Munja nebeska ubila ethernet na maticnoj

ForestGreen

Poznat
Poruka
9.541
Elem, pre par meseca udario grom negde blizu. Iako sam ja video da dolazi neko nevreme, isključio sam iz struje celu periferiju gde mi je kompjuter. No, prodje nevreme, Upalim kompjuter, na ruteru sve radi, wifi sve radi ali ne radi lan, probao trista čuda da odradim ali neće. Pogledam malo po netu i vidim da koahsilni kabl od net operatera isto može da provede struju tj veći napon. Na kraju je bilo to, kad sam isao da trazim slot za ethernet, bio usput do jednog servisera i pokazao mi tri kucista gde su im skembani internet portovi na matičnoj zbog koahsilnog kabla. Ja sam kupio nov kao privremeno rešenje i radi. Sada želim da popravim. Matična je GA-Z270-HD3P. Elem, koliko sam ja shvatio, dobro sam i prošao. Struja prošla kroz ruter kome se ništa nije desilo i zaustavila se na enthernet port.

Nešto još da dodam, u biosu vidim sve ethernet portove i tu dalje stoji pod hardware da internet port na matičnoj radi. Tako da je verovatno neki manji problem, neka žička, kontakt. Želim neke upute, kako da proverim?
 
Elem, pre par meseca udario grom negde blizu. Iako sam ja video da dolazi neko nevreme, isključio sam iz struje celu periferiju gde mi je kompjuter. No, prodje nevreme, Upalim kompjuter, na ruteru sve radi, wifi sve radi ali ne radi lan, probao trista čuda da odradim ali neće. Pogledam malo po netu i vidim da koahsilni kabl od net operatera isto može da provede struju tj veći napon. Na kraju je bilo to, kad sam isao da trazim slot za ethernet, bio usput do jednog servisera i pokazao mi tri kucista gde su im skembani internet portovi na matičnoj zbog koahsilnog kabla. Ja sam kupio nov kao privremeno rešenje i radi. Sada želim da popravim. Matična je GA-Z270-HD3P. Elem, koliko sam ja shvatio, dobro sam i prošao. Struja prošla kroz ruter kome se ništa nije desilo i zaustavila se na enthernet port.

Nešto još da dodam, u biosu vidim sve ethernet portove i tu dalje stoji pod hardware da internet port na matičnoj radi. Tako da je verovatno neki manji problem, neka žička, kontakt. Želim neke upute, kako da proverim?

Не пркоси вољи Божоијој према Ђаволским направама.
Баци то у реку....
 
Driveri mogu da funkcionisu jer oni su smesteni na memoriju, ali to ne znaci da ti imas fizicku potporu ukoliko si ostavio kabl od neta povezan s kompom.

S druge strane ovo ce nastaviti da se desava. Za ovo je trebalo da odradis popravku, a onda da taj racun popravke obavestis EPS kako bi mogli da ti posle odbiju od racuna za e. struju jer na mnogim lokacijama ne postoji nikakva zastita od udara groma, tako da ako ti nesto crkne od udara groma, prvo ide popravka iz sopstvenog dzepa pa tek onda zalba EPS-u. I ovo je najbolje da vidis kome je jos iz komshiluka nesto crklo kako bi mogli da napravite zajednicku zalbu jer tada su vece sanse da ce EPS da uvazi.

Dakle, tebi je vidno otisao net.

PREDLAZEM da kupis neku alternativu, da povezes net preko WIRELESS-a jer ti je port svakako mrtav ako ne prepoznaje stvari. Mislim da wireless adapter mozes naci u opsegu od 700-1500 dinara. To bi ti bilo privremeno resenje dok ne kupis novu maticnu. I mislim da bi ti bolje bilo da uzmes novu koja ima daleko bolje zastite protiv udara e. struje.

DRUGI PREDLOG jeste da kontaktiras neku od servis kompanija koje ti mogu u potpunosti zameniti integrisani ETHERNET LAN, takvi servisi postoje kod nas, iako nisu brojni. Cisto da znas, naplacuju uslugu detekcije problema, utrosenog vremena i sl tome.

WIRELESS opcija ti je po mom misljenju najbolja jer ide preko USB porta (ali prethodno proveri USB portove da li funkcionisu pravilno) i izaslo bi te onoliko koliko i kompletan servis + zamena dela + ruke za nadogradnju etc + vreme utroseno. Narucis preko neta da ti dostave, platis dostavu i boli te choshak. MANA je ta sto ce ti Wireless povecati PING na racunaru tokom igranja nekih video-igara, i to izmedju 10ms do 40ms zavisno od toga koliko je prometno kod tebe na lokaciji kao i na ruteru.
 
Ljudi mnogo grese kad je nevreme i za TV.Iskljuce uticnicu iz utikaca,a ostave antenski kabl,sto je velika greska,a isto je i sa kompom.TV-isad imaju stabilizatore u sebi i spasavaju i od veceg i manjeg napona,a kroz antenski uvek pri grmljavini naidje veci napon nego dozvoljen.Meni je jedne godine otislo napajanje i maticna,preko uzemljnja,jer je udarilo bas blizu gde su mi sonde za uzemljenje.
 
