Salčići

neka jela su jednostvno bolja kod kuće :D

- - - - - - - - - -

dakle, prvo moraš nabaviti sveže, ali baž sveže svinjsko salo, pa mu prvo skinuti opnu, što je veoma triki i teško
jer ako je ne skineš ne možeš salo lepo samleti nego će mašina da ga mulja

onda ga samleti na sitnu šajbnu

onda umesiš testo sa jajima, mesiš dok gluten ne proradi ili dok se testo ne lepi za prste, ali ne preteruj sa dodavanjem brašna da ne bi bilo predtvrdo testo

u testo dodaš mast, može i malo kore od limuna ali to je fensi varijanta

moraš ga ostavit bar sat vremena da odmori

za to vreme pripremiš salo kako sam gore naveo

kad ga samelješ, onda ga treba da umutiš da bude mekano i penasto

i to radi rukama, varjačom, viljuškom velikom, inače će ti pregoreti mikser, mulitpraktik i sl zaboravi

onda razvuci testo i premaži salom, upotrebi samo jednu trečinu, preklopi ga ko knjigu, i ostavi sat vremena tako da odmara

onda ga opet razvaljaj, razvuci, premaži i preklopi i opet ostavi sat da odmara i tako i još jednom treći put, dakle svaki put kad razvaljaš testo premaži ga sa trećinom sala i da odmara sat vremena

ako to uradiš lepo, onda se vide sa strane slojevi, kao da je testo od 6 kora a izmedju je salo, jednostavno se razlista

onda ih seci, umotavaj ko kiflice, ili samo preklopi, pre toga nafiluj džemom po izboru, peci na najačoj temperaturi u rerni
trik: na dnu rerne stavi malu metalnu posudu sa vodom, testo če da bolje raste dok se peče i biće mekanooooo

kad su gotove, pospi ih šećerom u prahu i to je to

ja ih obožavam dok su vrući, pa još kad ih je mlogo

mali savet, ne redjaj ih jedne na druge dok su vrući ili topli, zdudaće se[
 
Poslednja izmena:
Za razliku od Proke ja ih volim hladne, al' dobro ja sam lujka, sva testana jela gotivim hladna ili mlaka. :))) E jeo sam jednom u mladim danima pletenice s visnjama i pekmezom koje je od testa za salenjake napravila jedna Sosa iz Botosha. Znaci secam ih se i dan danji, sto bi rek'o Djoko Cvarkov fantAzija. :)
 

Back
Top