Filmovi o Velikom ratu: Zaspanka i Kralj Petar

Solidan film, dobro je sto je snimljen. Bugari cine zlocine, braca preko Drine kolju zene i devojcice a Vuk Kostic im presudjuje na licu mesta. Ali s druge strane u drugom delu filma major zapoveda da se humano odnosi prema zarobljenicima. Jasno se vidi u filmu da mi nismo hteli rat, da smo napadnuti. Vidi se i da smo zrtve i da smo stradali. E sad ja mozda zakeram ali opet ona stara srpska boljka - nema velicanja pobede. Sve se svodi na zrtvu i stradanje. Neko ko gleda film moze lako da protumaci da se ne vredi boriti i ginuti. Nema velicanja pobede.

Major je previse surov. Vise brine za konje nego za ljude, ali ostali likovi su pozitivni. Ne znam kako je zaista bilo da li su se vojnici bas tako bicevali i streljali... Mislim naravno bez discipline ne bi ni dobili rat i tolike bitke, ali ovaj se u filmu odnosi prema svojim vojnicima gore nego prema marvi.

Nema onog momenta kao u americkim filmovima da komadant zrtvuje svoj zivot i zivot ostalih vojnika da bi spasao samo jednog svog coveka. Naprotiv, on roka artiljeriju i po svojima. Ali zato ostali likovi jesu izrazito pozitivni. Ili su dobrocudna spadala poput Tase i debelog, ili postenjacine i lafcine kao Aleksandar.

Generalno je utisak da film ima i dobrih i losih strana. Ali moze da prodje.

Limunada opskurna,..........Cincari na vlasti i elita su nas gurnuli u suludu pogibelj... danas nam daju glupe serije.

Bugarska elita je oduvek uz SVOJ NAROD, jer su gubici u oba ww bila mizerno minimalna, ni po 10.000 vojnika, nema civila poginulih, popaljenih domova, zbegova,

Sramna bezanija i kampiranje po mocvarama Albanije."POVLACENJA" preko Albanije...SRAMOTA EPSKIH RAZMERA, koje nitko nije nitkad izveo, niti ce. Umesto da ih vojska pobije vec usput.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Film je onako..solidan..nije ostavio neki utusak na mene nit onu želju da pogledaš ponovo...Kad danas sin Dragan spada u krem naših glumaca šta drugo reći...Ova nova plejada glumaca je sačuvaj Bože..pitam se tamo na FDU koji im je glavni kriterijum, imovinsko stanje roditelja ili talenat za glumu...Fali samo Dejan Lutkić da upotpuni 'glumačke' asove...Priča solidna ali u odnosu na 'Marš na Drinu' ovo je smešno...
 
Film je onako..solidan..nije ostavio neki utusak na mene nit onu želju da pogledaš ponovo...Kad danas sin Dragan spada u krem naših glumaca šta drugo reći...Ova nova plejada glumaca je sačuvaj Bože..pitam se tamo na FDU koji im je glavni kriterijum, imovinsko stanje roditelja ili talenat za glumu...Fali samo Dejan Lutkić da upotpuni 'glumačke' asove...Priča solidna ali u odnosu na 'Marš na Drinu' ovo je smešno...

A na osnovu cega si ti utvrdio da je Sin Dragan (ko je rekao Naram Sin, Amar Sin, Su Sin i Ibu Sin - profesionalna deformacija :D) krem naseg glumista? Kako ti je promaklo da je poenta filma upravo afirmacija novih glumaca. Gde si ranije video Vuka Jovanovica i Marka Vasiljevica? Stalno kukate kako hocete nova lica, kako su vam stari jedni isti svuda dosadili. I sad kad dobijete nove mlade glumce opet vam ne valja.

Sin Dragan u ovom filmu ima sporednu uloga koju mu savrseno lezi. On i jeste spadalo, tako ga narod dozivljava, i on u ulozi Tase je po meni pun pogodak. Malo mi ide na onu stvar pljuvanje po glumcima. Ne znam koliko pratis i sta ti gledas ali poslednjih par godina prvenstveno kroz domace serije je prodefilovala citava plejada izuzetnih novih srpskih glumaca i glumica.

