Zabranjen uzgoj životinja radi proizvodnje krzna u Srbiji

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.371
Ljudima kako kojim, ali životinjama je Nova godina krenula dobro, sa izgledima da bude bolja od prethodnih ako se novi zakon bude poštovao:

Zabranjen uzgoj životinja radi proizvodnje krzna u Srbiji

Zabrana uzgoja životinja radi proizvodnje krzna u Srbiji stupa na snagu danas, 1. januara. Ovu odluku pozdravljaju udruženja za zaštitu životinja, koja ističu da se promene dešavaju posle čitave decenije čekanja.

Ova zabrana inicirana je Zakonom o dobrobiti životinja još 2009. godine čime je zabranjeno "držanje, reprodukcija, uvoz, izvoz i lišavanje života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože".

"Smatramo da je primena zabrane uzgoja životinja isključivo radi proizvodnje krzna veliki korak unapred u sferi prava životinja, čije je unapređenje tendencija 21. veka. Od 1. januara 2019. sve preostale farme 'krznašica' u Srbiji postaju ilegalne, a kazne za nepoštovanje zabrane iznose od 100.000 do 1.000.000 dinara", navodi se u saopštenju Udruženja za zaštitu u prava životinja "Sloboda za životinje".

Činčile su jedina vrsta koja se u Srbiji uzgajala radi dobijanja krzna, a godišnje je ubijano preko 12.000 ovih životinja. Većina uzgajivača je tokom prelaznog perioda zatvorila svoje farme i preorijentisala se na druge privredne grane, u potpunosti ispoštovavši Zakon.

"Međutim, nekolicina preostalih uzgajivača pokušavala je da sruši zakonsku zabranu, s ciljem da se otvore farmama kuna koje bi u Srbiju dolazile iz zemalja koje su svoj zakon ispoštovale, a uzgoj krznašica zabranile. U Evropi zabrana uzgoja životinja radi proizvodnje krzna primjenjuje se u Velikoj Britaniji, Austriji, Makedoniji, Sloveniji, Belgiji, Nemačkoj, Švedskoj, Hrvatskoj i Luksemburgu. Propisane zabrane s prelaznim periodima koji su u toku postoje u Holandiji, Češkoj, Norveškoj, Danskoj. U Španiji je zabranjeno otvaranje farmi krznašica iz ekoloških razloga. Švajcarska nema formalnu zabranu, ali jako strogi propisi držanja životinja za potrebe dobijanja krzna ne dozvoljavaju uzgoj", dodaje se u saopštenju.

U Udruženju zaključuju da sa Novom godinu počinje potpuno novo razdoblje za životinje u Srbiji.
https://www.021.rs/story/Zivot/Svet...e7fusXaI6diEzXF2hP8ywbWnIXwTUxuB5CcnL7MF_XSck


Sad se samo postavlja pitanje isto kao i kod mnogo drugih zakona u Srbiji - sprovođenje.
 
Ja ne znam, sta ima lose u gajenju zivotinja zarad toga. Sasvim drugo je prekomeran lov ili krivolov, protiv toga jesam jer to je ono sto unistava faunu i ugrozava vrste.

Ako se pogleda spisak zemalja, viidece se da je samo jedna "banana- drzava" (Makedonija) usvojila taj zakon, ostale su visoko razvijene koje su verovatno vec i poubijale odavno svoje zivotinje, pa sad moraju da predju na tako restriktivne mere zarad "kozmetike" jer ih fakat, ubijaju te iste, po Africi i ostalim nerazvijenim zemljama, sto naravno nije u redu.

Dobro bi bilo, i smisleno, kada bi se dozvolilo gajenje zivotinja (i) zarad dobijanja krzna, ali tako da proizvodjac odnosno uzgajivac ima obavezu da recimo 10% od uzgojenih zivotinja pusti u prirodu, godisnje. To bi s jedne strane obnovilo faunu, a s druge ne bi prekinulo ionako osiromasenu proizvodnju u nasoj zemlji.
 
Poslednja izmena:
pa ima onih filmova gde ih baš gadno tretiraju, te za krzno i gadno ih ubijaju... ali postoji dobrobit zivotinja koje se gaje zbog mesa itd

jeste, a koke sto nose jaja, pa tovni bikovi pa svinje...
sve redom ima grozan tretman, i ne vidim razliku izmedju drzanja u surovim uslovima za krzno ili meso ili bilo sta...
 
pa ima odeljenje koje se bavi uslovima držanja tih životinja, da im bude pristojno ... il će ga biti

A zasto ga ne bi bilo i u ovom slucaju? Sta radi toliki inspektorijat i/ili administracija osim da lakitra nokte i povecava porez zarad sopstvenog opstanka na (ne)radnim mestima?

