Kako napraviti domaće vino ?

Meni najbolje od prve berbe. Oberes, pod presom ocedis, stavis vinobran (ali ne preteras) i pazis na kiselost. Ne valja dugo da stoji. Bitno je da se kvasac odstrani.

Ovo je gusto vino, penushavo, slatko, sa visokom dozom kiselosti.

Drugo bi bilo shira vino.

Mislim da je ovo najbolje pitati nekog viteza vina : )
 
Ima li neko od forumasa recepturu kako napraviti domace vino od grozdja
bez nekih posebnih aditiva . Koji je postupak i koliko je trajno.

Касно ти је сада, припреми се за наредну сезону.
Не треба ни шећер да се додаје ако је убрано грожђе довољно слатко, значи треба да нађеш грожђе које је расло на потпуно сунчаном месту током свих дана године. И наравно, ако хоћеш здраво вино, бољи је непрсканац, ма шта ти говорили..
Треба ти доста судова, пожељно стаклених..преса за грожђе може да се позајми..а битан ти је мерач "гради", то купи у међувремену у пољ.апотеци.

Кад имаш сав прибор и имаш подрум са сталном температуром, посао није тежак и може да буде трајно, мислим свакако до идуће сезоне. Ако флашираш, трајно је максимално.
 
Poslednja izmena:
Касно ти је сада, припреми се за наредну сезону.
Не треба ни шећер да се додаје ако је убрано грожђе довољно слатко, значи треба да нађеш грожђе које је расло на потпуно сунчаном месту током свих дана године. И наравно, ако хоћеш здраво вино, бољи је непрсканац, ма шта ти говорили..
Треба ти доста судова, пожељно стаклених..преса за грожђе може да се позајми..а битан ти је мерач "гради", то купи у међувремену у пољ.апотеци.

Кад имаш сав прибор и имаш подрум са сталном температуром, посао није тежак и може да буде трајно, мислим свакако до идуће сезоне. Ако флашираш, трајно је максимално.
Evo zasto i pitam na temi , jer davno sam u Novom Sadu pio belo vino ( ne mogu da se sad setim kod koga)
koje nije imalo miris sumpora niti gorcinu , a bilo je dosta jako, pitko , i prilicno "gusto" , takvo belo viino nisam vise mogao naci.
Problem je i sto mnogi vole da piju takozvana rose vina , raspitivao sam se kod vinara u Srbiji i tu izgleda da postoji
stvarni problem oko odabira sorte pa do neke tehnologije koja je meni strana i nepoznata .
Čak sam se zapanjio kad su mi rekli da se neka vina bistre , odnosno odvaja talog i tanin uz pomoc junece krvi ,
nisam mogao da verujem ,ako je to tako sta onda pijemo.
 
Evo zasto i pitam na temi , jer davno sam u Novom Sadu pio belo vino ( ne mogu da se sad setim kod koga)
koje nije imalo miris sumpora niti gorcinu , a bilo je dosta jako, pitko , i prilicno "gusto" , takvo belo viino nisam vise mogao naci.
Problem je i sto mnogi vole da piju takozvana rose vina , raspitivao sam se kod vinara u Srbiji i tu izgleda da postoji
stvarni problem oko odabira sorte pa do neke tehnologije koja je meni strana i nepoznata .
Čak sam se zapanjio kad su mi rekli da se neka vina bistre , odnosno odvaja talog i tanin uz pomoc junece krvi ,
nisam mogao da verujem ,ako je to tako sta onda pijemo.


Не знам како се прави розе, винари причају о свакојаким комбинацијама и за црно и за розе, која сорта са којом се меша и у којој сразмери.
Ја сам гледала како деда и отац праве, не баш детаљно, а повремено су ме терали да помажем..Тај виноград који су неговали и одакле је било грожђе више не постоји, деда и отац су покојни, али остала је у дворишту куће бела винова лоза (донет пелцер са приморја) која расте као вењак и покрива нам терасу изнад гараже, отприлике 25 кмв покрива. Непрсканац је, ништа јој не радимо, режемо у пролеће и то је све, залива је киша, а грожђе је укусно, није врхунског квалитета, али укусно. Роди отприлике 100 килограма грожђа у лошим годинама и увек нам је проблем шта са толиким грожђем. Беремо па носимо корпе на поклон свуда редом и опет има много.Та тераса где је вењак је осунчана максимално, не заклања је ништа од Сунца и грожђе је увек лепо и слатко. (има неколико изданака исте лозе дуж дворишта до капије али тај део нема Сунце током целог дана и то грожђе никад не једемо, не буде довољно слатко.

