Kupus

Recept moje majke za sarmu je
pola svinjskog pola junećeg mesa izdinstati sa dosta crnog luka....dodati iseckani beli luk, pirinač, biber (ako nije slan kupus dodati vegetu a ako jeste onda ne) i alevu papriku ...to je fil za sarmu....između sarme stavljati suva rebarca (najbolje ako se nađu ona domaća) i lovorov list i staviti da se krčka preko noći na 0,5

Eh što mi volimo tako i danima bi je jeli i čini mi se da je sutradan još ukusnija

Ne....
 
Moja majka lovor stavlja u jela od kiselog kupusa i pasulja ...i svima se dopada ...verovatno stvar navike

Ловор иде у већину јела која обилују месом, па може и у та киселокупусна. :)
Мада ја га не користим. Међутим обавезно иде у купус већ приликом кишељења, кад се ставља купус убаци се и ловор у кацу, канту, буренце...
 
Podelicu sa vama kako mi pravimo sarmu tradicionalno, godinama, i nista ne moze da se tu promeni! Ovo je recept koji je ljudima koji nisu voleli sarmu, izbegavali da je jedu, promenio razmisljanje u -> omiljeno jelo bez premca! Ovo je recept koji deca vole gde jedu cak i kupus, sto inace religiozno znaju da izbegavaju.

- 1.5Kg Mesanog mlevenog (pola svinjsko, pola junece) dvaput samleveno i iskljucivo sveze meso (but, potrbusina). Sreca je da licno znam mesara pa je meso uvek dobro. Najbitnije je to. Lepa rec mesaru nije na odmet.
- 6-8 glavica crnog luka osrednje-vece velicine.
- Polovina osrednje sargarepe (narendana sitno)
- 200gr dimljene, suve slanine (najbolje Uzicke ili sa predela Zlatibora)
- Svinjska dimljena kolenica (3-4 komada, ostavi se u vreloj vodi da nabubri, pa se ocisti od koske)
- 500gr svinjske kosti (po mogucnosti slane, jer ovo umanjuje potrebu da se dodaje vegeta/so i sl, a i kupus je veoma slan takodje)
- 500gr Kochanskog pirinca (apsolutno ne ide niti jedan drugi, pogotovo ne spicasti koji ima obicaj da se ili ne skuva lepo ili da zagori)
- Par osrednjih glavica koje imaju zlatnu boju, koren se ocisti i svaki list se ocisti od debelog ostatka korena. Obicno bude oko 4 glavice kupusa na 2kg fila. Listovi se unapred pripreme. Listovi koji nisu dobri, koji su napukli se poredjaju po povrsini lonca, red ispod, red na kraju (da ne zagori sarma).
- Na svakih 500gr fila ide 3 supene kasike aleve paprike, ali samo i iskljucivo samo kada ima dosta suvog mesa. Ako nema puno suvog mesa, onda se ta kolicina smanjuje na 1 supenu kasiku.
- 1 mali cen belog luka, sitno iseckan.
- Lovorov list (nekoliko komada).
- Biber mleveni 1 kesica (relativno 20gr) u fil, a 1 kesica bibera u zrnu za posipanje izmedju sarmi.
- 2 jaja (kada se dodaju jaja fil se mora odmah iskoristiti, tako da ako necete odmah da pravite sarmu vec samo fil - jaja dodajte uvek pred pocetak zamotavanja jer u suprotnom moze da se pokvari).
- Suncokretovo ulje po potrebi.

Istrebljeni pirinac se stavi u vanglicu i preko njega se polije vrela voda, tako da se dobro potopi. Pirinac ostaviti jedno 2 sata u vrelim vodama, na svakih 30ak minuta menjati tu vodu. Veoma je bitno da se pirinac dobro opere i da na ovaj nacin malcice nabubri. Vode treba da bude duplo vise kako bi se pirinac dobro ocistio. Kolenice dimljene se, takodje, potope vrelom vodom i ostave tako nekih 30ak minuta.
Narendati sargarepu na sitno, a luk iseci na krupniju parcad.
Naspe se soljica ulja u tiganj, pleh ili serpu za dinstanje luka i sargarepe. Luk se isece na krupniju parcad, pospe sa 2 supene kasike vegete i ostavi na tihoj vatri da pozuti dok ne pocne da se topi. Dodaje se sitno rendana sargarepa da se prodinsta zajedno sa lukom. Povremeno promesati. Ostaviti da se blago ohladi.
Iseckati dimljenu slaninicu veoma sitno na najsitnije moguce kockice. Kockice su bolje, ali moze se i samleti ako je problem seckanje. U vanglu staviti slaninicu, soljicu ulja, "alevu" papriku, mleveno meso, dinstani fil(luk i sargarepa), i lagano promesati. Postepeno dodavati pirinac dok se mesa kako bi se svuda fino raspodelilo. Za ovoliko smese treba malo jaca ruka. Ako suvo meso ili kupus nisu dovoljno slani, moze se dodati malo soli ili kasika vegete u fil, mada bi to trebalo izbegavati.

