ŽENE FILOZOFI(NJE) U ANTIČKOJ FILOZOFIJI

KPCTAHK

Poznat
Poruka
8.558
Žena, hvala Bogu da to kazat` slobodno mugu - NE BOJEĆI SE INKVIZICIJE I NJIHOVE LOMAČE, u filozofiji, kao i u svim porama nuke, umetnosti, kulture i društva, ima, ali razvratnici, bezumnici i zlobnici se zločinački trude da, po zakonima inkvizicije, izbrišu sve tragove postojanje lepe, pametne i kulturne žene i »dokazuju«, gle jada, sramote, i smrada, da ih uopšte i nema

Godinama, onako uzgred, jer sam svoj život u celosti posvetio proučavanju klasične filologije i istorije filozofije, proučvajući starodavne knjižurine i pokušavajući da svoj um obogatim s` time nailazio sam na imena velikih žena koje su se umom, srcem i dušom bavile filozofijom i zlatnim slovima upisivale se u temelje iste. Napominjem da su tri najveća filozofa, svih vremena, Sokrata, Platona i Aristotela ljubavi do mudrosti upravo učile žene čija imena ni jedan profesor istorije filozofije svojim studentima ne sme ni da spomene, a kamo li da naglasi njihovo velikansko činjenje… Da, to je nepravda i takav način ophođenja prema ženama u korenu se promeniti mora, odmah i sada … Sakupio sam i doksografski opisao oko 110 žena koje su se bavile i temeljile filozofiju u antici ...Imam nameru da izdam tu knjigu i na mom maternjem, srpskom, jeziku i ovim načinom molim sve poštovane prijatelje i drage prijateljice da mi pomognu u tom mom naumu ...Unapred se zahvaljujem svima koji će hteti, smeti i umeti da mi pomognu …

Na ovom mestu ću objavljuvati fragmente iz te moje buduće knjige i biće mi čast i zadovoljstvo ukoliko naiđem na vaše dobronamerne kritike … Hvala !!!
 
Poslednja izmena:
Žena, hvala Bogu da to kazat` slobodno mugu - NE BOJEĆI SE INKVIZICIJE I NJIHOVE LOMAČE, u filozofiji, kao i u svim porama nuke, umetnosti, kulture i društva, ima, ali razvratnici, bezumnici i zlobnici se zločinački trude da, po zakonima inkvizicije, izbrišu sve tragove postojanje lepe, pametne i kulturne žene i »dokazuju«, gle jada, sramote, i smrada, da ih uopšte i nema

Godinama, onako uzgred, jer sam svoj život u celosti posvetio proučavanju klasične filologije i istorije filozofije, proučvajući starodavne knjižurine i pokušavajući da svoj um obogatim s` time nailazio sam na imena velikih žena koje su se umom, srcem i dušom bavile filozofijom i zlatnim slovima upisivale se u temelje iste. Napominjem da su tri najveća filozofa, svih vremena, Sokrata, Platona i Aristotela ljubavi do mudrosti upravo učile žene čija imena ni jedan profesor istorije filozofije svojim studentima ne sme ni da spomene, a kamo li da naglasi njihovo velikansko činjenje… Da, to je nepravda i takav način ophođenja prema ženama u korenu se promeniti mora, odmah i sada … Sakoupio sam i doksografski opisao oko 110 žena koje su se bavile i temeljile filozofiju u antici ...Imam nameru da izdam tu knjigu i na mom maternjem, srpskom, jeziku i ovim načinom molim sve poštovane prijatelje i drage prijateljice da mi pomognu u tom mom naumu ...Unapred se zahvaljujem svima koji će hteti, smeti i umeti da mi pomognu …

Na ovom mestu ću objavljuvati fragmente iz te moje buduće knjige i biće mi čast i zadovoljstvo ukoliko naiđem na vaše dobronamerne kritike … Hvala !!!

rekla bih da je suvisno ovo 'lepe'
nikad nam niste branili da budemo lepe, ali naravno po vasoj definiciji zenske lepote, koja je prilicnoo jasna (recimo jedna Natasa Rostova kao prototip koji mi je trenutno pao na pamet)
dakle po vama (muskarcima) lepa zena je ona koja je na prvom mestu fizicki lepa,mlada, potom ljupka, ljubazna, drustvena,...

pametna i kuturna....to su neke ozbiljne osobine koje zeni ne prilice
to se danas menja, ali su repovi ostali i jos dugo ce da se razmahuju

eto jedna mala primedba za dzentmena koji verovatno ima cerke z:lol:
 
Poslednja izmena:
"...Napominjem da su tri najveća filozofa, svih vremena, Sokrata, Platona i Aristotela ljubavi do mudrosti upravo učile žene čija imena ni jedan profesor istorije filozofije svojim studentima ne sme ni da spomene,..."