Dragan Nikolic koji je za mene ono fejvor svih vremena i na koga sam slab je na pocetku karijere bio katastrofalan. Npr. u Mlad i zdrav kao ruza ili Kad budem mrtav i beo. A sad svi pljujete tog Bikovica a zaboravljate da decko ima tek 30 godina. Sto je za karijeru u ovoj struci jako malo godina. Prakticno sam pocetak karijere.

Ne bih ja poredio Zaspanku sa Marsem na Drinu. Svaki je dobar na svoj nacin. Meni je Mars na Drinu cak po malo i nerazumljiv, verujem da ce i Zaspanka takva kakva je za 30 ili 50 godina biti kultni film. Nostalgija cini cuda, veruj mi. Iako mozda i nisi rodjen u vreme kada je snimljen Mars na Drinu on je tebi vrh jer si osetljiv na sve sto je staro i samim tim sto je staro za tebe je to kultno. Jer traje tolike godine.

Zaspanka jeste imala uzor u Marsu na Drinu. Ima jako dosta slicnosti. Dali su im omaz i sa onom psovkom na kraju, i sa pogibijom uz drvo, i sa jos nekim sitnim foricama koje se provlace kroz film. Tek sad vidimo koliko je dobro sto su imali uzor.

Ja se samo plasim da Zaspanka i Kralj Petar ne ostanu ekcesi. Voleo bih kada bi podstakli i ostale da se bave ovom temom. Od Svetog Georgija pa do Zaspanke i Petra je proslo 9 godina! Ne bih voleo da cekam na nove ekranizacije Velikog rata jos toliko. Vreme smrti je fantasticna prilika da se to izbegne. Mislim da sa ovim scenaristom i rediteljem koji su uradili Korene RTS nema cega da se plasi. Samo neka pare od nastavka Nemanjica preusmere na Vreme smrti i uradice pravu stvar i za sebe, i za gledaoce, i uopsteno za neki opsti interes naroda.
 
Poslednja izmena:
Gledao sam Zaspanku..nije na mene ostavila neki utisak,mislim da su samo unakazili Srpsku Trilogiju od Stevana Jakovljevicha shteta tu ima materijala za film ili seriju ranga Rata i Mira..nije bash kao serija Nemanjichi koja je neuporedivo i neoprostivo upropashtena a za onoliki potrosheni novac..ali tu je negde..
 
Gledao sam Zaspanku..nije na mene ostavila neki utisak,mislim da su samo unakazili Srpsku Trilogiju od Stevana Jakovljevicha shteta tu ima materijala za film ili seriju ranga Rata i Mira..nije bash kao serija Nemanjichi koja je neuporedivo i neoprostivo upropashtena a za onoliki potrosheni novac..ali tu je negde..

Nemanjici su epic fail.

Zaspanka je puno bolja.
 
Ne, nisam to mislila. Htela sam da kažem baš ono što sam rekla - da scenaristi i filmski budžovani uvek biraju spektakularne teme, a da bi veća korist bila od pedesetak nespektakularnih filmova o pojedincima koji su bili posebni u svojoj struci, ili u svom vremenu. Šta fali poetičnom filmu o slikaru, ili o ženi koja je napisala najbolji kuvar, ili o prvoj ženi koja je bila čan Srpske akademije nauka i umetnosti, ili filmu o lingvisti, recimo? Sve što sam napisala na temi je bila reakcija na post djurepena, ovaj



Tj. da istorija nisu samo ogromni događaji, nego i milion manjih koraka koje su napravili talentovani pojedinci u svim oblastima života.

Recimo film o genijalnom Savi Šumanoviću ili sudbini Ksenije Atanasijević...
Ne postoji ni čestit igrani film o Njegošu.
 
1) Zaspanka je veoma dobar film. Ima nekoliko promašaja, recimo mislim da su kompozicije mlake (radila Kovač umesto na primer Zorana Simjanovića) i scena u kojoj vojnici pevaju traje skoro kao spot. Poneki rezovi sa perioda rata na sadašnjosti su mi slabiji, fali ljudi u bitkama (a verovatno je falilo i para, pošto se autorska ekipa odrekla honorara) ali sveukupno govoreći, film Gage Antonijevića je određen pomak u domaćoj kinematografiji i jedva čekam da vidim šta će uraditi sa filmom oko Jasenovca i drugim na janjičarske teme. Na momente mi lepa rodoljubivost oba filma prestaje biti suptilna i postaje "in your face".

