Filmovi o Velikom ratu: Zaspanka i Kralj Petar

Погледао сам данас (поменуту) би-би-сијеву мини-серију "37 Days (2014)". Не знам да ли је било коментара на овом подфоруму, или другом (филм).
Свакако веома добра серија, занимљива и на оригиналан начин приказана, са тежиштем на не ријетко уврнутим и апсурдним дијалозима (е то је по мом укусу).
Енглези (би-би-си) када филмски обрађују старију историју, то је један приступ када то покушавају приказати реалистичније, вјеродостојније, по потреби ће бити строги према себи, личностима, процесима, но када приказују XX.вијек, то ће бити мало "прочишћено", пазиће се како и шта приказати и на тај начин покушати афирмисати како је "исправно" доживљавати ту историјску епоху.

То имамо и у овој серији, и док су енглеске историјске личности приказане као сложени ликови бритког ума некад збуњени расплетом ситуације, покушавају ту наћи како је најисправније дјеловати, код приказа руског и њемачког двора ту имамо један упрошћен и сатиричан приказ и личности и догађаја, гдје је хировитост доминантна собина.
У тој прилично конфузној ситуацији кривица за трагедију која ће услиједити се приписује непромишљеним потезима, одлукама и њемачкој ратоборности.
Прилично је то поједностављено приказано, но није то тако било, бјеше пуно више опаких играча, на више страна, који су се потрудили и порадили да свијет уђе у ратни хаос.

У серији је добро обрађена хронологија догађаја (додуше, они то равнају према себи, за њих је рат почео 4.августа, за нас наравно 7 дана раније), оно што је важно, након сарајевског атентата се 25 дана врло мало шта битно догађало (наравно бјеше жива дипломатска активност, и ту никад нећемо сазнати каква све бјеше заиста преписка), а онда 23.јула ултиматум А-У Србији, ствари се убрзавају, догађаји сустижу један други, све теже то бјеше контролисати.
Обично ћемо наћи у историографији да је сарајевски атентат покренуо точак догађаја који се није могао зауставити, но у стварности је више покренуо ултиматум А-У, 25 дана касније, и серија том детаљу и одговору Србије даје већи значај.
То бјеше увод у рат какав никад није забиљежен у историји, и кроз серију се дочарало (ту +) да нико није имао представу какав ће то рат бити.

Серија гдје се јесте пазило како и шта приказати, оно што се каже мало више "енглеска", но заиста добра мини-серија коју вриједи погледати.
 
Петар још није ни крунисан а већ и официри и он увелико носе Карађорђеве звезде (установљено 1904.)? Будућег краља нижи официр држи за нос? Официри му траже паре за неко удружење,које није ни постојало? Машин приказан као најгори,а у ствари је брзо прешао у политику ... Апис и екипа у цивилу пребијају неистомишљенике? Групу официра хапсе и ражалују због убиства Александра и Драге?
Морало је без оваквих глупости!
 
Погледао сам прву епизоду ове серије, и сада ћу престати док не заврши комплетна, нисам од оних који гледају епизоду по епизоду и праве паузу 7 дана, већ ћу је у комаду погледати. Тада ћу и моћи дати мишљење о комплетној серији.

Када је прва епизода у питању, утисци су више него добри, добра глума, добри дијалози, код серија које се баве историјским темама, важно је испоштовати историју, догађаје, вјеродостојно приказати личности, но опет то не приказати као рецитацију, робовати неком обавезном калупу, гдје ће све свести на испразне дијалоге већ то обрадити на занимљив начин.
Зато за разлику од историчара, режисер може произвољно приказати и личности и догађаје, може убацити и више фикције (али не скрнавити српску историју) ако је то са сврхом, и ту ћемо по завршеној серији моћи дати суд.
Задатак филмова и филмских серија који се баве историјским темама је да помогну да боље сагледамо и разумијемо то вријеме, као и да се реафирмише наша историја али и да се реафирмишу оне истинске вриједности, ако ћемо се равнати по орвој епизоди, могло би то добро бити.
Када су у питању грешке, глупо се бавити неким тривијалним, већ само онима ако се или скрнави наша историја или личности покушавају приказати на скарадан начин, шта ти ја знам као гротескне креатуре и више по мјери аутошовинста.
Рано је за закључке, како написах, моћи ћемо дати оцјену по завршеној серији, прва епизода обећава, за сада ме Ристовски пријатно изнанадио.
 
