Crkvena samostalnost - epohalan dogadjaj u nasoj istoriji

Pretpostavljam da bi ti trebalo da znas. Da nisu bili besni, kivni ne bi bacili anatemu.

Posledica je političkih okolnosti s početka šeste decenije 14. veka, tako da je to što se desilo poslužilo samo kao motiv. Da su bili iole ljuti, a kamoli besni, to bi se desilo mnogo godina ranije. Štaviše, povodom tog pitanja bili su vrlo oproštajni i/ili nezainteresovani.

No, to nije tema. Sta ti kazes na izlaganje u vezi Nemanjinog vazalnog odnosa prema Vizantiji? Da li je po tebi izvrsio proskinezu u formi koju sam gore izneo?

Ne znam šta je krajnja poenta, opšte je poznato da je Stefan Nemanja bio vizantijski podanik.
 
Nemanja i njegovi naslednici su prevarili svatkog, koga su mogli. Papu, Bizantince, Mlecane, Ugre, krizare, Fridriha Barbarosu....prvo za doba "Latinskog carstva" 1204-1261 klekli papi=kruna.1217.

Posle ucjenjivali u egzilu Bizantinca Imperatora za autokefaliju 2 god. docnije 1219.....pre toga krizarima klecali i nudili pomocne cete i postrojbe, (kasnije Nikopolj, 1396, Angora 1402), vazda sluge.

UVEK Srbi GINU za TUDJE INTERESE, da bi velikasi hapali i lagodno i u bogatstvu ziveli.
 
Да без томоса нема аутокефалности!? оја поента је да ти скренем пажњу да се то није десило за време Немање о коме си писао у уводној објави већ у време Стефана Првовенчаног.
Зато што јесте, као што рекох црквена самосталност је учврстила државну организацију на овом простору.Део Срба и то онај у Приморју је до тада потпадао под јуристикцију римокатоличких архиепископија стационираних у приморским градовима, а остатак под грчку Охридску архиепископију.Ислам долази тек касније, а о томе шббкбб можеш са неким другим, мене занима оно што се десило а не оно што је можда требало да се деси.Da, bez tomosa nema autokefalnosti.
Nisam ja napisao, vec patrijarh Irinej, a ja sam ga samo citirao:

Taj datum, tu znacajnu 1219. godinu, kada je SPC stekla autokefaonost, patrijarh Irinej ga ocenjuje kao jedan od najvecih dogadjaja srpske istiorije. Sticanje autokefalnosti srpske crkve, jedan je od podjednake vaznosti i za crkvu i za narod, tvrdi patrijarh i naglasava da je samostalnost SPC steka zahvaljucjuci sv. Savi, ali da je izuzetnu ulogu imao i veliki zupan Nemanja, alijas sveti Simeun. Tom prilikom ocenio ga je jednim od vodecih drzavnika svog vremena.

Zaista, mogao bi da prestanes sa vredjanjem!

Bez obzira sta tebe zanima, sigurno je da bi sada, da smo kojim slucajem primili islam, velicali do nebesa Muhameda i Alaha i klanjali im se pet puta dnevno.

У средњем веку црква је била организована на различите начине, а од владара је добијала земљу и друге привилегије да би се издржавало свештенство и манастири.У српским земљама тако није било и то не мора да значи, архиеписком је прво столовао из Жиче па из Пећи док су владари обитавали на другим местима.То што је црква расцепкана не видим да има везе са овим о чему говоримо.
Већ сам ти рекао да аутокефалност није изборена за време Немање, шта си се ухватио за њега, и Немањина Рашка јесте била самостална задњих двадесет година Немањине владавине тј. од смрти цара Манојла.Све си помешао.
Nemanju je poentirao patrijarh Irinej, a ne ja. Nemanjina Raska nikada nije bila samostalna, to su tvoje imaginacije. Postoje karakteristike koje se odnose na sve feudalne drzave Srednjeg veka, tako da se Raska ne razlikuje mnogo od ostalih. Za Nemanju sam se uhvatio onoliko koliko je to zahtevala Irinejeva ocena uloge Nemanje kao jednog od vodecih drzavnika onog doba (sic) i njegova uloga u sticanju „autokefalanosti“ SPC.


Сада да ли је грамата или томос, и једно и друго су писмена потврда аутокефалности, Сава је добио грамату од патријарха Манојла, не знам да ли су томоси и постојали у то време.Није се захтевало ништа, аутокефалност значи да се црква на подручју њене јурисдикције сама организује, сама бира епископе а они свог архиепископа, а не као до тада да се он намешта од других црквених лица ван те територије.
Gramat i tomos nemaju istu snagu niti su supstituti.. A i da imaju, pitanje je isto, da li postoji gramat o davanju autokefalnosti, s tim sto mnogi istoricari govore da je u pitanju autonomija.


