Vijetnam putopis-početni nivo

DSC_0531.jpg


DSC_0537.jpg


20181118_114357.jpg


DSC_0555.jpg

tragovi rata

20181118_120849.jpg
 
Thien Mu pagoda je još jedna znamenitost koju je trebalo videti ali sam bio sprečen lošim vremenskim uslovima tog dana i popodneva, tj pljuštalo je kao iz kabla što se dalo naslutiti od izgleda neba sa prethodnih slika. Žal ostaje,ali ostavljam za drugi put. Pošto je malo van grada(5-6 km) teže je do nje doći peške pa se preporučuje neka vrsta prevoza, makar biciklo ali poseban gušt je doći brodovima sa "mirisne reke" (kao što rekoh ime je daleko od istine danas,možda u neka stara vremena je i imalo smisla :lol: )

1200px-ThienMuPagoda.jpg


thien-mu-pogoda.jpg


views-over-thien-mu-pagoda-in-hue-vietnam.jpg


Slike sa neta naravno.


Pored ovog ima još nekoliko kraljevskih grobnica duž grada,pa ko imka vremena može i njih posetiti i istražiti.
 
Od Hue do Hoi An ima oko 3 ipo sata vožnje ako se ide kroz tunel.ali ako imate prilike uvek se preporučuje tura preko Hai Van prolaza sa kojeg je pogled fenomenalan. Privatne ture kolima su oko 50€(po vozilu) pa ako vas je više iskoristite ovu mogućnost. Pored ovog prolaza to uključuje stajanje na još nekoliko mesta usput jednu poznatu plažu iznad DaNanga i u samom gradu Da Nang(treći po veličini u Vijetnamu, oko 3 mil stanovnika) staje na Marble Mountain čini mi se. Naročito uživanje je moto tura koja se takođe može organizovati iznajmljivanjem motora pa koje vičan ima i tu opciju.

4.jpg


net slika
 

Prilozi

  • 20181119_144304.jpg
    20181119_144304.jpg
    130,7 KB · Pregleda: 9
Ja sam se odlučio za varijantu od 5€ ipak :lol: . Sleeping bus

20181119_144304.jpg


Iz nekog razloga, ovi autobusi saobraćaju na ovoj relativno kratkoj deonici(kao iz BG do Zlatibora otprilike) i to u jutarnjem terminu. Ovi bi bilo jako korisno za duge ili noćne relacije,recimo ovi naši da ih uvedu za Grčku ili Nemačku npr.
Autobusi su sa ležajevima u tri reda i na sprat. Pre ulaska se morate izuti i staviti obuću u kesu koju vam daju a posle se izvalite u relativno udobnom ležaju čak i za visoke ljude.
Prolazi se kroz planine,tunel i celi grad Da Nang .

Hoi An je nekih pola sata udaljen južno od Da Nanga.
 
Hoi An je stari grad koji je zvanično na listi UNESCO heritage site i uz Sajgon i Hanoj najpopularnije turističko odredište u Vijetnamu. Šarmantan i romantičan gradić sa arhitekturom stare četvrti od 16-19 veka, fuzija azijske arhitekture iz srednjeg veka sa francuskom kolonijalnom,drvene kuće i mostovi,grad lampiona koji se pale u sumrak po ulicama i puštaju niz mirnu reku koja protiče kroz staru četvrt, blizina dobrih plaža i već pomenuta kuhinja,najbolji Banh Mi i Cao Lau koji se mogu probati.... ima sve što je potrebno za jedan miran kvalitetan odmor od ludnice čuvenijih metropola, pa ne čudi rastuća popularnost i gotovo zacrtano odredište "pod obavezno" u ogromnoj većini planova putnika kroz Vijetnam.

Hoteli su zaista jeftini. Ako vam je cilj da osetite duh starog grada onda gledajte da se pozicionirate u i oko stare četvrti odakle vam je peške sve dostupno,a ako su vam plažne aktivnosti prioritet tu je An Bang deo iz plažu. Međusobno su udaljeni nekih petnaestak minuta i 2.5€ vredne taxi vožnj....tako da bez brige,sve je blizu i lako dostupno. Veliki broj hotela iznajmljuje ili daje svojim gostima na korišćenje i bicikle,a kako je grad na ravnom idealan je za vožnju po gradu i do plaže,uz naravno skutere koji su i ovde prevozno sredstvo br.1 kao i u ostatku Vijetnama.

