Jesmo li prešli tačku bez povratka?

Русија је евентуалан пример државе која има довољно велике резерве да би после века проведеног у блату могла, евентуално, уз деценије мирног развоја и избегавања сваких сукоба, да се усправи на ноге.

Србија, пак, има горе изгледе од Буркине Фасо, где је, ако ништа друго, средња старост округло седамнаест година.

Друго су Руси, они су увјек били на карти у неком облику.А и једноставно велики су у сваком смислу.
Ја не мислим да ћемо ми бити нека сила чак ни регионалног карактера како друг Алек често каже али вјерујем да ће продором капитала у Србију доћи до неког нивоа када ће просјечан грађанин рачунајући плус и минус ипак остати "можда" али опет понављам "можда" у Србији.
Тренд одласка је био присутан и раније а трајаће ко зна колико дуго, можда никада неће ни стати.Али то је глобално тржиште, не бира и не гледа нације.
Или како ми се један другар често спрда да није добро научио њемачки још увјек јер му се може, има оно што им треба (он је иначе отишао у Берлин пре 7 година да ради као ИТ стручњак а у канцеларији он, Грк, Румун и Рус-сви ИТ стручњаци) који причају на енглеском између себе.Оно што хоћу рећи тржиште рада на европском нивоу не може једна мала Србија да диктира нити ће али може да постигне да један млади радник остане јер ће имати неких 1000-1500 евра зависно од струке.Мислим да је то достижан циљ.И уопште немам заблуде да ћемо бити у врху Европе, нећемо никада.Бићемо увјек задњи на листама када се се гледају економски параметри у Европи, управо због толиког заостатка.
 
Naravno, daleko od toga da ih nema. Nazalost, svi mi uvek gledamo na svoju okolinu, sebi bliske ljude i prijatelje koje smo, opet, pazljivo birali i kojima posvecujemo paznju. Ali ti ljudi nisu merilo za prosek.

Prosecni Srbin o kom govorimo ima 43 godine, neku srednju skolu i neupotrebljivu struku, nezaposlen je ili radi neki sljakerski posao u nekoj fabrici za 300 evra. To nisu ljudi promena i motivacije.

Postoji neka mala nada da ce, zahvaljujuci tehnologijama i internetu, nadolazece generacije biti teze prevariti i dezinformisati, i kada mi, sadasnje generacije budemo penzioneri sa ovim znanjem i koriscenjem istih tih tehnologija.

A opet, dva su problema - u nasoj generaciji imas Tihog i Mitu i bulumentu njima slicnih kojima ni tehnologije ne pomazu da postanu bistriji.

Drugo, potrebno je mnogo vremena, u nasem slucaju je i 20-30 godina previse, da bi doslo do ovih generacijskih promena, te je veliko pitanje sta ce i da li ce ista dotle ostati da se popravi.

Izvini, al valjda neko treba da radi i u fabrici i proizvodnji. Kako mislis da zivi 70% radnika u tercijarnim delatnostima, a niko nista stvarno ne proizvodi.
Takva situacija je trenutno u Nemackoj, uskoro cemo da jedemo modifikovana goovna, posto poljoprivrede gotovo da nema.
 

I zar vas nije sramota koliko vam dobro ide,......dok pola zemaljske kugle nema sta da jede.
Ne razumem samo zasto se hvalis njihovim uspesima, a ovamo na Vucica i drvlje i kamenje.

Mozda je u boldovanom problem, mozda je ipak sve trebalo da bude servirano na tacnu?

Али ја не причам о Вучићу и Србији.То није његов успјех уосталом него причам о индивидуалном прилагођавању ситуацији.
Али ти си очигледно данас на задатку па не читаш пажљиво...
 
И садашњи приходи су нереални јер се стандард, иако мизеран, одржава кредитима. Реалан стандард је нижи.

Не видим како ће Србија у условима све оштрије глобалне економске утакмице обезбедити просечне приходе од хиљаду до хиљаду и по евра. Не видим пут од тачке А до тачке Б.
 
Ja nekako nemam optimizam ni za Srbe, mada je jasno da će Srbija mnogo lakše završiti svoj jadni život, nego što će to biti slučaj sa cijelim sprskim narodom.

Paradoksalno je sto je, bas naprotiv, moguce da ce Srbija trajati jos dugo, dugo.