2) Kralj Petar I je takođe dobar film. Njegovo reklamiranje i reputacija u medijima je užasna, skandalozna i degutantna. Tome su direktno doprineli Ristovski i masa političara.
Na osnovu komentara po netu (posebno N1) zaključuje se da veliki deo javnosti neće otići da pogleda film o jednoj veličanstvenoj temi i ličnosti, zbog Ristovskog i spone sa SNS, Dodikom i kompanijom.

Režija je generalno jako dobra, zanimljiva upotreba rakursa, odlična montaža, solidna muzika, scenografija, kostim, šminka, fotografija (posebno) pa čak i efekti pokazuju koliko srpski filmaši umeju i zašto stranci dolaze da rade servisno kod nas. Svaka čast članovima ekipe iz pomenutih sektora.

Ristovski mi je odlično odigrao, ostali glumci su takođe na nivou zadatka sa zaokruženim i uverljivim likovima. Okanović me je iritirao zbog ranijih uloga ali je i on ok.
Ma koliko nemao simpatije prema njegovim javnim istupima ulogu ostarelog kralja je izneo suptilno, jako i dostojanstveno.
Dosta emotivan i jak film. Čuo sam da je nekoliko ljudi zaplakalo, kao i na Zaspanci, što ne pamtim kada se desilo u bioskopu.
Scenario najviše škripi, pažnja je rasuta na nekoliko strana i dok se tok dve priče ne stopi u jednu (što je redak scenaristički model u srpskoj kinematografiji) stvari kao da lebde u vazduhu.
Deo publike je mislio da je kraj na jedno krupnom kadru kralja kako leži iz gornjeg rakursa (fade to white), što je po mom mišljenju greška na relaciji scenario-režija.
Ima patetike ali to je nezaobilazno uz WW1 kod nas i mnogo ne škodi filmu.

Scena kraljevog govora mi je nešto slabija. Kraj deluje zbrzano (nestalo love) i nije na nivou ostatka filma.

Ako budu umeli i znali, mogu komotno da prodaju film Rusiji, Evropi i šire, pošto produkcijono deluje višetruko skuplje od 3-4 miliona evra koliko je koštao...
 
Poslednja izmena:
A na osnovu cega si ti utvrdio da je Sin Dragan (ko je rekao Naram Sin, Amar Sin, Su Sin i Ibu Sin - profesionalna deformacija :D) krem naseg glumista? Kako ti je promaklo da je poenta filma upravo afirmacija novih glumaca. Gde si ranije video Vuka Jovanovica i Marka Vasiljevica? Stalno kukate kako hocete nova lica, kako su vam stari jedni isti svuda dosadili. I sad kad dobijete nove mlade glumce opet vam ne valja.

Sin Dragan u ovom filmu ima sporednu uloga koju mu savrseno lezi. On i jeste spadalo, tako ga narod dozivljava, i on u ulozi Tase je po meni pun pogodak. Malo mi ide na onu stvar pljuvanje po glumcima. Ne znam koliko pratis i sta ti gledas ali poslednjih par godina prvenstveno kroz domace serije je prodefilovala citava plejada izuzetnih novih srpskih glumaca i glumica.

Dragan Nikolic koji je za mene ono fejvor svih vremena i na koga sam slab je na pocetku karijere bio katastrofalan. Npr. u Mlad i zdrav kao ruza ili Kad budem mrtav i beo. A sad svi pljujete tog Bikovica a zaboravljate da decko ima tek 30 godina. Sto je za karijeru u ovoj struci jako malo godina. Prakticno sam pocetak karijere.

