Kakav laptop meni treba?

User Friendly

Buduća legenda
Poruka
25.007
Pozdrav svima,

Malo sam cvakao tudji laptop na poslu i zakljucio da i meni treba jedan. Sad, evo u cemu je caka.
Treba minimum da ima 2 jezgra i minimum 2ghz, 4 giga rama i mogucnost da se ubode ssd. 15 inca monitor i da bude sto jeftiniji. Za koliko para mogu da kupim takvu masinu, znaci, najjeftinije a da radi posao?
Namena je surf na netu, da se pogleda neki film eventualno i da moze da se gleda youtube na 720p bez da se komp oznoji. Bonus je ako budem mogao sa njim da koristim programe tipa wireshark i putty.
Baterija bi bilo ekstra da moze da drzi neko vreme, da ne moram stalno da ga bodem u struju. Za koliko para moze ovako nesto da se kupi?
Moze i polovno, kolika je realna cena ovakve konfiguracije?:)

- - - - - - - - - -

Vec imam dve desktop azdaje kuci, treba mi nesto sto mogu da nosim sa sobom, a da nece lako da se sjebe.
 
uzmi ovu aždaju...ja je kupio pre nedelju dana

https://www.msi.com/Laptop/GF72-8RE.html



600.png
 
Pazi za filmove i extra bateriju savetujem Mac. I sam koristim sve od apple-a, od Iphone-a, AirPods-a, pa i MacBook-ova... Ako uzmes Air, racunaj na oko 12 sati baterije. A programe koje si naveo, ako su iskljucio za windows, mozes preko dual boot-a imati i na Mac racunarima. Imaju plus i Thunderbolt varijantu za brze eksterne memorije. Sve u svemu, vidi sam po internetu st bi ti doslo u obzir.
 
Sa AMD ryzen , dvojezgarskim procesorom. Ekvivalent novijih mobilnih i3 procesora :

https://www.bcgroup-online.com/lapt...048)-fhd.-ryzen-3-2200u.-4gb.-128gb-ssd-51102

Sticajem okolnosti, pojavio se njegov revju : https://www.benchmark.rs/artikal/test_acer_aspire_3_a315-41-r5bb_video-4719#page-2

Teško da može jeftinije. Sve ispod toga u ceni su uglavnom celeroni. Taj procesor je vrlo pristojan i mnogo bolji od raniji AMD mobilnih procesora. Laptopovi sa i3 procesorom su skuplji za 4-5 hiljada, po svemu sudeći


Vidim da je već pomenut, ali ti je referenca. Ako ti je preskup, onda gledaj neki sa četvorozgarnim celeronom ili polovno
 
Poslednja izmena:
Sa AMD ryzen , dvojezgarskim procesorom. Ekvivalent novijih mobilnih i3 procesora :

https://www.bcgroup-online.com/lapt...048)-fhd.-ryzen-3-2200u.-4gb.-128gb-ssd-51102

Sticajem okolnosti, pojavio se njegov revju : https://www.benchmark.rs/artikal/test_acer_aspire_3_a315-41-r5bb_video-4719#page-2

Teško da može jeftinije. Sve ispod toga u ceni su uglavnom celeroni. Taj procesor je vrlo pristojan i mnogo bolji od raniji AMD mobilnih procesora. Laptopovi sa i3 procesorom su skuplji za 4-5 hiljada, po svemu sudeći


Vidim da je već pomenut, ali ti je referenca. Ako ti je preskup, onda gledaj neki sa četvorozgarnim celeronom ili polovno

E u pravu si sad sam jos malo gledao na netu, i stvarno nista bolje nece naci za te pare. :) Imam bre neku skrivenu moc za odabir hardvera :mrgreen: tako sam i za svoj komp pre 7 godina... uso u radnju reko daj to, to, i to... sklopio konfu momci ostali u cudu...

