Problem sa sagorijevanjem uglja u kotlu centralnog grijanja

zarec44

Zainteresovan član
Poruka
129
imam centralno gdrijanje na čvrsto gorivo.
Kotao je Centrometal eko 25.
Dimnjak je prečnika 200 mm i od ulaza dimnjače do iznad krova visine 8,5 metara.
Pumpa je spojena preko termostata u kotlu i uključuje se kada voda dostigne temperaturu oko 58 stepeni.
Ložim drva i ugalj- ove godine ugalj je kocka iz Banovića.Zadovoljan sam temperaturom( grijem oko 140 kvadratnih metara prostora) ali ugalj me sagorijeva do kraja i u ložištu se stvara troska.
Kako ugalj ne sagori do kraja ,ostane vrlo velika količina pepela i troske i za sedam dana trebaju mi dvije velike kante da smjestim taj otpad.
Regulator promaje je nedavno promijenjen i funkcioniše.
Pitanje je,dakle,zašto ugalj ne sagorijeva do kraja i zašto se stvara troska?
Molim moderatora foruma da ovu temu smjesti u odgovarajući podforum.
 
Lose sagorevanje je stoga sto je nepovoljan odnos vazduha u kotlu .Prisutna je i konstrukciona greska kod svih centrometal kotlova .Stoga je potrebno da se doda modulator protoka i stvar resena trajno, nema vise kondeza nema ostataka od sagorevanja.Ja sam moj centrometal posle instralacije modulatora cistio bukvalno samo na kraju godine inace tokom grejne sezone nema nista da preostane bude potpuno cist i ima belo loziste sto ej znak da je iskoriscenje maksimalno.Utrosak uglja sam prepolovio sto je znacajna stavka.
 
Lose sagorevanje je stoga sto je nepovoljan odnos vazduha u kotlu .Prisutna je i konstrukciona greska kod svih centrometal kotlova .Stoga je potrebno da se doda modulator protoka i stvar resena trajno, nema vise kondeza nema ostataka od sagorevanja.Ja sam moj centrometal posle instralacije modulatora cistio bukvalno samo na kraju godine inace tokom grejne sezone nema nista da preostane bude potpuno cist i ima belo loziste sto ej znak da je iskoriscenje maksimalno.Utrosak uglja sam prepolovio sto je znacajna stavka.

Možete li me uputiti gdje da nabavim midulator?
 
Ako moze neko detaljnije objasnjenje, ovo zvuci odlicno. Ja hocu nesto slicno da instaliram kod sebe kuci.

Sta tacno gradi?

Kod mene je bio problem u nepotpunom sagorevanju to jest imao sam stalno veliku kolicinu pepela i kondez.
Kotao je bio pun smole i za sve su krivili odzak koji sam na kraju srusio i ugradio sidel ali se nista nije promenilo uvek sljaka i pepeo do vrha.
Posle lozenja cetku us ake i udri cetkaj cisti smucio mi se .
Onda sam ugradio neke nalegajkuce termostate za pumpe i cetvoprostrani ventil ali opet cabar muke zive da se ocisti .
Zatim je izgovor montera bio da mi uglaj ne valja.
Izmenjao sma sve moguce vrste od banovica pljevlje mezgraje kostolca dunavca kreke pa do nekog ruskog uglja sa kojim se loze visoke peci.
Uvek isto ogromna kolicina sljake a kotao lozis kao lokomotivu.
Dva kotla su mi progorela zbog kondeza .
Na sajmu tehnike sam slucajno video izlozen kotao sa tim modulatorom porazgovaram sa covekom i vidim da poznaje materiju.
Poenta price je bila da mi je sagorevanje nepotpuno jer vecinu kotlova rade da budu sto laksi za izradu i da proizvodjace sto manje kosta a naravski i da zbog te greske kotlovi ne traju.
Bio je to Viadruz kotao i pitam coveka da li mora bas taj kotao ili moze i na moj centrometal.
Covek mi rece da mora da pogleda i da mi da ponudu.
Tako je i bilo sledeceg vikenda je dosao uzeo mere i za deset dana je sve vec doneo i montirao.
Garancija je 10 godina vec prve godine sam imao dvostruko manju potrosnju ogreva sagorevanje potpuno nista nema u pepeljari sve se izduva kroz odzak.
Potrosio sam sve one ugljeve za koje sam mislio i za koje su me ubedili da su felericni.Sistem bez greske radi i na drvima cak sam lozio i neko granje od voca i piljevinu.
Kotao se beli bez obzira sta u njega strpas.Ugradio je posle i kod mojih komsijai kod njih je ista situacija dakle fercera bez greske.
Dakle greske nema.
 
Poslednja izmena:
Viadruz ima usko loziste i plus mi smeta onaj gornji deo glida jer tesko se kroz njega ubacuje ogrev.
Inace sve ostalo je ok i kvalitet odlivka je sigurno medju najboljim kad se poredi sa ostalim gusanim kotlovima.
Centrometal me je privukao zvog velikog lozista i vrata kroz koja se lako ubacuju veliki komadi ali mu je kvalitet los i vrlo je nekvalitetan lim od kog ga izradjuju.
Njihova garancija je svega 2 godine dok svi ostali imaju od 5 godina pa na vise.
Servisna sluzba im je odvratna gadovi neopevani ,ali nista nisu bolji ni u centrali fabrike koja ih izradjuje dakle goli sljam i bagra.
 
Viadruz ima usko loziste i plus mi smeta onaj gornji deo glida jer tesko se kroz njega ubacuje ogrev.
Inace sve ostalo je ok i kvalitet odlivka je sigurno medju najboljim kad se poredi sa ostalim gusanim kotlovima.
Centrometal me je privukao zvog velikog lozista i vrata kroz koja se lako ubacuju veliki komadi ali mu je kvalitet los i vrlo je nekvalitetan lim od kog ga izradjuju.
Njihova garancija je svega 2 godine dok svi ostali imaju od 5 godina pa na vise.
Servisna sluzba im je odvratna gadovi neopevani ,ali nista nisu bolji ni u centrali fabrike koja ih izradjuje dakle goli sljam i bagra.
U to neko ranije vreme, majstor za ugradnju/instalaciju/servisiranje kotla, preporucio mi je Viadruz, a kao zamenu neki Italijanski, zaboravio marku.
 
Zanimljiv je srpski mentalitet....spajanje baba i zaba, ali stvarno je velicanstven...

Npr prica sa protokom je svim inzenjerima jasna, prica o majstorima je odmah caka, i tu odmah nastupaju marifetluci ko je stvarno ko i ko stvarno radi posao a ko samo radi kao agent...
Zatim ide prica o korisnom dejstvu, koja je potpuno razlicita od price o potpunom sagorevanju, iako se cini da je to ista prica, ali nije...
Dok recimo prica o nekorisnom dejstvu jeste zajednicka prica i za nepotpuno sagorevanje i za slab koeficijent iskoriscenja...

Na kraju se sve svede na srpski pristup i recepturu, ako ti se posreci nacices bar priblizno resenje, ako ne , izvozace te kao malo dete...
 

Back
Top