Kome u Srbiji smetaju ratni filmovi 1914-1918

Pa upravo si opisao razliku izmedju današnjih i ondašnjih uslova , današnji pandan Bitci na Sutjeski ili Neretvi bi bio da snimimo srpski film u kome bi glavne uloge srpske vojnike ,oficire , neprijatelje.... igrali Tom Hardi, Mark Walberg , Džoni Dep i Morgan Frimen ,a svima je jasno da je to u današnje vreme čist SF i da je najveći finansijski domet današnje Srbije ovo Lazino smeće , eventualno bi mogli da platimo nešto sitno i na emocije navatamo Rejfa Fajnsa ili teta Moniku Beluči kao što je Kusta uspeo za ono svoje smeće koje ni njegova šira rodbina verovatno nije gledala .
Takodje pored ondašnje finansijske i druge logistike koju je ondašnja država od 20 miliona ljudi i nepresušne američke kasice prasice imala ,bitna karakteristika je da je ondašnji Diktator bio pasionirani i strastveni filmofil, pričaju guzoljubi da je svaki dan po dva-tri filma,najviše američka naravno gledao u svojim rezidencijama ,pa je samim tim taj sektor imao neograničenu podršku države ,a političari , funkcioneri ,republike , lokalne samouprave , velika preduzeća ,pa i armija su se utrkivali ko će više sponzorisati i pomagati filmsku industriju jer su znali da to drug Stari voli .
To je pratila i organizacija glamuroznih festivala tipa Pula,Fest i sl . gde su uvek dolazile top holivudske ,žabarske i francuske zvezde ,a sigurno je da ni onda kao ni danas nisu dolazili dzabe jer vole baš Jugu i Titu .
Danas u Srbiji nema para i znanja da se 80 km autoputa završi za 8 godina ,a afiniteti Diktatora što se tiče filma bi se iscrpeli u nekoj queer noar erotskoj drami o nesrećnoj ljubavi Marka Djurića i Lava Pajkića koja krvari u okovima konzervativne i zatucane sredine kao šira metafora za nerazumevanje primitivnog i lenjog naroda vodjine radne etike i kosovske politike .

bandy ,previse si se zaleteo,dacu tu jedan veoma jednostavan primer.Spanska kinematografija je daleko jaca od nekadasnje jugoslovenske,film cija se radnja odigrava u vreme propasti srednjovekvne Spanije "Kapetan Alatriste", je gledljiv film i proizvod je domace kuhinje.Kompletna glumacka ekipa je spanska izuzev glavnog muskog lika koji je tumacio Vigo Mortensen.Nije ovde rec o snimanju eposa, pa da je potrebna glumacka armada,ali sa dobro odradjenom temom iz srpske proslosti,ne drzanja slepo za istorijske cinjenice,uz angazovanje jednog dva kvalitetna glumca, dobar budzet,angazovanje strucnjaka za specijalne efekte,..moze se napraviti kvalitetan film da domacu potrebu,i da ima neku prodju izvan srpskog govornog podrucja.
Bitno je da drzava ne stoji iz projekta,ali da ucestvuje jednim odredjenim procentom,jer ovdasnji mamlazi su u stanju i kuglager da sjebu a kamo li slozene Projekte.Da li ti je sada jasnije ?
 
Poslednja izmena:
Pa sve što je snimio je loše jako,naravno ne kao glumac nego kada je bio i sve ostalo , a ovo pogotovo može biti samo gore uz toliko porodičnog i partijskog upliva i ljigavljenja .
To je ko kad je Balašević pravio film , zaposlio celu familiju , uzeo lovu od žutara , dovuko do jaja glumce,priča isto vrh ,a na kraju opet smeće teško ispalo .
Al kao što rekoh to je pitanje dal je nekome bitno samo da je film obradjuje tu tematiku nedovoljno zastupljenu , ili treba da ima i neki kvalitet ,oba mišljenja su legalna .

Pa pazi da ti kazem naravno da je bitno kakav je kvalitet, ja na primer smatram da serija Nemanjici onakva kakva je bolje da nije ni snimana. Ravna gora uz sve mane ipak je dobro sto postoji i iskreno govoreci krivo mi je sto nije snimljen nastavak koji je bio planiran. Na primer film Boj na Kosovu iz danasnje perspektive posle 30 godina je pravo remek delo sa svim onim antologijskim dijalozima.