Razlog je sto ne postoji niti jedna druga kultura koja bi Srbiju kao drzavu mogla da dokrajci osim ako se ne otvore vrata Afrikancima i Arapima. Sve nase komsije su u istom glibu i sem kurobecanja i trtosenja u realnosti niko nema snage ni da prdne.

To moze da bude i tuzno, ako se pretvori u beskrajnu agoniju kojoj se ne vidi kraj, a mozda i dasak srece jer postoji neko zrno nade da ce isplivati makar jedna kvalitetna generacija koja bi joj udahnula zivot.
 
Ja nekako nemam optimizam ni za Srbe, mada je jasno da će Srbija mnogo lakše završiti svoj jadni život, nego što će to biti slučaj sa cijelim sprskim narodom.

Ima jedno zrnce optimizma.

Današnji klinci su mnogo pametniji, tj. realniji od nas, od svojih očeva, i od svojih dedova.

Prvo, nemaju neka specijalna nadanja i iluzije ni o sebi, ni o drugima.

Mi često o njima (klincima) sudimo sa naše tačke gledišta,a to je, naravno, potpuno pogrešno.

Drugo, nemaju nikakve iluzije niti puše te priče o "opštem interesu", "državi", "narodu", i slične pizhdarije, kada jako dobro vide realnost, a to je da sve te sheronje koje bistre o "opštem ineteresu" jako dobro zadovoljavaju svoje lične interese, dok one budale koje puše taj "opšti interes" crkavaju u bedi.

Treće, na sreću, imaju opciju da odu odavde, i to i rade.

Znači, to zrnce nade vidim u tome kada izumre dovoljno matorih budala, i nas koji smo ni tamo, ni ovamo, onda će ti klinci da naprave od Srbije neko realtivno normalno mesto za život.

Jednostavno, ovaj ološ raznih boja koji nas sada jaše neće imati kome da proda svoje pizhdarije.
 

Izvini, al valjda neko treba da radi i u fabrici i proizvodnji. Kako mislis da zivi 70% radnika u tercijarnim delatnostima, a niko nista stvarno ne proizvodi.
Takva situacija je trenutno u Nemackoj, uskoro cemo da jedemo modifikovana goovna, posto poljoprivrede gotovo da nema.

Naravno, ali ako bi po mogucstvu poljoprivredom mogao neko drugi da se bavi, a ne ti, je l` tako?
 
Али ја не причам о Вучићу и Србији.То није његов успјех уосталом него причам о индивидуалном прилагођавању ситуацији.
Али ти си очигледно данас на задатку па не читаш пажљиво...

Ma hajde, ali je uspeh Merkelove i ostalih "ozbiljnih zapadnih" politicara sto imaju jednu uredjenu drzavu u kojoj moze isto da se zaradi dobro, ali u kojo takodje 70% penzionera prima penziju ispod 800 evra.
Ne razumem sta vi zamisjate pod "visokim standardom" i dobrim zivotom,......dal zaista mislite da postoje drzave gde bar 90% ljudi zivi ono bas do jaja?
 
И садашњи приходи су нереални јер се стандард, иако мизеран, одржава кредитима. Реалан стандард је нижи.

Не видим како ће Србија у условима све оштрије глобалне економске утакмице обезбедити просечне приходе од хиљаду до хиљаду и по евра. Не видим пут од тачке А до тачке Б.

Internet je otvorio ogromne mogucnosti. Mnogo je mladih ljudi u Srbiji koji su to shvatili na vreme i danas imamo gomilu freelancera koji su zaista cenjeni na svetskom nivou. I ne bave se samo programiranjem. Ima gomile inzenjera, arhitekata koji rade projekte za kompanije sirom sveta putem neta. Oni manje talentovani su nasli neke druge puteve, pa drze casove engleskog azijatima, prevode neke tekstove, itd. To bi u prevodu na Jevropin recnik, bili ovi sljakeri po fabrikama.

Dakle, to su ljudi koje treba pustiti da se razmasu, dati im potpunu slobodu, oni ce uposljavati druge ljude kada pocnu da dobijaju sve vise i vise posla, jer ce biti primorani na to.

Estonija cveta na toj bazi, nema razloga zasto ne bi i Srbija mogla.
 