Ne bih ja poredio Zaspanku sa Marsem na Drinu. Svaki je dobar na svoj nacin. Meni je Mars na Drinu cak po malo i nerazumljiv, verujem da ce i Zaspanka takva kakva je za 30 ili 50 godina biti kultni film. Nostalgija cini cuda, veruj mi. Iako mozda i nisi rodjen u vreme kada je snimljen Mars na Drinu on je tebi vrh jer si osetljiv na sve sto je staro i samim tim sto je staro za tebe je to kultno. Jer traje tolike godine.

Zaspanka jeste imala uzor u Marsu na Drinu. Ima jako dosta slicnosti. Dali su im omaz i sa onom psovkom na kraju, i sa pogibijom uz drvo, i sa jos nekim sitnim foricama koje se provlace kroz film. Tek sad vidimo koliko je dobro sto su imali uzor.

Ja se samo plasim da Zaspanka i Kralj Petar ne ostanu ekcesi. Voleo bih kada bi podstakli i ostale da se bave ovom temom. Od Svetog Georgija pa do Zaspanke i Petra je proslo 9 godina! Ne bih voleo da cekam na nove ekranizacije Velikog rata jos toliko. Vreme smrti je fantasticna prilika da se to izbegne. Mislim da sa ovim scenaristom i rediteljem koji su uradili Korene RTS nema cega da se plasi. Samo neka pare od nastavka Nemanjica preusmere na Vreme smrti i uradice pravu stvar i za sebe, i za gledaoce, i uopsteno za neki opsti interes naroda.

Ima još jedna velika sličnost.
I u Maršu na Drinu i u Zaspanci radnja filma prati artiljerijsku jedinicu.

Sa druge strane, ova dva filma su nastala pod različitim okolnostima.
Marš na Drinu je snimljen u vreme najžešće komunističke cenzure.
Iz tog razloga je akcenat više bačen na lične sudbine vojnika, a manje na patriotizam.
Jedino patriotsko u ovom filmu je sama muzika i to na kraju filma.

"Zaspanka" u poslednjih 10 minuta ima jasan patriotski naboj, nastao kombinacijom poslednje bitke, muzike i stihova Milana Rakića.
Tu je vrlo tanka linija koja deli remek-delo od jeftine patetike.
Reditelj je odradio sjajan posao i "Zaspanka" će sigurno postati jedan od kultnih filmova o Prvom svetskom ratu.

Za razliku od "Svetog Georgija" u koji su ulupane ogromne pare ili "Sinovaca" koji su ostali nedorečeni i puni asocijacija na "Sabirni centar".
 
Gledao sam Zaspanku..nije na mene ostavila neki utisak,mislim da su samo unakazili Srpsku Trilogiju od Stevana Jakovljevicha shteta tu ima materijala za film ili seriju ranga Rata i Mira..nije bash kao serija Nemanjichi koja je neuporedivo i neoprostivo upropashtena a za onoliki potrosheni novac..ali tu je negde..

Mislim da je poređenje Nemanjića i Zaspanke ne samo neosnovano već i neukusno.
Jedino što imaju zajedničko je dobar kasting (mada kod Nemanjića su za nekolicinu likova čak i to omanuli).
 
Poslednja izmena:
Pitao sam se pre nego sto sam odgledao film kako ce Srpsku trilogiju odnosno 3 knjige staviti u jedan film.. Oni su ovde samo ubacili 1914. s tim sto su neke price ubacili iz 1915.
Moja zamerka je jedina sto umesto filma nisu napravili seriju u kojoj ce sve biti obuhvaceno.. A dosta toga nije..

Bice serija na TOP kanalu. Samo nisam siguran da li ce ubaciti neke nove scene ili ce samo rasparcati film u 4 epizode po pola sata, sa reklamama i spicom to bi ispalo na 40-45 minuta po epizodi.

- - - - - - - - - -

Ima još jedna velika sličnost.
I u Maršu na Drinu i u Zaspanci radnja filma prati artiljerijsku jedinicu.

Sa druge strane, ova dva filma su nastala pod različitim okolnostima.
Marš na Drinu je snimljen u vreme najžešće komunističke cenzure.
Iz tog razloga je akcenat više bačen na lične sudbine vojnika, a manje na patriotizam.
Jedino patriotsko u ovom filmu je sama muzika i to na kraju filma.

