ЏИП НА МЕТАН

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
Ко не зна шта је метан, нек види ово:

http://www.kryogas.rs/CNG-metan.html

И ово:

http://www.rts.rs/page/stories/ci/s...rbiji-od-beograda-do-cacka-za-300-dinara.html

Ово је списак пумпи са метаном у Србији:

https://autozona.rs/gorivo/cng

Додајте овде и Инђију што значи да пумпи са метаном у Србији има најмање 15. Овај број се сваке године повећава! Тренутна цена кила метана у Јагодини је 87 динара.


Е сад, омиљена кола су ми Тојота РАВ4:

5a1dd36aea03-800x600.jpg


Око увођења метана у џипове има доста питања и полемике. Једно од њих је статусно питање и сећам се да је раније било неких људи који су подсмешљиво гледали на увођење плина у џипове-као у фазону-хоће да се ку*чи, да вози џип а уградио плин у њега! Е сад, то наравно зависи од врсте џипа, степена луксуза... Али добро, с обзиром на то да је метан напреднији и бољи од плина, оваква бивша подругљива размишљања су одавно превазиђена.

Ја бих се сада фокусирао на функционалност уградње метана у овај џип. Дакле, колико је функционално накнадно уградити метан у Тојоту РАВ4 и колико је исплативо? С обзиром на то да је џип у питању, да ли метан има довољну снагу да га покреће и гура? Да ли је неки форумаш уградио метан у Тојоту РАВ4? Каква су вам искуства, колико кошта уградња и колика је потрошња метана?
 
Zasto? Ja sam na pumpi video Navigatora na plin.

Malo poređenje - u odnosu na ''običan'' plin CNG je u prednosti što se tiče cene goriva, manje zagađuje vazduh, ali je ugradnja dosta skuplja, reatest se radi na 3 godine umesto 5 kao kod TNG, težinsko opterećenje automobila je veće, a samim tim smanjena njegova nosivost, boce zauzimaju veći šrostor, manja autonomija, mnogo ređe pumpe ... nije baš veselo.
Budući da se ovim ubedljivo najmanje zagađuje životna sredina bilo bi dobro da država svojim merama više stimuliše potrošnju ovog goriva kako bi se vlasnici vozila naveli da uprkos nabrojanim problemima pristupe preradi vozila na metan.
Inače novosadsko gradsko saobraćajno preduzeće mislim da je postiglo cilj da 20% autobusa imaju na metan. Neki su takvi kupljeni novi, dok su drugi naknadno prepravljeni.
Da se vratim na naslov i početak teme - ako razmišljate o kupovini džipa i preradi na metan gledajte da uzmete neki s pogonom samo na prednjim točkovima jer će to zbog prostora biti mnogo pogodnije za ugradnju uređaja i postavljanje boca. Pomenuta Toyota RAV 4 se bez problema može naći u toj varijanti. Mislim da bi u najmanjoj motorskoj varijanti mogla po gradu da se zadovolji sa oko 8 kg na 100 km, što će reći oko 700 dinara. Na putu naravno i manje.
 
Poslednja izmena:
Dabome da ce reakcija biti podsmeh, isto kao kad braca Ganci doceraju iz Njemacke skoro novog polovnog porsea, pa traze majstora da im ugradi plin. Sto ne ide, ne ide, mora se zadrzati neki nivo kad covek hoce da se kourchi boljim kolima.
 
Plin je za sporete i tu je kraj njegove primene.Ja kad vidim da neko ima ugradjen plin na vozilu momentalno tu pada neka surova zajebancija (preko njihovih ledja of kors).
 
Poslednja izmena od moderatora:
Dabome da ce reakcija biti podsmeh, isto kao kad braca Ganci doceraju iz Njemacke skoro novog polovnog porsea, pa traze majstora da im ugradi plin. Sto ne ide, ne ide, mora se zadrzati neki nivo kad covek hoce da se kourchi boljim kolima.

