Kupus

najbolja sarma koju sam jeo spremala keva ortaka,koliko se secam samo junece meso i biber stavlja,to se oseti,ima vrv i luka malo,tu i tamo koje rebro dimljeno i najbitnije sto to zapece u rerni tako da nema ni trunke tecnosti,suva totalno raspadne se u tanjiru
:ok: Тако је бата Ђоле. Сарма обавезно запечена, "чорбасте" варијанте нису оно право, једино суве варијанте. Сарму спремам у већем лонцу, део замрзавам и приликом одмрзавања и загревања је запечем.
Постоји вечита дилема да ли динстати претходно или не динстати надев за сарму, Срби се осим на делије и гробаре и на четнике и партизане деле и на оне који динстају и који не динстају надев, и на форуму постоји оштра подела по том питању. :))) Ја надев не динстам, пошто волим збијену сарму ћуфтасте форме, месо које се продаје по нашим месарама у многоме то омогућава пошто је због убрзаног това изузетно хомогене структуре. :)))) Једанпут млевено, никако двапут пропуштено кроз машину, јер тако ситно млевено месо напросто нестане, ишчезне као трина. Црни лук ручно сецкан, у огромним количинама, у сва јела обилато додајем црни лук, а у сарму га трпам, што више то боље. И више пиринџа је корисно ако се жели ћуфтастија сарма. Месо не мешам, искључиво једна врста. Моји славни преци су мешали свињетину и јунетину и додавали у иницијалну смесу и мало млевеног димљеног меса, од суве шунке. Тетка је пар пута направила боговску сарму у којој је било и меса од дивљачи, од фазана, њени нису успели да смажу сву фазанетину коју су имали на лагеру, па је додата у сарму. :)))
Сарма коју је спремам је тзв. руска сарма, одликује се тиме што се при слагању сарми у лонац између посипа сецкани црни лук и першун. :))) Зато се зове руска. :))) Стављам између и сува ребра, сланину, димљену кожуру, гроник. Пошто се сва течност у којој се пар сати крчка сарма након кувања просипа тако страда и добар део масноће, моја родбина би то сматрала светогрђем и расипништвом, али довољно сам и сам замашћен. :)))) Одозго поспем покривач од листова купуса са зерицом шећера, опет по угарски :)))), и додам и коју кашику парадајз пиреа.
А основ свих основа је да листови киселог купуса морају бити испрани, јер петарда киселу сарму никад нисам подносио. Нутриционисти би рекли да је испрани кисели купус нула, али сарма ионако није здрава храна. :))))
 
Nije to loše, da ti kaem....neki protein tu i tamo mesnati....

- - - - - - - - - -



E, sve znaš...... setio sam se da su nam izneli i prasetje pečenje....al nikome nije bilo do prasetine...

:lol: :ok: Мој човек, никс печење, дајте купус. :))) Пази озбиљна је то дилема, у овој кризи кад се људи ретко срећу с месом печење с ражња је изазов, али прави гурмани умеју да доносе значајне одлуке, умеју да процене садржај и вредност свадбарског кебиџа. :ok: :))))
Добро ми је позната та ситуација. :)))) На свим журкама постоји одређена процедура, редослед изношења разних јела, тако да сарму и свадбарски купус након одређеног времена на свадбама, крштењима, рођенданима, славама, усељењима, испраћајима, дочецима, смењује обавезно печење. И истински љубитељи доброг залогаја често не стигну да се подмире купусом и сармом. Онда кад наступи ера печења уздишу за купусом и сармом све док се неко дрчнији, храбрији, сналажљивији не осмели да јавно затражи репете, камбек купуса и сарме. :)))) Но то и није ништа необично, шовови су кад се таквом позиву за бис придружи већина, кад се јави револуционарни покрет за врађање купуса и сарме на трпезу. :))) Ту се види колико је у нашем друштву печење прецењено, без обзира на кризу. :))))

- - - - - - - - - -

Што просипаш течност, то је оно најбоље у сарми.

Зато што обожавам суву сарму, мислим једем у гостима и тако сафтану, али сувљу преферирам. :)
 
Одозго, при крају кувања, чисто онако због боје, да се задржи мало црвенила, на укус се ионако не одражава. Кад ставе сарму да се запече неки тада комбинују преливе по њој, најчешће ставе одозго киселе павлаке.
 
Ја само ставим алеву у надев кад динстам. Доле најгори лист и онда ређам убацујући суво месо и сланину ту и тамо.

Налије се вода и миран си два сата. То је све.
 
Upravo skuvao kiseli sa dimljenom kolenicom.
Prokuvao kolenicu jedno sat vremena...dodao kupus, luk, krompir, vegetu, biber, malo soli, alevu ljutkastu papriku, suvi seckani peršun...
Sve se ukrčkalo i raspalo!

Овако и Немци праве купус, не само уобичајено са кобасицама и кромпиром него и са коленицом.
А кромпир иде уз кисели купус, куван с њим или као прилог, спремао сам и мусаку са рибанцем и кромпиром, није лоша комбинација, једино је компликација јер све претходно треба посебно припремити пре него што се сједини и стави у рерну, оно обарити кромпир, издинстати рибанац и продинстати месо, сланину, лук и зачине.

