Čuveni Tomos otišao u stečaj, niko nije hteo da ga kupi

Da sam znao da se prodaje ponudio bih 3 evra.... kod nas su se za te pare kupovale secerane sa zalihama.

a za par evradi vise i celu smederevsku zelezaru.............teo da kupim a rekose da mnogo dajem i da su se odlucili za daleko nizu cenu od nekih amerikanaca.

- - - - - - - - - -

Дурак зловенац, пукла им једина машинска индустрија, још горење да пропадне и готови су

gorenje je vec hiljadu godina u austrijskim rukama.

- - - - - - - - - -

Tomos, Fructal i TAM su imperijalistički giganti stvoreni da sisaju krv Jugoslaviji. U dobru je lako "dobar" biti, tako je i Tomos bio bez konkurencije i uvaljivao svoja sranya ostatku Jugoslavije, Fruktal pravio najviše sokova bez ijedne voćke , a TAM eksluzivno snabdevao JNA.

nije tacno. Imao sam i CZ 350 a mogao si kupiti i OMZ sve za dinari. I SVI TI MOTORI MOZDA NE TOLIKO LEPI KO HONDE I SUZUKI AL NEVEROVATNO KVALITETNI.

- - - - - - - - - -

Smjesta zatvoriti ove jugonostalgicarske teme

tacno..............mos nekom svasta pasti na pamet...........................i to sad kad Srbija treba da udje u NATO...........zatvaraj temu.
 
Не претеруј, глупо је поредити им квалитет; јесу јапански моторцикли знатно бољи.
Сасвим друга ствар је кад се упореде ценовно- ту су Јаве и МЗ у предности, када схватиш колико су јефтинији- сасвим довољно "музике" за те паре.
 
koliko je kostalo ne znam. Znam da mi je tata mesecima otplacivao taj TOMOS ali sam ga vozio bar 15 godina.
Hondu je imao moj poznanik iz skole (nekoliko meseci, pa je onda poginuo na tom motoru zajedno sa zenskom) i njegov otac je tu HONDU otplacivao 8 GODINA U ZATVORU, radi pronevere drustvene imovine..............

tek da se zna CENA "domace" i "uvozne " robe.

- - - - - - - - - -



koga si ti to muvao.............?.........sacuvaj boze.

kakve veze ima lopov i poginuli decko sa cenom i kvalitetov japanskog motora? Tipicno balkanski, znaci fuj

- - - - - - - - - -

Imao sam tomos 4 na čamcu , progledo sam kada sam ga zamenio sa hondom.
Imao sam moped tomos automatik , to je bio najgori moped koji je ikad napravljen , verujem da drugi čak ni tomosovi mopedi nisu toliko loši , gasio se iz čistog mira pa ona čekaš da se oladi , odma prodao pa kupio video rekorder i još sam morao nešto da dodam :D

izvikano ***** je automatik. Kasnije su kinacno resili hladjenje al taj model u Srbiji mozes nabrojati na prste

- - - - - - - - - -

Не претеруј, глупо је поредити им квалитет; јесу јапански моторцикли знатно бољи.
Сасвим друга ствар је кад се упореде ценовно- ту су Јаве и МЗ у предности, када схватиш колико су јефтинији- сасвим довољно "музике" за те паре.

Moj cale je imao jawu ts350 cini mi se. Sestra iz germany iskesirala.
Polu-njesra. Trom, puno trosi, lose kocnice i veciti problem sa paljenjem.

MZ je toyota za jawu.
 
Moj cale je imao jawu ts350 cini mi se. Sestra iz germany iskesirala.
Polu-njesra. Trom, puno trosi, lose kocnice i veciti problem sa paljenjem.