Ukoliko fil nije "dovoljno crven", dodati jos aleve paprike. Na svake dodatne 3 kasike aleve paprike, naspe se soljica sunc. ulja i dobro se promesa. Na kraju se dodaju jaja i ponovo se dobro promesa.

U veci lonac se postave listovi kupusa na dnu, a onda se zavijaju sarme. Sarme bi trebalo da budu srednje velicine, nit previse velike, nit previse male. Male su lepse za neki praznik ili slavu, ali mit je da su ukusnije. Sarme redjati u krug, da budu zbijene jedna uz drugu, tako da se ne mogu pomerati. Posuti biberom i sa par listova lovora nakon prvog reda. Dodati suvo meso kolenica koje se prethodno icepkalo na komadice, a onda ponoviti postavljanje sarmi. Za ovakvu smesu bi trebalo da bude jedno 3 reda sarmi. Na vrhu se dodaju kosti, pospe se ponovo biber i malo lovora. Zatim se sve pokrije sa 7-8 debljih listova kupusa, a onda se stavi na ringlu i ukljuci se srednja jacina.
Sarma se poliva vodom dok voda ne prelije svaku sarmu. Dok se krcka, kupus ce svakako omeksati i to ce da proizvede jos vode, koja se rucno mora odstranjivati ukoliko bude trebalo, kako ne bi prekipelo.
Sarma se na ovaj nacin krcka nekih 2-3 sata, dok makar polovina vode ne ispari. Ako ste kojim slucajem pravili duplu recepturu, povremeno cete morati da dodajete vodu tokom krckanja.

Kada se vec sarma ukrckala, tj. voda isparila nakon toliko kuvanja, kupus je tu prakticno ziv, gumen. Ovakva sarma je spremna za sve regularne ljubitelje sarmi, ali za prave gurmane sarma tek sada dobija na snazi, ukus se drasticno pojacava i ovo je prekretnica za mnoge koji sarmu voleli nisu pre da je prosto obozavaju.

Preko lonca se stavlja alu folija, a sarma se stavi u pecnicu na 150-180 stepeni narednih 4 sata. Zatim se temperatura smanji na 50-100 narednih 4 sata. Zatim se folija ukloni, temperatura se smanji na 50ak stepeni, i sarma se ostavi preko noci, dakle izmedju 12-14 sati pecenja.

Gornji listovi sarme treba da prakticno pocrne, masnoca od mesa i kolenica treba da svakoj sarmi da odsjaj. Sarme su kompozitne, ne raspadaju se, iznutra su mekane, kupus je solidno kiseo, fil je kiselkast i ukusan.

Za neke ljude ovo je dovoljno, ali postoji i princip pecenja u manjoj tepsijici dok sarma ne postane potpuno pecena, sto je najbolje da se odradi u manjem plehu tokom narednog dana. Ovo je obicno kada se sarma dodatno podgreva. Kupus ovde vec poprimi braon boju, meso poprimi tamno-braon boju. Nije vidno bilo gde zagoreo, ali moze se ostaviti u rernu tokom dana na 50-100 stepeni dok dovoljno ne porumeni. Stvar ukusa!

Cesta greska prilikom pripreme : Bitno je da sarma tokom krckanja na ringli NE ZAGORI, jer ako zagori jedan list tokom kuvanja, cela sarma ce da bude bljutavog ukusa. Zbog toga treba paziti na nivo vode i treba imati dobru potporu u vidu listova. Biber u zrnu ne stavljati na dno serpe. Suvo meso i kupus su vec dovoljno slani i treba uzeti u obzir da ce njihov udeo biti poprilicno visok. Ako kupus nije dovoljno kiseo, sarma ce biti veoma slana i otuzna. Za ovakvu sarmu bitno je da kupus bude kiseo, ali ne previse kiseo. Kupus listovi se mogu malo oprati vodom ako su previse kiseli pre koriscenja. Tokom pecenja, kiselost nestaje u kupusu, ali se zadrzava u filu. U ovako zapecenim sarmama nema osecaja "truncice" mesa.

