Jesmo li prešli tačku bez povratka?

Ја сам искрено оптимиста.
Ако вам је за утјеху нема нас пуно и нисмо ми толико велики да нам треба толико пуно времена да се то уредује у смислу "правне државе" и нормалног достојног живота.Наравно да је Алек комад будале којег ми морамо проћи да би прошли комплетну катарзу.Као што сељак када дође у град мора проћи социјализацију тако и наш народ треба времена.То је сва суштина.Изгубили смо пуно времена,треба то све надокнадити а полазна тачка је лоша,боље рећи ужасно лоша-депресивно-шизофрена ситуација 90-их.
Једино што сматрам као највећу ману Срба - да се губимо у неком култу личности, слично као и Руси у некој причи (ваљда су то последице комунизма) да само један човјек мора да буде идеалан и вођа, само један човјек може да води Србе.
А заправо пропуштамо суштину.Када створимо стабилну ДРЖАВУ и ИНСТИТУЦИЈЕ онда није битан тај један човјек.
Када дођемо до тог нивоа онда ће бити бесмислено уопште причати о неким тачкама без повратка.Није то толико немогуће и толико недостижан циљ.
Али као што је сељаку чудно видјети трамвај тако је и нама чудно видјети стабилну државу у којој није битно ко је предсједник.То је стање свијести које се годинама преноси са генерације на генерацију и никада није касно кренути у том правцу.Сељак ће у почетку обазриво гледати трамвај али ће на крају ипак ући...:zcool:
 
Poslednja izmena:
Otprilike, pošto su okolnosti, uslovi, stvarnosti (kao i trendovi i projekcije takvi kakvi jesu, negativni), rešenje za nas je jedino neki Talebov "crni labud".

Како нас подучава OED,

Wonder noun

"4 a gen. An astonishing occurrence, event, or fact; a surprising incident; a wonderful thing.to hear, read, speak, talk wonders, to hear, etc., surprising accounts."
 
ja vas stvano ne razumem..........!!!

Francuska u plamenu, Nemacka na kolenima, Amerika unistena, Italija u kolapsu, Grcka na samrti, Spanija u Bankrotu, Engleska na dnu,, Hrvatska na prosjackom stapu, Slovenija nestala sa karte Evrope, Bosna vracena u kameno doba, Crna Gora se nije ni vadila iz kamenog doba,............................. A VI OD VUCICA ZAHTEVATE NAPREDAK I VISOKI STANDARD...........?

TI VASI ZAHTEVI SAMO POKAZUJU DA NEMATE POJMA O SVETU, DA NIGDE NE PUTUJETE, DA VAM JE ZNANJE O SVIM EGZISTENCIJALNIM PARAMETRIMA NA DNU, TACNIJE, OVA VASA REAKCIJA POKAZUJE DA STE NAJOBICNIJE OVCE SA BALKANSKIH PLANINA.........................

valjda vam je jasno da ne moze ceo svet da propada a samo VUCICEVA Srbija da napreduje............narocito ako se radi o trecerazrednoj banana-drzavici kakva je Srbija za koju pola sveta nije ni culo.
 
Како нас подучава OED,

Wonder noun

"4 a gen. An astonishing occurrence, event, or fact; a surprising incident; a wonderful thing.to hear, read, speak, talk wonders, to hear, etc., surprising accounts."





سواء أنقرت بالفأرة على لوحة المفاتيح الافتراضية هذه أم استخدمت لوحة المفاتيح الخاصة بك، فكلاهما ينتج هنا الخط العربي! أما حين تكتب بلوحة المفاتيح الخاصة بك في الحقل أعلاه فتثبّت أنه قد تم في نظام التشغيل الخاص بك اختيار تخطيط لوحة المفاتيح الألماني غير الإنجليزي ولا تخطيطٍ آخر، وإلا فجرب الصيغة الإنجليزية أو الفرنسية أو الاسبانية لهذه الصفحة. أما إن أردت أن لا
................na ovo sam i ranije upozoravao .......................ili ti mislis drugacije?
 
Francuska u plamenu, Nemacka na kolenima, Amerika unistena, Italija u kolapsu, Grcka na samrti, Spanija u Bankrotu, Engleska na dnu,, Hrvatska na prosjackom stapu, Slovenija nestala sa karte Evrope, Bosna vracena u kameno doba, Crna Gora se nije ni vadila iz kamenog doba
А бре Милуне какав си лик, сада ми је лакше када то све прочитам...:eek:
 
Poslednja izmena:
Ја не видим циљ "борбе против Вучића". Јер шта значи борба против њега?

Долазак на власт тренутне српске опозиције.

