Kupio sam danas Helios-44-2 58mm f2 i neće da mi fokusira preko 3 metra?

_psihomehanicar_

Zainteresovan član
Poruka
213
Veliki pozdrav, danas sam kupio stari manuelni objektiv helios-44-2 58mm f2, i na njemu piše da fokusira od 0,5 m do 20 m, ali meni preko 3 metra već se gubi oštrina i mutne su mi fotografije pa me zanima vaše mišljenje u čemu bi mogao da bude problem?

00008506.jpg
 
haha jako zanimljiv odgovor, možda se ja dovoljno ne razumijem u objektive, zanima me da li je to normalno, možda je napravljen tako da ima oštrinu samo na male udaljenosti, ali što onda na njemu bezveze piše od 0,5m do 20 m?

ako ga srafis na zenit ili praktiku onda objektiv ne valja. a ja se kladim da si ga privrnuo na nikona. :) dakle?
 
stavio si ga na nikon DSLR. Jedino nikon ima taj problem razmaka izmedju zadnjeg sociva m42 objektiva i ogledala. verovatno imas nikon dslr i adapter bez stakla, koji je potreban samo za nikon. postoji adapter i bez stakla ali se koristi samo za portrete.

Jest Nikon DSLR, a objektiv je napravljen za Nikon, tako da nije potrebno koristiti adaptere i to me je i čudilo, jer još imam jedno 4 stara manuelna objektiva, na nekima koristim M42 a na nekima ne i nema nikakvih problema.
 
ne objektiv je nparavljen za zenit, praktiku itd... bez adaptera sa staklom ostri do 3 metra. da si ga kacio na canon , olympus... ne bi bilo problema. kupi adapter m42/nikon sa staklom i nema problema.

- - - - - - - - - -

Jest Nikon DSLR, a objektiv je napravljen za Nikon, tako da nije potrebno koristiti adaptere i to me je i čudilo, jer još imam jedno 4 stara manuelna objektiva, na nekima koristim M42 a na nekima ne i nema nikakvih problema.

objektiv je mozda PREPRAVLJEN za nikon ali to je objektiv na navoj m42... taj koji ga ti je prodao je mozda stavio nikon bajonet s tim da nije imao aspiracije da slika njime nista vise od portreta, cveca, buba, leptira... :)
 
Poslednja izmena:
ne objektiv je nparavljen za zenit, praktiku itd... bez adaptera sa staklom ostri do 3 metra. da si ga kacio na canon , olympus... ne bi bilo problema. kupi adapter m42/nikon sa staklom i nema problema.

- - - - - - - - - -



objektiv je mozda PREPRAVLJEN za nikon ali to je objektiv na navoj m42... taj koji ga ti je prodao je mozda stavio nikon bajonet s tim da nije imao aspiracije da slika njime nista vise od portreta, cveca, buba, leptira... :)

Ma navrnuo je na njega M42 bajonet ali ga ja ne mogu odvrnut :D, toliko je to zapeklo, ko da je zavaren za objektiv a žao da ne mogu njegove kapacitete iskoristiti jer je jako dobar objektiv i dobre ocjene ima.
 
То је класична бољка код такве комбинације...
како је горе написано, физичка раздаљина између задњег елемента и сензора је већа и то прави проблем са пројектовањем фокусне равни...
ни адаптери са стаклом не решавају тај проблем... само га мало ублаже,а углавном на штету квалитета...
добије се, зависно од објектива до објектива пар метара даљи фокус, али никад не стварно фокус у бесконачно...
што већа жижна даљина то је проблем израженији...
иначе су ти хелиос нормалци сила..
 
Uspio sam odvrnut bajonet sa objektiva i navrnut adapter sa staklom i sad radi perfektno, zaista je dobar objektiv

radio bi 3x bolje da nema adapter sa staklom. staklo drasticno degradira kvalitet fotografije, tako da nikondzije izbegavaju heliose , odnosno, sluze im samo za fotke koje ne zahtevaju visok kvalitet.

- - - - - - - - - -

То је класична бољка код такве комбинације...
како је горе написано, физичка раздаљина између задњег елемента и сензора је већа и то прави проблем са пројектовањем фокусне равни...
ни адаптери са стаклом не решавају тај проблем... само га мало ублаже,а углавном на штету квалитета...
добије се, зависно од објектива до објектива пар метара даљи фокус, али никад не стварно фокус у бесконачно...
што већа жижна даљина то је проблем израженији...
иначе су ти хелиос нормалци сила..

osim ako se ruja ne napije pa kao na mom heliosu kada se postavi blenda na 16- otvor je pun :) a na blendi dva potpuno zatvoren. kako su to uspeli to je velika magija. inace radi savrseno... :D
 
ма то је само неко отварао па наопако ставио прстен... на некима је, чини ми се, могуће ставити и тако и онако...
ја их волим...
посебно лети, кад има доста светлка, па се мало заврне бленда ... имају оне премазе који остављају оне лепе боје и онако, меканије прелазе, уз добар контраст...имам за пуну кофу разних мануелаца... само што ето... времена нема да им се посветиом како бих волео..
 
ма то је само неко отварао па наопако ставио прстен... на некима је, чини ми се, могуће ставити и тако и онако...
ја их волим...
посебно лети, кад има доста светлка, па се мало заврне бленда ... имају оне премазе који остављају оне лепе боје и онако, меканије прелазе, уз добар контраст...имам за пуну кофу разних мануелаца... само што ето... времена нема да им се посветиом како бих волео..

ma nema sanse da je otvarao, kupio od penzosa koji je radio u SSSR svojevremeno i doneo Zenit sa tim heliosom, onom 135mm (misli jupiter) i 2.8/50 cini mi se. samo sam helios zadrzao...inace pre nekoliko meseci ispred nosa mi na buvljaku ode 135mm APO zenitar :( . za 10 evra.. :(
 

Back
Top