Па он се позива када то тврди на Савине биографе Теодосија и Доментијана, који Стефаново крунисање стављају у 1221 годину, дакле после добијања аутокефалности, а оно раније из 1217 или не помињу као Теодосије, или као Доментијан да су краљевске регалије тражене и из Рима, у склопу тадашњих политичких и црквених питања, али је крунисање обавио Сава касније.Отуда и то "на силу" код њега, верујем ипак да Стефан није имао ништа против титуле која га уздиже ранг више од осталих околних великаша.


„Један од најзначајних тренутака у политичкој историји Срба било
је крунисање Стефана Немањића за краља све Српске земље и Поморске
1217. г. од стране легата папе Хонорија ΙΙΙ, у цркви Св. Петра и Павла
код Раса. То је закључак за којим се, како литература сведочи, у науци
дуго времена трагало.“


https://www.academia.edu/31229470/I...tradicija_Dukljanskog_kraljevstva_IČ_65_2016_


Zar je potreban komentar? Da, neophodno je reci da je sam veliki zupan Stefan Nemanja zatrazio od pape krunu, sto je ovaj sa valikim zadovoljstvom prihvatio i poslao mu venac, tj. krunu po svom legatu. Naravno, neko ce prihvatiti da je Stefan Prvovencani krunisan dva puta, dok drugi istoricari tvrde da je bilo samo jedno krunisanje, ono od strane Rima. Naravno, prva verzija je prihvatljivija za SPC.
 
Poslednja izmena:
Иди бре што си увређен не питај, и опет фантазираш као по обичају.
Ко је помињао веровање и неверовање, пријатеље и непријатеље, мене апсолутно не занима ни шта ти радиш, ни у кога верујеш, ја једино валоризујем оно што ти пишеш овде, а то је што се тиче српске цркве, све најгоре, како о цркви тако о њеним припадницима, и то свима редом без узузетка, ево сада је проф, др. Радомир Поповић сумњив јер припада цркви, иако од њега сасвим сигурно ништа прочитао ниси, још нисам наишао на твој пост а да си рекао нешто похвално или позитивно о нечему што је везано за цркву, отуда и онај предходни мој коментар, да сам наишао негде па да размислим овако немам разлога.То што си ти атеиста такође ти не даје право да пљујеш све у вези цркве, а углавном то и радиш и на то се своди и цело твоје обитавање овде.Жалосно али тако је.


Za tebe, kao i za mnoge duboko indoktrinirane svetosavsko-pravoslalvne hriscane (zapazi ovo „svetosavsko-pravoslavne“ – da li te to asocira na nesto?) kad se kaze da boga nema, da je to najveca moguca uvreda upucena jednom zagrizenom (pravom) verniku. Sta vise, taj nikako ne prihvata, ili ne shvata da zivi u iluzijama. Tako, naprimer, ti verujes da je moguce razdvojiti more na dva dela da bi narod izraelski izasao iz egipatskog ropstva. Naravno, za takve nije vazno sto se, istorijski gledano, taj dogadjaj nikada nije desio. Za tebe nije fantazija da tvoj drugi bog to postaje posle nadglasavanja na Prvom nikejskom koncilu, 325. godine ne, da tvoj novoimenovani bog hoda po vodi, ozivljava mrtve, leci bolesne (ti, naravno, kad si bolestan ne ides na lecenje kod bozijih ljudi kao sto je to taj tvoj droktor R. Popovic, vec kod doktora medicine u tvom nadleznom Domu zdravlja). Tebe, siguran sam vredja kad neko negira da je bog stvorio ceo svet i coveka i covecicu, za ciglo sest radnih dana i da ti je stvorio tvog prvog pretka od prasine, tebi je mrsko kad neko kaze da je isus cetrdeset dana kao avet tumarao po Palestini i da se je nakon toga uzdigao na Sedmo nebo i seo na tron s desne strane svoga boga oca Jahveha.Sto ja u sve to ne verujem nije ni cudo, vec je cudesno da vernici u to bez trunke kriticnosti veruju. Bas kao i sto veruju raznim vracevima i prorocima koji hodaju i varaju narod sirom Srbije.

Navedi mi, izazivam te, bar deset uvreda koje sam ucinio na racun teizma, odnosno svetosavske SPC, i njenih vernika, a da nisam u pravu. Ocekujem da mi dokazes da sve sto sam rekao nema osnova i da da argumentujes? Ne Ad hominem argumentacijom, nego realnom, jer ja nisam tema. Naraavno, o srpskoj crkvi primarno, jer sam Srbin (verovatno bolji od mnogih vernika) i zivim u Srbiji, ma da imam i strano drzavljanstvo i mogao bi tamo da mnogo bolje zivim nego ovde, ali ja sam vezan za ovu zemlju u kojoj je, nazalost, popovstina na prvom mestu. Ako neko zivi u mitoloskim pricama, to su hricani, judaisti i islamisti. Uzasna je i sama pomisao koliko ste se medjusobno klali. Sta vise, i unutar jedne religije, Srbin hriscanin je klao Srbina ateistu samo zato sto nije verovao u bogove.
 
