Локализми у говору далматинских Срба - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikazujem rezultate 51 do 54 od 54

Tema: Локализми у говору далматинских Срба

Buduća legenda Rayela (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1050

Podrazumevano Re: Локализми у говору далматинских Срба

Citat Original postavio Пилипенда Pogledaj poruku
    Успут, једно од занимљивијих имена из тих крајева (има га и по Херцеговини) ми је – Гојко. Постоји израз гојан у значењу угојен, нагојен, не баш дебео ко неки Лала, него онако „здраво” угојен. Заправо, у тим сиромашним кршевитим крајевима са оскудном обрадивом земљом мало ко је могао да се подгоји у тако суровим животним условима па се на гојност гледало као на неку одлику господства и богатства.
    Bilo je ( nekada) i u Srbiji imena Gojko, Stojko ( ovo zbog rime, cisto), ali ja znam samo za prezime, Gojko mi je promakao.
    Nego, nema to veze.
    Cudi me da je izbor imena " iz tih, Krishninih , a i tvojih krajeva, ovako nekako oskudan, nikakav takoreci
    Moja se prababa zvala Selina ( ne zezam se, stvarno je to bilo njeno ime, proklinjem ih sve sto mene nisu tako krstili), pradeda Nikola,
    jedna baba Miroslava, druga Cveta, jedan deda Aleksandar, za drugog, Cvetinog muza, ziv covek ne zna kako mu je bilo ime.
    Tetka jedina bila je Hristina, danas je i njena unuka dobila takvo ime mada smo je mi uvek zvali tetka Krista.

Aktivan član Пилипенда (avatar)
    Učlanjen
    08.12.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Citat Original postavio Rayela Pogledaj poruku
    Bilo je ( nekada) i u Srbiji imena Gojko, Stojko ( ovo zbog rime, cisto), ali ja znam samo za prezime, Gojko mi je promakao.
    Nego, nema to veze.
    Cudi me da je izbor imena " iz tih, Krishninih , a i tvojih krajeva, ovako nekako oskudan, nikakav takoreci
    Moja se prababa zvala Selina ( ne zezam se, stvarno je to bilo njeno ime, proklinjem ih sve sto mene nisu tako krstili), pradeda Nikola,
    jedna baba Miroslava, druga Cveta, jedan deda Aleksandar, za drugog, Cvetinog muza, ziv covek ne zna kako mu je bilo ime.
    Tetka jedina bila je Hristina, danas je i njena unuka dobila takvo ime mada smo je mi uvek zvali tetka Krista.
    Ма Кришна је само по сјећању побројао нека чешћа имена својих локалних мјештана (село Плавно), зато ти дјелује оскудно. Ако те то занима, имаш одличну књигу (помињао сам је) „Антропонимија Буковице” проф. др Живка Бјелановића. Видио сам је негдје и на нету, али је нисам скидао јер је имам у папирнатом облику.
    Још поносно стоји и никог не бенда Пилипендиног Пилипенде Пилипенда

Ističe se Krishna (avatar)
    Učlanjen
    12.06.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio Пилипенда Pogledaj poruku
    Ма Кришна је само по сјећању побројао нека чешћа имена својих локалних мјештана (село Плавно), зато ти дјелује оскудно. Ако те то занима, имаш одличну књигу (помињао сам је) „Антропонимија Буковице” проф. др Живка Бјелановића. Видио сам је негдје и на нету, али је нисам скидао јер је имам у папирнатом облику.
    Јесте.
    Гледао сам да ставим мало архаичнија имена. Она су ми занимљивија него на која су почела да се дају у комунизму типа: Драган, Зоран, Горан, Славко итд.
    Наравно нека старинска имена су ми промакла јер сам писао по сећању, зато сам и ставио 3 тачке.
    Poslednji put ažurirao/la Krishna : 16.02.2019. u 16:58
    Од Борова па до Книна све је Српска то Крајина!
    Од Грахова до Зворника све је Српска Република!

Ističe se Krishna (avatar)
    Učlanjen
    12.06.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio Rayela Pogledaj poruku
    Nego, nema to veze.
    Нађох у једном документу из 19-ог века који се односи на моје село нека имена која нисам уписао горе.

Мушка: Аврам, Арсеније, Антон, Ристо, Вујица, Андрија, Радоња, Михаило, Којо, Милентије, Спасеније/Спасе, Јосип, Драгомир, Зекан, Јањат, Михо, Грегорије, Паво, Мате, Остоја, Матија.

Женска: Ката, Бика, Елена, Кристина, Јована, Ана, Ивана, Ека, Антонија, Петрија.

Име Јована у 19-ом веку је било често у мом селу, видим из неких докумената. У 20-ом веку се изгубило, а после другог рата се почело давати Јованка и то масовно.
    Poslednji put ažurirao/la Krishna : 16.02.2019. u 19:47
    Од Борова па до Книна све је Српска то Крајина!
    Од Грахова до Зворника све је Српска Република!

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Vrh strane

Slične teme

1. Наталитет у Срба
    Autor ЦарДушан u forumu Istorija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 19.03.2011., 17:09
  2. Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 10.06.2006., 17:19
  3. Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 01.11.2005., 13:23
  4. Odgovora: 3