Jedan fenomen

hammerkirche

Početnik
Poruka
31
Svako ima rođaka u Nemačkoj ili u nekoj drugoj zapadnoevropskoj državi. Ako ne rođaka onda bar poznanika, druga , drugaricu.Ti rođaci ne žele da im odemo u posetu, no to je sasvim druga tema ali vredi spomenuti. Ono što me je zaintrigiralo je sledeća činjenica.
Ja, kako živim na selu u kome dosta njih rade po inostranstvu primećujem da je sve više nesposobnih muškaraca koje najčešće izdržava mama. Zašto mama? To je verovatno zato što žene žive duže a i naravno svako bi da oženi mlađu ženu nego što on ima godina pa se ti muškarci ,kako im je otac preminuo oslanjaju na mamu. Kao primer, navešću neke slučajeve.

Slučaj broj 1: Nikada nije radio, međutim u glavi mu je stalno prisutna ideja da će da se zaposli u inostranstvu, ispod časti mu je da radi u Srbiji jer što bi radio za 200 e. (Tj. da se ne ponavljam , svima njima je ispod časti da rade ovde jer žive u nekim iluzijama. Izdržava ga mama.

Slučaj 2: Kao nešto raducka ali sve to je , moram reći traljavo i ofrlje jer keva mu ima penziju 2 i po soma e. Mesečno.

Tragikomično je da slučaj br. 1 po selu priča okolo koliko keva slučaja broj. 2 ima penziju.

Glavna priča svim ovim ljudima je INOSTRANSTVO, koga nikada neće doživeti ali ga doživljavaju i proživljavaju kroz svoju mamu. Kroz priče kako je nekda bilo kad je bila marka, kroz to kolko ih je koštalo sređivanje dvo, -trospratnice.

Svi oni imaju porodice, decu ali ne žele da rade. Primećujem da su svi oni strastveni vozači automobila. Vole mobilnost i pokret.

P.s. da napomenem da nisam ljubomoran na ove ljude jer takav slučaj postoji i u mojoj porodici.

Ovo čisto posmatram kao problem u društvu, no ne vidim mu rešenja.


Ovo je prva tema koju postavljam pa se nadam da sam je lepo postavio.
 
Svako ima rođaka u Nemačkoj ili u nekoj drugoj zapadnoevropskoj državi. Ako ne rođaka onda bar poznanika, druga , drugaricu.Ti rođaci ne žele da im odemo u posetu, no to je sasvim druga tema ali vredi spomenuti. Ono što me je zaintrigiralo je sledeća činjenica.
Ja, kako živim na selu u kome dosta njih rade po inostranstvu primećujem da je sve više nesposobnih muškaraca koje najčešće izdržava mama. Zašto mama? To je verovatno zato što žene žive duže a i naravno svako bi da oženi mlađu ženu nego što on ima godina pa se ti muškarci ,kako im je otac preminuo oslanjaju na mamu. Kao primer, navešću neke slučajeve.

Slučaj broj 1: Nikada nije radio, međutim u glavi mu je stalno prisutna ideja da će da se zaposli u inostranstvu, ispod časti mu je da radi u Srbiji jer što bi radio za 200 e. (Tj. da se ne ponavljam , svima njima je ispod časti da rade ovde jer žive u nekim iluzijama. Izdržava ga mama.

Slučaj 2: Kao nešto raducka ali sve to je , moram reći traljavo i ofrlje jer keva mu ima penziju 2 i po soma e. Mesečno.

Tragikomično je da slučaj br. 1 po selu priča okolo koliko keva slučaja broj. 2 ima penziju.

Glavna priča svim ovim ljudima je INOSTRANSTVO, koga nikada neće doživeti ali ga doživljavaju i proživljavaju kroz svoju mamu. Kroz priče kako je nekda bilo kad je bila marka, kroz to kolko ih je koštalo sređivanje dvo, -trospratnice.