Nisam ja napisao, vec patrijarh Irinej, a ja sam ga samo citirao:
Taj datum, tu znacajnu 1219. godinu, kada je SPC stekla autokefaonost, patrijarh Irinej ga ocenjuje kao jedan od najvecih dogadjaja srpske istiorije. Sticanje autokefalnosti srpske crkve, jedan je od podjednake vaznosti i za crkvu i za narod, tvrdi patrijarh i naglasava da je samostalnost SPC steka zahvaljucjuci sv. Savi, ali da je izuzetnu ulogu imao i veliki zupan Nemanja, alijas sveti Simeun. Tom prilikom ocenio ga je jednim od vodecih drzavnika svog vremena.
Zaista, mogao bi da prestanes sa vredjanjem!
Bez obzira sta tebe zanima, sigurno je da bi sada, da smo kojim slucajem primili islam, velicali do nebesa Muhameda i Alaha i klanjali im se pet puta dnevno.
Патријарх Иринеј је рекао да је аутокефалност значајан догађај у нашој историји, и да је Немања био велики државник, а ти си писао о неком томосу без кога нема аутокефалности како кажеш, о "Немањиној вазалној Рашки" која наводно није могла да стекне црквену самосталност, а додао си и пар ствари које очито не разумеш о времену цара Душана и уздизању српске архиепископије у патријаршију о чему патријарх Иринеј није говорио, или бар није пренето у тексту који си поставио.Дакле то је твоја интерпретација, да кажем инсинуација, а не Иринејева.

Без обзира шта би се десило ти то не можеш да знаш, можда и ти не би излазио из цркве ко зна!

Да није и председник САНУ неки верски фанатик, из истог текста:
"– Ово је прослава не само цркве, већ свих нас, а црква је у појединим периодима наше историје била једина институција око које се кристалисала свест и идентитет нашег народа. У жељи да наши унуци стоје на овом месту за 201 годину и обележавају 1.000 година аутокефалности СПЦ, желимо да градимо однос искреног поштовања и разумевања и не верујте злим језицима који тврде супротно – рекао је проф. др Костић."
Nemanju je poentirao patrijarh Irinej, a ne ja. Nemanjina Raska nikada nije bila samostalna, to su tvoje imaginacije. Postoje karakteristike koje se odnose na sve feudalne drzave Srednjeg veka, tako da se Raska ne razlikuje mnogo od ostalih. Za Nemanju sam se uhvatio onoliko koliko je to zahtevala Irinejeva ocena uloge Nemanje kao jednog od vodecih drzavnika onog doba (sic) i njegova uloga u sticanju „autokefalanosti“ SPC.
Јесте као великог државника.Немањина Рашка је била самостална после смтри цара Манојла 1180 године тако да твоја констатација не стоји, то покоравање о коме говориш десило се 1168 године пошто је Немања поражен у рату од стране Византије, и трајало је до Манојлове смрти када се Рашка осамосталила, и зато Немања и јесте велики државник који је осамосталио земљу и утро пут даљем снажењу државе у време његових наследника.
Gramat i tomos nemaju istu snagu niti su supstituti.. A i da imaju, pitanje je isto, da li postoji gramat o davanju autokefalnosti, s tim sto mnogi istoricari govore da je u pitanju autonomija.
Која је разлика?Постоји ли још нека црква у то време а да је аутокефалност добила томосом надређене цркве.И грамата и томос спадају у повеље којима се дају одређене привилегије некоме.Стање на терену каже ипак другачије, српски архиепископ је добио своју архиепископију, њега бирају епископи те архиепископије и посвећује се у Србији, и не мора да га потврђује цариградски патријарх што би био случај да је у питању била аутономија као што тврдиш.
Zar je potreban komentar? Da, neophodno je reci da je sam veliki zupan Stefan Nemanja zatrazio od pape krunu, sto je ovaj sa valikim zadovoljstvom prihvatio i poslao mu venac, tj. krunu po svom legatu. Naravno, neko ce prihvatiti da je Stefan Prvovencani krunisan dva puta, dok drugi istoricari tvrde da je bilo samo jedno krunisanje, ono od strane Rima. Naravno, prva verzija je prihvatljivija za SPC.
Потребан је јер си све помешао, краљевску круну није тражио Стефан Немања него његов син Стефан, и то изгледа више пута и увек је био одбијен, тако да није то било неко задовољство као што кажеш.Полемике о томе трају и дан данас јер нема довољно података тако да Поповићево становиште није грешка, да јесте не би било "другог" крунисања од стране Светог Саве о коме пишу Доментијан и Теодосије, задовољио би се Стефан и са овим првим.
Изгледа да то једно крунисање није било довољно ни самом Стефану.
 