MZ je toyota za jawu.
Тачно...z:D
Та Јава 350 је била ђубре неопевано, килаво, увија се рам, алтернатор као да су на ОТО склапали, трошила к'о брод, стално јој нешто фалило; али је коштала мање од Томоса Е-90, мада је и била- гора...z:mrgreen:
Добра је била она старија, 175, а кажу да су имали и Јаву 500, користили је пандури у ЧСР, и да је била одлична...
А МЗ је био сасвим солидан, само је онај од 250 ццм био нестабилан; возио сам га, ишао је одлично, али је имао слабе кочнице и никакве амортизере, па се лако падало.
 
MZ a je Suzuki i pokrao, tacnije njihov vozac koji je prebegao za Japan.
250 je ovde bila cesca mada se mogla naci i 125ca cini mi se ako se ne varam.

za kocnice imao je disk za razliku od jave. A lose kocnice nzm kad nzm ni koje plocice su ljudi u to vreme loristili a odrzavanke tek mogu zamisliti.
Било је заебано, али и забавно.z:D
Било је неког шмека у томе да набуџиш нешто што ипак иде, било је доба неке бајкерске романтике.
Данас се све решава новцем, али нема ту оног ентузијазма...
Замисли, кад купиш стари БСА који је дреждао у гаражи десењт година, зарибао, и полако га рестаурираш?:zroll:
А немаш ни лове, ни делова, па јуриш клипове, хилзнујеш цилиндре, мољакаш инжењера да ти израчуна тврдоћу карика...z:D
И то проради, и возиш се...
Матори Тријумфи, МотоГуцији, Нортони...
Било некад.
 
Тачно...z:D
Та Јава 350 је била ђубре неопевано, килаво, увија се рам, алтернатор као да су на ОТО склапали, трошила к'о брод, стално јој нешто фалило; али је коштала мање од Томоса Е-90, мада је и била- гора...z:mrgreen:
Добра је била она старија, 175, а кажу да су имали и Јаву 500, користили је пандури у ЧСР, и да је била одлична...
А МЗ је био сасвим солидан, само је онај од 250 ццм био нестабилан; возио сам га, ишао је одлично, али је имао слабе кочнице и никакве амортизере, па се лако падало.


a sta sam ja znao sa 18 godina dal je CZ 350 dobra ili losa. Ne secam se da sam imao neki veci Problem (jednom sam sleteo u zabran pored puta.......)
Ipak, CZ 350 je za mene bila mnogo vise od 2 tocka i motora.....................kao sto je za mnoge fica bio simbol generacije i mladosti a ne kvarljiv i ruzan mali auto.
 
a sta sam ja znao sa 18 godina dal je CZ 350 dobra ili losa. Ne secam se da sam imao neki veci Problem (jednom sam sleteo u zabran pored puta.......)
Ipak, CZ 350 je za mene bila mnogo vise od 2 tocka i motora.....................kao sto je za mnoge fica bio simbol generacije i mladosti a ne kvarljiv i ruzan mali auto.

Niko nije znao jer nije imao bolje, osim ponekih. Ali zato mozemo sada objektivno da sagledamo.
 
a sta sam ja znao sa 18 godina dal je CZ 350 dobra ili losa. Ne secam se da sam imao neki veci Problem (jednom sam sleteo u zabran pored puta.......)
Ipak, CZ 350 je za mene bila mnogo vise od 2 tocka i motora.....................kao sto je za mnoge fica bio simbol generacije i mladosti a ne kvarljiv i ruzan mali auto.
Ма, наравно, потпуно разумљиво; изгледала је моћно, а то ти је за 90 % бајкера једино важно, то су тешки позери и шминкери...z:D
Сећам се једног мог другара, он ју је имао; вечито ју је нешто гланцао, штеловао, по два сата нешто чепрка око ње- да би се возио 15 минута, онда она почне да брља, па назад у гаражу...z:mrgreen:
До душе- није баш много знао око механике, али је био велики ентузијаста.
 
Niko nije znao jer nije imao bolje, osim ponekih. Ali zato mozemo sada objektivno da sagledamo.


