Немањићи

Немам их ја шта прати.
Замисли упаднем ти ја у кућу и кажем ти да ћу да те толеришем ако будеш добар и не буниш се против мене.
У супротном набијем те на колац или спалим.

И теби је то нормално?

Са друге стране Немањићи су савршено функционисали са бројним римокатилицима унутар своје државе, чак и на високим државним позицијама.
Са јеретицима је политика била каква и широм Европа, па каква је била и Османском царству према исламским неканонским сектама. Види како су се у "царству толеранције" провели Алевити/Кизилбаше. То је нажалост и у хришћанству и у исламу било исто од Азора до Индонезије.

Kolega Bajo, ti znaš da Nemanjići duguju krunu katolicima i da im katolici nisu bili baš strani.

Crkvu bosansku i sve verzije hermetizma su proganjali i čak su bili brutalniji od Azijata Osmanlija.

Da ponovim, u 20. vijeku su nemanjićki učenici rušili katoličke crkve i ubijali katolike.

Takođe, sve sekte i sve religije kao i narodi su preživjeli stotine godina Osmanskog ili Habsburškog carstva, dok iza nemanjićkih učenika ne ostaje ništa osim svetosavlja. Aleviti, Šiiti, razni vehabi i slično su svi i dan danas tu. A o kršćanima i jevrejima da ne pričam.
 
Slavene, tu sam ja, ali vaše vrdanje i neodgovaranje na temu smatram vašom nemoći da mi nešto dokažete.

Mitološka predavanja od po pola stranice gdje ni onaj koji je taj post napisao ne zna šta je htio da kaže, ne čitam.

Ti brutalnost Nemanjića ne možeš umanjiti ničim, a ja znam da vas mitomane još više smeta kad napišem da su Osmanlije tada bili otvoreni i nego Nemanjići, jer sam u pravu. Jedan primjer: Osmanlije su vam ostavili crkve krajem 14. vijeka, a u mojoj državi su učenici nemanjićke škole u 20. vijeku palili i rušili džamije i katoličke crkve.

Hajde, budi malo ozbiljan i ne brani što se braniti ne može...

Koje vrdanje i neodgovaranje na koje pitanje. I ko su to "vi"? Misliš na "hrišćane"?

P.S. Upravo zato što ih ne čitaš i imaš toliko iskvarenu (nerealnu) stereotipizovanu sliku o drugim ljudima oko sebe, odnosn zato i misliš to što misliš. A onda opet tato ne čitaš i tako u krug; argument koji izvire od samog sebe, radi samoga sebe. Iliti, želiš samom sebi da opravdaš nešto u šta sebe pokušavaš ubediti.
 
Poslednja izmena:
Kolega Bajo, ti znaš da Nemanjići duguju krunu katolicima i da im katolici nisu bili baš strani.

Crkvu bosansku i sve verzije hermetizma su proganjali i čak su bili brutalniji od Azijata Osmanlija.

Da ponovim, u 20. vijeku su nemanjićki učenici rušili katoličke crkve i ubijali katolike.

Takođe, sve sekte i sve religije kao i narodi su preživjeli stotine godina Osmanskog ili Habsburškog carstva, dok iza nemanjićkih učenika ne ostaje ništa osim svetosavlja. Aleviti, Šiiti, razni vehabi i slično su svi i dan danas tu. A o kršćanima i jevrejima da ne pričam.

Koji su to primeri progona bosanske hereze, brutalniji od azijatskih metoda?
 
Koje vrdanje i neodgovaranje na koje pitanje. I ko su to "vi"? Misliš na "hrišćane"?

P.S. Upravo zato što ih ne čitaš i imaš toliko iskvarenu (nerealnu) stereotipizovanu sliku o drugim ljudima oko sebe, odnosn zato i misliš to što misliš. A onda opet tato ne čitaš i tako u krug; argument koji izvire od samog sebe, radi samoga sebe. Iliti, želiš samom sebi da opravdaš nešto u šta sebe pokušavaš ubediti.