Ovakva sarma se jede samo uz malo hleba i viljuskom i nozem. Kupus nije gumen niti otuzan za jelo, veoma je ukusan i otkrio sam da je ovo jedan od boljih nacina da deca, takodje, jedu kupus.
Saft svakako ostaje za ljude koji vole, ali nije bitan za sarmu. Sarma se postavlja u velikoj beloj keramickoj ciniji, izmedju 10-15 komada, sa 3-4 komada suvog mesa, polivena saftom preko. Saft je bitniji kod punjenih paprika, recimo. Ovom metodom pecenja u punom loncu dobijaju se kako zapecene, tako i nezapecene sarme (pri dnu), te ko ima goste koji vole razlicite sarme mogu da biraju manje zapecene ili vise zapecene sarme. Podjednako su ukusne.

PRIJATNO! :ok:
 
Jaja kada se stavljaju u bilo koju smesu sluze tome da smesu sjedine, zgusnu tokom pecenja i odrze do te mere da nema raspadanja. Na taj nacin, sarma je kompozitna, nije razbarackana na 1000 delova cim se bocne viljuskom. Prilikom pecenja, sarma postaje jos vise kompozitna, sjedinjena, i onda se lagano nozem presece. Kada se ne stavljaju jaja, sarma ne bude kompozitna, lako se kida, lomi, raspada, a cesto ume i prilikom samog kuvanja da se otvori.
Iz tog razloga neke kuvarice se trude da prave sto manje sarme, ponekad sa dva lista umesto jednog.

Jaja se uvek stavljaju u bilo koju smesu od mlevenog mesa koje ce da se kuva ili przi u mnogo ulja, jer to odrzava meso da se ne raspadne time sto sjedinjuje crni luk, meso, pirinac itd tokom termicke obrade.
 
smo ste me napalili za sarmu
kupila sam spic rebra jos kupus i meso

cars.jpg
 
Srbinu je izgleda ova povrcka nezamisliva bez prisutva mesa.

Бата Ђоле и ја рекосмо да цепамо клот слатки купус. А кисели купус некако не иде клот. Ја сам га силом прилика јео током веселих деведесетих, кад је у студентској мензи на менију био само кувани кисели купус, онако обарен на води скоро без икакве масноће, пошто би све уље помажњавали запослени у кухињи, а и шире, у том ланцу, и уз ту сплачину је као салата ишао пресан кисели купус, онако изручен из бурета, значи кисели купус са киселим купусом, и тако данима, недељама, месецима, оно ратови, санкције, беда, глад. Сва срећа што је другарова кева радила у уљари, па су добијали, а и ћорисали "добро јутро" маргарин, хлеба је по мензама било у изобиљу, сувог и никаквог, али се није морало отимати за њега као што се отимао и грабио остатак радног народа, тако да се преживљавало на хлебу и маргарину. Јбг пола ми младости прошло у неком преживљавању, лепота живљења у нашем мафијашком Србистану.
 
Ja pravio sarmu

sarmazapecena.png


Ukus ovakvog kupusa je neopisivo dobar i vrlo je tesko odoleti jer voda sama polazi na usta. 4-5 sarmi mora da se pojede k'o od shale kada su ovako spremljene. :mrgreen:

Prijatno svima koji prave sarmu sada :mrgreen:
 
Recept moje majke za sarmu je
pola svinjskog pola junećeg mesa izdinstati sa dosta crnog luka....dodati iseckani beli luk, pirinač, biber (ako nije slan kupus dodati vegetu a ako jeste onda ne) i alevu papriku ...to je fil za sarmu....između sarme stavljati suva rebarca (najbolje ako se nađu ona domaća) i lovorov list i staviti da se krčka preko noći na 0,5

Eh što mi volimo tako i danima bi je jeli i čini mi se da je sutradan još ukusnija

Ja meso nikada ne dinstam. U sirovo meso stavim začine i rižu. Dobro sjedinim i uvijam u kupus.
Red sarmi, red suvog mesa... boli glava.
 
U pravu je fabrika , mora biti sochno, moze cak i posna da se spremi od dimljene ribe koja se posle samelje umesto mesa . A odozgo rebra dimljenog sarana.
 

Back
Top