Trojansko more - Panonsko more u doba antičke Troje

jao covece znas li kad je nestalo panonsko more

kako uopste moze nekom pasti na pamet ovako nesto

Nisi gledao. Sedi, 1.

Sedimenti (les, siga, muljika) koji se nalaze u slivu Save i Dunava (Gardoš i Bežanijska kosa, Titelski breg, Vinča itd.) nastali su nedavno. Njima je zatrpano arheološko nalazište Vinča, što znači da nisu nastali za vreme Panonskog mora, a i geolozi bi trebalo da znaju da razlikuju 5000 godina od 50 000 000 godina...

Govori se o prvoj poplavi koja je uništila Vinču (Atlantidu?) pre 4500 godina i drugoj koja je zbrisala Troju, a koja se opisuje u Ilijadi.

Dalje, kako ti objašnjavaš lađe koje su pronađene u Panonskom basenu na 140 m nm, dok je reka na oko 90 m; da li su one stare 50 000 000 godina? Ova mesta, obično lesna brda, nose naziv Lađevac. Kako objašnjavaš masivna privezišta za brodove na Majevici, Kozari itd? Ova mesta, obično sela, nose naziv Luka.

- - - - - - - - - -

Dalje, kako objašnjavaš legendu da je Jason sa Argonautima doplovio do Ljubljane, tu rastavio lađu i preneo je do Jadrana odakle se vratio kući.
 
Ništa ovo ne iznenađuje...ako se pođe od ideje o poreklu Srba ,,preko one svetle, vasionske strane atlantidskog lica'', svojevrsnog ,,etnogenetskog pupka planete'', kako kažu oni mudri koji se nisu dali prevariti zvaničnom naukom (onom koja je prihvatila da je Troja otkrivena pre nekih vek ipo, nešto istočnije od Avale). Ako ne, onda je ovo dijagnoza pre nego hipoteza.
 
Ništa ovo ne iznenađuje...ako se pođe od ideje o poreklu Srba ,,preko one svetle, vasionske strane atlantidskog lica'', svojevrsnog ,,etnogenetskog pupka planete'', kako kažu oni mudri koji se nisu dali prevariti zvaničnom naukom (onom koja je prihvatila da je Troja otkrivena pre nekih vek ipo, nešto istočnije od Avale). Ako ne, onda je ovo dijagnoza pre nego hipoteza.



Tako su reagovali kad im je rečeno da se vasona ne vrti oko Zemlje.

Rumunski (zvanični) geolozi su (hrabro) istupili sa tezom o Antičkom Panonskom moru nastalom pre 4500, a koje je potpuno oteklo kroz Đerdap do 1000 p. n. e.

Al pazi kad će ti ovo učiti decu u školi za 10 godina.

Uostalom, ko je dovoljno pošten i pametan biće oduševljen ovom genijalnom postavkom Ilije Ogorelice, a ovi drugi ionako nikad nisu bili bitni. Tako da ja nemam ništa od toga da se nabeđujem sa njima.
 
Tako su reagovali kad im je rečeno da se vasona ne vrti oko Zemlje.

Rumunski (zvanični) geolozi su (hrabro) istupili sa tezom o Antičkom Panonskom moru nastalom pre 4500, a koje je potpuno oteklo kroz Đerdap do 1000 p. n. e.

Al pazi kad će ti ovo učiti decu u školi za 10 godina.

Uostalom, ko je dovoljno pošten i pametan biće oduševljen ovom genijalnom postavkom Ilije Ogorelice, a ovi drugi ionako nikad nisu bili bitni. Tako da ja nemam ništa od toga da se nabeđujem sa njima.

Adekvatnije je poređenje sa reakcijama na srodnije tvrdnje - da je zemlja ravna ploča, na primer.

Opet, rizikujući da ispadnem glupav i nepošten, verujem da su njegovi zaključci ingeniozni, ali samo ukoliko je polazište - gde bi u Srbiji mogla biti Troja?
 
jao covece znas li kad je nestalo panonsko more

kako uopste moze nekom pasti na pamet ovako nesto

Brate ti bas nista ne znas...
Pre nego se formirala zemljina kora,na podrucju danasnje Srbije je bila kolonija Soraba,drevnih Srba,i preteca svih ljudi na svetu,preteca Isusa,Muhameda,Bude i dinosaurusa...Jedino je bio problem da pocnu da razvijaju tehnologiju sadjenja drveca,dok se kora malo ne ohladi.....
 