Pokušaj da odgovaraš na pitanja direktno i bez nepotrebnih filozofiranja... Ne kažem da to neće biti bolno za tebe, ali samo tako možeš doći u ozbiljnu diskusiju sa ozbiljnim ljudima.

Falsifikate, narodno predanje, usmen predanje, guslarske pjesme, prijepise, djelimične prijevode, djelimične prijevode povelja i slično ne možeš uzimati kao dokaz u ozbiljnim razgovorima.
 
Pokušaj da odgovaraš na pitanja direktno i bez nepotrebnih filozofiranja... Ne kažem da to neće biti bolno za tebe, ali samo tako možeš doći u ozbiljnu diskusiju sa ozbiljnim ljudima.

A o kojim pitanjima je reč, ne razumem? I kako očekuješ da tebi drugi odgovaraju na neka pitanja ako i sam ignorišeš njihova...npr. ko smo to "mi".

Nema potrebe da naglašavaš to; naravno da očekujem da će biti bolno, kao što je bio i apsolutno svaki dosadašnji vid komunikacije. Prava je agonija drugim ljudima da se dopisuju s tobom, ne zbog stvari koje govoriš, već vrlo specifično iritantnog, svadljivog načina komunikacije, ako se uopšte to može i nazvati tako...jer jedina svrha prepiske koja se može primetiti jeste izrugavanje ruglu sopstvenog sagovornika, ili možda bolje rečeno provociranje.

Falsifikate, narodno predanje, usmen predanje, guslarske pjesme, prijepise, djelimične prijevode, djelimične prijevode povelja i slično ne možeš uzimati kao dokaz u ozbiljnim razgovorima.

A ne razumem, šta ti tačno hoćeš? Da provedem celo po podne uz rečnik latinskog kako bih ti preveo onaj dokument za prethodne stranice iz XIII stoleća ili da potrošim sopstveni novac da unajmim nekog latinistu kako bi mi ga preveo u celosti da bih tvoj iracionalni skepticizam zadovoljio? Pa zašto bih to uradio? Hoćeš li mi uplatiti na žiro račun, odnosno mogu li bar da ti naplatim tu uslugu? Lakše bo bilo tebi samom da se snađeš, ukoliko te zaista interesuje a ne pitaš samo iz razčoga da učiniš komunikaciju vrlo bolnom (tj. iz troldžijskih pobuda).
 
Poslednja izmena:
Вероватно су примери рушења Москополија , спаљивања моштију свеца јеедног или више народа , Ћеле кула у Нишу , отимање деце и младића. Генетско уништавање народа на пр.Косова где ни један мадић од угледа или утицаја није мога бити а да није потурица. Сече кнезова и тд. Мислим да о бруталности Турака почетком владавине на овим просторима има много више доказа са различитих страна него ли бруталност Немањића према иноверцима који су већином протерани мало их је побијено узгред да је могло доћи до црквеног помирења да су се хтели поклонити вери и то би било избегнуто. Дакле овај чин је био у складу са политиком Рима и Византије према херетицима и ништа чудно за то време чак много мање жртава и разарања од 3 крсташка рата у Босни.
 
Видевши да саморашчињени муфтија нема довољно знања да се супротстави Војиславу Шешељу где му нису јасни основни појмови аријанизма као ни место где се Арије налазио па га је Преселио из Срема у Босну затим несхватање хришћанске догме тројства мислећи да су аријанци тотални монотеисти претеча ислама у који се ислам природно усадио јер је аријанизам био исто што и Мухамедово учење.
Онда непознавање Чаславове државе па и Бодинове мислећи да је Босна била сједињена са Рашком први пут за време Твртка.

Све у свему Шарић је на спрам Зукорлића доктор наука.Обзиром да је склон скоковима од 500. година толеранције оваква поимања ме уопште не изненађују.
Да је неко од њих завршио бар студије у Истамбулу много тога би било лакше њихови историчари имају много новијих и занимљивих теорија о боју на Косову чак мање конзервативних од наших.
 