Погледао сам данас (поменуту) би-би-сијеву мини-серију "37 Days (2014)". Не знам да ли је било коментара на овом подфоруму, или другом (филм).
Свакако веома добра серија, занимљива и на оригиналан начин приказана, са тежиштем на не ријетко уврнутим и апсурдним дијалозима (е то је по мом укусу).
Енглези (би-би-си) када филмски обрађују старију историју, то је један приступ када то покушавају приказати реалистичније, вјеродостојније, по потреби ће бити строги према себи, личностима, процесима, но када приказују XX.вијек, то ће бити мало "прочишћено", пазиће се како и шта приказати и на тај начин покушати афирмисати како је "исправно" доживљавати ту историјску епоху.

То имамо и у овој серији, и док су енглеске историјске личности приказане као сложени ликови бритког ума некад збуњени расплетом ситуације, покушавају ту наћи како је најисправније дјеловати, код приказа руског и њемачког двора ту имамо један упрошћен и сатиричан приказ и личности и догађаја, гдје је хировитост доминантна собина.
У тој прилично конфузној ситуацији кривица за трагедију која ће услиједити се приписује непромишљеним потезима, одлукама и њемачкој ратоборности.
Прилично је то поједностављено приказано, но није то тако било, бјеше пуно више опаких играча, на више страна, који су се потрудили и порадили да свијет уђе у ратни хаос.

У серији је добро обрађена хронологија догађаја (додуше, они то равнају према себи, за њих је рат почео 4.августа, за нас наравно 7 дана раније), оно што је важно, након сарајевског атентата се 25 дана врло мало шта битно догађало (наравно бјеше жива дипломатска активност, и ту никад нећемо сазнати каква све бјеше заиста преписка), а онда 23.јула ултиматум А-У Србији, ствари се убрзавају, догађаји сустижу један други, све теже то бјеше контролисати.
Обично ћемо наћи у историографији да је сарајевски атентат покренуо точак догађаја који се није могао зауставити, но у стварности је више покренуо ултиматум А-У, 25 дана касније, и серија том детаљу и одговору Србије даје већи значај.
То бјеше увод у рат какав никад није забиљежен у историји, и кроз серију се дочарало (ту +) да нико није имао представу какав ће то рат бити.

Серија гдје се јесте пазило како и шта приказати, оно што се каже мало више "енглеска", но заиста добра мини-серија коју вриједи погледати.

Ја сам гледао ту серију на РТС-у. Добро је испала играна серија јер енглеске документарне серије о по правилу окривљују Србе ( Гаврило Принцип и "Црна рука" ) за почетак Великог рата. Овде ту није случај, иако глумац који игра сек. Едрварда Греја има предрасуде о Србима и Русима након одговора Српске владе на ултиматум из Беча не понаша
се нимало џентлеменски и дипломатски према аустроугарском посланику ( Срби су вам све дали па шта још хоћете ? ).
 
Овде ту није случај, иако глумац који игра сек. Едрварда Греја има предрасуде о Србима и Русима након одговора Српске владе на ултиматум из Беча не понаша се нимало џентлеменски и дипломатски према аустроугарском посланику (Срби су вам све дали па шта још хоћете?).
Да, то је (за нас) јако важан детаљ, и у серији су Енглези (знају урадити они то како треба, када хоће) испоштовали историју.
На жалост, и данас се у Србији протура подло, и врло перфидно, виђење како Србија има кривице за велики рат, како се могло избјећи да је прихватила ултиматум (шта није прихватила?), ово, оно. Истина јесте да је тај, благо речено безобразан ултиматум написан тако да се мора одбити, тј капитулацију, Србија прихватила, буквално капитулирала, и томе у серији Енглези дају значај. Чак и 6.захтјев се може гледати да су испунили више од захтјеваног, да се суди саучесницима у Србији које А-У оптужи пред МСП у Хагу.

Дођосмо у ситуацију да нас Енглези баш као и Аустријанци са филмом "Das Attentat von Sarajevo (1914)", бране од наших проданих душа који се поломише доказати да је кривица за велики рат на страни Србије. Докле дошло.
 
U utorak 26. marta u 21 cas na Nova S prva epizoda serije Zaspanka za vojnike.