Naravno, ali ako bi po mogucstvu poljoprivredom mogao neko drugi da se bavi, a ne ti, je l` tako?

Pa upravo tako, tako razmislja svaki pojedinac, al to vise nije stvar pojedinca, nego drzave, jer je drzava unistila poljoprivredu i onemogucila judima da pristojno zive od tog posla.
Eu je unistila poljoprivredu mnogih drzava, pa se sad vise ne uvozi bugarska paprika, nego holandska.
 
И садашњи приходи су нереални јер се стандард, иако мизеран, одржава кредитима. Реалан стандард је нижи.

Не видим како ће Србија у условима све оштрије глобалне економске утакмице обезбедити просечне приходе од хиљаду до хиљаду и по евра. Не видим пут од тачке А до тачке Б.

Зависићемо од других наравно, како буде њима растао стандард и нама ће.
Биће им исплативо дати тамо некој нашој јадници 600-1000 евра јер горе то исто кошта 1500-2000 евра.
Вјерујем да је слично и у Србији а колико сам упознат сличан је тренд за цијелу регију.
Одавно смо испали из приче да ми ту нешто сами правимо и да имамо властиту производњу, зависићемо директно од страног капитала јер за боље и нисмо.Ја се сјећам једног нашег гасте у тренутку када је причао како му Румуни и Пољаци спуштају цијену рада(како је која држава улазила у ЕУ) он све љући.
Сада тај исти прича како му Сиријци спуштају цијену рада.Е па ја резонујем да ће се на нас љутити Сиријци.
То је неки мој резон за будућност Балкана.
http://poslovnisvijet.ba/fabrika-sanino-proizvela-10-miliona-kopacki-za-adidas/
https://www.radiosarajevo.ba/biznis...cija-poceli-sa-4-sad-imaju-160-radnika/317428
 
Poslednja izmena:

Pa upravo tako, tako razmislja svaki pojedinac, al to vise nije stvar pojedinca, nego drzave, jer je drzava unistila poljoprivredu i onemogucila judima da pristojno zive od tog posla.
Eu je unistila poljoprivredu mnogih drzava, pa se sad vise ne uvozi bugarska paprika, nego holandska.

Jeste. Ja se secam kada je moj deda po majci obradjivao njive i imao krave i svinje. Prebogat je bio. Imao je cak i poljski wc.
 
Internet je otvorio ogromne mogucnosti. Mnogo je mladih ljudi u Srbiji koji su to shvatili na vreme i danas imamo gomilu freelancera koji su zaista cenjeni na svetskom nivou. I ne bave se samo programiranjem. Ima gomile inzenjera, arhitekata koji rade projekte za kompanije sirom sveta putem neta. Oni manje talentovani su nasli neke druge puteve, pa drze casove engleskog azijatima, prevode neke tekstove, itd. To bi u prevodu na Jevropin recnik, bili ovi sljakeri po fabrikama.

Dakle, to su ljudi koje treba pustiti da se razmasu, dati im potpunu slobodu, oni ce uposljavati druge ljude kada pocnu da dobijaju sve vise i vise posla, jer ce biti primorani na to.

Estonija cveta na toj bazi, nema razloga zasto ne bi i Srbija mogla.

Ne, nema tu prevoda na moj jezik, sljaker po fabrikama je sljaker po fabrikama, ili kako mislis da vozis auto ako ti ga sljaker ne proizvede.
Kvaka je samo u tome sto su ti poslovi lose placeni, a tu mislim i na Nemacku. Jednostavno ne postoji ni jedan sljakerski posao koji je pristojno placen, al on se ipak mora obavljati.
 
Bas zbog toga, njihovo nacionalno osecanje nece biti nikakav faktor. Za njih licno to moze da bude dobro, za drzavu pak, to je samrtni hropac.

Tvoj komentar je upravo primer onoga što sam napisao da ih posmatramo kroz naš način razmišljanja...

Mi kenjamo o nacionalnom osećanju, državnom interesu i šta ti ja znam čemu, a rezultat je da nam država sve više odlazi po kurtzu.

U stvari, ta "država"kako je mi zamišljamo se pretvorila u svoju potpunu suprotnost jer mi smo 1. licemeri, 2. lažemo sami sebe.