20181122_132014.jpg


20181120_105324.jpg

Japanski most iz 16-17 veka kao simbol grada

20181120_105541.jpg


20181120_105017.jpg


20181120_105558.jpg


deo stare četvrti uz reku-danju
 
Plaža:

20181120_130437.jpg


u pozadini se vide oblakoderi Da Nanga. Peščana plaža se pruža kilometrima pre i posle. More je u novembru bilo toplo ali jako nemirno sa velikim talasima. Idealno za surf ali za plivanje i ne baš. Tokom leta mnogo je mirnije i preporučuje se doći u tom periodu ako su plaža i more prioritet. Ležaljke i suncobran su se iznajmljivali za 100k(4€) donga komplet. Žene koje su iznajmljivale ležaljke donose i meni sa kojeg naručujete pića i jelo iz restorana u pozadini ako želite osveženje i/ili ručak na plaži, a naravno možete se dislocirati u neki od niza drugih restorana u pozadini. Prostor je zaista veliki pa možete i baciti peškir ako ne želite da se "istrošite" ili vam je gušt tako. Prodavaca raznih džidža-bidža i sportskih aktivnosti,tura...ima. Nizak nivo smaranja u odnosu na neke grčke i tajlandske plaže :lol: .

20181120_130537.jpg


20181120_135708.jpg


20181120_141353.jpg
 
Još neke slike:

20181122_132703.jpg


20181119_192203.jpg

Grad je inače čuven i po krojačima, koji za cca 50$ šiju zaista dobra i kvaltetna odela po meri,barem kažu ljudi,neki čak i namenski dolaze zbog toga. Broj krojačkih radnji je neverovatan a često će vam prilaziti da vas "upute" dok šetate gradom. Malo postane iritirajuće ali ljudi žive od toga. Dosta coffee-shop-ova sa vijetnamskom kafom i čajem koji osim što uslužuju i prodaju lokalne brendove.

- - - - - - - - - -

20181122_125621.jpg


- - - - - - - - - -

20181122_132614.jpg


- - - - - - - - - -

20181122_132756.jpg
 
Bio sam u Sajgonu krajem februara,nedelju dana,iskreno ocekivao sam vise,nema neku atmosferu,Bui Vien je smece,"zabava" preskupa i slaba,Bangkok je neuporedivo zanimljiviji (ok to i nije neko iznenadjenje)...

Kao što rekoh na početku Bangkok je metropola x4 u svakom smislu u odnosu na Sajgon. Ali ima i Sajgon svojih draži...uglavnom kulinarskih.
 
http://news.chinhphu.vn/Home/Govt-t...-from-80-countries-since-July/20205/40248.vgp


VGP – The Government has issued e-visa to citizens from 80 countries since July 1 this year, according to its latest Resolution No. 79/NQ-CP.

These countries are: Argentina, Armenia, Azerbaijan, Ireland, Iceland, Austria, Poland, Belarus, Belgium, Portugal, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Brunei Darussalam, Bulgaria, United Arab Emirates, Kazakhstan, Canada, Qatar, Germany, Chile, Colombia, India, Czech Republic, Andorra, Liechtenstein, Monaco, Croatia, Cuba, Denmark, Cyprus, Timor Leste, Estonia, Georgia, Republic of Korea, United States of America, Hungary, Greece, Italy, Latvia, Russia, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Lithuania, Luxembourg, Micronesia, Malta, Macedonia, Mexico, Myanmar, Moldova, Mongolia, Montenegro, Nauru, Japan, New Zealand, Australia, Palau, Panama, Finland, France, Fiji, Philippines, Marshall Islands, Salomons Islands, Romania, Western Samoa, San Marino, Serbia, Spain, Sweden, Switzerland, China (including Hong Kong SAR and Macau SAR passport holders, not apply to Chinese e-passport holders), Uruguay, Vanuatu, Venezuela, Netherlands, Norway, Slovakia, and Slovenia.
Visitors with e-visas can enter Viet Nam at eight international airports, or arrive via land at 16 international border gates and via sea at 13 ports across the country.