Za tebe, kao i za mnoge duboko indoktrinirane svetosavsko-pravoslalvne hriscane (zapazi ovo „svetosavsko-pravoslavne“ – da li te to asocira na nesto?) kad se kaze da boga nema, da je to najveca moguca uvreda upucena jednom zagrizenom (pravom) verniku. Sta vise, taj nikako ne prihvata, ili ne shvata da zivi u iluzijama. Tako, naprimer, ti verujes da je moguce razdvojiti more na dva dela da bi narod izraelski izasao iz egipatskog ropstva. Naravno, za takve nije vazno sto se, istorijski gledano, taj dogadjaj nikada nije desio. Za tebe nije fantazija da tvoj drugi bog to postaje posle nadglasavanja na Prvom nikejskom koncilu, 325. godine ne, da tvoj novoimenovani bog hoda po vodi, ozivljava mrtve, leci bolesne (ti, naravno, kad si bolestan ne ides na lecenje kod bozijih ljudi kao sto je to taj tvoj droktor R. Popovic, vec kod doktora medicine u tvom nadleznom Domu zdravlja). Tebe, siguran sam vredja kad neko negira da je bog stvorio ceo svet i coveka i covecicu, za ciglo sest radnih dana i da ti je stvorio tvog prvog pretka od prasine, tebi je mrsko kad neko kaze da je isus cetrdeset dana kao avet tumarao po Palestini i da se je nakon toga uzdigao na Sedmo nebo i seo na tron s desne strane svoga boga oca Jahveha.Sto ja u sve to ne verujem nije ni cudo, vec je cudesno da vernici u to bez trunke kriticnosti veruju. Bas kao i sto veruju raznim vracevima i prorocima koji hodaju i varaju narod sirom Srbije.
Navedi mi, izazivam te, bar deset uvreda koje sam ucinio na racun teizma, odnosno svetosavske SPC, i njenih vernika, a da nisam u pravu. Ocekujem da mi dokazes da sve sto sam rekao nema osnova i da da argumentujes? Ne Ad hominem argumentacijom, nego realnom, jer ja nisam tema. Naraavno, o srpskoj crkvi primarno, jer sam Srbin (verovatno bolji od mnogih vernika) i zivim u Srbiji, ma da imam i strano drzavljanstvo i mogao bi tamo da mnogo bolje zivim nego ovde, ali ja sam vezan za ovu zemlju u kojoj je, nazalost, popovstina na prvom mestu. Ako neko zivi u mitoloskim pricama, to su hricani, judaisti i islamisti. Uzasna je i sama pomisao koliko ste se medjusobno klali. Sta vise, i unutar jedne religije, Srbin hriscanin je klao Srbina ateistu samo zato sto nije verovao u bogove.
Ја могу да разумем да тебе неко од светосаваца, православаца, верника разноразних или неко други назива разним погрдним именима или критикује зато што си атеиста или што ниси верник, али ја то овде нисам приметио.Управо си ти тај који делиш најгоре етикете верницима СПЦ и самој тој организацији, шта ти има нама да доказујеш, онај који верује верује, ко не верује не верује и то је његово право, проста ствар.СПЦ и није надлежна за такве већ само за своје вернике, и никога не присиљава да иде у цркву.
Ја пре свега сматрам да вера оплемењује душу а то мало има везе са догађајима које си поменуо, али то је друга врста дискусије и за други подфорум.Оно што знам да те ја никада нисам критиковао што си атеиста или те убеђивао да постанеш верник, као што сам ти написао то ме апсолутно не занима, веруј у шта год хоћеш, али када кренеш да тумачиш историјске догађаје из тог твог атеистичког угла или са непознавањем елементарних историјских чињеница, онда наравно да ћу да ти одговорим јер никада ниси у праву.
Мене много брига шта кажу други о вери поготово такви који не верују, ако ја пуштам њих да мисле по том питању шта год хоће то очекујем и од њих и од тебе.
Оно што знам такође да није историје коју су записала свештена лица данас не би имао шта да читаш од антике па до модерног доба, свиђало се то теби или не.

Ево само на овој теми:
Ovde na ovim prostorima nema kontrole nad svestenicima. Oni mogu sve sto je normalnom coveku zakonima zabranjeno. I to je tako jos od pocetka bliske saradje duhovnih i svetovnih poglavara. Moglo bi se reci od istorijskog znacaja.
А има тога колико хоћеш јер ниједан верник или сама СПЦ за све време свог постојања по теби није направила ништа иоле добро.Колико је то уврнут начин резоновања не треба ни да говорим.
Било је разних грађанских ратова на овим просторима али баш да су највећи покољи били тако што су верници клали атеисте не бих рекао.
Неке од највећих убица су управо били атеисти попут Стаљина, Лењина, Тита, Енвер Хоџе и у опште цела комунистичка клика, па нацисти и да не ређам.
 
Ја могу да разумем да тебе неко од светосаваца, православаца, верника разноразних или неко други назива разним погрдним именима или критикује зато што си атеиста или што ниси верник, али ја то овде нисам приметио.