Ја не волим бело вино, волим црно, али једне сам године правила сама вино од тог нашег непрсканца и сви су га оценили као фантастично. Помагао ми је друг са села, који ми је издиктирао "рецепт", позајмио муљачу и одрадио битне делове посла и био ту у битним моментима. Он стално прави вина, и са села је, у винограду има праве винске сорте али то "моје" вино га је одушевило. Рекао је " мирише му на детињство":D Схватила сам то као велику похвалу јер у његовом детињству било је све здраво и укусно.

Главна предност је била да је грожђе заиста било довољно слатко и на 100 кг ми смо ставили мање од 1 кг шећера у буре, тек реда ради, да убрзамо процес. Друга предност је била, пошто није прављено за продају него из мерака, да смо користили потпуно здраве гроздове а зрнца која су "начета" смо бацили (што не раде никад они што продају вина, гурају све, чак и буђаве плодове).Трећа ствар, вода је била из артерског бунара, а не из водовоских цеви.

Ја имам огроман и одличан подрум (са плочицама и судопером иако је 150 цм укопан у земљу) и иако имам те велике судове (и буриће дрвене и стаклене), пошто ми је било први пут, вино сам сипала да ферментира у мање стаклене посуде (неке од 10л, неке од 15). То баш није било паметно због претакања, усложило је процес, али сам хтела да гледам како ферментира кроз провидно стакло. И заиста се и видело и чуло. Све је шиштало:D

и. да скратим причу, рецепт имам записан, проследићу ти, а добила сам око 60 л вина тада и све сам флаширала (позајмила онај "апарат" за флаширање). Имало је јак мирис . Прилично јако, не можеш много да попијеш. Ни кисело, ни сумпор, ни горко. Питко, миришљаво, густо, јако..У неком периоду, не памтим после колико месеци , тај мој помагач са села је донео неко средство против талога, и то је једина врста хемије коју смо користили. То је била нека кесица из пољопривредне апотеке, прах..усипа се у вино и док тај прах пада према дну, он покупи талог и некако га залепи за дно.

Није био тежак тај посао, али пошто ја волим црно вино, планирам да у будућности себи правим, од црног грожђа. Око викендице сам посадила црни непрсканац, нека врста из Молдавије, купила сам у расаднику и то се лепо примило и рађа, овог лета сам јела, није лош укус. Посадила сам пре 3 године, али још морам да чекам да се развије и направи довољна количина.

П.С.
За танин мислим да је присутан много у црним сортама, а у белим мање. и да се највише налази у "стаблу и гранчицама". Било би заморно убацивати само зрна у буре, и ручно одстрањивати дршке због танина, али постоје те скупље муњжљаче које саме одвају зрна од дршкица.
 
Poslednja izmena:
Ја сам гледала како деда и отац праве, не баш детаљно, а повремено су ме терали да помажем..Тај виноград који су неговали и одакле је било грожђе више не постоји, деда и отац су покојни, али остала је у дворишту куће бела винова лоза (донет пелцер са приморја) која расте као вењак и покрива нам терасу изнад гараже, отприлике 25 кмв покрива. Непрсканац је, ништа јој не радимо, режемо у пролеће и то је све, залива је киша, а грожђе је укусно, није врхунског квалитета, али укусно. Роди отприлике 100 килограма грожђа у лошим годинама и увек нам је проблем шта са толиким грожђем. Беремо па носимо корпе на поклон свуда редом и опет има много.Та тераса где је вењак је осунчана максимално, не заклања је ништа од Сунца и грожђе је увек лепо и слатко. (има неколико изданака исте лозе дуж дворишта до капије али тај део нема Сунце током целог дана и то грожђе никад не једемо, не буде довољно слатко.
од дршкица.
Iepo mi je ovo sto citam, imam i ja tog grozdja sto se ne prska , zovu ga kao tamjanika , mirise na 50 metara , ali nije za vino i pravio sam dobru lozu od njega .
Sad imam oko pet godina neko cudno grozdje , crno, sitno velicine manje od visnje , cak i sitnije kao grasak , kada se jede ima ukus na med , prosto se zavrti u glavi koliko je slatko i isto se ne prska .Ali trazi i sunca i vode .