Eo je masina sljaka ko zmaj posle 7 dina fazon a na ceni je izgubila najmanje od svih polovnih :mrgreen:

Elem, ako je spreman da odabere celeron, bogalja medju procesorima, i ako je spreman da se odrekne uslova da disk bude SSD (mada ja nikada ne bih uradio ni jedno ni drugo) , cena moze da ode i 10 hiljada dole. Primer:

https://www.winwin.rs/laptop-i-tabl...-dc-n3060-4gb-500gb-intel-hd-400-8633013.html

User Friendly, savetujem ti da izbacis 40k za ovaj lap sto sam ti preporuci, jer sve ispod toga puno ces izgubiti u kvalitetu masine za malu cenovnu razliku.
 
niste normalni. kaze lik zeli da prodje sto jeftinije,a vi mu pisete imas laptop vec od 2000-3000 evra. ko da zivimo ne znam ni ja gde. sta vam je? :)

Ja sam bas obratio paznju na to, inace bih mu preporucio neki Dell, narocito posto je rekao da koristi WireShark i Putty... sto znaci da radi nesto sa mrezama. Ja sam to radio takodje, za ogromnu americku korporaciju.

Sada, nije samo da ti imas te prokgrame za mrezno osmatranje i konektovanje (mi smo koristili jos 4,5 pored navedena dva), vec imas bezbednosne, imas za konekcije na remote masine, imas hrpu propratnih, imas skajpove, linkove, dzebere...

Pa onda za IP konferencije, pa gomila drugih programa i pratece dokumentacije, pa moras da imas konstantno 20 tabova otvorenih itd... takodje, lapovi moraju da imaju neke dodatne konektore i opcije, puno slotova za usb itd...

Sada, lapovi koje sam koristio za ovakve poslove su bili Asus, Acer, HP, Lenovo i Dell. Dell se najbolje pokazao u takvim okolnostima... bas je ono... heavy duty masina.
 
Ja sam bas obratio paznju na to, inace bih mu preporucio neki Dell, narocito posto je rekao da koristi WireShark i Putty... sto znaci da radi nesto sa mrezama. Ja sam to radio takodje, za ogromnu americku korporaciju.

Sada, nije samo da ti imas te prokgrame za mrezno osmatranje i konektovanje (mi smo koristili jos 4,5 pored navedena dva), vec imas bezbednosne, imas za konekcije na remote masine, imas hrpu propratnih, imas skajpove, linkove, dzebere...

Pa onda za IP konferencije, pa gomila drugih programa i pratece dokumentacije, pa moras da imas konstantno 20 tabova otvorenih itd... takodje, lapovi moraju da imaju neke dodatne konektore i opcije, puno slotova za usb itd...

Sada, lapovi koje sam koristio za ovakve poslove su bili Asus, Acer, HP, Lenovo i Dell. Dell se najbolje pokazao u takvim okolnostima... bas je ono... heavy duty masina.

Bas za te stvari ce mi i trebati. Razmisljao sam o nekoj jeftinoj polovnoj varijanti jer sam se bas istrosio za desktop racunar, a mreze jos nisam poceo da radim. Treba mi jos vremena da savladam neke stvari.
Naravno, remote desktop je obavezan, ali sam razmisljao da mi za to i ne treba neka masina. Pravim li neki previd? Ryzen masina je odlicna, imam ryzen 1600 na desktopu, veoma sam zadovoljan procesorom.
Vise sam razmisljao da uzmem neku polovnu masinu oko nekih 150 evrica, pa posle da je nabudzim malo.

Mislis li da ce za nekiozbiljniji posao administracije i mreza trebati jaca masina?

- - - - - - - - - -

U principu, znam i ja da je najbolje uzeti neki dobar laptop, ali je samo fora sto mrzi me da skupljam pare i da cekam. Msm, das na desktop preko 1000 evra ove godine i onda sad treba da uzimam i laptop od 1000 evra, a nijedno mi ne donosi pare.
Nema nekog preteranog smisla. Ako ti 2600 mislis da ce mi trebati neka jaca masina iz tvog iskustva, onda ovo moje razmisljanje nema nikakve logike.Onda treba stekati lovu i kupiti nesto jos bolje.
 
