Kupus

georgejune

Srebrna tastatura
Poruka
211.222
Na znam dal poceti od slatkog il kiselog,pa sarma,pa podvarak,pa izvolte
maxresdefault.jpg


- - - - - - - - - -

 
posto nesto ne ljubim meso iz prodavnice kuvam klot sladak,luk i sargarepu proprzim pa i kupus s tim prodinstam,dodam zacin c,alevu,lovor,neki cen belog luka,biber,prelijem vodom i brzo se skuva,pred kraj ubacim svez paradajz
 
Zateko sam se u Mrčajevcima u septembru na Kupusijadi...brte, ono je zasista fenomenalno...ne može suvo meso, kojeg ima gomila, pa prebiraš gde je kupus, da se spremi u kućnim uslovima.....one posude ko za Obelixa u kojem se kuvaju su zakon....pošto je to vašar i čudo...msm da je porcija u restoranu bila nekih 300 din. a ne možeš 2 puna tanjira da pojedeš...nš

- - - - - - - - - -

Od kupusa volim sve, sladak, kiseo tima podvaarak...a najviše sarme, ipak.

Volim i ono kako spemaju neki stranci, kuvano u malo sirčeta svež kupus...al nije to to.. mogu da jedem povremeno..
 
Dobar je kiseo i za uz domaću :D
Doda se tucana (ne ova industrijska mlevena) paprika po malo ljuta i prelije zejtinom.
Tu sve pršti od vitamina.
 
Дакле, секељи гулаш, најједноставније и најбоље јело (после сарме):

- 400-500 грама свињског меса (од бута) сеченог на коцке
- кисели купус грубо исечен на квадрате :mrgreen:,најбоље купити оне листове и само фикете маказама
Колико купуса? Не знам, купите веће паковање листова или мању главицу.

На уљу се пропржи главица црног и чен белог лука.
Дода се месо уваљано у со, бибер и алеву, доста алеве.

Када месо омекша (15, 20 минута), додати купус и долити ракијску чашу воде. То ћете радити још пар пута да купус не загори.

Лист лорбера.

То се тако динста још пола сата на тихој ватри. Кад се јело заврши, фљуснути пар кашика милерама и промешати.
 
Ja uglavnom spremam sladak kupus ili kupus salatu.
Kupus naseckam, kao i luk, ubacim neki svež paradajz ili smrznut, malo vode i tako dinstam. Naravno, i začine. Nekad na kraju dodam posebno ispržene kolutove domaće kobasice... Nekad ništa...
A sarma je posebna kategorija. :heart:
 
najbolja sarma koju sam jeo spremala keva ortaka,koliko se secam samo junece meso i biber stavlja,to se oseti,ima vrv i luka malo,tu i tamo koje rebro dimljeno i najbitnije sto to zapece u rerni tako da nema ni trunke tecnosti,suva totalno raspadne se u tanjiru
 
najbolja sarma koju sam jeo spremala keva ortaka,koliko se secam samo junece meso i biber stavlja,to se oseti,ima vrv i luka malo,tu i tamo koje rebro dimljeno i najbitnije sto to zapece u rerni tako da nema ni trunke tecnosti,suva totalno raspadne se u tanjiru

Ovo je jedini nacin da se spremi sarma po mom misljenju.

Mora da se zapece zajedno sa nekim suvim mesom, i to preko noci da se ostavi jedno 12-14 sati, sve do rucka. Sarma se stavi, zatim, u finu keramicku ciniju, kupus je blago providan, zapecen, ali nije i zagoreo, sto daje veoma poseban ukus i shmek. Sarma vruca, fil blago kiselkast, biber u zrnu se vec istopio, a rebarca/kolenice preko sarme dodaju jos bolji ugodjaj...



Boja relativno :

kobasica-sarma-36.jpg


Untitled2.jpg


Naravno, sarma sto se vise podgreva/pece na tihoj vatri, sve je ukusnija i bolja.

Ja bih, naravno, uvek dodao svinjsko meso u sarmu jer mora da bude malcice masnija, odmer 600gr junece/400gr svinjsko, na 1kg mesa iskljucivo 1 jaje (ako su mala, onda dva), luk treba prvo da se proprzi, ali se meso ne przi (video sam da ljudi to rade i ne mogu da verujem). Pirinac se ostavi u vreloj vodi da nabubri i da se ocisti u nekoliko voda. Sa alevom ne treba previse da se ljudi zezaju, a primetio sam u mnogim video snimcima da previse stavljaju (pa posle ode stomak), biber svakako ide, sto mleveni, sto u zrnu. Bez bibera nema sarme. Pirinac Kochanski, kupus Sumadijski, a meso sveze od lokalnog mesara (malo skuplje, ali bolje).


Inace od kupusa sto ostane i ne potrosi se ili se pokidaju listovi, obavezno podvarak sa suvim mesom i sargarepom. Podvarak isto tako zapecen, odlican je uz batake sa rostilja, recimo.


Podvarak1-1.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top