Ne vidim u čemu je Porše na plin veće zlo od Poršea na dizel, kakve inače fabrički prave. A da ne pričam o tome da sad možeš dobiti i Mercedesa sa fabričkim metanom. Kod nas je tu glavni motiv ušteda, ali napolju je primarna ekologija. Vozila na TNG i CNG i na Zapadu još uvek ima mnogo više od izvikanih ''električara''.
Tek kod nas je to budućnost pošto su kola na struju ogromnoj većini ljudi nedostupna i neisplativa.
 
Ко не зна шта је метан, нек види ово:

http://www.kryogas.rs/CNG-metan.html

И ово:

http://www.rts.rs/page/stories/ci/s...rbiji-od-beograda-do-cacka-za-300-dinara.html

Ово је списак пумпи са метаном у Србији:

https://autozona.rs/gorivo/cng

Додајте овде и Инђију што значи да пумпи са метаном у Србији има најмање 15. Овај број се сваке године повећава! Тренутна цена кила метана у Јагодини је 87 динара.


Е сад, омиљена кола су ми Тојота РАВ4:

Pogledajte prilog 521192

Око увођења метана у џипове има доста питања и полемике. Једно од њих је статусно питање и сећам се да је раније било неких људи који су подсмешљиво гледали на увођење плина у џипове-као у фазону-хоће да се ку*чи, да вози џип а уградио плин у њега! Е сад, то наравно зависи од врсте џипа, степена луксуза... Али добро, с обзиром на то да је метан напреднији и бољи од плина, оваква бивша подругљива размишљања су одавно превазиђена.

Ја бих се сада фокусирао на функционалност уградње метана у овај џип. Дакле, колико је функционално накнадно уградити метан у Тојоту РАВ4 и колико је исплативо? С обзиром на то да је џип у питању, да ли метан има довољну снагу да га покреће и гура? Да ли је неки форумаш уградио метан у Тојоту РАВ4? Каква су вам искуства, колико кошта уградња и колика је потрошња метана?

moj brat i ujak voze na metan i prezadovoljni su

Kosta ih 100 km 300-500 din u zavisnosti dali je otvoren put ili grad

Nas realno kosta 3 puta vise

Tako da ugradi slobodno
 
Ne vidim u čemu je Porše na plin veće zlo od Poršea na dizel, kakve inače fabrički prave. A da ne pričam o tome da sad možeš dobiti i Mercedesa sa fabričkim metanom. Kod nas je tu glavni motiv ušteda, ali napolju je primarna ekologija. Vozila na TNG i CNG i na Zapadu još uvek ima mnogo više od izvikanih ''električara''.
Tek kod nas je to budućnost pošto su kola na struju ogromnoj većini ljudi nedostupna i neisplativa.

Luksuz i usteda ne idu zajedno, to su dva razlicita koncepta, miks ta dva deluje kao perverzija, ili komedija, sprdnja. Ne idu zajedno Broz i Causesku, smekerica i celjanija, u proslosti je Brozova murija vozila renoe 12, da bi posle kopija tog vozila postala simbol Causeskuove ere, sa onim plinskim bocama odozgo. Bahacenje i beda nisu isto, a to sto se merdzani prave na plin je znak da je i Svabo udario macorom o ledinu. Nekad je mecka bila najomiljenije vozilo na Bliskom istoku, Arapima je to bilo uobicajeno prevozno sredstvo, kao kamila, ali sa tockovima i motorom SUS, i blam bi ih bio da se od tolike nafte zezaju sa plinom i bocama, ima se, moze se fazon.
 
Је6о те још мало ће и мопеди да иду на плин.
Шта ти је Србенистан.
Nije to naša izmišljotina. Konkretno znam da je u Italiji i Australiji procentualno više auta na plin nego kod nas. A Putin je rekao da je metan gorivo budućnosti i verujem da je u Rusiji na njega jeftinije voziti nego na struju.
 
Poslednja izmena:
Po toj logici Milan Blagojevic iz Smedereva (sporetoklepacka industrija)samo sto nije poceo da proizvodi najnovije luksiúzne automobile:hahaha:
Dajte se uozbiljiti koji plin koje budalastine od ta posla nema nista.
Iskustvo mi kaze ko se jednom upecao na plin i zahebao taj je overio kartu i uclanio se dozivotno u klub teletabisa lupeza.Njega mozes zahebavati do sudnjega dana narodski receno njemu ce gace uvek same spadati kad treba da ga natrte.
 