Ко чини ту опозицију?

Три веома... дискутабилне личности.

Тренутно у консталацији српске опозиције не видим никог ко би могао да буде вођа нечег новог, нечег здравог. Данашњи СЗС је заправо, много мутнија верзија ДОС-а.

Наиме, ДОС је имао занимљивих личности, као што су Коштуница који је био лично поштен, Ђинђић који је био изузетно интелигентан, и још неких људи који нису деловали лоше, али су испали много лоши и морално банкротирали. Лидери СЗС су већ веома очито и одавно морално банкротирали.

Моја породица је вила веома гласна у борби против диктаторског режима Балканског Касапина. Водили су мене као дете по неким протестима, стално су лупали у шерпе и пиштали у пиштаљке и враћали се крваве главе из Београда. На фамозним изборима 1990. су гласали за Ивана Ђурића и Анту Марковића, након тога увек за ДС и касније ДОС. Цело моје детињство је протекло обојено у борби против црвенила црвеног Крагујевца и СР Србије.

Завршило се тако како се завршило. Реалан животни стандард ситних предузетника је опао, наш бизнис је пропао, све се наставило као и пре тога, корупција и криминал су под ДОС-ом и ДС-ом још више продубљени и постали су норма, а под СНС-ом су се срозали у сваки ниво, сваку ћелију друштва, па је немогуће бити кондуктер без веза и корупције. И слично, да не причамо о другим појавама под овим последњим режимом, јер је о томе довољно речено.

Проблем је сада што би смена тог режима неким другим идентичним, или некаквим новим ДОС-ом, довела до апсолутно никакве промене.

Велики Кранг, немој дозволити себи да се пробудиш са 50 година, без ичега, давши своју младост и снагу за добробит неког Вука Јеремића.

Ја не видим ништа позитивно на хоризноту. Видим лагано одумирање СР Србије, док на крају не буде апсорбована као нека покрајина Сједињених Европских Држава, са статусом неке Небраске из унутар САД-а, кад престане да буде способна да функционише као самостална држава.

Зато ми је веома драго што не живим у Небраски него сам успео да се преселим у Апстејт Њујорк.

А теби поручујем, ако останеш ту, бави се својом девојком и прави јој децу и види да побољшаш свој статус преко неког новог, можда и алтернативног посла.

А ако у Крушевцу не можеш да достигнеш шта желиш и он те гуши- Београд или Нови Сад неће. А Бећ ће још мање.
 
И шта је твој савјет?
ДА СВИ ОДУ НЕГДЈЕ И ОСТАВЕ СРБИЈУ КОЈЕКАКВИМ САТРАПИМА?
Па добро...али онда ћемо као Хебреји чекати једно 3 хиљаде година...
Да опет добијемо државу.Ако је добијемо.И ако нас буде.
ДаклеМ, ти живи гдје хоћеш, Бог ти дао среће и здравља...
А друге пусти да се сами сналазе...нисмо ми остали гуске у магли...
Никад на Балкану није било лако...али ничија не гори до зоре...
Мора и нама сванути...АЛИ У СЕ И У СВОЈЕ КЉУСЕ, БЕЗ КУЛТА ЛИЧНОСТИ.
И то је то...отприлике...
 
Srpski narod, generalno gledano, nije dovoljno osposobljen za opstanak. Prosecan moderan Srbin nije sposoban da uci, da se suocava sa problemima na koje naidje, jos manje i da ih uspesno resi, prosecan Srbin naseg doba nije osposobljen da misli i donosi odluke koje bi njemu samom donosile korist, nekmoli da odlucuje na nivou drzave i opsteg dobra. I cela mudrost se sastoji u tome.

U nekom periodu, zahvaljujuci svom neznanju i odbijanju da uce, Srbi su ostali bez karakteristike prilagodjavanja datim okolnostima. Nazalost, znamo kako postulati prirodne selekcije funkcionisu.
 
Srpski narod, generalno gledano, nije dovoljno osposobljen za opstanak. Prosecan moderan Srbin nije sposoban da uci, da se suocava sa problemima na koje naidje, jos manje i da ih uspesno resi, prosecan Srbin naseg doba nije osposobljen da misli i donosi odluke koje bi njemu samom donosile korist, nekmoli da odlucuje na nivou drzave i opsteg dobra. I cela mudrost se sastoji u tome.

U nekom periodu, zahvaljujuci svom neznanju i odbijanju da uce, Srbi su ostali bez karakteristike prilagodjavanja datim okolnostima. Nazalost, znamo kako postulati prirodne selekcije funkcionisu.