"Zaspanka" u poslednjih 10 minuta ima jasan patriotski naboj, nastao kombinacijom poslednje bitke, muzike i stihova Milana Rakića.
Tu je vrlo tanka linija koja deli remek-delo od jeftine patetike.
Reditelj je odradio sjajan posao i "Zaspanka" će sigurno postati jedan od kultnih filmova o Prvom svetskom ratu.

Za razliku od "Svetog Georgija" u koji su ulupane ogromne pare ili "Sinovaca" koji su ostali nedorečeni i puni asocijacija na "Sabirni centar".

Meni su Sinovci bas dobar film, 8 a mozda i 8,5 od 10.

A Sveti Georgije tanka 6.
 
Ne razumem se u film i koliko sredstva treba za njihovu izradu ali moje misljenje je da bi bilo bolje da su umesto 100 epizoda serije Selo gori finansirali desetak epizoda iz Srpske trilogije. Inace film je dobar ali knjiga je mnogo bolja. :D

U načelu se slažem, samo što na veliku žalost milioni u Srbiji hoće da gledaju Radašina a daleko manje ljudi interesuje Srpska trilogija.
Samo uporedi gledanost Južnog vetra i Zaspanke i sve će ti biti jasno.

Voleo bih i ja da se napravi serija po Pekićevom "Zlatnom runu" ali isto tako sumnjam da će ikada zaživeti...
 
Ne razumem se u film i koliko sredstva treba za njihovu izradu ali moje misljenje je da bi bilo bolje da su umesto 100 epizoda serije Selo gori finansirali desetak epizoda iz Srpske trilogije. Inace film je dobar ali knjiga je mnogo bolja. :D

U načelu se slažem, samo što na veliku žalost milioni u Srbiji hoće da gledaju Radašina a daleko manje ljudi interesuje Srpska trilogija.
Samo uporedi gledanost Južnog vetra i Zaspanke i sve će ti biti jasno.

Voleo bih i ja da se napravi serija po Pekićevom "Zlatnom runu" ali isto tako sumnjam da će ikada zaživeti...

Koliko god to mozda vama zvucalo cudno, ali po mom misljenju je i jedno takvo Selo gori bilo potrebno srpskom narodu. Afirmacija porodice i porodicnih vrednosti, srpstva i rodoljublja, sela i sumadijskog seljaka. Sve to nosi ta serija. Mislim da se razumemo nema ona sad neku umetnicku vrednost ne znam ni ja kakvu, ali nosi dobre poruke.

Ono sto treba kritikovati to su Nemanjici. Ne Nemanjici kao ideja ekranizacije to pozdravljam, ali onaj nacin na koji su snimljeni je sramotan. Zato agitujem da RTS pare od nastavka Nemanjica preusmeri na nastavak Korena - Vreme smrti.

U praksi se pokazalo da ekranizacije romana daju sjajne rezultate. Koreni, Cizmasi, Sva ta ravnica i Miris kise na Balkanu su odlicne serije novijeg datuma i sve su radjene po knjigama. Ja bi na primer voleo uz Vreme smrti da vidim i Knjigu o Milutinu u formi filma ili TV serije. Jeste u pitanju antiratna prica, ali vrlo potresna, istinita i kvalitetna.

A sto se tice Zaspanke i Srpske trilogije. Treba tu rasclaniti neke stvari. Scenario za Zaspanku nije radjen po Stevanovoj knjizi vec samo po MOTIVIMA srpske trilogije. Dakle roman je uzet samo kao inspiracija.
 
Danas idem u bioskop da pogledam Petra sa nadom i verom da je bar u njemu prikazana srpska pobeda koja je izostala u Zaspanci.... Jer snimiti film o Velikom ratu u kome prikazujes stradanje i ogromnu zrtvu bez velicanja pobede je nista drugo do pacifikacija publike odnosno naroda, vrlo perfidna i lukava, takva da se uvuce u podsvest pogotovo mladjim narastajima. A Zaspanka je upravo takav film. Porucuje nam da je zrtva bila uzaludna i da u buducnosti ne vredi ratovati i braniti se.

Al ni ja nisam mnogo pametan sto sam ocekivao neki veliki patriotizam od filma koji je dobrim delom finansirala drzava - Vuciceva postpetooktobarska okupirana drzava.