Umesto sugerisanja postaviću pitanja. U nadi da ćeš shvatiti pravi razlog pitanja, potražićeš odgovarajuće odgovore i razumeti suštinu stvari. Na taj način nećeš imati nametanje tuđeg shvatanja i viđenja, već ćeš imati svoje protiv kojeg se nećeš opirati...

Sokrat je bio učitelj Platonu, ali i ne samo njemu, a ovaj je imao još učenika a ne samo Aristotela; Pa ipak, i pored tako dobrog učitelja, Sokrata, kako to da nije uspeo da 'stvori' više filozofa poput Platona? Takođe, sami Platon uspeo je da 'podigne' samo jednog Aristotela a ne više, ili bar još jednog sličnog njemu?
Imali smo dvojicu vrsnih učitelja pa ipak nisu podigli više vrsnih naslednika; Da li je tu zasluga onih ne-pomenutih učiteljica ili je tajna sakrivena u unutarnjim potencijalima učenika - budući da učiteljice, same po sebi, izgleda da nisu posedovale ono unutarnje kvalitete poput Sokrata i Platona?
Otuda, šta je to presudno u postajanju filozofa?
 
Poštovani prijatelju, još nisam ni počeo da obrzlažem temu, a ti si si već uspaničio bez razloga...Nabrajaš ono što si negde (na)čuo, a ne možeš da sačekaš šta ću sam o tome da otkrijem i što ću, naravno, i da argumentujem sa istorijskim dokazima... Dakle, poštovani prijatelju, bavim se istorijom antičke filozofije, kao naukom, a ne nametnutim steretipima o tome, i imaj strpljenja da pročitaš šta ću napisati o tome i ako budeš znao više biću ti zahvalan da me dopuniš ...

- - - - - - - - - -

Šta je smešno ?
 
Žena, hvala Bogu da to kazat` slobodno mugu - NE BOJEĆI SE INKVIZICIJE I NJIHOVE LOMAČE, u filozofiji, kao i u svim porama nuke, umetnosti, kulture i društva, ima, ali razvratnici, bezumnici i zlobnici se zločinački trude da, po zakonima inkvizicije, izbrišu sve tragove postojanje lepe, pametne i kulturne žene i »dokazuju«, gle jada, sramote, i smrada, da ih uopšte i nema

Godinama, onako uzgred, jer sam svoj život u celosti posvetio proučavanju klasične filologije i istorije filozofije, proučvajući starodavne knjižurine i pokušavajući da svoj um obogatim s` time nailazio sam na imena velikih žena koje su se umom, srcem i dušom bavile filozofijom i zlatnim slovima upisivale se u temelje iste. Napominjem da su tri najveća filozofa, svih vremena, Sokrata, Platona i Aristotela ljubavi do mudrosti upravo učile žene čija imena ni jedan profesor istorije filozofije svojim studentima ne sme ni da spomene, a kamo li da naglasi njihovo velikansko činjenje… Da, to je nepravda i takav način ophođenja prema ženama u korenu se promeniti mora, odmah i sada … Sakupio sam i doksografski opisao oko 110 žena koje su se bavile i temeljile filozofiju u antici ...Imam nameru da izdam tu knjigu i na mom maternjem, srpskom, jeziku i ovim načinom molim sve poštovane prijatelje i drage prijateljice da mi pomognu u tom mom naumu ...Unapred se zahvaljujem svima koji će hteti, smeti i umeti da mi pomognu …

Na ovom mestu ću objavljuvati fragmente iz te moje buduće knjige i biće mi čast i zadovoljstvo ukoliko naiđem na vaše dobronamerne kritike … Hvala !!!
gospon krstane imate moju punu podrsku za tu dzepnu knjizicu
 
Nije problem toliko u tome što u udžbenicima filozofije, još srmanije je što ih nema ni u udžbenicima istorije filozofije, nema  žena, već u tome što nema onog ženskog, onog lepršavog, onog mamljivog, onog magičnog i magnetičkog, onog inspirativnog i onog prkosnog, a time ni onog, uistinskog, muškog. Filozofija  koja se ne napaja na izvoru ovog iskonskog odnosa, spoja i nerazmrsivosti teško može biti interesantna tako da ujedno bude ozbiljna i plodonosna, jednom rečju mudra, poučna, svetla i sveta. No,  mora nas radovati da se danas prepoznaje pravo mesto dve velike dame filozofinje: Simone de Beauvoir  i Hannah Arendt. Za ceniti je i to da se ne uvažava samo njihov originalni i  značajni misaoni doprinos, već i ona alkemija, ontologija, fenomenologija i svojevrsna, baš ona platonovska, metafizika koju su  one razvile prema svojim filozofskim muškim učiteljima, predvoditeljima i partnerima. Jean-Paul Sartre i  Martin Heidegger prepoznali su u njima, pre svega i iznad svega – misao, životni smisao i, nadasve, sebi, po svemu sličnog i naličnog čoveka – dva oblitka jedne duše spojene mišlju, srcem i dušom u nerazmrsivost …
 
Poslednja izmena:
Cemu toliko negativnosti? Malo li je 2000 godina i jos koji milenijum pre toga?