Lepe vesti. Još samo da ukinu zabranu ulaska i otvore aerodrome pa i da planiramo nešto :ok:
 
Bravo!!
Još jedan dragulj ovog foruma ali sada već očekivan 😅

Čitajući tvoj text ne mogu a da ne reflektujem, mada sam to isto reflektovao mnogo puta kroz godine koje prolaze, koliko su se putovanja izmenila takoreći samo u zadnjih 10-15 godina. Ja aktivno putujem, htedoh da kažem zadnjih 30 godina, od kako sam se osamostalio od tatka i majke ali ustvari celog života i putovanja i način na koji to radimo su se menjali ali rekao bih da su zadnjih 15-ak godina dostigli neki revolucionarni nivo.
Ali to je neka posebna tema koju ću kao, izgleda senior citizen ove diskusije, i da otvorim neki put(ako već nije bilo) jer ima tu, ovako iz ove perspektive, dosta interesantnog da se kaže.

Ovde je, medjutim tema Vijetnam.
Ja sam tamo bio 2001 godine. Tada sam bio familijarno na Phuketu, u Kamali i bilo mi dosadno tamo pa sam odande solo uhvatio neki direktan let za Saigon, više se ne sećam koje kompanije ali mora da je bio Thai jer nisam siguran da su tada Air Asia ili ostali niskobuddzetni i postojali. Imao sam fore nedelju dana i plan je bio da odletim i onda se kopnom, preko Kambodze, vratim nazad.
E sada ovde sledi nekoliko objašnjenja: prvo, tada Phuket nije bio ono što je sada. Počinjao je da poprima neke oblike ovoga što je danas ali prava eksplozija turizma i uopšte ogromnog globalnog interesovanja za Tajland desila se posle cunamija 2004 godine. Prvo je to bio dogadjaj od ogromnog svetskog interesa, a drugo "zahvaljujuci" toj katastrofi upumpane su internacioanlne pare koje su omogućile izgradnju turističke infrastrukture i svega sto uz to ide. Nije da Tajlandska elita nije imala pare i pre toga ali kao što znamo elite nigde ne vole da podele malo i onima što nisu nego sve grabe za sebe a već ove internacionalne pare nisu mogli baš tako lako...osim toga i politička klima u Tajlandu je tada bila drugačija pa su se stvorili uslovi za tu ekploziju u turizmu koja je od tada počela da se dešava.
Znači Kamala beach je tada bila ubi Bože dosada - plaža i sunčanje, Phi-Phi-je sam već video(a i oni su tada bili priča za sebe), ovo sve što sada ima nije postojalo, kakvi na primer Krabi, tamo pa baš ničega nije bilo, šta da radim tamo....a i moja interesovanja su tada bila drugačija od onih što su danas, na primer nije me toliko interesovala priroda i da idem da se lomatam, moja interesovanja su bili gradovi i urbane sredine.
Vijetnam je odavno bio na mojoj "bucket listi", još negde iz samog početka 80-ih kada sam prvi put gledao i Apokalipsu i Lovca na jelene. Inače sam ja veriki "Amerikofil" iz mladosti da bi se kako se istorija menjala na naše oči, a i kako mi saznajemo više, a i ništa manje zbog "dogadjaja" koji su zadesili našu zemlju, ta ljubav okrenula za jedno, ajde da kažemo 175 stepeni.
2001 je bila posle nemilih dogadjanja kod nas i u Vijetnam sam otišao i iz razloga da još malo nabildujem bes koji je već bio u meni. To je bilo u decembru te godine, odmah posle 9/11-a i tada su se već, samo par meseci kasnije, na Phuketu prodavale majce sa likom Osame Bin Ladina, nesto u stilu kao one sa Che Gevarom, i naravno da sam ja to kupio i nosio na letu za Saigon. Imam i negde sliku sa njom pa ako je nadjem okačiću ovde kasnije. Nije da je Osama Srpski prijatelj ali je u tom trenutku bio veliki neprijatelj mog velikog neprijatelja, tako sam ja to tada gledao.

E sada, reflektovanje na putovanje za Vijetnam 2001 i anno 2018 koje Fortes opisao: znači WorldWideWeb je tada već postojao i ukačio sam se ja na njega od odmah i tada već bio jedno 4-5 godina iskusan nje njemu što se tiče snalaženja i pretraživanja. Imao sam i najmoderniji mogući telefon, nisam siguran koji ali verovatno neka Nokia jer tada su već počele i na tom polju stvari ubrzano da se menjaju pa su svakih 3-6 meseci izlazili novi telefoni sa novim "revolucionarnim" pomacima i sećam se da sam ih menjao u istom taktu. Medjutim i dalje je najrevolucionarnije dostignuće telefona bilo da pošalješ text poruku i eventualno neku animaciju ali to baš ono ako ti je naprava bila babaroga. Fotografisanje telefonom jos nije bilo izmišljeno, barem ne u komercijalne svrhe ali je digitalna fotografija počela već da korača malo krupnijim koracima. Još uvek samo u uglavnom malim "instamatik" kamerama.