E moj dečko nemaš ti pojma nije tebi struja preko koaksijalca spržila lan nego sam udar groma koji je ošinuo negde u blizini i napravio jak elektromagnetni talas taman toliko da ti sprži čip na matičnoj koji upravlja lan-om, isti taj električni naboj je mogao da ti sprži bilo koju komponentu na matičnoj počev od procesora preko memorije i nadalje.
Lan je uvak bila najslabija tačka na matičnoj ploči i nisi ni prvi a ni zadnji kome je tako otišao lan .
 
Нашао на нету, може да се поправи. Замена чипа. Заборавио да напоменем, када је укључен кабл из скембаног порта у рутер, лампица на рутеру гори али на компу стоји Х на мрежи. Нити позади не светли.

Едит: Позади блинка само кад уђем у подешавања да нађе адаптер преко блинка. Значи да лампица ради. Дефинитивно чип отишао. Сутра ћу да проверим да ли је врео.
 
Poslednja izmena:
Od uzemljenja nema osigurac.Ide direktno.Znaci iako ima prekidac na produznom,kada grmi treba iscupati produzni iz stekera.
Greška..
Kada grmi i seva ne čupajte ništa napolje , najbolje je da ostavite računar da radi , ako udari grom u strujnu mrežu blago će samo podići napon i 99.99 % će izbaciti osigurač ili sklopka i time zaštiti celu niskonaponsku mrežu , samo uključeno strujno kolo unutra u računaru će sprečiti generisanje indukcije u sistemu i u samoj matičnoj ploči i samim time zaštiti komponente , direktan udar groma će svakako spržiti svu elektroniku i celu strujnu mrežu pa vam je svejedno gde će se on desiti - u mrežu ili nekoliko metara pored nje - ne zaboravite grom od milion volti i ko zna koliko kilo ampera prebaci varnicu i po nekoliko desetina kilometera gde neće koji metar.
 
Greška..
Kada grmi i seva ne čupajte ništa napolje , najbolje je da ostavite računar da radi , ako udari grom u strujnu mrežu blago će samo podići napon i 99.99 % će izbaciti osigurač ili sklopka i time zaštiti celu niskonaponsku mrežu , samo uključeno strujno kolo unutra u računaru će sprečiti generisanje indukcije u sistemu i u samoj matičnoj ploči i samim time zaštiti komponente , direktan udar groma će svakako spržiti svu elektroniku i celu strujnu mrežu pa vam je svejedno gde će se on desiti - u mrežu ili nekoliko metara pored nje - ne zaboravite grom od milion volti i ko zna koliko kilo ampera prebaci varnicu i po nekoliko desetina kilometera gde neće koji metar.

Moguce je i tako.Kad se meni desilo bili su oni klasicni osiguraci.sada imam automatske,ali je tada utvrdjeno da je preko uzemljanja uletela velika struja i sprzila napajanje i maticnu.Kod mene su za net sada i opticki kablovi do zgrade,samo u zgradi koaksijalni kabal do TV-a i kompa i vise ne cupam ni koaksijalni kabl ni iz TV-a,ni iz kompa i vec duze vreme nisam imao problema,ali me muci to da opet ne zvizne blizu sondi za uzemljenjeSklopku sam izbacio,jer na svaki udar groma izbacuje,iako nije blizu nas,pa me to nerviralo.Sad su samo automatski osiguraci.
 
nije elektricna struja unistila port nego napon koji je dosao putem kabla za internet.

E, sto volim ovakve koji dodju, otvore temu i onda pametuju. z:D Napon dosao, onaj vodeni napon. .. . . ..

UPS mi ne treba jer imam pojacanje koje automatski vraca napon nazad i gasi se.

Trebace ti narednih 8-10 godina UPS. Ja ti to odgovorno trvrdim. Svima ce nam trebati. z:D Samo ce da rikava tehnika od udara gromova.

Ipak, ja uvek iskljucim struju ali eto, nisam znao i da koahsilni kabl moze da napravi stetu.

Pa kad ima u sebi napon z:mrgreen:

Mislim, okej, necu da te zezam, ali ti si izgleda sebi pronasao resenje bez ikoga ovde od nas, mogao si i da ne otvaras temu i proveri da li je chip vruc posto je OCIGLEDNO do pregrevanja chipa. z:mrgreen: Ti si, izgleda, veoma strucan za sva pitanja oko elektrotehnike.
 
Нисам стручан, жалим због тога. Али никад нисам носи комп на сервис, увек сам налазио решење да ми не узму паре за оправку која не вреди толико. Ово са чипом нисам ни знао, ето, зато што нисам комплетан да говорим о свим компонентама на матичној или другим уређајима. Никад се није десило и на старијим комповима да оде етхернет. Због тога сам погледао пуно топића и отворио тему пре него што сам се бацио на посао да нађем проблем. Немој да се правиш паметан кад нема потребе.
 
