Filmovi o Velikom ratu: Zaspanka i Kralj Petar

Ne zelim da verujem da je to sve bas tako... Prvi svetski rat je najsjaniji deo nase istorije i nemoguce da ljudima to nije interesantno...

Ono sto ide u prilog tvojoj tezi je cinjenica da je film Juzni vetar o kriminalu i kradji automobila nabio milion gledalaca u bioskopima i na IMDB cirka 5 000 glasova, dok Zaspanka otprilike za to isto vreme ima svega oko 200 glasova... E sad mozemo pricati i o tome. Mozda su u Juznom vetru popularniji glumci, mozda je sama tema filma prihvatljivija za ostale narode sa srpskog govornog podrucja.. Pa u neku ruku i tih 200 glasova koje je sakupila Zaspanka i nisu toliko losi s obzirom da vecina domacih filmova posle bioskopske distribucije ne moze sakupiti ni stotku, to je pojam za mnoge.

Ja sam bas u tripu da to ljudima ne moze biti dosadno iz razloga sto je toliko skrivano i posle tolikih partizana odjednom nam se pruza prilika da saznamo kako je SRPSKA vojska pobedjivala, kako je srpski narod ginuo i stradao...

Nisu samo u Južnom vetru popularniji glumci, već u tom filmu psihopata Glogovac pesnicama prebije do Bugarina koji vaćari sisatu kurvu na sred Beograda dok se objašnjava narodu da je kriminal ne samo normalna stvar već možda zapravo i OK ovde barem za Balkan naš, a ovaj što objašnjava bratu da što više ka*ra Biković beše li završi sve po najčišćem holivudskom principu. Samo fali još kostim da mu stave; s obzirom da su pauk i šišmiš zauzeti možda bi mogao da bude #ebomen. Ne sumnjam da će Džejson Statam da preuzme ulogu u rimejku kada Majkl Bej bude nekim ludilom odlučio da otkupi dozvolu jer ispuca sve moguće ideje, samo što će normalno po svom retardiranom šablonu, ali i zarad prilagođavanja američkoj publici ipak malo više zaglupeti film i ubaciti više sisa i eksplozija (i verovatno helikoptera).

U pravu si. U tripu si. Interesantno jeste. Tebi. 'ajd i meni, mada mi je dakako bilo mnogo interesantnije ranije. Npr. išao bih odmah da odgledam kralja Petra makar bio i loš film, kao što sam se naterao da gledam prvu (i poslednju) epizodu tupavih Nemanjića. Ali sada doslovno čekam da čujem od bar 10 ljudi vredi li trošenja toliko para za ulaznicu...
 
Poslednja izmena:
Ем патриотска тема, ем снимано парама грађана Србије (оне силне карте продате унапред), ем промоција породичних вредности (Лаза, жена му, син му сви у главним улогама). Па ја стварно не знам како постоји ико у српском народу ко ово може да не одгледа...
 
Prilicno nepropracena tema. Dal sam ja nezanimljiv i dosadan, ili forumase jednostavno ne zanima istorija Srba na velikom platnu i televiziji....

Prvi svetski rat je najsjaniji deo nase istorije i nemoguce da ljudima to nije interesantno...

Zadireš u korpus metafizičkih pitanja: zašto je zloba masovnija od dobrote, glupoća od pameti, besmisao od smisla...? Zašto se kolonaši razmnožavaju nemerljivom progresijom, kad nisu uvek najbolje plaćeni za to...? Ja tipujem da se odgovor na drugi deo mog komentara nalazi u prvom. :)

Ali kad nisi umeo da otvoriš temu o nekom od bezbrojnih "remek-dela" o bahanalisanju Henrija VIII (npr.), ti sad očajavaj.
 