Sa druge strane, za 10-15 godina će kritična masa klinaca, koji su naučili da se snađu u životu, jednostavno većinu tih potencijalnih prodavaca mooda za bubrege (koji danas imaju neverovatnu prođu kod mutavih 65-godišnjaka, dok se ovakvi kao ja svađaju međusobno oko istog oloža različitih boja) da odhebe, i tako stvori relativno pristojne uslove za svoj život, a samim tim i ponovo vrati smisao "državi".

Mislim, očigledno je da treba biti potpuni idiot da pristaneš da ti neko smanji penzije "da bi izvukao državu iz krize" i da se zbog toga ne pobuniš samo zato što te taj neko mazi po glavi i govori ti kako si učinio veeeeeliku stvar za budućnost...

To je taj mentalni sklop, koji nas je i doveo dovde.

Klinci imaju mnogo praktičniji mentalni sklop, a to je da ni ne razmišljaju da daju pare ovj nakaradi od države za penzije...
 

Ma hajde, ali je uspeh Merkelove i ostalih "ozbiljnih zapadnih" politicara sto imaju jednu uredjenu drzavu u kojoj moze isto da se zaradi dobro, ali u kojo takodje 70% penzionera prima penziju ispod 800 evra.
Ne razumem sta vi zamisjate pod "visokim standardom" i dobrim zivotom,......dal zaista mislite da postoje drzave gde bar 90% ljudi zivi ono bas do jaja?

Појам стандард је јасно дефинисан.Има разних прогноза да каскамо од 60 до 220 година.
Мада ја сам оптимиста по природи и контам да за цц 50 година млади "можда" буду имали шансу да нормално живе у некој Србији од цирка 6 милиона становника.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/balkan-stize-ekonomski-standard-eu-za-60-godina
 
Poslednja izmena:

Ne, nema tu prevoda na moj jezik, sljaker po fabrikama je sljaker po fabrikama, ili kako mislis da vozis auto ako ti ga sljaker ne proizvede.
Kvaka je samo u tome sto su ti poslovi lose placeni, a tu mislim i na Nemacku. Jednostavno ne postoji ni jedan sljakerski posao koji je pristojno placen, al on se ipak mora obavljati.

Pazi, ribanje WC-a je jedino sto nece zastariti i bice trazeno zanimanje, nemas brige.

I sad treba da ti kazem da poznajem coveka, i to u Srbiji, koji je izgradio par ovih mini hidrocentrala (naravno, morao je da podmaze gomilu nekih naprednih pacova da bi dobio dokumentaciju) i ima masinskog inzenjera, elektroinzenjera i cuvara od osoblja koji samo rade na odrzavanju, a ceo sistem kontrolise preko interneta?

Iz perspektive rupe u WC solji, razumem, tako nesto nije vidljivo.

- - - - - - - - - -

Tvoj komentar je upravo primer onoga što sam napisao da ih posmatramo kroz naš način razmišljanja...

Mi kenjamo o nacionalnom osećanju, državnom interesu i šta ti ja znam čemu, a rezultat je da nam država sve više odlazi po kurtzu.

U stvari, ta "država"kako je mi zamišljamo se pretvorila u svoju potpunu suprotnost jer mi smo 1. licemeri, 2. lažemo sami sebe.

Sa druge strane, za 10-15 godina će kritična masa klinaca, koji su naučili da se snađu u životu, jednostavno većinu tih potencijalnih prodavaca mooda za bubrege (koji danas imaju neverovatnu prođu kod mutavih 65-godišnjaka, dok se ovakvi kao ja svađaju međusobno oko istog oloža različitih boja) da odhebe, i tako stvori relativno pristojne uslove za svoj život, a samim tim i ponovo vrati smisao "državi".

Mislim, očigledno je da treba biti potpuni idiot da pristaneš da ti neko smanji penzije "da bi izvukao državu iz krize" i da se zbog toga ne pobuniš samo zato što te taj neko mazi po glavi i govori ti kako si učinio veeeeeliku stvar za budućnost...

To je taj mentalni sklop, koji nas je i doveo dovde.

Klinci imaju mnogo praktičniji mentalni sklop, a to je da ni ne razmišljaju da daju pare ovj nakaradi od države za penzije...

Pa da, ali sta je to sto bi ih onda uopste i drzalo u Srbiji?
 