Svi oni imaju porodice, decu ali ne žele da rade. Primećujem da su svi oni strastveni vozači automobila. Vole mobilnost i pokret.

P.s. da napomenem da nisam ljubomoran na ove ljude jer takav slučaj postoji i u mojoj porodici.

Ovo čisto posmatram kao problem u društvu, no ne vidim mu rešenja.


Ovo je prva tema koju postavljam pa se nadam da sam je lepo postavio.

ja tu ne vidim problem,cuj nece da rade,ko je lud da radi ako ne mora zato sto komsija rinta .pa mu krivo sto ovaj moze da cese muda po celi dan,i gde im je cale ako ih keva izdrzava,pa otiso od te keve i ostavio joj sve za dete uz koje se slepa,sigurno nije zaradila za gajbu na trafici
 
pa da posao bude pristojno mesto za boravak i pristojno plaćeno, možda nekakva udruživanja, sindikati, radnička prava, kulturne komšije... to je prvo
kao deluje prosto ali mislim da mnogima nije jer bi morao neki sistem da ih štiti... nekima je to smešno jer su uspešno napravili svoje pleme
možda je u sfrj bilo to rešeno zadruge i nešto

- - - - - - - - - -

to ej valjda i glupo
 
Evo daću primer svoga člana porodice koji sada kada ima više izdataka i neki keš manje na raspolaganju neki ljudi su mu okrenuli leđa. Tj. više njih.
Možda na kraju i ispada da ovi ljudi o kojima govorim, da su oni bolje osobe od ostalih koji su uvučeni u kolotečinu pa raznim smicalicama i nemoralnim radnjama dolaze do nekakve egzistencije.

Lepo je rečeno gore
ko je lud da radi ako ne mora zato sto komsija rinta .pa mu krivo sto ovaj moze da cese muda po celi dan

Ko je bolja osoba, ovaj što ne radi ništa a u duši je ok osoba ili ovaj što šljaka a moli Boga podsvesno da ovome umre mama.
 
nisam te najbolje skapirao, ako miožeš budi jasniji

Da , svakako, kada tražiš keš loš si a to kažem jer ovaj moj član porodice oduvek svima pozajmljivao novac , znači bez kamate i čekao dugo da ga dobije nazad , no jednom prilikom je direktno njemu zafalilo i pita on osobu x a osoba x se uvredi i evo jedva da pričaju.

Sad , možda se osoba x uvredila jer je bila mišljenja da se ovaj moj ukućanin sprda i da pokušava da ponizi tu osobu

No , da se vratim na temu, novac svađa ljude i da , zaključujem da osobe koje izdržava mama, zapeo sam za mamu, neka to bude i otac ili sestra, nije bitno, su bolje osobe...

Jednostavno te osobe razmišljaju na način: "Imam i zašto bih bio ljubomoran na druge, neka svako ima".
.
 
Evo daću primer svoga člana porodice koji sada kada ima više izdataka i neki keš manje na raspolaganju neki ljudi su mu okrenuli leđa. Tj. više njih.
Možda na kraju i ispada da ovi ljudi o kojima govorim, da su oni bolje osobe od ostalih koji su uvučeni u kolotečinu pa raznim smicalicama i nemoralnim radnjama dolaze do nekakve egzistencije.

Lepo je rečeno gore

Ko je bolja osoba, ovaj što ne radi ništa a u duši je ok osoba ili ovaj što šljaka a moli Boga podsvesno da ovome umre mama.

pa ne znam,recimo koga zabole bar za tudj dzep ako ne moze da iskulira tudje zivote i izbore
 
barisca, to stoji no kako živimo život koji je raznolik i kako je sve oko nas raznoliko karte nisu podeljeno na taj način kako ti razmišljaš...i da se zaposle sledeće što bi se desilo je da im roditelj premine ili bi ih zadesio neki drugi problem, bar sam ja to tako skapirao

znači sve je raznoliko....
 