Ово што си написао је једна велика истина, али. Има једно али.

Скоро ми рече један познаник, који је завршио неко срање типа неинформатички фон, неку вишу економску или неко слично губљење времена, и након тога једно 5 година седео депресиван у подруму, да се преквалификовао да буде неки... Трт, мрт, маркетинг дивелопер маркетиншких садржаја. Шта год, од тога плаћа кирију и има осмех на лицу.

Други је након после Икс година студирања неког ужаса типа Права постао успешан фитнес тренер у Београду. Има девојку, заједно једу пилетину и имају неке тантричке сексове, и срећни су.

Трећи колега је након 150 година кукања како нема посла за лекаре постао успешан софтвер трућ друћ дингс, који од тога може да финансира своје уске панталоне, лубриканте и четири зида.

Дакле, очито, има доста миленијалса који су спремни да одбаце фолирање прошлости и ламент над својом судбином жртве и преузму судбину у своје руке, и у Србији заправо изграде неку пристојну садашњост. Било ми је драго кад сам видео, стварно.

- - - - - - - - - -

И шта је твој савјет?
ДА СВИ ОДУ НЕГДЈЕ И ОСТАВЕ СРБИЈУ КОЈЕКАКВИМ САТРАПИМА?
Па добро...али онда ћемо као Хебреји чекати једно 3 хиљаде година...
Да опет добијемо државу.Ако је добијемо.И ако нас буде.
ДаклеМ, ти живи гдје хоћеш, Бог ти дао среће и здравља...
А друге пусти да се сами сналазе...нисмо ми остали гуске у магли...
Никад на Балкану није било лако...али ничија не гори до зоре...
Мора и нама сванути...АЛИ У СЕ И У СВОЈЕ КЉУСЕ, БЕЗ КУЛТА ЛИЧНОСТИ.
И то је то...отприлике...

Не, мој савјет је да свако покуша да себи уреди садашњост тако да буде срећан- у Србији или Анктартику, свеједно је.

А не да седи и ламентира над сатрапима, јер то је пут у смрт.
 
Велики Кранг, немој дозволити себи да се пробудиш са 50 година, без ичега, давши своју младост и снагу за добробит неког Вука Јеремића.

Ја не видим ништа позитивно на хоризноту. Видим лагано одумирање СР Србије, док на крају не буде апсорбована као нека покрајина Сједињених Европских Држава, са статусом неке Небраске из унутар САД-а, кад престане да буде способна да функционише као самостална држава.

Зато ми је веома драго што не живим у Небраски него сам успео да се преселим у Апстејт Њујорк.

А теби поручујем, ако останеш ту, бави се својом девојком и прави јој децу и види да побољшаш свој статус преко неког новог, можда и алтернативног посла.

А ако у Крушевцу не можеш да достигнеш шта желиш и он те гуши- Београд или Нови Сад неће. А Бећ ће још мање.

Ne guši me Kruševac, volim ja svoj grad, već počinje da me guši Srbija u kompletu. Hvala Bogu, imam mogućnosti da odem drugde, takođe sam i slovenački državljanin, rođen u Ljubljani gde imam i stan. Slovenija je dobro mesto za život, ali Srbija je jeftinija. Videćemo, još uvek nisam dao sve od sebe, ali kada osetim da dalje ne može ovako, odoh ja...
 
Poslednja izmena:
Ја сам рекао да сам оптимиста .Један другар ми је млади адвокат, зарађује да ме је срамота и рећи за наше услове.
Други има мини породичну фирму-производња лустера као ручно рађени, уникатни примјерци који красе најсвечаније просторе, сале за вјенчања, религијске објекте, али и елегантне, са укусом декорисане стамбене просторе.Лустере праве у барокном стилу према жељеним величинама до неколико метара висине и ширине.И већ ради регију а колико сам упућен шири се и на Аустрију,Њемачку.Пара капа као суманута.Одлична идеја.
Трећи такође има породични бизнис-књиговодствену агенцију која пружа књиговодствене и рачуноводствене услуге(око 6 запослених) и води књиге озбиљним фирмама и то суме од којих се заврти глава.
Дакле све је то једна може се рећи генерација која се прилагодила и није било лако,вјерујте да није било лако.
 