Poslednja izmena:
Drago mi je da je Ilija došao do ovog stadijuma u svojim koracima potrage za Trojom. Poslednjih nekoliko godina posvetio se tome i drago mi je da je došao do cilja kojeg je sebi postavio.
Budući da sam upoznat sa njegovim radom u ovom pravcu, od samog početka, meni je, pre svega, veličanstvena inicijalna ideja i pokretačka misao da se usmeri u tom pravcu i tome posveti. Verujem da će mnogi biti srećni da saznaju baš o tom detalju zato što taj detalj mnogo više govori o nama, ljudima, o našoj suštini o našem životnom putu i o samom životnom cilju.
Samo otkriće Troje neće promeniti mnogo u životima ikoga od nas, neće promeniti uzavrelu svetsku situaciju niti obogatiti živote onih kojima je i te kako potrebna podrška i pomoć, ali samo poverenje, verovanje, Ilije u ono što ga je pokrenulo, pomoći će mnogim ljudima da otkriju u sebi samima nešto mnogo važnije i od celog sunčevog sistema a ne samo od Troje.
Ipak, ostavio bih da o tome, jednom prilikom, za javnost progovori sam Ilija.
 
Drago mi je da je Ilija došao do ovog stadijuma u svojim koracima potrage za Trojom. Poslednjih nekoliko godina posvetio se tome i drago mi je da je došao do cilja kojeg je sebi postavio.
Budući da sam upoznat sa njegovim radom u ovom pravcu, od samog početka, meni je, pre svega, veličanstvena inicijalna ideja i pokretačka misao da se usmeri u tom pravcu i tome posveti. Verujem da će mnogi biti srećni da saznaju baš o tom detalju zato što taj detalj mnogo više govori o nama, ljudima, o našoj suštini o našem životnom putu i o samom životnom cilju.
Samo otkriće Troje neće promeniti mnogo u životima ikoga od nas, neće promeniti uzavrelu svetsku situaciju niti obogatiti živote onih kojima je i te kako potrebna podrška i pomoć, ali samo poverenje, verovanje, Ilije u ono što ga je pokrenulo, pomoći će mnogim ljudima da otkriju u sebi samima nešto mnogo važnije i od celog sunčevog sistema a ne samo od Troje.
Ipak, ostavio bih da o tome, jednom prilikom, za javnost progovori sam Ilija.

Kada kažete ,,nešto mnogo važnije i od celog sunčevog sistema'' to se misli na neku galaktičku prapostojbinu Srba, hoću reći Soraba?
 
Da neko za tako kratko vreme izgovori toliko gluposti pa još i ne zna razliku između mora i okeana.
Femo, objasni Rusima i Nemcima (Srbima i Hrvatima) zašto jedni arktičku vodenu površ zovu Severni Ledeni okean, a drugi Severno ledeno more.

- - - - - - - - - -

Pitam se koji je to mentalni sklop osobe koja izmišlja ove gluposti, a još više žalim one koje stvarno veruju u njih.

Iako izgleda kao mlađi brat Zmaja od Šipova, razlog zbog kojeg ne razumeš taj mentalni sklop leži u činjenici da si (verovatno prosvetar koji je) razvio imunost na talenat i genijalnost kao mehanizam samozaštite i samoodbrane.
 
Femo, objasni Rusima i Nemcima (Srbima i Hrvatima) zašto jedni arktičku vodenu površ zovu Severni Ledeni okean, a drugi Severno ledeno more.

I Kaspijsko jezero zovu more, ali nije. Ako je problem umršena kosa ti se uhvati za jednu dlaku...

Iako izgleda kao mlađi brat Zmaja od Šipova, razlog zbog kojeg ne razumeš taj mentalni sklop leži u činjenici da si (verovatno prosvetar koji je) razvio imunost na talenat i genijalnost kao mehanizam samozaštite i samoodbrane.[

Ne znam kako izgleda, niti sam ga ikada video. Niti sam sudio o njemu lično pošto ceo klip nisam pogledao, a kako stoje stvari nikada ni neću, već sam rekao generalno o osobama koje se bave sličnim mlaćenjem prazne slame.
Talenat i genijalnost, kao i dobrotu, učtivost, empatiju i mnoge druge osobine odlično prepoznajem iako neke od njih ni sam ne posedujem. Iz onoga što sam čuo i video tih osobina nema, a mogu da budem siguran ni u ostalih 18 min video klipa.
 
