MISLIM DA SAM JE UBILA

C

CaLiMeRo

Gost
:idea: Dobila sam neku biljčicu na poklon. :D Rečeno mi je da se zove EUFENBAHIJA, ili božićni cvet... Elem - presadila sam je u veću saksiju, zalivam je i sve to, i mislim da umire... listići samo otpadaju. :-( A baš mi se sviđa, i ne bi mi bilo pravo da je usmrtim. Ima te zelene listove koji se pretvaraju u crvene i dražesna je... Savet? :roll:

:idea: Vozim se busom, relacija duga... ispred mene crveni plakat, reklamni, za jednu od naših kafa, i lepo piše
DA LI STE NEKOGA DANAS OBRADOVALI?
Dakle - jeste li, koga i čime?
 
mozda joj je hladno ili mracno tu gde je? nemoj previse da je zalivas zimi.ako si je skoro dobila mora da prodje jedno vreme da se navikne na novu sredinu.sada malo tuguje.moj bendzamin je tuzna pojava svake zime, posto mu opadne skoro svo lisce.trebalo mu je deset godina da se oraspolozi.
videla sam tu reklamu.nikada ne bih skuvala kafu kada je vidim,ali bih se zato veoma zamislila.jesam juce i trebalo bi danas po podne.eto.juce sina, danas drugaricu i njene sinove.e mozda sam juce i danas malo obradovala i mog caleta.eto.
 
Strujo, srećo!
I ja imam bendžamina, moje visine. NBNS!
Ponela iz rodnog doma.
Da, i on je malo tugovao kad smo se odselili, ali se oporavio...

A ova biljčica je mala, i stvarno me već dosta brine.:(
Nije joj hladno, zalivam 1x nedeljno... mračno?...hm, pa probaću da je pomerim.
Grazie :D
 
Gazdarica:
O biljkama pojma nemam... :roll:
Ni ja, zato i moram da otvaram temu.:roll:
Bila dobra kafica?:D
Joooooj, što volim da ujutru pijem kafu u gradu negde sama.
Ali će to da se desi nikad.
Subote su gužvovite u BG... a radnim danom radim u svom selu pa ne mogu.
Možda u januaru, kada odem na GO...8-)
 
Dobra kafa, moram da pohvalim konobaricu...
Psihicka priprema za dugi radni dan, bez suvisne price... I, nadasve, suvisnih ljudi...
Moracu da se potrudim da to cesce praktikujem...

Takav sam strucnjak za sobno bilje da me i rodjena majka podozrivo gleda, kad uzmem kanticu da ga zalijem...
 
obozavam kaktuse.dakle imam nekih pet malih i tri ogromna.najvisi od njih koji je dobio ime dok je bio mali zove se kaktus car i trenutno je visok oko 80cm.ostala dva jedan se zove stribor su negde oko 60 cm.i nije tacno da se ne sire.takva vrsta,luda skroz.obozavam ih.
 
Bozicni cvet zahteva jako malo vode preko zime. Preko dana bi trebalo da se nalazi na direktnoj svetlosti i na relativno hladnom mestu. :)

A ja sam danas obradovala celu porodicu jednim jako lepim ruckom. Pasticio je u pitanju.
Njam, odosmo na rucak.:razz: :lol:
 
Jao ja upravo pokusavam da odrzim u zivotu biljku koju sam dobila za rodjendan. Bas se trudim. Mada, vec se malo smorila. Nadam se da ce biti ok.

BTW, kaktuse ne treba drugima poklanjati, jedno malo sujeverje koje sam negde cula.
 
I mislim da nije trebalo da je presadjujes.:roll:
Taj posao se radi obicno na prolece.
A zalivaj je tek toliko da joj zemlja bude vlazna. Ev. jednom nedeljno. :) ;-)

Btw. kad spominjete kaktuse. I ja sam ih tri sahranila.
Cudo jedno, tako jednostavno za gajenje, a meni opet komplikovano.
Bili su suvi, skroz naskroz.
A pre mesec dana, za rodjendan, dobila sam tako lepo cvece sa predivnim cvetovima, i desilo mu se isto sto i tom tvom. Iz dana u dan, sve vise listova mu opadalo, i sad eno ga, izigrava vestacko cvece. Nije mu bilo spasa.:-(
 
e ne gubite nadu sa opalim liscem.mislim ostavite te stabljike do proleca, pa ih kad se ustali vreme iznesite napolje.oporavice se i oziveti.a kaktuse treba zalivati,ja te moje velike zimi zalivam jednom nedeljno i to bas dobro, a leti svaki dan.
 
Ископах негде текст ...
Listovi su krupni, poreklom je iz Meksika, preneta je u Evropu u prvoj polovini proslog veka. Vrlo je dekorativna, sto i ime na latinskom Euphorbia(poincettia) pulcherrina govori.Listovi su krupni, ovalno izduzeni i tamnozeleni. U doba cvetanja, gornji listovi, ispod dosta neuglednih zuckastih i sitnih cvetova, formiraju "zvezdu" intenzivno crvene boje. Poznate su i narandzaste, zute i bele, ali crvena je najpopularnija. Cveta u decembru i januaru. Tada treba voditi racuna da biljka bude smestena na svetlom i umereno toplom mestu. Redovno se zaliva, ali ne orosava. Kada prodje cvetanje, nastupa njeno tromesecno mirovanje. Zalivanje se smanjuje na najmanju meru, tek toliko da se biljka ne osusi. Pre nego sto je iznesemo napolje, biljka se moze skratiti i presaditi ali i oziliti reznicom pobodenom u rastresitu zemlju, najbolje sumski kompost.
U aprilu ili maju, kada dozvole vremenske prilike, bozicna zvezda nalazi svoje mesto medju cvecem na terasi. Voli svetli kutak, a zaliva se kao i ostale biljke. Krajem septembra unosi se u kucu, umereno zaliva, prihranjuje i neguje do pocetka cvetanja - pre bozicnih praznika.
И да, пошто сам завршила пејзажну архитектуру (доста сам и позаборављала), сећам се да је јако осетљива и да тешко опстаје, тако да се не нервираш ако ти не успе да је извучеш. Пробаћу кући да "ископам" податке о њој из књига.
Поздрав!
 

Back
Top