Dakle, ti razumes kad mene neko vredja, ali ti to "nisi imao prilike da zapazis". Pa ti si me dva puta uvredio u raspravi po ovoj temi i sve vreme omalovazavas. Sta vise reci o tvojoj "bezgranicnoj nepristrasnosti, tj. gigantskoj objektivnosti" zahvaljujuci kojoj imas taj maginci naziv. Kad neko ocrni atreiste, onda je sve OK, ali nedaj boze da se nesto kaze za vernike, recimo da su fundamentalisti. Umesto da se ponosite time, vi to smatrate uvredom.Pa, moze li neko da bude poluvernik ili jeretnik, a da nije dvolican???


Управо си ти тај који делиш најгоре етикете верницима СПЦ и самој тој организацији, шта ти има нама да доказујеш, онај који верује верује, ко не верује не верује и то је његово право, проста ствар.СПЦ и није надлежна за такве већ само за своје вернике, и никога не присиљава да иде у цркву.

Prvo, zatrazih od tebe da mi navedes deset uvreda koje sam "delio" vernicima i u kom kontekstu; na uvrede sam odgovarao adekvatno, jer su "nadlezni" zmureli, odnosno ostali gluvi na iste. Drugo, kada sam ja to osporavao bilo kom verniku praavo da veruje u mitove? Zasto nastojis da zalpus usta slobodnim misliocima? Zar mi osporafvas pravo da iznosim svoje stavove o bilo kom pitanju, pa i o mitoloskoj svetoj knjizi i sledbecima?
Ја пре свега сматрам да вера оплемењује душу а то мало има везе са догађајима које си поменуо, али то је друга врста дискусије и за други подфорум.
Tu verom oplemenjenu dusu imali smo prilike da dozivljavamo za vreme gradjansko-verskog rata na prostorima bivse SFRJ poslednje decenije proslog veka. Za mnoge je jos uvek u pamcenju okupacija Jugoslavije od strane nacistickog vermahta. Imali smo slicnu situaciju i u Nemanjinoj Raskoj kada je verliki zupan u saradnji sa svojim sinom, prvim arhipeskopom ognjem i macem cistio svoju Veliku Zupu od bogumila, tj. babuna.

Оно што знам да те ја никада нисам критиковао што си атеиста или те убеђивао да постанеш верник, као што сам ти написао то ме апсолутно не занима, веруј у шта год хоћеш, али када кренеш да тумачиш историјске догађаје из тог твог атеистичког угла или са непознавањем елементарних историјских чињеница, онда наравно да ћу да ти одговорим јер никада ниси у праву.
U ovoj recenici navodis lazne cinjenice. Istorijske cinjenice ne mogu biti raznorazna zitija pisana po porudzbini i po pravilu od kaludjera ili popova koji nisu ni privirili mnogo dalje od manastira ili svojih parohija.
Мене много брига шта кажу други о вери поготово такви који не верују, ако ја пуштам њих да мисле по том питању шта год хоће то очекујем и од њих и од тебе.
Sigurno da te nije briga, jer da te je briga ti bi bio kritican prema navodima crkvenih dostojanstvenka kao sto je ovaj profesor bogoslovije koji kaze da je Stefan Prvovencani na silu primio kraljevsku krunu.
Оно што знам такође да није историје коју су записала свештена лица данас не би имао шта да читаш од антике па до модерног доба, свиђало се то теби или не.
Ево само на овој теми:
Mislis na zitija, zar ne?

А има тога колико хоћеш јер ниједан верник или сама СПЦ за све време свог постојања по теби није направила ништа иоле добро.Колико је то уврнут начин резоновања не треба ни да говорим.
Opet vredjanje i omalovazavanje. Ali nema argumenata osim Ad hominem. Da, bas tako. Dokazi suprotno.
Било је разних грађанских ратова на овим просторима али баш да су највећи покољи били тако што су верници клали атеисте не бих рекао.

Da te plodsetim na Vranic od 19. decembra 1943. godine. U periodu od 1941-45, gotovo da nije bilo sela u kome nisu delovale crne trojeke.
Неке од највећих убица су управо били атеисти попут Стаљина, Лењина, Тита, Енвер Хоџе и у опште цела комунистичка клика, па нацисти и да не ређам.
Deplasirano. Cista popovstina. Karakteristicno da nisi pomenuo Hitlera, uzor i ideal svetog Nikolaja Velimirovica i njgovog duhovnog sina Ljotica. Ne pada ti napamet da pomenes milione izginulih u Americkom gradjanskom ratu ili onih nekoliko mioliona crnaca koji su pomrli usled gladi i bolesti prilikom njihovog transporta do americkih (hriscanskih) trzista.
 
Ja mogu da navedem bar 50 na moj račun, između proglašavanja mene verskim fanatikom i nacionalistički preopterećenim.
Navedi i onih preostalih 48 ali u kontekstu, ne ovako ogolelih, izvucenih iz konteksta.