Hm, to zavisi sta ces tacno raditi. Jer, vidi, ti ces biti zaposlen u kompaniji koja odrzava neki veliki mrezni sistem, ili vise njih. Recimo da u mrezi koju odrzavate padne neki switch ili ruter. Ti mozes da budes tehnicar koji dolazi na lice mesta, i zadatak ti je da izvrsis hardversku inspekciju, i u slucaju da skapiras da reboot, powercycle, zamena kabla itd... ne mogu da rese problem, menjas uredjaj. E, kada zamenis uredjaj, treba ti laptop sa serijskim konektorom da bi otkucao par linija i omogucio liku koji je tvoja podrska da uleti Putty-jem unutra. Za to ti ne treba neki posebno mocan racunar, samo da je pouzdan i ima serijski port. Mozes da budes lik koga tehnicar zove nakon sto zameni uredjaj, onda imas situaciju kao sto sam u proslom postu opisao, i treba ti dosta ozbiljna, izdrzljiva masina. Mozes da budes lik u timu za monitoring, i da ti posao bude da pravis zapisnik kada neki uredjaj prestane da pinguje i obavestavas druge timove o tome. Mozda budes cisto radio logistiku ljudstva ili delova i uredjaja. Mozda budes deo tima, ili cak izdvojenog vendora, koji radi samo kablove. Hocu da ti kazem, u prici o projektovanju i odrzavanju mreza, kada se radi o velikim sistimima, ukljuceno je mnogo ljudi ciji poslovi nisu striktno tehnicke prirode. Mislim da je zapravo takvih poslova cak i vise od ovih drugih. Ako budes radio za kompaniju, ona ce ti dati opremu. Ako budes radio nezavisno, ne znam sta ces raditi i sa koliko ljudi sa kolikim sistemima pa da mogu da ti kazem kakav tip masine ti treba. Sve prema potrebama... ne vidim razlog za ozbiljniju masinu ako ti nije potrebna... ali ako otprilike znas da ces biti u tom nekom delu tehnickog odrzavanja onda svakako bolje nesto... polovne racunare ne bih kupovao, sta znam...
 
Hm, to zavisi sta ces tacno raditi. Jer, vidi, ti ces biti zaposlen u kompaniji koja odrzava neki veliki mrezni sistem, ili vise njih. Recimo da u mrezi koju odrzavate padne neki switch ili ruter. Ti mozes da budes tehnicar koji dolazi na lice mesta, i zadatak ti je da izvrsis hardversku inspekciju, i u slucaju da skapiras da reboot, powercycle, zamena kabla itd... ne mogu da rese problem, menjas uredjaj. E, kada zamenis uredjaj, treba ti laptop sa serijskim konektorom da bi otkucao par linija i omogucio liku koji je tvoja podrska da uleti Putty-jem unutra. Za to ti ne treba neki posebno mocan racunar, samo da je pouzdan i ima serijski port. Mozes da budes lik koga tehnicar zove nakon sto zameni uredjaj, onda imas situaciju kao sto sam u proslom postu opisao, i treba ti dosta ozbiljna, izdrzljiva masina. Mozes da budes lik u timu za monitoring, i da ti posao bude da pravis zapisnik kada neki uredjaj prestane da pinguje i obavestavas druge timove o tome. Mozda budes cisto radio logistiku ljudstva ili delova i uredjaja. Mozda budes deo tima, ili cak izdvojenog vendora, koji radi samo kablove. Hocu da ti kazem, u prici o projektovanju i odrzavanju mreza, kada se radi o velikim sistimima, ukljuceno je mnogo ljudi ciji poslovi nisu striktno tehnicke prirode. Mislim da je zapravo takvih poslova cak i vise od ovih drugih. Ako budes radio za kompaniju, ona ce ti dati opremu. Ako budes radio nezavisno, ne znam sta ces raditi i sa koliko ljudi sa kolikim sistemima pa da mogu da ti kazem kakav tip masine ti treba. Sve prema potrebama... ne vidim razlog za ozbiljniju masinu ako ti nije potrebna... ali ako otprilike znas da ces biti u tom nekom delu tehnickog odrzavanja onda svakako bolje nesto... polovne racunare ne bih kupovao, sta znam...