Ја сам рекао да сам оптимиста .Један другар ми је млади адвокат, зарађује да ме је срамота и рећи за наше услове.
Други има мини породичну фирму-производња лустера као ручно рађени, уникатни примјерци који красе најсвечаније просторе, сале за вјенчања, религијске објекте, али и елегантне, са укусом декорисане стамбене просторе.Лустере праве у барокном стилу према жељеним величинама до неколико метара висине и ширине.И већ ради регију а колико сам упућен шири се и на Аустрију,Њемачку.Пара капа као суманута.Одлична идеја.
Трећи такође има породични бизнис-књиговодствену агенцију која пружа књиговодствене и рачуноводствене услуге(око 6 запослених) и води књиге озбиљним фирмама и то суме од којих се заврти глава.
Дакле све је то једна може се рећи генерација која се прилагодила и није било лако,вјерујте да није било лако.

Znam da nije bilo lako. Isto je i sa mojim drugarima. Na nama se prelomio prelaz iz tradicionalnih socrealistickih zanimanja na novu normalu, i zato je malo potrajalo dok se dosta ljudi snašlo, ali većina ih se na kraju snašla- gde tačno je nebitno. I to je jedino što ie bitno.
 
Znam da nije bilo lako. Isto je i sa mojim drugarima. Na nama se prelomio prelaz iz tradicionalnih socrealistickih zanimanja na novu normalu, i zato je malo potrajalo dok se dosta ljudi snašlo, ali većina ih se na kraju snašla- gde tačno je nebitno. I to je jedino što ie bitno.

Све је то још увјек недовољно али има помака.Ако спојимо бар 50 година без неког већег хаоса или рата можда би и могла нека нова генерација да живи нормално.Ми смо већ "оштећени" па смо доста времена потрошили на "санирање" а мање на будућност...
 
Srpski narod, generalno gledano, nije dovoljno osposobljen za opstanak. Prosecan moderan Srbin nije sposoban da uci, da se suocava sa problemima na koje naidje, jos manje i da ih uspesno resi, prosecan Srbin naseg doba nije osposobljen da misli i donosi odluke koje bi njemu samom donosile korist, nekmoli da odlucuje na nivou drzave i opsteg dobra. I cela mudrost se sastoji u tome.

U nekom periodu, zahvaljujuci svom neznanju i odbijanju da uce, Srbi su ostali bez karakteristike prilagodjavanja datim okolnostima. Nazalost, znamo kako postulati prirodne selekcije funkcionisu.

Dobro je. Bice i gore.

Ona nekakva samoupravna socijalisticka kulturna bastina (bazirana na solidnom skolstvu, koje je razoreno) koja je uhvatila maha do 1990. je bespovratno otisla u istoriju. Skolstvo u danasnjoj Srbiji je katastrofalno, a privreda razorena. Tamo gde trebaju ljudi sa iskustvom u privredi dolaze histerijski partijski sarlatani, idioti svih boja i neznalice, diletanti koji stvari ne razumeju... Kada nalete na nekog proverenog strucnjaka, oni njemu prospu nadmen stav i histeriju, logoreju o tome kako i sta taj tip treba da radi (jerbo oni su na pozicijama i dirJertorJi). Gistro autoriteti, a onda ih strucnjaci po kratkom postupku odiebaus.

Uopste, primitiva koja je zauzela kljucne pozicije unistava sve pred sobom kao najezda skakavaca. To rezultuje strahovitim nepoverenjem ljudi koji ZAISTA znaju stvari, da ti isti pokusavaju da ostanu ispod radara... Dok ne odu u inostranstvo (u kome NE tece med i mleko).

Sve u svemu, povratka NEMA (tacka povratka je odavno prodjena), i ne moze da ga bude. Mi smo se sada pozicionirali na nivou Hondurasa, El Salvadora, Namibije... I tako ce i ostati. To je ekonomska spirala Smrti iz koje nema izlaza. :zelenko2:

_nobody_
 
Poslednja izmena:
Тих педесет година мирног развоја, богаћења, градње, усађивања правих вредности је требало да почне најкасније у првој деценији двадесетог века. Или макар у петој, уз много среће.

Сада постоје трендови - демографски, економски, политички, међународни - који не дозвољавају луксуз паузе од пола века за хватање даха. Српска држава се круни. За пола века, следећи овакве трендове... боље и да се не говори, али више је него јасно. Више него јасно.

Русија је евентуалан пример државе која има довољно велике резерве да би после века проведеног у блату могла, евентуално, уз деценије мирног развоја и избегавања сваких сукоба, да се усправи на ноге.

Србија, пак, има горе изгледе од Буркине Фасо, где је, ако ништа друго, средња старост округло седамнаест година.
 
Ја не видим ништа позитивно на хоризноту. Видим лагано одумирање СР Србије, док на крају не буде апсорбована као нека покрајина Сједињених Европских Држава, са статусом неке Небраске из унутар САД-а, кад престане да буде способна да функционише као самостална држава.