Како није знао?Па имали смо сликеz:mrgreen:
Ја продаво постере и проспекте донете из Немачке,...узо лепе новце...
А на постеру неки ''рикман'' кавасаки и ''егли'' хонда и '''бимота'' сузуки па ме сви питали какви су ти НОВИ МОДЕЛИz:shock:...

Нико није ни знао да постоје радионице за преправке мотоцикала...

А возали су људе боље мотоцикле...ето нпр. син од једног члана СИВ-а,лично сам га знао,па онда унук једног генерала који је погазио својим ''кавасакијем'' дете на пешачком прелазу,(није био крив,полиција установила да ''не може бити крив,његов је деда био на Сутјесци'')...

Нико није веровао да у Немачкој ''нема ограничења брзине'' на ауто путевима...''ти нашо нас да ложиш а,нисмо ми сисали бодљикаву жицу''?
Толико се ето ''путовало са најцењенијим пасошем на свету'' а у ствари само је 10% видело Немачку кад је ишло у посету родбини...осталих 20% који су ''путовали'' је ишло пар пута до Трста познатим шверцерским возом Београд-Трст

79% није мрднуло дупе из СФРЈ...''шта ћу тамо,имамо ми овде СВЕ''z:mrgreen:...ја мајку му,имали смо СВЕ,чак смо и струју понекад добијали ...
Што се растури тако дивна држава да ми је знати...поред све оне саламе,свињских полутки и летовања у Макарској...z:mrgreen:
Побеснио народ од толике доброте,нема шта друго бити...
 
Kad smo bili tinejdzeri omiljeni sport nam je bio basket na jedan kos ,Igrali smo ga na terenu iza skole Goce Delcev ,ili iza Pinkija .Bio jedan momak koga se rado secam .mislim da se zvao Sava, Bio je nizak i procelav jos tada ali je igrao basket fantasticno, Bio je i drustven, Pricam o 80tim socijalizam, umro Tito ali jos nije lose. I Savi umru neki rodjaci u Zemunu i ostave mu kucu, Proda kucu i za sve pare kupi Suzuki motor ,zuti trkacki ,zestok, Kaze Sava ne mogu da kupim za te pare najbolji automobil e onda cu da kupim najbolji motorcikl, I tako vozio se Zemunom i bio atrakcija ,Odjedanput je nestao sa basketa ,cuo sam da je otisao u Englesku,Bio autentican lik a takvih se jedino i secamo,
 
Ма, наравно, потпуно разумљиво; изгледала је моћно, а то ти је за 90 % бајкера једино важно, то су тешки позери и шминкери...z:D
Сећам се једног мог другара, он ју је имао; вечито ју је нешто гланцао, штеловао, по два сата нешто чепрка око ње- да би се возио 15 минута, онда она почне да брља, па назад у гаражу...z:mrgreen:
До душе- није баш много знао око механике, али је био велики ентузијаста.

ja sam CZ imao mnogo godina , ali sam vec posle par godina imao i "keca" pa mi je CZ sluzio samo za paradiranje po gradu. .........e, kad se samo setim kakvo je ubrzanje imao...........kao da poletis na njemu.
 
Kad smo bili tinejdzeri omiljeni sport nam je bio basket na jedan kos ,Igrali smo ga na terenu iza skole Goce Delcev ,ili iza Pinkija .Bio jedan momak koga se rado secam .mislim da se zvao Sava, Bio je nizak i procelav jos tada ali je igrao basket fantasticno, Bio je i drustven, Pricam o 80tim socijalizam, umro Tito ali jos nije lose. I Savi umru neki rodjaci u Zemunu i ostave mu kucu, Proda kucu i za sve pare kupi Suzuki motor ,zuti trkacki ,zestok, Kaze Sava ne mogu da kupim za te pare najbolji automobil e onda cu da kupim najbolji motorcikl, I tako vozio se Zemunom i bio atrakcija ,Odjedanput je nestao sa basketa ,cuo sam da je otisao u Englesku,Bio autentican lik a takvih se jedino i secamo,


da nije stanovao na kraju Prvomajske gde je nekada bila okretnica za trolejbuse........i mozda isao u OS Sutjeska........znam da je tamo ziveo nekakav cudak sto je uvek nesto cackao oko motora .......mogao si ga videti usred noci kako obavijen belim carsavom na rukama stoji na skateroll nasred ulice........................sve se to izgubilo...........i ne secam se vise detalja.
 
