APEL ZA SPAS VRABACA - VRAPCI UGROZENA VRSTA!

gost 339460

Iskusan
Poruka
5.829
Ptice Vrapci,poreklom su iz Amerike,u Evropu dosli i naselili je,po pronalasku Amerike.Kod nas,vrapci su bili veoma rasirena
pticja vrsta,sve do nekih desetak godina unazad. Beograd ne da je bio omiljena destinacija,tih divnih sitnih pticica,nego su
one vremenom,cak postale i prepoznatljiv simbol Beograda.Na beogradskom "moru",Adi Ciganliji,postoji cesma - fontana,
na cijem vrhu se nalazi vrabac,izradjen od mesinga,kao simbola beograda.Zasto je u nasem glavnom gradu,evidentno,sve manje
ovih pticica,ima vise razloga.Beograd su naselili kao napast.Gacci,iz porodice Gavrana.Ove ptice su znatno vece od vrabaca,
i napadaju vrapce,otimajuci im hranu.Pored njih,beograd je preplavljen golubovima,koji takodje ugrozavaju vrapce.
Za razliku od vrabaca,golubovi su stetne ptice,koji svojim izmetom,naprosto unistavaju fasade lepih zgrada,kupole raznih
gradjevina i zagadjuju i ostecuju karoserije automobila.Pored ostalog,golubovi koji se smatraju letecim pacovima,raznose
razne zarazne bolesti.Mnogi nesavesni gradjani,hrane ove stetocine,cime uvecavaju njihovu brojnost.

Da bi nesto ucinili,da se broj divnih malih pticica vrabaca uveca,predlazem,da svako od nas,kada podje ujutru na posao,
ponese saku mrvica od starog hleba.Tim cinom,mi bi spasli mnostvo vrabaca,da uspesno prezime ovu zimu,jer oni u tom
godisnjem dobu,vrlo tesko dolaze do neophodne hrane.Hranu im treba ostaviti,na mestima gde se oni okupljaju,a to je uvek
ispod nekog gustog zbuna,u kojem se oni kriju,od raznih predatora koji ih love i unistavaju.:heart::think:
 
Kako su slatki onako mali....dok hranim golubove starim hlebom oni samo priđu, uzmu komađić i odlete ...oduševljavaju me

Nemoj samo da mi kažete da ne smem da ih hranim starim hlebom...nemam ništa drugo a oni hleb kljucaju :lol:

Vole oni mrve od hleba.Znam kada istresem carsav posle jela,odmah se nakupe i pokljucaju.Pogotovo zimi im to mnogo znaci.
 
Negde sam već pisala da me najviše opušta da hranim golubove...tako bih mogla satima da im bacam komadiće hleba... naravno da se trudim da im što sitnije izmrvim. U selu sam stavila tri kućice za ptice...kako sam tamo kratko komšiluk zna da tu ostavljam hranu za ptice i često im ostavljaju. U jednoj kućici ima i gnezdo...neka ptica ga je napravila.
Jeste da je tema o vrapcima ali mene čini srećnom da hranim sve ptičice
 
Врапци званично не спадају у угрожене врсте.
Али то не значи да њихов број и присутност не опада, као и других пољских птица. Када сте последњи пут видели шеву, на пример, а само пре неколико деценија их је било као и врабаца.Пестициди и остале врсте хемикалија чине свој истребљивачки поход и ту се мало шта може конкретно да уради,Код мене у слу, на нивоу микрко средине моје улице их има пуно и нико их не дира сем мачака, када у лову успеју.
Али сигурно је да треба да с чује глас о њима.

D0iU9M0.jpg


iLnBHAY.jpg
 

Back
Top