Зато ми је веома драго што не живим у Небраски него сам успео да се преселим у Апстејт Њујорк.

Koja, bre, Nebraska...Alabama će da bidne...
 
Срби, међутим, су старији од сваке Србије, а поготово од садашње, прве српске републике, која је још увек тинејџер.

Тешко је замислити да ће данашња Србија икад наћи пут из блата. Нешто је лакше замислити да ће пут из блата наћи неки нови, бољи Срби, и нека нова, боља Србија коју је из визуре рупе у којој сви данашњи Срби чуче, истина, тешко видети... али то не значи да је неће бити. Било је и већих изненађења.

Ja nekako nemam optimizam ni za Srbe, mada je jasno da će Srbija mnogo lakše završiti svoj jadni život, nego što će to biti slučaj sa cijelim sprskim narodom.
 
Ово што си написао је једна велика истина, али. Има једно али.

Скоро ми рече један познаник, који је завршио неко срање типа неинформатички фон, неку вишу економску или неко слично губљење времена, и након тога једно 5 година седео депресиван у подруму, да се преквалификовао да буде неки... Трт, мрт, маркетинг дивелопер маркетиншких садржаја. Шта год, од тога плаћа кирију и има осмех на лицу.

Други је након после Икс година студирања неког ужаса типа Права постао успешан фитнес тренер у Београду. Има девојку, заједно једу пилетину и имају неке тантричке сексове, и срећни су.

Трећи колега је након 150 година кукања како нема посла за лекаре постао успешан софтвер трућ друћ дингс, који од тога може да финансира своје уске панталоне, лубриканте и четири зида.

Дакле, очито, има доста миленијалса који су спремни да одбаце фолирање прошлости и ламент над својом судбином жртве и преузму судбину у своје руке, и у Србији заправо изграде неку пристојну садашњост. Било ми је драго кад сам видео, стварно.

Naravno, daleko od toga da ih nema. Nazalost, svi mi uvek gledamo na svoju okolinu, sebi bliske ljude i prijatelje koje smo, opet, pazljivo birali i kojima posvecujemo paznju. Ali ti ljudi nisu merilo za prosek.

Prosecni Srbin o kom govorimo ima 43 godine, neku srednju skolu i neupotrebljivu struku, nezaposlen je ili radi neki sljakerski posao u nekoj fabrici za 300 evra. To nisu ljudi promena i motivacije.

Postoji neka mala nada da ce, zahvaljujuci tehnologijama i internetu, nadolazece generacije biti teze prevariti i dezinformisati, i kada mi, sadasnje generacije budemo penzioneri sa ovim znanjem i koriscenjem istih tih tehnologija.

A opet, dva su problema - u nasoj generaciji imas Tihog i Mitu i bulumentu njima slicnih kojima ni tehnologije ne pomazu da postanu bistriji.

Drugo, potrebno je mnogo vremena, u nasem slucaju je i 20-30 godina previse, da bi doslo do ovih generacijskih promena, te je veliko pitanje sta ce i da li ce ista dotle ostati da se popravi.
 
Poslednja izmena:
Ja nekako nemam optimizam ni za Srbe, mada je jasno da će Srbija mnogo lakše završiti svoj jadni život, nego što će to biti slučaj sa cijelim sprskim narodom.

Немам ни ја, али се надам да то је зато што сам кратковид а не зато што сам, што рече Вучић за себе, паметан.
 
Ја сам рекао да сам оптимиста .Један другар ми је млади адвокат, зарађује да ме је срамота и рећи за наше услове.
Други има мини породичну фирму-производња лустера као ручно рађени, уникатни примјерци који красе најсвечаније просторе, сале за вјенчања, религијске објекте, али и елегантне, са укусом декорисане стамбене просторе.Лустере праве у барокном стилу према жељеним величинама до неколико метара висине и ширине.И већ ради регију а колико сам упућен шири се и на Аустрију,Њемачку.Пара капа као суманута.Одлична идеја.
Трећи такође има породични бизнис-књиговодствену агенцију која пружа књиговодствене и рачуноводствене услуге(око 6 запослених) и води књиге озбиљним фирмама и то суме од којих се заврти глава.
Дакле све је то једна може се рећи генерација која се прилагодила и није било лако,вјерујте да није било лако.

I zar vas nije sramota koliko vam dobro ide,......dok pola zemaljske kugle nema sta da jede.
Ne razumem samo zasto se hvalis njihovim uspesima, a ovamo na Vucica i drvlje i kamenje.

Mozda je u boldovanom problem, mozda je ipak sve trebalo da bude servirano na tacnu?
 

Back
Top