Kralj Petar u nedelju vec 4. epizoda, film mi se mnogo vise svideo od serije. Po najavi sto sam video na kraju trece epizode ispada da je u organizovanju atentata na Ferdinanda ucestvovala i Crna ruka, sto ide u prilog pojedincima sa zapada da odredjeni krugovi iz same Srbije stoje iza ubistva, sto ce reci i iza povoda za Veliki rat! To je mnogo opasno sto rade. Sacekajmo prvo da vidimo epizodu, ali sama serija je suplja da sad ne duzim, stalno su u nekoj sumi, itd... slaba radnja, a ni dijalozi nisu nesto. Tome se nisam nadao jer je film jako dobar. U seriji su Balkanske ratove samo preleteli, nisu prikazali bitke ni nista. Onda bolje da nisu ni radili seriju, da je sve ostalo na filmu :(
 
Po najavi sto sam video na kraju trece epizode ispada da je u organizovanju atentata na Ferdinanda ucestvovala i Crna ruka, sto ide u prilog pojedincima sa zapada da odredjeni krugovi iz same Srbije stoje iza ubistva, sto ce reci i iza povoda za Veliki rat! To je mnogo opasno sto rade.
Спадам у оне гледаоце који не гледају епизоду по епизоду са размаком од 7 дана, већ сачекам крај серије и у цугу одгледам.

Овим постом си ме навратио да гледам како која епизода заврши.
То је јако важан детаљ. Као заљубљеник у историју, а и затровани филмофил (наравно да посебно готивим филмове/серије кји обрађују историјске теме), заступам став да режисер, за разлику од историчара може да "тумачи" историју, да произвољно прикаже личности и догађаје, има право и на више фикције па и историјске нетачности, или пак алтернативан поглед на неку епоху, но мора имати у виду поруку коју филмом/серијом шаље.
Неважно што је то филм/серија, гдје је фикција допуштена, кроз филм се обликује мишљење колективитета, увјерење, остане то упамћено.

И ту је апсолутно недопустиво да се за сарајевски атентат кривица на било који начин припише Апису и српској обавјештајној служби, Ту је чак много горе ако то буде добра серија (а за сада овећава), јер ви ако антиспрску пропаганду прикажете кроз сплачину попут рецимо Анђиног фила "У земљи крви и идиота", никакве штете, јер је то толико лоше да је одавно заборављено, што не значи да треба заборавити глумце који су хвалили то смеће од филма.
Ако се испостави то што наслућујеш, Ристовски ће за мене (на страну сам квалитет филма/серије) бити истинско разочарење. Видјећемо..
 
Poslednja izmena:
Спадам у оне гледаоце који не гледају епизоду по епизоду са размаком од 7 дана, већ сачекам крај серије и у цугу одгледам.

Овим постом си ме навратио да гледам како која епизода заврши.
То је јако важан детаљ. Као заљубљеник у историју, а и затровани филмофил (наравно да посебно готивим филмове/серије кји обрађују историјске теме), заступам став да режисер, за разлику од историчара може да "тумачи" историју, да произвољно прикаже личности и догађаје, има право и на више фикције па и историјске нетачности, или пак алтернативан поглед на неку епоху, но мора имати у виду поруку коју филмом/серијом шаље.
Неважно што је то филм/серија, гдје је фикција допуштена, кроз филм се обликује мишљење колективитета, увјерење, остане то упамћено.

И ту је апсолутно недопустиво да се за сарајевски атентат кривица на било који начин припише Апису и српској обавјештајној служби, Ту је чак много горе ако то буде добра серија (а за сада овећава), јер ви ако антиспрску пропаганду прикажете кроз сплачину попут рецимо Анђиног фила "У земљи крви и идиота", никакве штете, јер је то толико лоше да је одавно заборављено, што не значи да треба заборавити глумце који су хвалили то смеће од филма.
Ако се испостави то што наслућујеш, Ристовски ће за мене (на страну сам квалитет филма/серије) бити истинско разочарење. Видјећемо..

Na kraju trece epizode kad je bila najava za cetvrtu, kao gledacete u sledecoj epizodi, jasno se vidi da Apis ispod stola daje pistolj jednom od Mladobosanaca. E sad nemoj me drzati za rec, mozda nije Apis nego Tankosic, videcemo u nedelju, ali i da je Tankosic on je stalno uz Apisa i poenta je ista.
 
Gavrilo Princip i ostali pripadnici Mlade Bosne jesu prošli obuku kod Vojvode Tankosića.
Isti taj Gavrilo Princip je prethodno odbijen kao dobrovoljac za Prvi Balkanski rat jer je bio sitne građe.

To naravno ne znači da je Crna Ruka direktno organizovala atentat, jer Mlada Bosna nije bila filijala Crne Ruke, već ideološki blizak revolucionarni pokret.
A čak i da Crna Ruka jeste organizovala atentat, kakve to ima veze? Srpska vlada nije kontrolisala ovu organizaciju.
 
Poslednja izmena:

Back
Top