Windows 7 i sat koji žuri

.artemis

Zainteresovan član
Poruka
242
Koja bi to sila mogla biti da uzrokuje da nakon podizanja sistema sat krene jedan sat napred? • Kada sam u BIOS-u, sat radi OK, a kad startujem Windows, drži ga par minuta i prebaci se opet na sat napred. • Hvala unapred, za svaku ideju.
 
Sta mislis da promeni bateriju... ?

Meni je na jednom starijem kompu bila slicna situacija i taj problem sam resio promenom baterije ...

Zato sam mu i rekao da proba,mozda bi radilo nekoliko dana kako treba,ali bi opet pocela da zeza sa vremenom,pa bi mogao i da je zameni.Obicno kada vreme na desktopu zeza je problem do baterije.Nema veze dal' ide napred ili kasni.
 
Probaj onda ugasi komp,pa izvadi bateriju,oko minut.Ubaci je i udji u BIOS,podesi vreme,pa posle i kada se upali sistem,nasteluj i datum i vreme i zonu.Pogledaj prvo dal ti je datum postavljen ispravno.Mesec i godina.

Da, moguće je i da je baterija u pitanju, i to mi je padalo na pamet, ali sam odlagao otvaranje i odlizak u BIOS - koji mu je kao "Rat i mir"! (Dell Optiplex 780, i ko zna šta mu sve ne piše negde sitnim slovima u nekoj zabiti menijâ) - ali, "što se mora nije teško", sve druge sam opcije iscrpeo. Videću da li imam neku novu u rezervi, ili idem sutra da kupim.

Hvala i tebi i ostalima, na idejama i savetima. (-:
 
Da, moguće je i da je baterija u pitanju, i to mi je padalo na pamet, ali sam odlagao otvaranje i odlizak u BIOS - koji mu je kao "Rat i mir"! (Dell Optiplex 780, i ko zna šta mu sve ne piše negde sitnim slovima u nekoj zabiti menijâ) - ali, "što se mora nije teško", sve druge sam opcije iscrpeo. Videću da li imam neku novu u rezervi, ili idem sutra da kupim.

Hvala i tebi i ostalima, na idejama i savetima. (-:

Nema na cemu,nadam se da ces resiti problem.
 
Nema na cemu,nadam se da ces resiti problem.

Obavio sam sve, temeljito i sistematski, proučio do u sitna crevca "Rat i mir" (BIOS), resetovao ga, vadeći bateriju, na oko 10 minuta, a onda sam je i zamenio novom novcatom (mada ni ova prethodna nije bila nešto istrošena, bila je na oko 2.75v), opet podesio BIOS (u kome su vreme i datum uvek isti, stabilno, onako kako ih podesim), i kada bih startovao Windows, nakon par minuta, a najviše do sledećeg punog sata, vreme bi se opet resetovalo na sat unapred. • Definitivno postoji neka neuobičajena aktivnost u pozadini, koja bi mogla dolaziti od nekog neprimećenog programa, ili servisa, procesa, koji dovode do toga. To je već nešto podosta složenije, i dok mi ne padne na pamet, ili dobijem neki savet, kako to da sistematski istražim, našao sam privremeno rešenje u tome što sam instalirao digitalni gadget sat, koji sam podesio na vremensku zonu za sat unazad, kako me ne bi ovaj sistemski sat zbunjivao (po navici bacim pogled dole u ćoše).

U prilogu, Slika 1: Privremeno rešenje

satkojixuri.jpg
 
Obavio sam sve, temeljito i sistematski, proučio do u sitna crevca "Rat i mir" (BIOS), resetovao ga, vadeći bateriju, na oko 10 minuta, a onda sam je i zamenio novom novcatom (mada ni ova prethodna nije bila nešto istrošena, bila je na oko 2.75v), opet podesio BIOS (u kome su vreme i datum uvek isti, stabilno, onako kako ih podesim), i kada bih startovao Windows, nakon par minuta, a najviše do sledećeg punog sata, vreme bi se opet resetovalo na sat unapred. • Definitivno postoji neka neuobičajena aktivnost u pozadini, koja bi mogla dolaziti od nekog neprimećenog programa, ili servisa, procesa, koji dovode do toga. To je već nešto podosta složenije, i dok mi ne padne na pamet, ili dobijem neki savet, kako to da sistematski istražim, našao sam privremeno rešenje u tome što sam instalirao digitalni gadget sat, koji sam podesio na vremensku zonu za sat unazad, kako me ne bi ovaj sistemski sat zbunjivao (po navici bacim pogled dole u ćoše).

U prilogu, Slika 1: Privremeno rešenje

Pogledajte prilog 523702

Probaj podesi da sat kasni i sacekaj i vidi sta ce se desiti,ako se vrati na normalno vreme unapred,pusti da vidimo dokle ce da traje.I ne bacaj tu prethodnu bateriju.Samo je stavi u pakovanje,odakle si izvadio novu.Bitno je da bude zasticena,da nesto metalno ne dodiruje + i -,jer ce je tako isprazniti skroz,a moze da ti zatreba.
 