Кад се листови исперу не мора се ставити у сарму кромпир који ће сакупљати вишак киселине.
 
А ја нешто не волим да трпам кромпир у све. То људи раде да попуне празнину.

Оно кад видим да неко једе пуњене паприке а поред пире или сарма и пире. Крстим се са обе руке.
 
Ја само ставим алеву у надев кад динстам. Доле најгори лист и онда ређам убацујући суво месо и сланину ту и тамо.

Налије се вода и миран си два сата. То је све.

Гомила алеве обавезно, и у надев и у воду током кувања бар мало, да се зарумене омотачи сарми. :)

- - - - - - - - - -

А ја нешто не волим да трпам кромпир у све. То људи раде да попуне празнину.

Оно кад видим да неко једе пуњене паприке а поред пире или сарма и пире. Крстим се са обе руке.

:))) Са пуњеном паприком никако, уз њих само иде домаћи сос од парадајза, засебно припремљен. А уз сарму може да иде кромпир, не обавезно, него рецимо кад испадне киселија од очекиваног, па да се уз кромпир то забашури.
 
Пуњене паприке радим са сосом већ. Наређам и налијем пола литре густог сока у шерпу. И воде.

:ok: Може и тако, у принципу је исто, ја ионако за преливање базе соса - брашна и уља, поред сока од парадајза користим и воду из суда у ком се кува паприка. Вишак те воде се обично већ сутрадан искористи за прављење неке ад хок чорбице. За разлику од воде у којој се кувала сарма вода од паприке се не баца, мада уме да буде и она премасна ако је месо било делом и од врата.
 
au pire sa sarmom ne stajem
:))) Слаба тачка.
@ne pik zuve

Ама што ти то одливаш уопште?
Па шта ћу са вишком воде и масноће, спремам сарму у лондрини од отприлике 8, 9 литара запремине, мора се налити да огрезне, а ни након три, четири сата крчкања сва вода не може искувати, остане је кад повадим из лонца сав корисни садржај. И буде премасна и прекисела за било шта с њом, тако да путује.
 
Na znam dal poceti od slatkog il kiselog,pa sarma,pa podvarak,pa izvolte
maxresdefault.jpg

Meni je ovo sarma..i sada bih dve smazala ladno
 
Неко спомену кувани кисели купус, и сетих се јела које је омиљено у другом делу моје родбине, међу Банаћанима потомцима наших прекодринских сународника, то је тзв. лички купус, можда би Фабрика у њему уживала, јер је без кромпира и јер се може јести и кашиком, а и не мора, што би рекао Драган Јове Торбица "еее, али није". :))) Најчешће је реч о рибанцу који се пар сати кува са квалитетним сувим месом, свашта нешто се може додати, шунка, сланина, кобасице, коленица, буткица, па и читава кост од шунке ако неко има довољно дубок лонац. Кад се скува сервира се по жељи, ко хоће без водице сипа решеткастим послужавником, а ко хоће са водицом захвати обичном "кутлачом". :)
 
Моји Банаћани су више јели секељи гулаш и динстани рибанац са кобасицом него сарму. За ове прекодринце не знам, мада их је било доста у БЦ.
 
Не знам, мени некако рибанац није први избор, ето колико сам се расписао о кебиџу, а нигде не глорификујем подварак. Чак и кад једем сирови кисели купус као салату радије се одлучујем за исечене главице него за рибанац. И кад се ставља кисели купус сходно томе већину чине главице, а рибанац је ту само да допуни суд, да премости. :)))
Могу да га једем у пити од киселог купуса, неограничено. :))) Само у питу иде мала количина рибанца и има више тога у филу, од сланинице до ситног сира. :)
 
Што се слатког купуса тиче, основно је да га не дираш. Не мешати, не превртати, како је стављен тако треба да мирује до престанка рада мотора.
 
Recept moje majke za sarmu je
pola svinjskog pola junećeg mesa izdinstati sa dosta crnog luka....dodati iseckani beli luk, pirinač, biber (ako nije slan kupus dodati vegetu a ako jeste onda ne) i alevu papriku ...to je fil za sarmu....između sarme stavljati suva rebarca (najbolje ako se nađu ona domaća) i lovorov list i staviti da se krčka preko noći na 0,5

Eh što mi volimo tako i danima bi je jeli i čini mi se da je sutradan još ukusnija
 
Poslednja izmena:
Рекло би се да је та сарма са фотке мало запечена, или је крајић те једне загорео.

Garantovano je zepečena i ima još alevu u ulju preko...što je po propisima...po mom, moglo je još malo da se krčka.... Onaj lorber ša li je, ša će tu...on se tu našao nepredvđeno.... ne ide ....Da ne bi zagorela, ufatilamalo skramice, nije ona zagorela....kao šo je ova jedna sarma.... ispod ide ležaljka, na dnu šerpe od listova kupusa, kao i preko sarmi, kao pokrivać ....msm da je ova sarma sa fotke upravo spremljena na ovaj način...
 

Back
Top