to svakako nije fenomen vec godinama, a razlika izmedju sela i grada ne postoji,
posto pored izdrzavanja, roditelji kupuju deci stanove u gradu, tako da su gradovi seljacka
basta. Mama i tata razvedeni i oboje rade u austriji, a "dete" od 45 godina uspelo da doktorira
napravi kamaru dece sa vise zena i sve ih izdrzava austrijsko penziono...a "dete" se malo drogira jer je to in...
za neki dan ce da postane akademik jer je potpisao neki rad koji nije ni video, ali je dao kintu za stampanje rada i
par prezentacija...ovo je samo jedna varijacija na temu...druga je cesca, mama se razvela u Srbiji i udala na nekog gastosa pred penziju,
kad umre, a mora da umre kada mu mama sedne za vrat penziju nasledjue mama, koja se vratila na rodnu grudu namucena
da brine o svom napustenom sincicu...itd.
Svakako nije fenomen....
 
...djecu treba prutom sibati
vaspitno
tu 'vaspitnost' djeca ne pamte
ako su zasluzila..."

Otac Tadej

Kad pročitam ovako nešto i to još od uvaženog duhovnika - naježim se.
Deca sve pamte, verujem da je i otac Tadej upamtio sve batine
zbog kojih je kao dete bežao od kuće.
Mora da je njegov najbolji učenik otac Branimir, koji je sa pruta prešao na lopatu
u vaspitne i terapijske svrhe, sve dok štanglom nije ubio štićenika.

Roditelj bez autoriteta pribegava batini i priznaje svoju nemoć.
Batina nije izrasla u raju i nije mogla iz njega izaći,
zna se gde joj je mesto.
 
Poslednja izmena:
flaj Zbog toga treba da postoji "higijena" ponašanja kod dece , tj. kod svih članova porodice , ujutru sesti i raspravljati o predstojećim aktivnostima , raspravljati o međuljudskim odnosima itd. Isto kao one grupe po bolnicama na filmovima gde se uvek raspravlja određena tema.
Da se uvidetii da nije svako za roditelja a opet ne može niko odlučivati ko jeste a ko nije. Bilo bi suludo da ti državni organ saopšti da ne smeš imati potomstvo. Mora da postoji neka sloboda, uostalom i Bog je čoveku dao slobodnu volju pa ti izvoli ponašaj se kako hoćeš a za to te kasnije čeka nagrada/ kazna.
 
Raspravljati? Pa moze....negde izmedju 25. i 45.... sa decom je nagluplje sto mozes da uradis je da raspravljas.
Deca se uce primerom, pa dok vi raspravljate deca porastu na primerima o kojima ne vodite racuna....ili sto je cesto bolje,
na primerima tudjih roditelja. Cesto je bolje vaspitanje siba kao vaspitna mera, jer ostavlja trag koji se pamti, ali i los trag
da je to laksi nacin nego biti ono sto zelis da ti budu deca.
 
Raspravljati? Pa moze....negde izmedju 25. i 45.... sa decom je nagluplje sto mozes da uradis je da raspravljas.
Deca se uce primerom, pa dok vi raspravljate deca porastu na primerima o kojima ne vodite racuna....ili sto je cesto bolje,
na primerima tudjih roditelja. Cesto je bolje vaspitanje siba kao vaspitna mera, jer ostavlja trag koji se pamti, ali i los trag
da je to laksi nacin nego biti ono sto zelis da ti budu deca.

što bi neko toliko zapeo za decu kad ni sebe ne odradiš... mislim ok odgajati al "želeti da budu" pa ni sebe ne umeš zalepiti
a i ne možeš sve kontrolisati tu
 
problem je u balkanskom (srpskom) mentalitetu, tj. problem 'mamine i tatine dece' ,
mame, tate i ostala rodbina, uljuljkuju svoju čeljad u toplinu doma svoga jer okrutan je svet tamo negde,
nema nigde bolje nego kod mame i tate i ostale rodbine

i takoo, prolazi dan za danom, pred kockastim ekranom....tatatatira
 

Back
Top