Nosio sam nekom kalemaru na pijacu koji se bavi i vinom da li od tog grozdja moze vino , on mi rece da moze , da stavim jedno desetak kilograma tog grozdja a ostalo 90 kg bilo cega .
Kad ga pitah da li moze samo od tog-mog grozdja , on rece da bi od toga vina svi :tease:ispreturali koliko bi bilo jako .
Reci mi cemu sluzi voda , kad si vec napomenula bunar u proizvodnji vina .
 
Poslednja izmena:
Iepo mi je ovo sto citam, imam i ja tog grozdja sto se ne prska , zovu ga kao tamjanika , mirise na 50 metara , ali nije za vino i pravio sam dobru lozu od njega . .
Па то је благо:)
На нету пише да треба да се меша, напр 70 : 30 тамјанике и итал.ризлинга
https://globalserbia.com/magazin/nostalgija/tamjanika-srpska-kraljica-vina/
http://www.tamjanika.rs/about_us.html

Sad imam oko pet godina neko cudno grozdje , crno, sitno velicine manje od visnje , cak i sitnije kao grasak , kada se jede ima ukus na med , prosto se zavrti u glavi koliko je slatko i isto se ne prska .Ali trazi i sunca i vode ...Kad ga pitah da li moze samo od tog-mog grozdja , on rece da bi od toga vina svi :tease:ispreturali koliko bi bilo jako .

Ако му је и кожа врло дебела, па ти некако у устима,кад је коначно прегризеш, "пљусне" садржај, то је вероватно нека ситна виала. Тзв "четничко грожђе". јер су га комунисти након Др.св.рата забранили не би ли држава продавала гајене сорте. Ако је то, калемар је у праву: једна чаша тог вина "ради те" као неколико ганџи. Ја мислим да би укус и "психоделични ефекат" превладао и кад је само 10 посто у вину, али можда није лоше направити неку малу количину, од 30кг грожђа напр, па да има у кући као лек, за изузетно стресне ситуације.;)

Reci mi cemu sluzi voda , kad si vec napomenula bunar u proizvodnji vina
Није велика количина..кад смо смуљали грожђе и убацили у буре, уз мало шећера, додали смо ту воду да "огрезне" грожђе, отприлике око 2-3 прста да буде вода изнад "комине".
 
Ако му је и кожа врло дебела, па ти некако у устима,кад је коначно прегризеш, "пљусне" садржај, то је вероватно нека ситна виала. Тзв "четничко грожђе". јер су га комунисти након Др.св.рата забранили не би ли држава продавала гајене сорте. Ако је то, калемар је у праву: једна чаша тог вина "ради те" као неколико ганџи. Ја мислим да би укус и "психоделични ефекат" превладао и кад је само 10 посто у вину, али можда није лоше направити неку малу количину, од 30кг грожђа напр, па да има у кући као лек, за изузетно стресне ситуације.;)


Није велика количина..кад смо смуљали грожђе и убацили у буре, уз мало шећера, додали смо ту воду да "огрезне" грожђе, отприлике око 2-3 прста да буде вода изнад "комине".
Kozica mu je tanka i nije gumasto , prosto umanjeno nego sto bi bilo stono. I ima jak crven trag kad se protrlja .
.....................................................................................................................................................................................
Imao sam i jedno samoniklo sa jarko crvenim listovima ali nije prezimelo , a bas sam hteo da vidim sta ce da rodi.
 

Back
Top