Rumunski (zvanični) geolozi su (hrabro) istupili sa tezom o Antičkom Panonskom moru nastalom pre 4500, a koje je potpuno oteklo kroz Đerdap do 1000 p. n. e..

Мислим да и остали геолози мисле исто. Сећам се да сам гледала баш на крсти неке немачке мапе са објашњењима да је >Панонско море, текавши према рупи коју данас зовемо Црно море, уствари избраздало корито Дунава. Наравно, године када се то дешавало су савим другачије, и много даље од 4500 пре н.е.


Uostalom, ko je dovoljno pošten i pametan biće oduševljen ovom genijalnom postavkom Ilije Ogorelice, a ovi drugi ionako nikad nisu bili bitni
.

Сигурно није први (ко год он био) који је покушавао да , кроз искривљена тумачења старих Грка, види реално.
Да се подсетимо књиге "Богови Олимпа из Србије" ;

gvwGG74.png


https://ia802607.us.archive.org/4/i.../AntonijeIIvankokjev-BogoviOlimpaIzSrbije.pdf
 
I Kaspijsko jezero zovu more, ali nije. Ako je problem umršena kosa ti se uhvati za jednu dlaku...

Ti bi trebalo da znaš da se to more u starogrčkim izvorima naziva "okean", odakle nomenklaturu preuzima autor Ogorelica.

Ali, upšte je nekulturno da neko raspravlja o nečemu sa čim odbija da se upozna. Mislim, niko nije vidovit.
 
Мислим да и остали геолози мисле исто.

Nisam pričao sa našim geolozima na tu temu ali znaju da je u pitanju nanos ispod kojeg je aluvijalna zaravan. E sad u toj aluvijalnoj zaravni u podnožju lesnog grebena Gardoš-Jakovo ja sam ponalazio rečne školjke što znači da - ili je taj nanos mlad jer rečne školjke ne mogu da opstanu milionima godina u lesnom pesku sa sve bojom, ili je siga rezultat naknadne eolske aktivnosti, što je teško objašnjivo s obzirom da se njeni grebeni nazaze uz korita velikih reka.

Otkop iza crkve u Bežanji pravljen radi fudbalnkog terena otkriva naslage lesa na kojem je izgrađeno naselje Bežanijska kosa:


dD__050145XVRAZ.jpg


- - - - - - - - - -

Pazova:

Surduk.jpg


- - - - - - - - - -

Surduk, pogled sa Dunava:

7612237_1.jpg


- - - - - - - - - -

Stari Banovci:

3sa-dunava-c.jpg
 
Ti bi trebalo da znaš da se to more u starogrčkim izvorima naziva "okean", odakle nomenklaturu preuzima autor Ogorelica.

U kom izvoru se more naziva okean?

http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus:text:1999.04.0057:entry=*)wkeano/s

Ὠκεα^νός , οῦ, ὁ,
A.Oceanus, son of Uranus and Gaia, Hes.Th. 133: wedded to Tethys, father of Thetis, Il.14.302, 18.399; and of all the Oceanids, Hes.Th.337 sqq., A.Pr.140 (anap.); god of the primeval water, and source of all smaller waters, Il.21.195 sqq., Hes.Th.368; “Ὠκεανὸν θεῶν γένεσιν” Il.14.201; ποταμοῖο ῥέεθρα Ὠκεανοῦ, ὅσπερ γένεσις πάντεσσι τέτυκται ib.246; conceived as a great River which compasses the earth's disc, returning into itself, “ἀψόρροος” Il.18.399, Od.20.65; represented as encircling the shield of Achilles, Il.18.607, cf. Hes.Sc.314; “Ὠκεάνω γᾶς τ᾽ ἀπὺ περράτων” Alc.84; Ὠ. ἀκαλαρρείτης, βαθύρροος, βαθυρρείτης, Il.7.422, 21.195; ῥόος Ὠκεανοῖς, ῥοαὶ Ὠ., 16.151, 3.5 (so “Ὠ., παγαί” Pi.Fr.30.2; “Ἴναχενᾶτορ, παῖ τοῦ κρηνῶν πατρὸς Ὠκεανοῦ” S.Fr.270 (anap.)); criticized by Hdt. “οὔ τινα ἔγωγε οἶδα ποταμὸν Ὠ. ἐόντα” 2.23, cf. 4.8, Str.1.1.7: but “Ὠκεανὸς ὃν ταυρόκρανος ἀγκάλαις ἑλίσσων κυκλοῖ χθόνα” E.Or.1377 (lyr.).
II. later the name of the great Outward Sea, opp. to the Inward or Mediterranean (θάλασσα, πόντος), Hdt. Il.cc., Pi.P.4.26, 251; “τὴν Εὐρώπην καὶ τὴν Ἀσίαν καὶ τὴν Λιβύην νήσους εἶναι ἃς περιρρεῖν κύκλῳ τὸν Ὠκεανόν” Theopomp.Hist.Fr.74(a), cf. Arist.Mu.393a17; Ὠ. ὁ βόρειος, ὁ ἑσπέριος, ὁ κατὰ μεσημβρίαν, Plu.Mar.11, Ant.61, D.S.17.96; Πρεττανικός, Γερμανικός, Καντάβριος, etc., Ptol.Geog.2.3.3, 2.3.4, 2.6.3, al.
III. metaph., ὠ. χρημάτων oceans of wealth, Lyd. Mag.3.62 (pl.); πραγμάτων ib.2.7.
IV. ὠκεανέ bravo! in acclamations, POxy.41.4 (iii/iv A. D., ωκαιαναι and ωκααναι Pap.: an exaggeration of Νεῖλος similarly used, Jo.Chrys. περὶ κενοδοξίας cap.8 Schulte).
V. Pythag. name for 9, Theol.Ar.57.