Lepo je sto zelis da ucis, to podrzavam, ali nije lepo sto mislis da si kompetentan da odlucis sta je konkretno kvar kada za to nemas nikakvu obuku niti se zaista razumes u manufacture koji je pred tobom. S druge strane, nivo kvara ne mozes da razumes, a vrlo lako se moze dogoditi da cackanjem stvari koje ne razumes napravis vecu stetu komponentama no sto bi to ucinio neko ko je profesionalac i koji je u duznosti da popravi tvoje komponente ukoliko to moze, ili u najboljem slucaju da namontira zamenu delova ili cak cele maticne (sto je uveliko ona opcija koja se najvise koristi) ukoliko se ustanovi da postoje trajne posledice.

Umesto toga, ti mislis da ces uz malo ostrijeg intelekta i uz malo gledanja po raznim forumima i tech talk formacijama uspeti da identifikujes precizno problem i da ga popravis bez obzira sto je pitanje da li uopste imas alat za takvu funkciju. Dakle, neiskusan si, to sigurno nikada nisi radio i zelis da sebi napravis veci problem jer je problem da izvuces malo kesha iz dzepa.

I to je ono sto ne podrzavam bilo da se radi o medicini (jer imas ovde na pdfu takvel jude koji cekaju po 3-4 godine da se neka bolest razvije do kraja, cackaju, gledaju po forumima i postavljaju forumske teme jer ih mrzi da odu kod lekara, treba bogati ustati iz stolice), a imas i tehnicare koji su samo culi da je laptop najbolja opcija u svakom pogledu i nece nista drugo da koriste.

Ja na kraju krajeva nemam apsolutno nikakav bilo dobitak ili gubitak time sto ces ti da cackas svoju maticnu plocu, ali cu ti svakako ukazati na to da ono sto radis je glupo, postoje daleko bolje i uspesnije metode da se to obavi, a uzgred budi receno se pravis pametan. Na kraju krajeva, tema nepotrebna, samo trosis i svoje, a i nase vreme.
 
Немој погрешно да ме схватиш. Мени кад се деси неки проблем, гледам да га решим сам. Ако не могу, погледам на нету, погледам топиће где се појављује сличан проблем. Ето нисам знао да отишао чип док нисам прочитао на пар места. Данас пипнуо чип и он је био врућ, значи поклопила се та последња провера. Решења је замена чипа, гледао да коштају од 15 до 20 евра они квалитетнији од 10 100 1000. Сад не знам колико ми се исплати оправка јер користим чиосет од релтека за интернет који сам платио 1000 динара и ради свој посао. Али ја не волим кад ми нешто у компу а није квалитетно, зато сам хтео некако да решим проблем са нетом на матичној али на крају ништа нећу ни да дирам. Покушаћу преко викенда да расклопим и да боље погледам.
 
Koju si ti sreću imao,meni pre par godina,udario grom u blizini kuće,svima u okolini pocrkali aparati (televizori,frižideri,zamrzivači,pc..) meni u kućištu sve otišlo sem procesora,i grafičke koja više nije bila ista u radu. Od tad lan kabal ne koristim već wifi a produžni kabal mi je sa prenaponskom zaštitom,u slučaju da nisam kući da isključim iz struje.
 
Poslednja izmena:
:)

zasto-mi-ne-radi-internet.jpg
 
ЗАШТИТА ОД ..МУЊЕ НЕБЕСКЕ ...:hehe:

Kao što sam najavio u jednoj od predhodnih poruka...zbog interesovanja za problematiku zaštite uređaja od prenapona u napajanju, telefonskim linijama itd ....izazvanih atmosferskim pražnjenjima i ostalim nepovoljnim efektima...OTVARAM TU TEMU..
smile1.gif
.


Za početak prestaviću ...PROFI MODULE...za zaštitu analognih ( digitalnih ) telefonskih linija od tranzijenata i prenapona izazvanih atmosferskim pražnjenjima...znači za naselja i priv. kuće sa vazdušnim telefonskim vodovima ( ima ih i u mnogim gradovima u unutrašnjosti pa i u Beogtadu
smile1.gif
)


Za ovu priliku izabrao sam module firme ABB ( ASEA Brown Boveri )...koji se koriste u mojoj firmi...

Elem...linijski odvodnici prenapona (OVR TC) pružaju zaštitu od prenapona za prolaznu opremu spojenu na telefonske linije (digitalnu ili analognu), komjuterske linkove ili struje petlje, za aplikacije kao što su RS-485, 4-20 mA.
41ps3.png

abbovr01.jpg

Konkretno za zaštitu telefonske linije za privatne kuće u krajevima gde su učestala atmosferska pražnjenja...a i uopšte...

abbovr02.jpg

41wrA.png

Pomenutih modula ...nema u prodavnicama...ali se mogu naručiti i kupiti kod prodavaca koji inače prodaju i distribuiraju uvozne komponente i opremu...kao na primer...Itc Electronic ili Netiks...
smile1.gif
.

ASEA Brown Boveri - ABB...ima sada i svoje predstavništvo u Beogradu...
icon_biggrin.gif

Web:http://new.abb.com/rs

NASTAVIĆE SE..
smile1.gif
.
 

Back
Top