Vec radim kao nizi sistem administrator, s obzirom da mi je ovo prvi posao, snasao sam se fino. Cilj i ideja mi je da spremim CCNA i da predjem neke stvari iz MCSA, jer nemam pristup exchange serveru, deploy serveru i tako tim stvarcicama.
Vise je ovo posao help desk + poslovi tehnicara sa elementima administracije sistema. Ono cime bih voleo da se bavim jeste da ovladam znanjima (dosta stvari sam vec i probao i radio) da mogu da odem u firmu da razvucem kablove,uticnice, postavim pech panel, switch, rutere,kamere i sve to lepo konfigurisem + dodatna usluga administracije odredjenih servera. DHCP, DNS, Domain controler, AD,FTP, hosting. Znaci, sve sto je potrebno za neku manju, osrednju firmu.

Dosta stvari o ovome znam, ali me npr. mobilni telefoni, stampaci i laptopovi apsolutno ne zanimaju. Najvise me nervira kad mi neko na poslu donese neki mob da mu nesto popravim ili kad stampac krene da baguje, to mi je robija da radim. Bas me smara time da se petljam, ali zato serveri i mreze, to bih mogao da cackam non stop.

Mozes i preko usb-a da se zakacis na konzolu, treba ti samo odgovarajuci adapter.
 
Vec radim kao nizi sistem administrator, s obzirom da mi je ovo prvi posao, snasao sam se fino. Cilj i ideja mi je da spremim CCNA i da predjem neke stvari iz MCSA, jer nemam pristup exchange serveru, deploy serveru i tako tim stvarcicama.
Vise je ovo posao help desk + poslovi tehnicara sa elementima administracije sistema. Ono cime bih voleo da se bavim jeste da ovladam znanjima (dosta stvari sam vec i probao i radio) da mogu da odem u firmu da razvucem kablove,uticnice, postavim pech panel, switch, rutere,kamere i sve to lepo konfigurisem + dodatna usluga administracije odredjenih servera. DHCP, DNS, Domain controler, AD,FTP, hosting. Znaci, sve sto je potrebno za neku manju, osrednju firmu.

Dosta stvari o ovome znam, ali me npr. mobilni telefoni, stampaci i laptopovi apsolutno ne zanimaju. Najvise me nervira kad mi neko na poslu donese neki mob da mu nesto popravim ili kad stampac krene da baguje, to mi je robija da radim. Bas me smara time da se petljam, ali zato serveri i mreze, to bih mogao da cackam non stop.

Mozes i preko usb-a da se zakacis na konzolu, treba ti samo odgovarajuci adapter.

Tacno vidis, moze i sa glupim donglom :lol:

Ovako. Sto se tvojih trenutnih potreba tice ostajem pri acer-u, a za par godina ako ti zatreba nesto bolje lako ces kupiti.

Za to sto ti hoces da radis mislim da ti je potreban CCNP, mozda ne sertifikat ali svakako znanje na tom nivou.

Narocito zbog VLAN-a, jer ti je cesto najbolje resenje da razdelis VLANove po tipovima uredjaja. Tipa racunari, kamere, ip stampaci i ip telefon sve na razlicit VLAN.

Treba znati konfigurisati portove... inace sertifikat ti traje 2 godine... pa ti vidi i to koliko ti se isplati....

... ali generalno ekstra su ti te mreze kao izbor karijere samo peglaj :ok:
 
Tacno vidis, moze i sa glupim donglom :lol:

Ovako. Sto se tvojih trenutnih potreba tice ostajem pri acer-u, a za par godina ako ti zatreba nesto bolje lako ces kupiti.

Za to sto ti hoces da radis mislim da ti je potreban CCNP, mozda ne sertifikat ali svakako znanje na tom nivou.

Narocito zbog VLAN-a, jer ti je cesto najbolje resenje da razdelis VLANove po tipovima uredjaja. Tipa racunari, kamere, ip stampaci i ip telefon sve na razlicit VLAN.

Treba znati konfigurisati portove... inace sertifikat ti traje 2 godine... pa ti vidi i to koliko ti se isplati....