Al opet sama cinjenica da je jedan takav film uopste snimljen je pomak na bolje i samim tim sto se o njemu raspravlja i sto ima i dobrih i losih strana je dobra stvar. Ipak jedna strana istine jeste prikazana u filmu i film kao takav urusava tradicionalnu antisrpsku mantru da su Srbi agresori i dzelati.

Videcemo Petra.. On je na jos pipavijem terenu jer se bavi i stvarnim istorijskim licnostima.
 
Sortire.. prenesi svoje utiske kada odgledas film :D
Ja sam bas i zato rekao da je bolje da su snimili seriju Srpska trilogija, jer u filmu su mnogo toga izostavili pa je izostala namerno ili ne i ta pobeda ako se moze zvati pobeda s obizorom na zrtve.. 1915. gubimo drzavu..izgubili smo trecinu stanovnistva.. ako je to pobeda onda smo veliki pobednici ali bih voleo da ubuduce da izbegnemo takve pobede..
Ja istoriju ne posmatram sa perspektive drzave vec iz perspektive malih ljudi kao.sto smo mi u tom vremenu.. Citao si i Srpsku trilogiju i Knjigu o Milutinu i znas o cemu pricam.. da li covek koji je ostao bez nekog u porodici a svaka kuca u Srbiji jeste moze da slavi pobedu a i sta ce mu.. prosirio drzavu a ostao bez onoga sto mu je najdragocenije kucu i clana ili clanove porodice a veliki broj i bez zivota..
A zar Stevan, Aleksandar, Tasa, Trailo i ostali nisu istorijske licnosti.. :D Trilogija je pisana na osnovi istinitih dogadjaja i istinitih likova posmatrano sa ugla Stevana Jakovljevica..
 
Zaspanka je upravo i prikazala ono što treba: suštinu samog rata, bez ulepšavanja. Prikazala je žrtvovanje običnog čoveka, sa svim njegovim manama, tugu očeva i majki, dezererstvo i kaznu za to, izdrkavanje oficira sa ili bez razloga, šegačenje vojnika u pauzama užasa, stradanje vojnika zbog prijateljske vatre ili još gore zbog gluposti nekog iz komande.
 
znamo mi sta su hteli da prikazu SAMO DANASNJI GLUMCI SU SMESNI DA BI TAKVU PRICU MOGLI DA DOCARAJU,kaze sin dragan u po filma ''dza ili bu'' pre 100god je neko govorio dza ili bu,pa iebem ti reziseru sve po spisku maloumni degenerice

Brate bas tako je napisano u Srpskoj trilogiji : Dza ili bu :D 36 strana knjiga prva.. ;)
Film je i ulepsao rat... nisu stavili da vojnici po 2-3 dana nista nisu jeli, da je Tasa upao u srpsko dvoriste i ukrao kokosku ljudima i za to su ga batinali i cini mi se ne mogu sve da se setim tacno aleksandar mu je rekao da ga batina ne sto je ukrao nego sto se razmahao sam njom javno kao da je barjak...onda da su upadali mislim da je bas Aleksandar u kucu srpskog domacina da mu vacari cerku.. covek domacin video vojsku.. morao je nerado da ih pusti..
da su prikazali to na filmu mogu da zamislim reakciju javnosti..
gde nasa herojska, mitska, junacka vojska.. pustimo mitove, pesme i gusle ovo je realnost.. i tada je bilo dezertera, lopova i kukavica a i postenih ljudi, rodoljuba, patriota..
smesan mi je mentalitet i karakter crnogoraca kada su nasi odstupali preko crne gore.. a secam se neko od nasih kad je reko:
-Pre bih ratovao rado jos dve godine nego da vucem ove topove po ovome krsu.. :D
 
Mogu da kazem da je Petar bolji film od Zaspanke. Bas se dvoumim oko ocena za oba filma. Zaspanka izmedju 7 i 7,5/10 a Kralj Petar izmedju 8 i 8,5..... Primera radi Juzni vetar koji po samoj svojoj tematici nije uporediv sa ova dva filma, ali je aktuelan je za mene u najboljem slucaju 6,5 i to mu je plafon.. E sad zasto je on nabio 800 000 gledalaca u bioskopima a Kralj Petar cini mi se jos uvek nije dostigao ni 200 000 a Zaspanka jos manje to je neko drugo pitanje, kog se uzgred receno Slaven malo dokatao na ovoj temi.