Срби су постали размажени и сумњичави гадови. Сад да им сиђе Свети Сава лично, нашла би се гомила уштви који би га нај смрдљивије попљивали. Други би га крички испитивали, све главом вртећи. Е ту смо пукли. Шта се кога тиче у опште, на који начин је Ристовски намако паре да сними филм, ако је филм добар. Ако је користан за доховно и национално свешћивање Срба. Примитивно је и скојевски, не гледати филмл, јер је Ристовски опортуниста. Јер је изјавио то и то. Па ја сам гледао филмове у којима су играли Никола Којој, Ђуричко, Мики Манојловић, чак и Сергеј Трифуновић, не обазирући се на њихову малограђанштину, мржњу према српском народу, ако је тема интересантна. Сасвим сам сигуран да су Срби у ствари гладни своје историје, која је деценијам абила потпуно забрањена за јавност. И сад је. Зато је право чудо да се Ристовки пробио. ка што је право чудо што се у оно најгоре време Жика Митровић пробио и у сред хрветске СФРЈ, направио "Марш на Дрину." За 100 година српске кинематографије, снимљен је " Марш на Дрину", серија "Вук Караџић", "Свети Ђорђије убија Аждају", "Краљ Петар" и "Заспанка за Војнике". Има ту и мана и лоших елемената, али то су наша, српска остварења.
 
Poslednja izmena:
Срби су постали размажени и сумњичави гадови. Сад да им сиђе Свети Сава лично, нашла би се гомила уштви који би га нај смрдљивије попљивали. Други би га крички испитивали, све главом вртећи. Е ту смо пукли. Шта се кога тиче у опште, на који начин је Ристовски намако паре да сними филм, ако је филм добар. Ако је користан за доховно и национално свешћивање Срба. Примитивно је и скојевски, не гледати филмл, јер је Ристовски опортуниста. Јер је изјавио то и то. Па ја сам гледао филмове у којима су играли Никола Којој, Ђуричко, Мики Манојловић, чак и Сергеј Трифуновић, не обазирући се на њихову малограђанштину, мржњу према српском народу, ако је тема интересантна. Сасвим сам сигуран да су Срби у ствари гладни своје историје, која је деценијам абила потпуно забрањена за јавност. И сад је. Зато је право чудо да се Ристовки пробио. ка што је право чудо што се у оно најгоре време Жика Митровић пробио и у сред хрветске СФРЈ, направио "Марш на Дрину." За 100 година српске кинематографије, снимљен је " Марш на Дрину", серија "Вук Караџић", "Свети Ђорђије убија Аждају", "Краљ Петар" и "Заспанка за Војнике". Има ту и мана и лоших елемената, али то су наша, српска остварења.

Sve si reko....... Javna repka! :ok:

- - - - - - - - - -

Jedino ovo na kraju ne znam kolko je bas u potpunosti Azdaja srpski film.

Da li je neko gledao seriju Kraj dinastije Obrenovic? Ja planiram vec neko vreme...
 
"Крај династије Обреновић" и "Вук Караџић" су две мени омиљене и најбоље серије.

Vidim da po medijima ovih dana kruze najave da ce ipak biti nastavka Korena...... Bas bi voleo da vidim to Vreme smrti u formi televizijske serije. Sa ovim scenaristom i rediteljem to ne moze da omane. Glumaca ima fala Bogu iako su u Korenima vec ispucali maestralne Lausevica, Djordjevica, Jezdica, Susljika........
 
Срби су постали размажени и сумњичави гадови. Сад да им сиђе Свети Сава лично, нашла би се гомила уштви који би га нај смрдљивије попљивали. Други би га крички испитивали, све главом вртећи. Е ту смо пукли. Шта се кога тиче у опште, на који начин је Ристовски намако паре да сними филм, ако је филм добар. Ако је користан за доховно и национално свешћивање Срба. Примитивно је и скојевски, не гледати филмл, јер је Ристовски опортуниста. Јер је изјавио то и то. Па ја сам гледао филмове у којима су играли Никола Којој, Ђуричко, Мики Манојловић, чак и Сергеј Трифуновић, не обазирући се на њихову малограђанштину, мржњу према српском народу, ако је тема интересантна. Сасвим сам сигуран да су Срби у ствари гладни своје историје, која је деценијам абила потпуно забрањена за јавност. И сад је. Зато је право чудо да се Ристовки пробио. ка што је право чудо што се у оно најгоре време Жика Митровић пробио и у сред хрветске СФРЈ, направио "Марш на Дрину." За 100 година српске кинематографије, снимљен је " Марш на Дрину", серија "Вук Караџић", "Свети Ђорђије убија Аждају", "Краљ Петар" и "Заспанка за Војнике". Има ту и мана и лоших елемената, али то су наша, српска остварења.