... ali generalno ekstra su ti te mreze kao izbor karijere samo peglaj :ok:

Ima i na ccna dosta o vlanovima. Imam emulator cisco opreme, tako da malo vezbam, malo gledam snimke, malo citam literaturu i ucim. Ne deluje previse komplikovano, razumem sve koncepte do sada, samo je knjiga do bola dosadna i komplikovana, vise mi odgovara da prvo odgledam neki snimak jer ti ljudi to uprosceno objasne, malo probas na emulatoru, pa onda citas jer ti bude posle mnogo jasnije.
Znam da traje 2, do 3 godine, ali nije mi poenta u sertifikatu, poenta je u znanju i dokazu da to znanje posedujem. Za to mi trebaju ti neki kursevi, ne moram mozda ni da ih polozim, ali je bitno da znam i posle mogu i juriti neku firmu koja ce to da mi plati.
Mogucnosti su zaista velike, a svo znanje i iskustvo se integrise u nesto sto ima smisla, jer svako ko je malo vicniji i pismeniji ce da nadje neko hardversko resenje za problem na racunaru, svako danas zna da obori sistem, da zameni deo, da postavi pitanje na forumu i dobije odgovor kako neki problem na kompu da resi, ali cisco i administraciju servera i direktorijuma ce morgen svako da nauci. I da moze, nema gde da uci ako nije deo nekog velikog sistema gde to moze da vidi i proba. Opet je tu problem, ko je dovoljno blesav da ti da opremu i sl. da se ti vezbas u takvom sistemu. Tesko, zato je ovo sto radim sad ekstra, jer sam u velikom sistemu, imam koga da pitam, imam sta da vidim i probam, a imam i kuci neke opreme da to sve lepo testiram. Mislim da je ovo definistivno buducnost i bolja fora od programiranja, mnogo je zanimljivije.
 
Zaista nisam imao zivaca da se upustam u temu...ali MORAM :) Bez ljutnje UserFriendly ali-CPU sa 2 jezgrra i 2 Gb RAMa i treba ti savet..?MOno to su hardverske specifikacije ISPOD svega danas..Mislim STA GOD da kupis-za 150-200 evra-POLOVNO..radice...Ili novo da pljunesh 35-45 000 a da si uzeo loshiju mshinu*nizu klasu(Bolje da si isao iskreno na neku stariju ali jacu seriju-npr. Toshiba Tecra su ZVERI od laptopova-mocan ali stedljiv procesor, konkretno video sam neki sa 4 Gb RAMa i Intel Centrino procesor mislim-lik mi pokazuje baterija je tog momenta bila-josh 2 sata ce da drzi!!Laptop star 10 godina!!!I sto je najbitnije-te serije imaju BRUKA dobro hladjenje...E sad s tim lapom se neces naigrati ali za poslovnu primenu-ja bih jurio tako nesto..
 
Zaista nisam imao zivaca da se upustam u temu...ali MORAM :) Bez ljutnje UserFriendly ali-CPU sa 2 jezgrra i 2 Gb RAMa i treba ti savet..?MOno to su hardverske specifikacije ISPOD svega danas..Mislim STA GOD da kupis-za 150-200 evra-POLOVNO..radice...Ili novo da pljunesh 35-45 000 a da si uzeo loshiju mshinu*nizu klasu(Bolje da si isao iskreno na neku stariju ali jacu seriju-npr. Toshiba Tecra su ZVERI od laptopova-mocan ali stedljiv procesor, konkretno video sam neki sa 4 Gb RAMa i Intel Centrino procesor mislim-lik mi pokazuje baterija je tog momenta bila-josh 2 sata ce da drzi!!Laptop star 10 godina!!!I sto je najbitnije-te serije imaju BRUKA dobro hladjenje...E sad s tim lapom se neces naigrati ali za poslovnu primenu-ja bih jurio tako nesto..
To brate, zato sam i postavio temu da cujem nesto pametno od ljudi koji se razumeju u stare serije laptopova. Ja ne znam nista o tome kao vo, jer smatram da je desktop milion puta bolji od laptopa. Sad, jbga u takvoj sam situaciji da bi mi trebao laptop, ali se ne razumem jer nisam pratio razvoj procesora i komponenti za laptopove. Jbga.
Da a komentare tipa"imas pristojinh masina za 3 000 evra ne da ne bih komentarsao negoo..ne znam...COvek pita za masinu koja je ono...smesnih hardverskih spec i sto jeftinija-a vi savbetujete sto skuplje??I josh on to coolira?/LOL

Pa sta da kazem? Nema poente, ovde te barem ljudi ne iskuliraju kao na drugim forumima.
 

Back
Top