Nemanjici su kvi za ono sta su Srbi radili u 20. veku.

Covek je poludeo. Pa to ne bi ni najmitomaniji srpski nacionalista tvrdio, da su Nemanjici postavili srpski nacionalizam.

Inace Zukorloviceve gluposti nema kraja, niko nije Bosnjake ubijao jer su muslimani.
 
I? Neka se napor učini.

To je već više puta banovani korisnik. Ranije je išao pod imenom mujo.hrnjica. I svaki put drvi jednu te istu priču. Tvrdi za sebe da je razbijač mitova a nikada ne citira naučnu literaturu, niti izvor. Kada mu se citiraju (npr. zbornik radova sa sarajevskog simpozijuma, dakle generalno najeminentniji bosansko-hercegovački istoričari), pobegne glavom bez obzira kao što je i sa ove teme. I onda tvrdi kako mu moderacija ne dozvoljava da iznosi argumente, a za sve ove godine jedan predočio nije. I još, posebno voli pdf Politilu, daleko više nego Istoriju, zato što traži neznalice tamo kojih ima napretek da ih provocira. Pretpostavljam da mu je to užitak, a to je verovatno dobrim delom bila i poenta postavljanja tog besmislenog komentara i na ovoj temi. No, tema nije on. Ako te interesuje više samo pogledaj njegove postove i sve će ti biti jasno.

TEbi je sigurno znana ona narodna izreka: "Moje milo kakilo tudje krvljosalo. Slavene, meni je bezbroj postova obrisano od s trane apologetski nastrojenih moderatora i supermoderatora, a da ti ne pricam kioliko puta sam banovan, jer sam "komenntarisao" rad moderacije, "spamovao", "vredjao religiju", itd. itd.

A ti prema meni jesi bio vrlo grub i iracionalno oštar. Iz petnihžila sam ti se trudio da ti dokažem da je istorijska uloga Mehmet-paše Sokolovića bila drastično drugačija od one koju predstavlja popularni mit, a ti si sve to doživljavao sa negodovanjem. Nisu ti dovoljne leksočikografske odrednice, nedovoljna je literatura, i izvore ti postavljah i ti si sve to odbrusio kao nedovoljno da čoveku nije jasno šta ti još treba.


Eto, pored postojecih i nova kategorizacija mojih prekrsaja: "vrlo grub" i "iracionalno ostar"? Gde se izgubise onih 48 uvreda koje si mi pripisao. Ja jesam za ostru i konkretnu raspravu, bez okolisenja, bez friziranja, bez minimiziranja negativnih dela nasih predaka, bez glorifikacije kad za to nisuzavredeli, itd. ali na uvrede odgovaram uvredma bez obzira sto je zabranjeno pravilnikom. Pa, ne vidis koliko me puta na ovoj temi uvredio tvoj istomisljenik, a da ne govorim o omalovazavanju. Pa ko ste vi moderatori da sebe smatrane nedodirljivim. Ono sto je najgore, moderatori ne znaju pojam te odrednice. Molim te, ovo smatraj privatnom konverzacijom.

Nije ti potrebno poznavanje latinskog jezika da bi pronašao relevantni deo; na osnovu opšte kulture je više nego dovoljno da se snađeš. U dnu je druge stranice.
Potrebno je, Slavene. To je i znak paznje. Nekada i jedan interpunkcijski znak moze da promeni smisao, a da ne govorimo kada je u pitanju nepoznavanje stranog i uz to "mrtvog" jezika.
 
Poslednja izmena:
Slavene, tu sam ja, ali vaše vrdanje i neodgovaranje na temu smatram vašom nemoći da mi nešto dokažete.

Mitološka predavanja od po pola stranice gdje ni onaj koji je taj post napisao ne zna šta je htio da kaže, ne čitam.