Internet je otvorio ogromne mogucnosti. Mnogo je mladih ljudi u Srbiji koji su to shvatili na vreme i danas imamo gomilu freelancera koji su zaista cenjeni na svetskom nivou. I ne bave se samo programiranjem. Ima gomile inzenjera, arhitekata koji rade projekte za kompanije sirom sveta putem neta. Oni manje talentovani su nasli neke druge puteve, pa drze casove engleskog azijatima, prevode neke tekstove, itd. To bi u prevodu na Jevropin recnik, bili ovi sljakeri po fabrikama.

Dakle, to su ljudi koje treba pustiti da se razmasu, dati im potpunu slobodu, oni ce uposljavati druge ljude kada pocnu da dobijaju sve vise i vise posla, jer ce biti primorani na to.

Estonija cveta na toj bazi, nema razloga zasto ne bi i Srbija mogla.

Не пада ми на памет нека држава којој су главна грана привреде фриленсери на нету.

Шта више, нет је још много отворенији глобалној утакмици од услужних делатности у неком Зрењанину. Тај који пише текстове на енглеском, или шта већ, ће морати да се такмичи са бар педесет милиона људи са субконтинента, људи спремних да раде за пар центи по страни, и истим таквим или још беднијима на осталим странама света. То је трка ка дну.

Србија би теоретски морала да понуди нешто што Бангладеш не може још и много јефтиније. То није јефтина производња одеће, или писање за веб мастере, већ неки окрет ка високој технологији, попут Финске, или high-end услужним делатностима, или чему већ; ништа од тога барем мени не звучи ни најмање реално. Шта више, исту идеју имају разноразне Чешке, које сад већ имају велику предност, и та утакмица за улазак у прву лигу је још и много беспоштеднија.
 
Uglavnom je već svima jasno koliko je Vučićev režim štetan po Srbiju i njen narod. Deo te štete se može kvantifikovati, drugi deo ne može, ali glavno pitanje je hoćemo li moći nekako da se oporavimo od te štete kada Vučić bude otišao sa vlasti? Ili je šteta tolika da nema povratka i da je jedina perspektiva za Srbiju lagano odumiranje?

Назови ме будалом, али ја мислим да се можемо и од овога зла опоравити.

Када смо били под Турцима имао си сличну ситуацију, данак у крви, милион врста пореза, сеобе Срба, итд...

Пукнуће једном и у свести Срба да овако не може и да су потребне промене из корена. Пропустили смо своју шансу 2000. године, што не значи да је прошао воз кроз кукурузе.

Када се створи повољна ситуација и када људи виде да се у Србији стварно нешто мења, добар део емиграције, барем ове европске, вратиће се. Као и после ослобођења од Турака. Историја је циклус, услови су други јер је друго доба, ал' је прича иста.
 
Pa da, ali sta je to sto bi ih onda uopste i drzalo u Srbiji?

Opšta klima u kojoj će lakše dostići neke svoje ciljeve, polazeći od nečega čto imaju ovde, nego što će to uraditi negde gde treba da krenu od nule.

Recimo, da ovde može da pristojno i relativno kvalitetno živi od nekog samostalnog biznisa.

Pod "pristojno" ne mislim na bogato, na avione i kamione.

Mislim na normalan život, gde se ne preliva, i nema prostora za bahaćenje, ali ne moraš da misliš kako da u istom mesecu platiš povećani trošak grejanja i kupiš deci odgovarajuću zimsku garderobu.

U stvari, jako mnogo ljudi bi sa takvom situacijom bilo zadovoljno.

Sad toga u Srbiji nema. Ako kreneš da nešto radiš sam, ta "država" će te ugušiti potpuno svojim nametima i ograničenjima. Ostaje ti opcija da ne poštuješ zakon, ali da bi tu prošao, moraš biti politički podoban. Ako hoćeš da budeš na bilo koji način samostalan, znači da nisi budžetski korisnik, ili ne radiš za "stranog investitora" ili domaćeg krupnog tajkuna, ili ako nisi politički podoban, ti nemaš šta da tražiš u Srbiji.

I onda dolazimo do toga da se više isplati raditi u Samsungu u Slovačkoj za 600 evra, nego u Juri u Srbiji za 250.

Al te bar u tuđoj zemlji niko ne zahebava, kao što te zahebavaju u tvojoj.
 

Back
Top