Devojcica je htela samo da vas testira i uspela je u tome....

A zasto nema priznatih zena filozofa nije pitanje za 21. vek nego za mislioce i vladare od kamenog doba...

Prvo na sta sam pomislio je Hriscanstvo koje je nasledilo svoj stav prema zeni od starijih kultura i to govori

zasto zena nije poznata iako ih je bilo kroz milenijume, naravno i one su bile deo povlascenog staleza,

pa nisu morale da misle o svom opstanku i mogle su da filozofiraju ili vode politiku.
 
Cemu toliko negativnosti? Malo li je 2000 godina i jos koji milenijum pre toga?

Devojcica je htela samo da vas testira i uspela je u tome....

A zasto nema priznatih zena filozofa nije pitanje za 21. vek nego za mislioce i vladare od kamenog doba...

Prvo na sta sam pomislio je Hriscanstvo koje je nasledilo svoj stav prema zeni od starijih kultura i to govori

zasto zena nije poznata iako ih je bilo kroz milenijume, naravno i one su bile deo povlascenog staleza,

pa nisu morale da misle o svom opstanku i mogle su da filozofiraju ili vode politiku.

Tamo gde nema slobode, vladaju tirani, teološke dogme i kanoni nema mesta za filozofiji, slobodu mišljenja i žene … Inkvizicija to ne može da dozvoli i izdrži - na lomači filozofe i žene sprži … To mi se gadi, do srži … Hrišćanstvo, bolje rečeno - PAVLINSTVO, je unazadilo ljudsku civilizaciju za 1000 Godina ….
 
Poslednja izmena:
Tamo gde nema slobode, vladaju tirani, teološke dogme i kanoni nema mesta za filozofiji, slobodu mišljenja i žene … Inkvizicija to ne može da dozvoli i izdrži - na lomači filozofe i žene sprži … To mi se gadi, do srži … Hrišćanstvo, bolje rečeno - PAVLINSTVO, je unazadilo ljudsku civilizaciju za 1000 Godina ….

Netacno, Hriscanstvo je uradilo dve krucijalne stvari za ljudski rod....
Prva stvar koju je unela je moral koji je zasluzan sto imas prava da mislis, jer da nije toga mocnici bi jos i danas polagali pravo na tebe kao na domacu ili divlju zivotinjku, sa druge strane taj isti moral je od poluzivotinja napravio ljude.
Pored toga okupljajuci mase, kojima je jedino nada u zivot posle smrti, davala snagu da se drze zajedno i predstavljaju pretnju vladarima (sunca)
koji su morali da cine ustupke ili da bar robove tretiraju ljudima...
Naravno da ja mislim da je bilo drugih filozofija koje su neke stvari mnogo bolje uradile, ali je pitanje primenjljivosti na tadasnji zapadni svet.
 
Netacno, Hriscanstvo je uradilo dve krucijalne stvari za ljudski rod....
Prva stvar koju je unela je moral koji je zasluzan sto imas prava da mislis, jer da nije toga mocnici bi jos i danas polagali pravo na tebe kao na domacu ili divlju zivotinjku, sa druge strane taj isti moral je od poluzivotinja napravio ljude.
Pored toga okupljajuci mase, kojima je jedino nada u zivot posle smrti, davala snagu da se drze zajedno i predstavljaju pretnju vladarima (sunca)
koji su morali da cine ustupke ili da bar robove tretiraju ljudima...
Naravno da ja mislim da je bilo drugih filozofija koje su neke stvari mnogo bolje uradile, ali je pitanje primenjljivosti na tadasnji zapadni svet.

Gadi mi se čak i sama religija, taj greh, bruku i sramotu nikada neću oprostiti precima, u kojoj nema isti broj muškaraca i žena među mučenicima, pravednicima, aneđelima i svecima
 
Dužna ? Nisam nikome ništa dužan, nisam tužan i još manje sam ružan, no o ženama filozofima u antičkoj filozofiji ću nešto kasnije kada ovo mesto bude posećivalo više znatiželjnih intelektualaca i budućih kupaca moje knjige … Do tada evo nekoliko velikih žena, nasumice sam ih nekoliko nabrojao, a one najznačajnije sam namerno izostavio, o kojima imam nameru da pišem na ovoj mestu:

Ασκληπιγένεια
Αιδεσία
Ἀριστοκλεία
Αρήτη
Δαμώ
Διοτίμα
Θεανώ η Θουρία
Μυία
Σωσιπάτρα
Υπατία
Θεμιστόκλεια
Θεοκλεία
Τιμύχα Λακεδαιμονία
Κρατησικλείας
 

Back
Top