Stvarno moraš naučiti komunicirati a da ne ispadne kao da svaki čas hoćeš da se biješ ili pljuješ po sopstvenom sagovorniku.
Konfucije je u svojim Analetima rekao, spoznaj sebe da bi mogao da sudis drugima, ili, u tudjem oku vidis trun, a u svom ne vids brvno.
 
Nemanja i njegovi naslednici su prevarili svatkog, koga su mogli. Papu, Bizantince, Mlecane, Ugre, krizare, Fridriha Barbarosu....prvo za doba "Latinskog carstva" 1204-1261 klekli papi=kruna.1217.

Posle ucjenjivali u egzilu Bizantinca Imperatora za autokefaliju 2 god. docnije 1219.....pre toga krizarima klecali i nudili pomocne cete i postrojbe, (kasnije Nikopolj, 1396, Angora 1402), vazda sluge.

UVEK Srbi GINU za TUDJE INTERESE, da bi velikasi hapali i lagodno i u bogatstvu ziveli.
Dzudo, u pravu si, nema vladara koji je zasluzio titulu sveca, jer je na tron dosao silom. Mislim na sve vladare bilo da su bogobojazljivi ili onih koji to nisu. To je u prirodi covekovoj da svoje konkurente eliminise na ovaj ili onaj nacin.
 
Dzudo, u pravu si, nema vladara koji je zasluzio titulu sveca, jer je na tron dosao silom. Mislim na sve vladare bilo da su bogobojazljivi ili onih koji to nisu. To je u prirodi covekovoj da svoje konkurente eliminise na ovaj ili onaj nacin.
Meni ova tema vise lici na neki pro-komunisticki pamflet nego neku ozbiljnu raspravu o istoriji.Licna svadja,vredjanja,neargumentovana lupetanja,strasno.Evo na pamet mi pade jedan veliki vladar,genijalni vojskovodja i u vreme kada je ziveo covek koga su smatrali za personifikaciju casti.Dosao je na vlast zbog svojih vrlina a ne zbog sile i ko zeli moze da se edukuje a ne da bude iskljuciv u svojim zakljuccima opterecenim predrasudama.https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BB_XIV_%D0%88%D1%83%D0%B0%D0%BD_%D0%A8%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8
 
Meni ova tema vise lici na neki pro-komunisticki pamflet nego neku ozbiljnu raspravu o istoriji.Licna svadja,vredjanja,neargumentovana lupetanja,strasno.Evo na pamet mi pade jedan veliki vladar,genijalni vojskovodja i u vreme kada je ziveo covek koga su smatrali za personifikaciju casti.Dosao je na vlast zbog svojih vrlina a ne zbog sile i ko zeli moze da se edukuje a ne da bude iskljuciv u svojim zakljuccima opterecenim predrasudama.https://sr.wikipedia.org/wiki/Карл_XIV_Јуан_Шведски


Bilo bi od velike koristi za ovu raspravu, ako bi naveo bar jedan komunisticki pamflet koji te asocira na ovo prepucavanje. Naraavno, ovde ne moze biti ozbiljne rasprave, jer nju vode sve sami amateri i priuceni ili samoproglaseni istoricari. Slicno onom ubogom i bestelesno zacetom Palestincu (Jevrejinu) koji se pre dve hiljade godina proglasio za mesiju i sina bozijeg, a naivni Grci i Rimljani (namerno sam izostavio nas Srbe) mu poverovase na rec - plod bujne maste bliskoistocnih pastira i ribara.
 