Ali bitno je podvuci da je i ta gledanost koju su postigli Petar i Zaspanka veliki uspeh s obzirom na trenutno stanje u srpskoj kinematografiji. Vecina domacih filmova uopste ni nema svoj bioskopski zivot, provozaju se po par festivalcica i to je to ili u boljem slucaju budu u bioskopima ali svega nedelju,dve i ne odgleda ih ni par hiljada ljudi.. Ono sto hocu da kazem je to da publiku u Srbiji ipak zanima Prvi svetski rat.

Prosecan srpski film u kom igraju poznati glumci i godinu dana nakon bioskopske distribucije na IMDB ima svega stotinak glasova a cesto ni toliko. Dok na primer Zaspanka vec ima 400 a Petar preko 300... E sad sto Juzni vetar ima 5k to je nesto drugo. Juzni vetar je uz Zonu Zamfirovu i Montevideo najgledaniji srpski film u bioskopima u 21. veku! Tako da nisam siguran koliko je on relevantan za poredjenje.

Ono sto je mene konkretno odusevilo u Petru je fenomenalna gluma Radovana Vujovica i malog decaka koji igra Momcila Gavrica. Vujovica nisam podnosio kao Risa, uzasno me je nervirao a onda je na moje zaprepascenje decko bukvalno razvalio u Korenima i sada jos bolji u Petru. Sta da kazem osim kapa dole majstore. Veliku karijeru gradi, polako ali sigurno. Ovo ce mu biti samo takva odskocna daska. Jedino mozda sto bih mu zamerio jedna mala sitnica, u jednoj sceni mu se omakao bg naglasak jer ipak glumi Zivotu sumadijskog seljaka. Eto samo na to neka obrati paznju a ostalo sve super.

Mali decak je presladak i mnogo dobro glumi. Kad uporedim njega i onu decu iz Nemanjica kao da sam uporedio Marlon Branda sa Milanom Kalinicem.

Sto se tice scena bitki Petar je tu mnogo bogatiji od Zaspanke. Ono sto mi se svidja je to sto za razliku od Marsa na Drinu i Zaspanke u Petru ne tuce samo artiljerija nego imamo prikaze jurisa i borbi prsa u prsa. Dok na primer u Svetom Georgiju nismo imali skoro pa nista. To sustinski i nije pravi ratni film. Bilo je i u Zaspanci jedna ili dve scene borbe prsa u prsa ali u Kralju Petru je to sve mnogo mocnije, sire, duze traje i generalno duze traju bitke.

Ne znam meni je Petar nekako vise lego. Solidna je i Zaspanka, ali je Petar za moj ukus bolji. Kvalitetniji su dijalozi sto je ipak slozicete se sa mnom za jedan film bitnije od muzike na primer. Zaspanka zaista ima vrhunsku muziku, dok je kod Petra sve u fazonu nekog vesterna i tu su mi bas podeljena osecanja.

E sad ono glavno. Za sta sam kritikovao Zaspanku ponovilo se i ovde. Jako malo ili gotovo uopste nema glorifikovanja i potenciranja pobede. Ponovo je sva paznja na stradanju i na zrtvi i gotovo samo i iskljucivo na to se baca akcenat. Jesu stavili na kraju filma da su Srbi probili Solunski front i pobedili, ali to nije prikazano u filmu. Film se zavrsava u Grckoj. E sad videcemo mozda u seriji bude nastavak price.

Al kad se covek nagleda onih uzasa postavlja sam sebi pitanje da li je mozda tako i bolje. To i jeste glavna dilema u filmu. Sta je skuplje sloboda i cast ili ljudski zivoti i patnje. Kroz citav drugi deo filma Kralj Petar se lomi da li je pogresio sto je gurnuo svoj narod u smrt. Ne znam sta kazu ovde istoricari, ali na filmu je bilo 3:3 da li da se ide preko Albanije i kad je Aleksandar trebao da prelomi umesao se Petar i rekao idemo preko Albanije.