da nije stanovao na kraju Prvomajske gde je nekada bila okretnica za trolejbuse........i mozda isao u OS Sutjeska........znam da je tamo ziveo nekakav cudak sto je uvek nesto cackao oko motora .......mogao si ga videti usred noci kako obavijen belim carsavom na rukama stoji na skateroll nasred ulice........................sve se to izgubilo...........i ne secam se vise detalja.

Moguce, Bio je bas svoj, Kako mislis da je sve izgubio? I meni je izgledalo cudno da prodas kucu i kupis samo motor, Mada tada te kuce i nisu imale cenu, Npr tada si u Pragu mogao da kupis stan za 20 000dolara, Sto se njega tice ,secam se tog motora i price da nema nikoga ,ali zaboravi se,
 
Moguce, Bio je bas svoj, Kako mislis da je sve izgubio? I meni je izgledalo cudno da prodas kucu i kupis samo motor, Mada tada te kuce i nisu imale cenu, Npr tada si u Pragu mogao da kupis stan za 20 000dolara, Sto se njega tice ,secam se tog motora i price da nema nikoga ,ali zaboravi se,

ma izgubilo se u mojoj glavi................sta je sa njim, ne znam.................ti kazes da je otperjao u GB....................da pitamo Pobedonosceva? on ima sve podatke o nasima tamo.
E kako su u to vreme postojali genijalci, posebni...............a danas svi su bezlicna masa konzumenata bez icega sto bi ih razlikovalo od drugih. Ko da su klonirani...........i zenske i tipovi.
 
ma izgubilo se u mojoj glavi................sta je sa njim, ne znam.................ti kazes da je otperjao u GB....................da pitamo Pobedonosceva? on ima sve podatke o nasima tamo.
E kako su u to vreme postojali genijalci, posebni...............a danas svi su bezlicna masa konzumenata bez icega sto bi ih razlikovalo od drugih. Ko da su klonirani...........i zenske i tipovi.

Secas li se mozda Jove i Jovanke, legendarnih cigana ? Kada pominju motore .moji drugari iz Svedske braca Andjelkovici su doterali prve KAWASAKIJE 1000 u Zemun,,vozili iz Malmea do Zemuna, Pa novinar Jole koji je provezao prve golfove iz Sarajeva od Ognjene zemlje do Enkoridza, i nije hteo da se vrati ostao u Meksiku,
 
Secas li se mozda Jove i Jovanke, legendarnih cigana ? Kada pominju motore .moji drugari iz Svedske braca Andjelkovici su doterali prve KAWASAKIJE 1000 u Zemun,,vozili iz Malmea do Zemuna, Pa novinar Jole koji je provezao prve golfove iz Sarajeva od Ognjene zemlje do Enkoridza, i nije hteo da se vrati ostao u Meksiku,


:)

Da mu nije "crk`o kvar"...?
 