Наравно на мој предходни коментар који је много битнији за тему ниси одговорио, као ни на постављено питање, свакако јер би се уплео у још већу недоказану демагогију па зато настављаш да спамујеш.
Dakle, ti razumes kad mene neko vredja, ali ti to "nisi imao prilike da zapazis". Pa ti si me dva puta uvredio u raspravi po ovoj temi i sve vreme omalovazavas. Sta vise reci o tvojoj "bezgranicnoj nepristrasnosti, tj. gigantskoj objektivnosti" zahvaljujuci kojoj imas taj maginci naziv. Kad neko ocrni atreiste, onda je sve OK, ali nedaj boze da se nesto kaze za vernike, recimo da su fundamentalisti. Umesto da se ponosite time, vi to smatrate uvredom.Pa, moze li neko da bude poluvernik ili jeretnik, a da nije dvolican???
Тебе овде нико није вређао и спочитавао ти да си атеиста и доказивао ти да то не ваља, то искључиво ти радиш онима који не мисле као ти.То нису увреде него твоје фантазирање у недостатку аргумената.То нико није рекао овде.
Prvo, zatrazih od tebe da mi navedes deset uvreda koje sam "delio" vernicima i u kom kontekstu; na uvrede sam odgovarao adekvatno, jer su "nadlezni" zmureli, odnosno ostali gluvi na iste. Drugo, kada sam ja to osporavao bilo kom verniku praavo da veruje u mitove? Zasto nastojis da zalpus usta slobodnim misliocima? Zar mi osporafvas pravo da iznosim svoje stavove o bilo kom pitanju, pa i o mitoloskoj svetoj knjizi i sledbecima?
Навео сам ти једну баш на овој теми а има тога колико хоћеш, сваки твој коментар је испуњем мржњом према онима који нису атеисти, да тражим твоје раније небулозе не пада ми на памет, али гарантујем зато даће их бити још.
Верници не верују у митове у митове верујеш ти.Све то можеш да износиш на одговарајућем подфоруму а не на свакој тему на којој се појавиш.
Tu verom oplemenjenu dusu imali smo prilike da dozivljavamo za vreme gradjansko-verskog rata na prostorima bivse SFRJ poslednje decenije proslog veka. Za mnoge je jos uvek u pamcenju okupacija Jugoslavije od strane nacistickog vermahta. Imali smo slicnu situaciju i u Nemanjinoj Raskoj kada je verliki zupan u saradnji sa svojim sinom, prvim arhipeskopom ognjem i macem cistio svoju Veliku Zupu od bogumila, tj. babuna.
То су пре свега сукоби на националној основи а не на верској.Нацисти и јесу атеисти.
Богумили су мала верска секта били и као такви су и нестали.Ништа Немања није урадио супротно стандардима тог времена чак је био и врло благ.
U ovoj recenici navodis lazne cinjenice. Istorijske cinjenice ne mogu biti raznorazna zitija pisana po porudzbini i po pravilu od kaludjera ili popova koji nisu ni privirili mnogo dalje od manastira ili svojih parohija.
Чињенице о самосталности Рашке, ратовима Немање против Византије, добијање аутокефакности тек у Савино време и нису писана на основу поруџбина калуџера, то су чињенице из сасвим других извора али ни те ти не познајеш.
Sigurno da te nije briga, jer da te je briga ti bi bio kritican prema navodima crkvenih dostojanstvenka kao sto je ovaj profesor bogoslovije koji kaze da je Stefan Prvovencani na silu primio kraljevsku krunu.
Није ме брига јер то нема везе са темом.Да би ти био критичан мораш прво нешто и да прочиташ од поменутих људи а не да извлачиш ствари из контекста и онда блатиш те исте људе.
Mislis na zitija, zar ne?
Мислим на већину историјске грађе из тог времена која је записана углавном од стране црквених лица, која су поред властеле, која је такође била дубоко религиозна, једина и била писмена.
Opet vredjanje i omalovazavanje. Ali nema argumenata osim Ad hominem. Da, bas tako. Dokazi suprotno.
Па шта је то СПЦ урадила добро по теби?И који њен припадник?
Da te plodsetim na Vranic od 19. decembra 1943. godine. U periodu od 1941-45, gotovo da nije bilo sela u kome nisu delovale crne trojeke.
Немаш шта да ме подсећаш знам боље од тебе, да се у Вранићу није десио суком верника и атеиста.
Deplasirano. Cista popovstina. Karakteristicno da nisi pomenuo Hitlera, uzor i ideal svetog Nikolaja Velimirovica i njgovog duhovnog sina Ljotica. Ne pada ti napamet da pomenes milione izginulih u Americkom gradjanskom ratu ili onih nekoliko mioliona crnaca koji su pomrli usled gladi i bolesti prilikom njihovog transporta do americkih (hriscanskih) trzista.
Није ни депласирано и поповштина, чињеница је да су неки од највећих убица на свету били атеисти.Поменуо сам комунисте и нацисте а ту се и Хитлер ваљда подразумева. Хитлер није био никакав узор владици Николају понављаш већ измишљотине.
Поента мог одговора теби је била твоја констатација какве су све злочине "верници" радили другима, на шта сам ти ја одговорио да то није ништа шта су атеисти радили и навео сам ти неке, па како то јесте тачно онда теби остаје да наставиш да фантазираш овде јер других аргумената и немаш.
 
Ne zelim da se dalje upustam u dijalog sa sagovornikom koji nema osecaj mere (ne)pristojnosti, vec bezgranicno i bez osnova ocrnjuje drugu stranu. Tako si poceo na ovoj temi i sada nastavljas veoma "intelektualno" i "znalacki" da omalovazavas i vredjas. Nemam nameru da se spustam na tako prizeman nivo rasprave.
А ја ипак мислим да је то зато што немаш аргумената, ако су ти икада и били битни, па онда можда и боље.
 
Evo, nije on jedini koji ne zna o cemu prica.Kad ozbiljan i ucen covek procita sve one liderske izjave iliti poslanice jadnom i zaludjenom srpskom narodu, onda vids da ovaj narod jos uvek nije sazreo da zivi bolje kako u materijalnom pogledu tako i u duhovnom. A, t zv. duhovnici koji nikome ne koriste osim sami sebi, su se posteno izlupetali u svojim ratobornim clancima da iole pametnijom coveku biva sve jasno kuda bi nas ti ljudi doveli, ili ce nas dovesti u neko ne tako daleko buduce vreme.