Meni inace smeta ta pacifikacija Srba jer vidim iz kojih krugova dolazi al opet s druge strane sta tebi znaci sto si oslobodio Srbiju i napravio veliku drzavu ako si izgubio bracu, oca, majku, sestre ili svoj sopstveni zivot.

Ima tu jos mana. Na primer ponovo kao i u Zaspanci srpski vojnik ubija protivnika nenaoruzanog koji se predao. Eto meni licno je to zasmetalo da li je bas to moralo da se prikaze.

Ali sa svim svojim falinkama ja sam ubedjen da ce vec kroz par godina a da ne pricam za deceniju, dve ili pet i Zaspanka i Kralj Petar biti kultni filmovi srpske kinematografije. Pogotovo ako ne usledi gomila novih projekata koji se bave Velikim ratom. A male su sanse da se to desi.

Tako da u sustini sam zadovoljan, moglo je bolje, ali i ovo je super. Kakvo je stanje u drzavi, drustvu, kinematografiji ova dva filma a pogotovo Petar su veliki uspeh.
 
Brate bas tako je napisano u Srpskoj trilogiji : Dza ili bu :D 36 strana knjiga prva.. ;)
Film je i ulepsao rat... nisu stavili da vojnici po 2-3 dana nista nisu jeli, da je Tasa upao u srpsko dvoriste i ukrao kokosku ljudima i za to su ga batinali i cini mi se ne mogu sve da se setim tacno aleksandar mu je rekao da ga batina ne sto je ukrao nego sto se razmahao sam njom javno kao da je barjak...onda da su upadali mislim da je bas Aleksandar u kucu srpskog domacina da mu vacari cerku.. covek domacin video vojsku.. morao je nerado da ih pusti..
da su prikazali to na filmu mogu da zamislim reakciju javnosti..
gde nasa herojska, mitska, junacka vojska.. pustimo mitove, pesme i gusle ovo je realnost.. i tada je bilo dezertera, lopova i kukavica a i postenih ljudi, rodoljuba, patriota..
smesan mi je mentalitet i karakter crnogoraca kada su nasi odstupali preko crne gore.. a secam se neko od nasih kad je reko:
-Pre bih ratovao rado jos dve godine nego da vucem ove topove po ovome krsu.. :D

Да. Треба да се прикаже и јунаштво, кога је неоспорно било, и ово друго, чега је свакако, исто тако било. Али да би се реално приказало оно што је тад било, треба узети у обзир колико је наших< а колико аустроугарских војника погинуло само у Церској и Колубарској битци. Дакле. чсто историјски, они су прво гинули у борбама са нама и то више њих него нас. Затим су бежали главом без обзира. Па ако се реално и експлицитно убијају непријатељи, што артиљеријом , што од пушчане и митраљеске ватре, што од ножа и бомбе, и све те смрти се прикажу крајње пластичо и реалистично, као и то њихово бежање у паници и нереду, онда може да се прича и о крађи хране и о томе зашто је и како комора каснила, па су били гладни. Такође, треба сасвим реално и пластично снимити и злочине хрвата у Мачви и Подрињу, клање деце и вешање сељанки и мајки, а и касније Бугара у Источној и јужној Србији и у Топлици.. оне познате и заиста јуначке јурише Гвозденог Пука. Хебеш ратни филм, ако се не види, како то изгледа, када Топличанин из Куршумлије, загребчанину, кољачу и убици бајонетом цепа лобању. Кад све то реално прикажеш, експлицитно и веродостојно, онда прикажеш и дезеретере и како се они стрељају, и како се у глади пљачка храна, па чак и то , како се ваћаре снаше. И онда имаш реално стање ствари на терену и реалан ратни филм. Овако остаје да је Марш на Дрину ипак прави наш српски ратни филм, до сад недостижан. без обзира на улагивање Ђике Митровића тадашњим властима, латиницом на шпици и командом " Јуриш", па и тиме тшо се ниглде не помиње Краљ и Отаџбина, а и те како се помињала.
 

Back
Top