Ti brutalnost Nemanjića ne možeš umanjiti ničim, a ja znam da vas mitomane još više smeta kad napišem da su Osmanlije tada bili otvoreni i nego Nemanjići, jer sam u pravu. Jedan primjer: Osmanlije su vam ostavili crkve krajem 14. vijeka, a u mojoj državi su učenici nemanjićke škole u 20. vijeku palili i rušili džamije i katoličke crkve.

Hajde, budi malo ozbiljan i ne brani što se braniti ne može...
Palljenja bogomolja, kuca, plljacke i masakri su se dogadjali na sve verski i nacionalno nepomirljive strane. I svaka strana ima posebno prepisane dioptrije kojima vidi te dogadjaje.
 
Potrebno je, Slavene. To je i znak paznje. Nekada i jedan interpunkcijski znak moze da promeni smisao, a da ne govorimo kada je u pitanju nepoznavanje stranog i uz to "mrtvog" jezika.

Pa ako se nema pouzdanja u prevodioca, niti se poznaje latinski jezik, ne znam šta se uopšte traži. I ne vidim drugog rešenja sem da se zagreje dupe i nauči taj jezik, ili da se konsultuje (ili unajmi) neki prevodilac iz ličnog okruženja. Ja to sigurno neću raditi jer ne smatram nužnim znakom pažnje, već iracionalnim skepticizmom. A naime, ovde se ne radi o tome, već o mržnji na nacionalnoj (a verovatno i verskoj) osnovi, jer kolega mujo smatra da srpski istoričari zbog toga što pripadaju pogrešnoj narodnosti nisu pouzdani i verovatno zato traži original. Objavu originala je dobio, pa je krenuo nešto da zeza o falsifikatima, prepisima ili da zakera jer mu nije bio dostavljen kompletni prevod dokumenta, već samo jedne rečenice. Nikakvog razloga da sumnjam u prevod i kontekst nisam dobio i povod za detaljniju proveru zasigurno ne može doći od anonimne neznalice sa nekog foruma na internetu. Možda je tražio da odem u dubrovački arhiv i fotografišem mu dokument, ili nabavim barem fototipsko izdanje...ali što obrni-okreni neće biti od značaja ukoliko čovek ne zna jezik. Dakle, kao što rekoh, ima podatak iz literature, a postavljen je i izvor iz izdanja Tadije Smičiklasa (Codex diplomaticus regni Croatiae, Dalmatiae et Sclavoniae IV). Raditi bilo šta dalje po ovom pitanju je ništa drugo do tolerisati (i zapravo ohrabrivati) bezobrazluk. :kafa:
 
Pa ako se nema pouzdanja u prevodioca, niti se poznaje latinski jezik, ne znam šta se uopšte traži. I ne vidim drugog rešenja sem da se zagreje dupe i nauči taj jezik, ili da se konsultuje (ili unajmi) neki prevodilac iz ličnog okruženja. Ja to sigurno neću raditi jer ne smatram nužnim znakom pažnje, već iracionalnim skepticizmom. A naime, ovde se ne radi o tome, već o mržnji na nacionalnoj (a verovatno i verskoj) osnovi, jer kolega mujo smatra da srpski istoričari zbog toga što pripadaju pogrešnoj narodnosti nisu pouzdani i verovatno zato traži original. Objavu originala je dobio, pa je krenuo nešto da zeza o falsifikatima, prepisima ili da zakera jer mu nije bio dostavljen kompletni prevod dokumenta, već samo jedne rečenice. Nikakvog razloga da sumnjam u prevod i kontekst nisam dobio i povod za detaljniju proveru zasigurno ne može doći od anonimne neznalice sa nekog foruma na internetu. Možda je tražio da odem u dubrovački arhiv i fotografišem mu dokument, ili nabavim barem fototipsko izdanje...ali što obrni-okreni neće biti od značaja ukoliko čovek ne zna jezik. Dakle, kao što rekoh, ima podatak iz literature, a postavljen je i izvor iz izdanja Tadije Smičiklasa (Codex diplomaticus regni Croatiae, Dalmatiae et Sclavoniae IV). Raditi bilo šta dalje po ovom pitanju je ništa drugo do tolerisati (i zapravo ohrabrivati) bezobrazluk. :kafa:
Ne sumnjam da nisi u pravu, ali ne bi bilo fer da se ja odredjujem za jednu ili drugu stranu, jer mi latinski nije ni slucajno poznast, osim jedan manji broj izreka i nesto malo pravne terminologije koja se i dan danas koristi u pravnom zivotu. Drugo, smatram da kada se jedan podatak, jedna misao, izvuce iz konteksta moze da dobije sasvim drugacije znacenje od originalnog celovitog teksta.
 