Ja imam mnogo gore misljenje o tebi nego bilo ko drugi na ovom podforumu; mislim da ima dva ili tri izuzetka.
 
Evo, nije on jedini koji ne zna o cemu prica.Kad ozbiljan i ucen covek procita sve one liderske izjave iliti poslanice jadnom i zaludjenom srpskom narodu, onda vids da ovaj narod jos uvek nije sazreo da zivi bolje kako u materijalnom pogledu tako i u duhovnom. A, t zv. duhovnici koji nikome ne koriste osim sami sebi, su se posteno izlupetali u svojim ratobornim clancima da iole pametnijom coveku biva sve jasno kuda bi nas ti ljudi doveli, ili ce nas dovesti u neko ne tako daleko buduce vreme.
Ja imam mnogo gore misljenje o tebi nego bilo ko drugi na ovom podforumu; mislim da ima dva ili tri izuzetka.
Тема је самосталност српске цркве у средњем веку, остала твоја мишљења ме не знимају, а није да их не знам.
Христос се роди.
 
Ово болдовано није Конфучије већ Исус Христ!
Зар и ти сине Бруте?
Cuti kad ne zna. Pre svega morao bi da znas da takav lik istorijski ne postoji, niti je ikada postojao u realnom zivotu. To tvrde umni ljudi, ali mnogima ne dopire do svesti. Medjutim, nabedjeni popovi su se pokazali vesti plagijatori.
 
Историја српске православне цркве - Др. Ђоко Слијепчевић.
Untitled.jpg

ДОБИЈАЊЕ
САМОСТАЛНОСТИ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
стр. 49 до 58.
https://www.scribd.com/document/74743982/Istorija-Srpske-Pravoslavne-Crkve-I-Dr-Djoko-Slijepcevic
 
Cuti kad ne zna. Pre svega morao bi da znas da takav lik istorijski ne postoji, niti je ikada postojao u realnom zivotu. To tvrde umni ljudi, ali mnogima ne dopire do svesti. Medjutim, nabedjeni popovi su se pokazali vesti plagijatori.
Пази испратио сам филмове и литературу која тако нешто тврди међутим као што си видео акценат је само на хришћанству нема ништа о исламу нити будизму. Ако бисмо могли тако нешто да тврдимо за Христа шта бисмо тек онда могли мислити о Буди.
Ово су отприлике као и антинационални и суперлиберални десничарски ставови једнаки су ономе против чега се боре али човеку ласка делује му да је интелектуално супериоран и да је пробио мрежу коју нико није заправо умислио је да је цео свет религиозан осим њега.
Гомила ствари везана за банкарство и медије манипулације су тачне осим дела који се пребацује на историју када објашњавају да је то римски плагијат египатског Хоруса то би уједно значило да је Рим измислио начин како да уништи себе. У том делу се не слажем са таквим штивима и учењима али су јако популарна у задњој деценији.
По мени обмана је иста с тим да са ове стране стоји нихилизам а са друге боље умрети са вером у нешто него са невером ни у шта.

Наиме ја видим ствари другачије мислим да је изворно јеванђеоско хришћанство се борило против истог непријатеља коме данас слижи.

Заправо је почело као езотерија која није требала постати религија потребно је било 4 века да постане религија у том периоду ти против којих су се борили су се инфилтрирали у ново друштво па и у саму цркву па су свог непријатеља преобратили у своје оружје иначе никад не би посзжтала религија.

Почело је као реформа јудаизам нешто слично Карнаитима каснијим који су Хазари са моралом и учењем Есена па није чудо што су списе са мртвог мора проглашене гностичким јеванђељима.

Може се рећи да они који су га убили данас обитавају и у цркви. Но по мени циљ истих је да тренутно има више људи који размишљају попут теве па и сам комунизам је имао исту епоху и доктрину која је сада постала трансформисана либерално десничарски са јаким акцентом антимилитаризму што даје ноту хуманистичке безбожне ренесансе не национално, демократског, слободарско, слободомисаоно, напредњачко унијаћење људи који се никада неће сложити ни око чега сем да увек буду опортуни и вечита опозиција без плана и програма.

Баш тако опрани и крштени нихилизмом спремамо се за ЕУ јер без тога она неће моћи постојати.

Но чињеница је такође следећа да можемо знати онолико колико нам се дозволи ништа није случајно исцурело ако јесте онда се то опет трансформише у њихову корист. Циљ увек да се скрене пажња увек са онога што се стварно дешава. А то је опет видљива декласирање и дезинтеграција друштва и сукоб ситних табора који не смеју бити помирени.

Многи данас траже морално оправдање за Хитлера да се борио против истог непријатеља али такве методе се не могу оправдати ничим.

По мени је човечанство давно поробљено још у раном средњем веку само се механизми власти мењају и трансформишу у складу са временом и приликама али суштина остаје иста.
Сви ми свесно или несвесно служимо истом окупатору.

Послато са Nokia 3.1 уз помоћ Тапатока
 

Back
Top