5god imam atest,koliko me izadje 100km,800din,koliko cu preci za 5god mogu auto komotno da dam u gvozdje isplatice mi se a ne moze u ludilu da padne vrednost ispod 2 soma,u delovima da ne pricam,samo alu felne 18ice sa gumama preko 500e,m idi,vozis pevas i ne mislis
 
Po toj logici Milan Blagojevic iz Smedereva (sporetoklepacka industrija)samo sto nije poceo da proizvodi najnovije luksiúzne automobile:hahaha:
Dajte se uozbiljiti koji plin koje budalastine od ta posla nema nista.
Iskustvo mi kaze ko se jednom upecao na plin i zahebao taj je overio kartu i uclanio se dozivotno u klub teletabisa lupeza.Njega mozes zahebavati do sudnjega dana narodski receno njemu ce gace uvek same spadati kad treba da ga natrte.

Ali ustvari ti nemaš nikakvo iskustvo u korišćenju plina i metana tako da se sve svodi na zaјеbanciju onih koji to koriste. Kao u onom vicu o lali u apoteci. :lol:
 
Ugradnja metana je u NS 800€.
Ne znam sta ulazi u tu cenu ali ovde se radio o Toyoti RAV4 kojoj boce mogu iskljucivo da se ugrade u gepek.
Pritom treba gledati da joj se odusak moze staviti tako da bude udaljen najmanje 15 cm od auspuha jer drugacije nece proci atest.
S obzirom na kardan i poprecan auspuh mislim da je to skoro pa neizvodljivo uraditi jer imao sam muku na jednom X-Trailu koji je imao slicno konstrukcijsko resenje.
Zato se treba dobro raspitati i naci majstora koji moze da garantuje da ce ugradnja proci atest.
Inace za atest je potrebna potvrda proizvodjaca koja ne znam koliko kosta kod Toyote i sam atest kosta skoro pa duplo vise od plina. Cena metana u NS je 95 dinara a kad sam poceo da ga gledam jer sam imao jednu Mokku na metan bio je 80 dinara a prodao sam je letos tako da je solidno skocila cena.
Iskreno,tako naknadno ugradjen metan koji zauzima vise od 60% gepeka mi je nakaradna budzevina i tu bih pre priznavao fabricki ugradjen kad se boce nalaze ispod automobila i gepek bude slobodan.
Za sve ostalo je bolji plin ali kod motora koji ga mogu ispratiti jer nisu svi motori dobri za plin a pogotovo ovi su osetljivi sto su mladji tj euro4,euro5...
 
Ugradjuju ljudi i u malolitrazna kola plinove i metane samo da bi ustedeli.
Eto dosao juce Citroen C3 sa ugradjenim metanom. Motor 1100 ccm a gepeka nema koliko su ga zauzele boce.
Ne mogu da shvatim takve likove da na auto koji trosi smesno malo ugradjuju metan ili plin a pritom im trpi auto jer boce nisu nimalo lake a nemas ni gepek.
Al daj da se stedi samo sto njima preko treba drasticno vise vremena da otplate metanski uredjaj jer kosta oko 2000€.
Kod nas takodje treba vremena da se isplati i zato ta kola koja dodju sa metanom obicno imaju velike kilometraze i dizne pred izdisajem a koje kostaju mnogo para da se zamene.
Nisam pristalica plina ali on je u Srbiji bolje resenje jer ne zauzima gepek i uredjaj kosta 350-400€ a dobijete i garanciju od dve godine na nov uredjaj plus sto su to dizne koje kostaju 20€ za komad. Samo provaliti koji motor trpi lepo plin i moze covek da se voza jeftinije.
 
tocak boca 50l ,gepek nikad veci,mogu thule da stavim na krov ako zatreba za duzi put,otiso covek do grcke i nazad za 55e i ja cu u maju zdravlje boze,na benzin me svaki odlazak u grad kostao 10e,sve pare dadoh za corbu to mi je najzalije i za sve sto dere drzava lopovska,sa lovato ugradjenim sam uzeo auto sto je 500e usteda,realno sam auto dobio za 2 soma
 

Back
Top