Naročito od kad su počeli da mere nivo srpstva u krvi sopstvenom narodu, a naročito javnim ličnostima koje nisu pristalice određenih političkih opcija. Zbunjuje me samo kako pomenuti ,,antisrpski'' glumci mogu u isto vreme biti i ,,malograđani'' i ,,propala elita iz kruga dvojke''. Obično su zabrinuti za ,,nacionalno osvešćenje'' eksperti za ovu problematiku, pa zato pitam.
 
Naročito od kad su počeli da mere nivo srpstva u krvi sopstvenom narodu, a naročito javnim ličnostima koje nisu pristalice određenih političkih opcija. Zbunjuje me samo kako pomenuti ,,antisrpski'' glumci mogu u isto vreme biti i ,,malograđani'' i ,,propala elita iz kruga dvojke''. Obično su zabrinuti za ,,nacionalno osvešćenje'' eksperti za ovu problematiku, pa zato pitam.

Сва пропала елита из такозваног круга двојке, је малограђанска, од 45, на овамо. Искључиво. Јер.. ми немамо грађанско друштво. Оно је поклано од 44 до 54 године. Сво. Ови се лажно представљају. Они нису грађанско друштво. Неки од њих су само малограђански снобови, а неки уз то, пате још и од снажног провинцијског комплекса. Основна одлика грађајског друштва, је бескомпромисно родољубље. То је обавезан, ( а недовољан) услов, да би неко могао да понесе епитет припадника грађанског друштва. Ако тога нема, у питању је ситна уштва и ништа друго. Ми данас немамо припаднике грађанског друштва. Имамо симулакрум, који је све, само не то. А родољубље нема никаве везе са крвним зрнцима и генетиком. Зас смо мало имали српских родољуба, који пореклом у опште нису Срби.
 
Сва пропала елита из такозваног круга двојке, је малограђанска, од 45, на овамо. Искључиво. Јер.. ми немамо грађанско друштво. Оно је поклано од 44 до 54 године. Сво. Ови се лажно представљају. Они нису грађанско друштво. Неки од њих су само малограђански снобови, а неки уз то, пате још и од снажног провинцијског комплекса. Основна одлика грађајског друштва, је бескомпромисно родољубље. То је обавезан, ( а недовољан) услов, да би неко могао да понесе епитет припадника грађанског друштва. Ако тога нема, у питању је ситна уштва и ништа друго. Ми данас немамо припаднике грађанског друштва. Имамо симулакрум, који је све, само не то. А родољубље нема никаве везе са крвним зрнцима и генетиком. Зас смо мало имали српских родољуба, који пореклом у опште нису Срби.

Ne smem reći ovo dedi... To bi ga dotuklo... :hahaha:
 
Solidan film, dobro je sto je snimljen. Bugari cine zlocine, braca preko Drine kolju zene i devojcice a Vuk Kostic im presudjuje na licu mesta. Ali s druge strane u drugom delu filma major zapoveda da se humano odnosi prema zarobljenicima. Jasno se vidi u filmu da mi nismo hteli rat, da smo napadnuti. Vidi se i da smo zrtve i da smo stradali. E sad ja mozda zakeram ali opet ona stara srpska boljka - nema velicanja pobede. Sve se svodi na zrtvu i stradanje. Neko ko gleda film moze lako da protumaci da se ne vredi boriti i ginuti. Nema velicanja pobede.

Major je previse surov. Vise brine za konje nego za ljude, ali ostali likovi su pozitivni. Ne znam kako je zaista bilo da li su se vojnici bas tako bicevali i streljali... Mislim naravno bez discipline ne bi ni dobili rat i tolike bitke, ali ovaj se u filmu odnosi prema svojim vojnicima gore nego prema marvi.

Nema onog momenta kao u americkim filmovima da komadant zrtvuje svoj zivot i zivot ostalih vojnika da bi spasao samo jednog svog coveka. Naprotiv, on roka artiljeriju i po svojima. Ali zato ostali likovi jesu izrazito pozitivni. Ili su dobrocudna spadala poput Tase i debelog, ili postenjacine i lafcine kao Aleksandar.

Generalno je utisak da film ima i dobrih i losih strana. Ali moze da prodje.
 

Back
Top