У вријеме захлађења односа са СССР-ом, под изговором о могућем нападу са истока, многа индустријска постројења су „због сигурности” размонтирана и из Србије пребачена на запад (Словенија и Хрватска). Кад је та опасност прошла, ником није падало на памет да то врати у Србију. Тако су Словенија и Хрватска добиле машинску и текстилну индустрију на рачун Србије. Но, манимо сада то.
Томос је одиграо значајну улогу у „мотоциклизацији” СФРЈ. У почетку је правио моделе са значајним удјелом аустријског Пуха, касније потпуно самостално. Било је разних модела, мање или више успјешних на домаћем тржишту. Неки су били изразито ружни али су опстајали због трајности и лаког одржавања (и цијене, наравно), а они којима је дизајн био добро погођен могли су се поредити и са западним (или јапанским) моделима. Међутим, занимљиво је да су по перформансама Томосови модели углавном спадали у класу изнад у односу на западну конкуренцију, нпр. Аутоматик, APN 4 и 6 (као и тј. 14TL или 15TL, а касније BT и АТX) су са својим моторима од 50 кубика по перформансама спадали у западне моделе од по 80 кубика, док је нпр. чувени Електроник 90 спадао по перформансама у класу од 125. Сјећам се једног теста тада „новог” модела APN 6 (мало прешминканог APN 4 са пластичним резервоаром) у једном италијанском мото часопису. Након што су побројали техничке податке и испљували изглед (заслужено, APN је заиста био ружан), кренули су на пробну вожњу. И дан-данас говото дословно памтим тај дио текста, гласио је отприлике овако: „Сједнете на мотор, упалите га, стиснете квачило (да, овај моторчић од 50 кубика има мјењач са 4 брзине!), убаците у прву, кренете... онда устанете, отресете прашину са себе, подигнете мотор и кренете поново, али ПАЖЉИВО!” :D Да, та ружна „коза” имала је довољно снаге да без икаквог проблема вуче двојицу потежих уз не баш благу узбрдицу (на којој би западни „прдавци” стењали и са једним, а са двојицом се ладно угасили), а са једном возачем се лако пропињала па је вожња на задњем точку била незаобилазна забава.
Било је модела који су код љубитеља мотора остали трајно упамћени (нпр. крос модели Јуниор и Сениор, Електроник), а прије неку годину сам се одушевио кад сам видио нови Томос кросер са Јамахиним 4-тактним мотором од 125 кубика. Нажалост, нисам имао прилике и да га пробам, па чак ни да га видим уживо, али на слици изгледа заиста сјајно!

Тражио сам да окачим понеку слику, ал наиђох и на пар згодних линкова о историјату појединих модела, ево их:
https://www.moto-berza.com/moto-vesti/zanimljivosti/tomos-istorija---t12-zacetnik-istorije/
https://www.moto-berza.com/moto-vesti/zanimljivosti/tomos-istorija---razvoj-apn-modela/
https://www.moto-berza.com/moto-vesti/zanimljivosti/tomos-istorija---svi-modeli-automatika/
https://www.moto-berza.com/moto-vesti/zanimljivosti/tomos-istorija---cuveni-elektronik-90/
https://www.moto-berza.com/moto-ves...--off-road-modeli--junior--senior--atx-i-ctx/
https://www.moto-berza.com/moto-vesti/zanimljivosti/tomos-istorija---bt-50-pravi-sportski-tomos/
https://www.moto-berza.com/moto-vesti/zanimljivosti/tomos-istorija---tomos-175/
https://www.moto-berza.com/moto-vesti/zanimljivosti/tomos-istorija---tomos-norton-tn-750-fastback/
 
Secas li se mozda Jove i Jovanke, legendarnih cigana ? Kada pominju motore .moji drugari iz Svedske braca Andjelkovici su doterali prve KAWASAKIJE 1000 u Zemun,,vozili iz Malmea do Zemuna, Pa novinar Jole koji je provezao prve golfove iz Sarajeva od Ognjene zemlje do Enkoridza, i nije hteo da se vrati ostao u Meksiku,

tu di sam ja ziveo bilo je mnogo cigana ....al za te zemunske "Boni i Klajd" nisam cuo..............bas tu na kraju Prvomajske bila ih je citava kolonija u onom velikom dvoristu prekoputa prodavnice...............ne znam dal znas taj deo............? Bas u tom dvoristu je ziveo i jedan tip sto je drzao prvu cigansku televiziju u Srbiji (na romskom jeziku) ...............kasnije se valjda preselio negde u Surcin........................ma sve sam pozaboravljao al si me ti podsetio na te dane "decaka Pavlove ulice".
 

Back
Top