Neka proveravaju uslove drzanja i tretmana tih zivotinja i eto resen problem za sve.

Nego mi se cini da je ovo jos jedan od besmislenih "ustupaka" tzv. evropskom zakonodavstvu a da se ne vodi racuna o esencijalnoj dobrobiti privrede sopstvene zemlje.
 
A zasto ga ne bi bilo i u ovom slucaju? Sta radi toliki inspektorijat i/ili administracija osim da lakitra nokte i povecava porez zarad sopstvenog opstanka na (ne)radnim mestima?

Neka proveravaju uslove drzanja i tretmana tih zivotinja i eto resen problem za sve.

Nego mi se cini da je ovo jos jedan od besmislenih "ustupaka" tzv. evropskom zakonodavstvu a da se ne vodi racuna o esencijalnoj dobrobiti privrede sopstvene zemlje.

nemam pojma šta ih je vodilo, mnogi su osetljivi valjda na krzno, mada ne verujem ni da smo neka krznena velesila pa će globalno da se primeti
dal je politika ili sede neki ljubitelji životinja ne znam... nije valda obavezno ni za celu EU ta zabrana
na ruskom sajmu u bg u progresu mislim da su krznene one kape, nema bundi al su ove manje stvari valjda baš od pravog krzna
 
nemam pojma šta ih je vodilo, mnogi su osetljivi valjda na krzno, mada ne verujem ni da smo neka krznena velesila pa će globalno da se primeti
dal je politika ili sede neki ljubitelji životinja ne znam... nije valda obavezno ni za celu EU ta zabrana
na ruskom sajmu u bg u progresu mislim da su krznene one kape, nema bundi al su ove manje stvari valjda baš od pravog krzna

Ma od pravog su krzna te subare, zato su toliko i cenjene.

A da, to posebno sto i nije u celoj EU ta zabrana nego u najrazvijenijim zemljama kojima se "moze". Nama se "ne moze" jer smo siromasni privredno i nije momenat da toliko gledamo na zivotinje i njihov uzgoj, vec prvo na ljude a zatim na zivotiinje, a sto kazes, nismo ni neka "velesila" u tome.

Gluposti...
 
Ma od pravog su krzna te subare, zato su toliko i cenjene.

A da, to posebno sto i nije u celoj EU ta zabrana nego u najrazvijenijim zemljama kojima se "moze". Nama se "ne moze" jer smo siromasni privredno i nije momenat da toliko gledamo na zivotinje i njihov uzgoj, vec prvo na ljude a zatim na zivotiinje, a sto kazes, nismo ni neka "velesila" u tome.

Gluposti...

ne znam ne valja biti muchitelj životinje mislim
a ovo ne znam, propali su vam poslovi sa činčilama onda
 
ne znam ne valja biti muchitelj životinje mislim
a ovo ne znam, propali su vam poslovi sa činčilama onda

Pa ja ne procitah da se iz tog razloga zabranjuju nego onako, jer se toboz ubije 12000 zivotinja a ne kaze se kojih, da li iz lova ili ovih za proizvodnju. Ako je iz lova to tek nema veze sa ovim zakonom.
A ako neko muci zivotinje ili ih ne drzi u skladu sa zakonom a time se bavi, zasluzuje najvecu kaznu ili zabranu delatnosti, to je jasno i tako bi trebalo da bude, a ne zabranjivati gajenje uopste.
Ja ne gajim nista tako da meni nista nije propalo, zao mi je ljudi koji se muce zbog hronicno niskog standarda u ovoj zemlji a s druge strane sve veca zakonska ogranicenja, nameti ili evo i zabrane za pojedine privredne delatnosti, sto je nonsens.
 
Процес стимулисања замене природног крзна вештачким је у току деценијама., а ово је само његов одјек.
Да у природи не постоји толико животиња колика је потреба тржошта за крзнима доказали су Американци када су истребили читаве популације бизона ( које су убијали и драли, а тела остављали да труну по прерији) После су морали да увозе бизоне из Канаде и Пољске како ревитализовали ту животињску врсту на својој територији.
Али у овом законском решењу постоји акценат не на лову збогу крзна, него на индустријализацији гајења животиња искључиво због њиховог крзна .
 

Back
Top