Ne sumnjam da nisi u pravu, ali ne bi bilo fer da se ja odredjujem za jednu ili drugu stranu, jer mi latinski nije ni slucajno poznast, osim jedan manji broj izreka i nesto malo pravne terminologije koja se i dan danas koristi u pravnom zivotu. Drugo, smatram da kada se jedan podatak, jedna misao, izvuce iz konteksta moze da dobije sasvim drugacije znacenje od originalnog celovitog teksta.

Zar stvarno misliš da to nemam na umu?
 
:D Imam ja to na umu, ne boj se ti. Ali moram te i pohvaliti, jer mi generalno deluje da komuniciraš daleko civilizovanije nego ranije.
Dakle, generalno - civilizacijski, pojedinacno - ne. Sve zavisi od datih okolnosti, a posebno od sagovornika..U sustini, veliki sam protivnih ad hominem rasprava. Cast izuzecim!
 
Poslednja izmena od moderatora:
:D Imam ja to na umu, ne boj se ti. Ali moram te i pohvaliti, jer mi generalno deluje da komuniciraš daleko civilizovanije nego ranije.
Ne mogu s tobom da raspravljam na ravnopravnoj osnovi jer mi se stalno brisu tekstovi. Moram da obustavim daljnju diskkusiju, jer ne postoje normalni uslovi za to. I naveo sam ti u obrisanom postu, promenili su se uslovi kod tebe, pa se to odrazava na raspravu. Nema potrebe da se trudis da bilo koga pohvaljujes, jer ja ne mislim da si superioran da bi sebi mogao to zadovoljstvo da priustis. Takav nacin opstenja nije na svom mestu. Toliko.
 
Dobro, naredjenje je neprikosnovenog da se "vratimo"! Evo, vracam se pitanjem, sta su nam to veliki zupan Nemanja i njegovi sinovi, ucinili, a potom i njegovi unuci i pra, pra unuci, ucinili za danasnju, modernu i svetski poznatu ne bas po dobru Republiku Srbiju?

P.S. Gde nam se izgubi Slaven777? Kako ovo promenljivo, nestabilno vreme utice na njegovo naceto zdravlje? Na mene - grozno!
 
Сваки дан нешто ново се сазна.

Чули сте за Теодорин прстен из наше колекције?

Пронађен је у једној од гробница у цркви Светог Стефана у Бањској, а посебно је познат по ћириличном натпису који се налази око врата прстена и гласи: „Ко га носи нека му Бог помогне“.
Имамо новост за вас – новија истраживања показују да је то био вероватно прстен Константина Немањића, млађег сина краља Милутина и брата Стефана Дечанског, трагично пострадалог 1322. године. Од када је пронађен, овај прстен са представом двоглавог орла погрешно је приписиван краљици Теодори, мајци српског цара Душана, будући да се мислило је реч о њеној гробници. Резултати археолошких и антрополошких анализа посведочили су да је на месту налаза прстена био сахрањен мушки члан породице Немањић, који је у тренутку смрти имао око 40 година.

Прстен Константина Немањића – „Теодорин“ прстен, пореклом из манастира Бањске, почетак XIV века.
323008859_1630817340702192_7734744087467957009_n.jpg

www.narodnimuzej.rs
 

Back
Top