Poslednja izmena:
Probaj podesi da sat kasni i sacekaj i vidi sta ce se desiti,ako se vrati na normalno vreme unapred,pusti da vidimo dokle ce da traje.I ne bacaj tu prethodnu bateriju.Samo je stavi u pakovanje,odakle si izvadio novu.Bitno je da bude zasticena,da nesto metalno ne dodiruje + i -,jer ce je tako isprazniti skroz,a moze da ti zatreba.

Namestio sam ga i da kasni, ali se posle nekog vremena opet vrati na sat napred.

Hvala za podsećku za baterije: nisam bio uopšte obraćao pažnju da li ima metala oko njih; ima ih gomila po fiokama. Sada sam za svaku napravio papirni mikrokovertić (origami manijak).

- - - - - - - - - -

Јел ти намештено да ти стоји у интернет време This computer is set to automacally synchronize with time.windows.com?

Da, stalno.

Resetovao sam i servis (Windows Time), sa pripadajućim procesima, i držalo je nekoliko sati OK, a onda opet počelo da se prebacuje na sat unapred.

Išao sam i na manuelnu sinhronizaciju, sa istim rezultatom.
 
Update: Sad je počeo sam da se koriguje: ide napred jedan sat, pa se vrati u normalu, pa opet napred, pa opet u normalu. • Uz to, interesantno je da gadget Weather Monitor stalno pokazuje ispravno vreme, namešten da se apdejtuje svakog minuta. Odakle taj gadget uzima informaciju o tačnom vremenu ... kad je stalno tačan ...
 
Zar neko to radi?

Ko zna moguce je i to,ali toliko produznih kablova sa dosta utikaca i sa prekidacem.ne verujem da je to vise potrbno.Tu postoji neki sukob podesavanja,a koji je sad treba dosta da se prevrce.Pusti ga jedno vreme,mozda ce se samo resiti.Jednostavno ces se navici polako da je to sat unapred,pa kada budes reinstalirao OS,moze se desiti da posle bude kako treba.Znam,svi mi trazimo perfekciju u kompu,ali svasta se desava.Ako te OS dobro sluzi pusti to,pa kada pocne nesto jace da brljavi.Uradi reinstal,pa cemo videti kako ce reagovati.
 
Kada cistim komp od prasine ili nesto ceprkam po njemu , kod mene nema takvih slucajeva ...

:)

Ah da , pre toga iskljucim napajanje i posle povadim sve spoljne kablove i nemam problema sa tajmingom ...

Pa da, tako i treba da se radi, ako se čačka nešto po kućištu, menjaju komponente, isprobavaju ... ali zbog toga nikada ni na jednoj mašini nisam imao nikakvih problema, pa ni sa satom. • Nego, setio sam se nečeg drugog, a o tome ću u zasebnoj poruci.
 
Setih se nečeg. Tražio sam neki emulator za android, da bih poterao neke android aplikacije sa kompa, i između ostalog preporučili su mi i Phoenix OS. E sad, taj problem sa satom pojavio se, u to sam sad siguran, nakon instalacije tog Phoenix-a. Nikada ranije nisam imao posla s njim, i na moje iznenađenje, instalirao se kao zaseban OS, i ubacio se u boot meni, pored Sedmice. To mi se uopšte nije svidelo, ali sam ostavio to tako, do daljnjega. Kasnije, gledao sam kako da ga se rešim, i na moje čudo, našao sam ga u kontrol panelu, u spisku instaliranih programa. Odatle sam krenuo da ga deinstaliram, i to se i odradilo. Zatim sam restartovao komp, da vidim da li se sklonio i iz boot menija, i beše ga nemaše tamo anymore. • E sad, ne sećam se da li sam ga deinstalirao direktno iz kontrol panela, ili sam koristio Total Uninstall, pa je moguće da je ostao neki brabonjak, koji je nastavio da interferira sa sistemom. • Uz to, njuškajući naokolo, čuo sam da ako je mašina dual ili multi boot, operativni sistemi hoće ponekad da se mešaju u rad ostalih sistema, mada ja takva iskustva nikada nisam imao, a imao sam i po 15-ak sistema na jednoj mašini, što linuksa što windows-a, u doba kad sam učio o njima.

@jolemisa: Ovaj win7 (SP1) inače radi k'o bombona (pu-pu), ništa mu ne fali, osim ovog zezanja sa satom, koje mi toliko i ne smeta, koliko me zaintrigiralo zašto do toga dolazi. I ja verujem da bi se sve to sredilo sa taze instalacijom, ali mi se to ne radi, još uvek, jer ne brljavi dovoljno. Pokušaću da zatragam za eventualnim brabonjcima koji su ostali nakon deinstalacije Phoenix-a, a ako mi to ne uspe, onda bih ga čak i ponovo instalirao, ali nakon toga deinstalirao sa Total Uninstall-om, da budem siguran da sam to uradio na taj način.
 

Back
Top