U rečnicima ne vidim to značenje. Da li može neki primer?
 
Odgledah 2min i ne mogu više..... stvarno ovo je na nivou Ancient Aliens. Da neko za tako kratko vreme izgovori toliko gluposti pa još i ne zna razliku između mora i okeana.
Pitam se koji je to mentalni sklop osobe koja izmišlja ove gluposti, a još više žalim one koje stvarno veruju u njih.

Nisam još uvek detaljno pogledao, oko čega se ponela diskusija zapravo?
 
Pomenuću samo da je gospodin istraživač, koji nema apsolutno nikakvu ideju o tome šta je metodologija istraživanja, i rado se koristi, mahom lingvističkim vratolomijama svojstvenim pseudo-istoričarima, tako u jednom gostovanju na televiziji poznate reputacije zaključio i da Troja mora biti u Srbiji jer, eto, mi imamo trojansko kolo, kao i priču U cara Trojana kozje uši, kao i da je on uz pomoć božijeg nadahnuća došao do tog epohalnog otkrića, tako ispunivši svoj zadatak na Zemlji.

Neće me iznenaditi ako u skorije vreme objavi istraživanje po kome se prezervativi tipa Trojanac najviše prodaju upravo na ovim prostorima, zbog naše urođene, nasledne preferencije prema svemu trojanskom, što bi morao biti još jedan neoborivi dokaz njegove ''teorije''.
 
Pomenuću samo da je gospodin istraživač, koji nema apsolutno nikakvu ideju o tome šta je metodologija istraživanja, i rado se koristi, mahom lingvističkim vratolomijama svojstvenim pseudo-istoričarima, tako u jednom gostovanju na televiziji poznate reputacije zaključio i da Troja mora biti u Srbiji jer, eto, mi imamo trojansko kolo, kao i priču U cara Trojana kozje uši, kao i da je on uz pomoć božijeg nadahnuća došao do tog epohalnog otkrića, tako ispunivši svoj zadatak na Zemlji.

Neće me iznenaditi ako u skorije vreme objavi istraživanje po kome se prezervativi tipa Trojanac najviše prodaju upravo na ovim prostorima, zbog naše urođene, nasledne preferencije prema svemu trojanskom, što bi morao biti još jedan neoborivi dokaz njegove ''teorije''.

Baš mi je drago što si svoje misli podelio sa nama. Još draže bi mi bilo da njima nisi opterećivao server i pretraživače jer niti si dao korisnu informaciju niti si dao svoj stav povodom teme "da li bi Troja mogla da bude s ove strane Đerdapske klisure". A znam da te suština ne interesuje, već te interesuje sujetno pranje ega od društva u kojem si se našao.
 
Zapravo, taj stav sam izrekao u svom prvom postu na ovoj temi. Pokušaću ovaj put nešto jasnije - ovo su nebulozne fantazije jednog notornog amatera, grandioznog deluzioniste i nacionalističkog zanesenjaka.

Što se tiče ove besplatne psihoanalize sa kraja. Kao i Vaši stavovi po pitanju (srpske) Troje, i ona je, ne iznenađuje, pogrešna, traljava, neznalačka.
 

Back
Top