Znači Anthony Bourdain nije postojao, barem ne u onom obliku u kakvom ga mi znamo. Foodie sajtovi ili uopste reč "foodie" i uopšte da se neko bavi hranom i priča o njoj, pa još i da je slika ili snima....alo bre, rodjaci.....o čemu pričamo?
Postojali su profesionalni časopisi koji su se bavili time, postojao je i Michelin i njegov sistem ocenjivana restorana ali ko se bre time zanimao? Ja niti sam znao niti čuo, niti ikada video nekog bilo gde.
Najjači domet interneta tada je bio da budeš sretan ako uspeš da kupiš avionsku kartu i izprintaš papir koji su već počeli da uvažavaju kao kartu. Pa i to je bilo samo u najnaprednijim internet zemljama, Švedskoj, Finskoj i Americi naravo.
Pretraživanja o tome šta videti u Saigonu, šta jesti, šta ima u ovoj a šta u onoj ulici, to sve još nije bilo izmišljeno. Niko tada "normalan" nije ni putovao za Vijetnam tako da su eventualne informacije o destinacijama postojale samo za one najveće i najpoznatije "razvijenom" svetu, New York, Paris, London i slične.

E, postojao je Lonely Planet, backpackerska Biblija i tu je bilo dosta detaljnih opisa ali brate to su obično bile knjižurine koje si morao da studiraš i učiš mesecima ranije i spremaš se za put, ja lično sam više impulsivni putnik i odlučujem se "preko noći". Ne kažem da je loše spremiti se, ustvari je odlično ali ja nikada nisam tako išo.

Tako sam ja promašio sendviče o kojima Fortes piše i iskreno nisam video nijedan nigde a bio sam 3 dana u Saigonu i baš tumarao njegovim ulicama. Pa valjda bih pre pojeo sendvič(barem tada u to vreme) nego li noodle supu!
Ja sam ustvari promašio ceo taj foodie doživljaj. Jeo sam na šta naidjem u trenutku kada sam gladan i to su tada tamo bile uglavnom noodle supe. Rolnice punjene povrćem i čime god još, njih se sećam isto ali to bi bilo sve što se toga tiče. Jao sam kasnije Vijetnamsku hranu dosta, uglavnom ovde u Tajlandu ali govorim o mom doživljaju u Saigonu.

Mene je tamo zanimao "filmski" doživljaj Saigona tako da sam obilazio mesta kao Rex hotel, muzej Američkog rata i uopšte pejsaže koji bi me podsetili na doživljaj zamišljen iz onoga što dam video Holivudskim "očima".
Posle toga nisam nikada nisam ponovo bio i nisam se baš, da budem iskren, ni mnogo interesovao za Vijetnam iako mi je realativno blizu. Gledao sam neke Bourdainove epizode ali to je to. Iz ovih slika vidim da se i Saigon rapidno menja kao i cela jugoistočna Azija, što nije da ne znam, "skyline" uopšte ne liči na onaj koji sam ja video jer tada nije ni bilo nekog skyline-a.

Evo i mojih sličica od tada, kažem digitalna fotografija je već bila načinila svoje prve korake:

s12.jpg

s17.jpg

s18.jpg

s19.jpg

s20.jpg
s14.jpg
s16.jpg

s13.jpg
 
Zidine Američke ambasade:

v8.jpg


Skulptura iz muzeja Američkog rata, valjda napravljena od šrapnela bombi koje su sejali:

v3.jpg


Model Vijetnamske babe mučene od Amera:

v5.jpg



A i ja da posvedočim o Vijetnamskoj skuter maniji, i danju i noću:

s22.jpg

s10.jpg



I posle 3 dana Saigona granični prelaz za Kambodzu, Moc Bai - Ba Vet i ako niko jos uvek nije putovao za Vijetnam Kambodza je bila barem 10 puta gora:

s11.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top