza, pogodice nas kao i sve ostale male privrede u regionu. Ne znam koje su tu mere koje mozemo da preduzmemo kad se desi pad traznje za nasim proizvodima koje izvozimo. Automatski manje izvozimo, manje prodajemo, manje zaradjujemo itd. Nasi najvazniji spoljno-trgovinski partneri su zemlje EU: Italija, Nemacka, Austrija...Koliko njih bude pogodila kriza, toliko ce i mi da osetimo kroz smanjeni izvoz.
(...)
Наравно да има решења. За сваки проблем постоји бар једно решење, а Србија има гомилу могућности у следећој кризи, али нажалост фале јој прави људи од струке на власти.

Ми би као прво требали унутар државе да развијемо привреду и сами себе да изградимо, да по могућности сами све своје потребе задовољавамо.

Када смо у тој ставки баш на високом нивоу, онда можемо полако да се окрећемо ка тим нашим главним партнерима у ближој регији и континенталној близини, па да ми њима наше производе продајемо, које они не могу тако јефтино а квалитетно као ми да произведемо.

Решење наше привреде је у производњи органске хране и свих врста прехрамбених производа!

Неке државе имају нафту, неке злато (додуше и ми, али га Кинези ваде), неки имају војску интелектуалаца и стручњака, а ми имамо баш доста родне земље и крајње непродуктивну прехрамбену индустрију.

Потражња за квалитетним производима на западу из године у годину расте.

Зашто бисмо ми конкурисали са масовном производњом пшенице из Русије или соје из Бразила или јунетине из Аргентине... Хајде да не производиму масу, него квалитет и на томе зарађујемо.

Што не би у немачким, француским и италијанским регалима органске хране поред француског вина, италијанског пармезана стојао наш шумски мед или сврљишки сир или домаћа ораховача итд... ?

А било кризе или не, храна је роба, која се увек тражи, чак и она висококвалитетна, коју купују богаташи.

Зашто не бисмо отворили наш ланац продавница у свим већим градовима, где је јако заступљена наша дијаспора. Нека они крену да праве рекламу за нашу домаћу робу, када у госте позову комшије Немце, Французе, Италијане, па нека и они после постану редовни купци и љубитељи наше органске хране...

Органска храна може бити наша нафта од које ћемо све остале гране привреде подићи на виши ниво, а становништво не само да треба да профитира од тога, него свако може активно радити на производњи - свако има негде неко старо имање од родитеља / рођака са села и може нешто од тог земљишта направити и покренути.
 
Poslednja izmena:

Back
Top