Inace volim ekranizacije koje su smestene u epohu a pogotovo ratne kojih je nazalost jako malo.. Mir Jam serije mi ne smetaju gledao sam ih nekoliko i nisu pretenciozne, one su napravljene sa namerom da budu limunade..... Dok na primer Senke nad Balkanom su nesto drugo, one koketiraju sa svim i svacim i tu sam dosta osetljiv. Pada mi na pamet i ne tako davno snimljen film i serija Santa Maria della salute koji je propustio sansu, Sesir Koste Vujica sa Bercekom ga sije za 2 koplja.

Krivo mi je sto RTS nece da reprizira seriju Vuk Karadzic voleo bih je pogledati, na netu se ne moze naci neki iole pristojniji snimak nazalost..... Takodje mi je zao sto drzava nema osecaja da iskoristi tog Kadijevica dok je ziv da napravi nesto slicno novo.... siguran sam da bi pogodio u metu.

Zaspanku za vojnike nisam pogledao, cekam Badnji dan kada ce biti emitovana na Pinku a kasnije ce na TOP kanalu ici i mini serija. Sto se tice Lazinog Kralja Petra meni ovaj trailer deluje dosta dobro:

Ali sta je porazavajuce sto je Laza morao javno da podrzi Vucica da bi dobio tih milion evra a za ostalo se sam dovijao kako je znao.... pa i Gagina Zaspanka je jedva snimljena.....
 
Sto se tice filmova sa ratnom tematikom,ne da mislim,nego sam ubedjen,da ih ne treba ni praviti,ni emitovati tudje filmove,sa ratnom tematikom.Ova zemlja,sve
generacije.Nasig pra dedova,dedova,oceva,pa i nas samih,pun je kofer tih nepotrebnih ludackih bojeva i "viteskih" zrtava. Nama su mrske i same price,o Prvom,Drugom,
tri Balkanska rata.O tim komunistickim "vitezovima',partizanima,kao i otim cetnicima,od koje nas vec sve boli....da ne kazem sta.Dosta je sa tim solenjem starih rana.
Kao da postoje neki ljudi,neke organizacije,koje prosto ne dozvoljavaju,da te stare rane zacele,da krv prestane da tece.Hajde,okrenimo se buducnosti.Ostavimo tu
proslost,koja nam je bila krvava i jadna.Kao da idemo napred.a glave su nam okrenute,ka unazad.Dokle bre tako.Hajdmo u neku svetliju buducnost.!
 
Sto se tice filmova sa ratnom tematikom,ne da mislim,nego sam ubedjen,da ih ne treba ni praviti,ni emitovati tudje filmove,sa ratnom tematikom.Ova zemlja,sve
generacije.Nasig pra dedova,dedova,oceva,pa i nas samih,pun je kofer tih nepotrebnih ludackih bojeva i "viteskih" zrtava. Nama su mrske i same price,o Prvom,Drugom,
tri Balkanska rata.O tim komunistickim "vitezovima',partizanima,kao i otim cetnicima,od koje nas vec sve boli....da ne kazem sta.Dosta je sa tim solenjem starih rana.
Kao da postoje neki ljudi,neke organizacije,koje prosto ne dozvoljavaju,da te stare rane zacele,da krv prestane da tece.Hajde,okrenimo se buducnosti.Ostavimo tu
proslost,koja nam je bila krvava i jadna.Kao da idemo napred.a glave su nam okrenute,ka unazad.Dokle bre tako.Hajdmo u neku svetliju buducnost.!

Besmislen upis. Narod koji ne zna svoju istoriju ne moze ni da ide napred u buducnost.
 
Pa pazi da ti kazem naravno da je bitno kakav je kvalitet, ja na primer smatram da serija Nemanjici onakva kakva je bolje da nije ni snimana. Ravna gora uz sve mane ipak je dobro sto postoji i iskreno govoreci krivo mi je sto nije snimljen nastavak koji je bio planiran. Na primer film Boj na Kosovu iz danasnje perspektive posle 30 godina je pravo remek delo sa svim onim antologijskim dijalozima.

Inace volim ekranizacije koje su smestene u epohu a pogotovo ratne kojih je nazalost jako malo.. Mir Jam serije mi ne smetaju gledao sam ih nekoliko i nisu pretenciozne, one su napravljene sa namerom da budu limunade..... Dok na primer Senke nad Balkanom su nesto drugo, one koketiraju sa svim i svacim i tu sam dosta osetljiv. Pada mi na pamet i ne tako davno snimljen film i serija Santa Maria della salute koji je propustio sansu, Sesir Koste Vujica sa Bercekom ga sije za 2 koplja.

Krivo mi je sto RTS nece da reprizira seriju Vuk Karadzic voleo bih je pogledati, na netu se ne moze naci neki iole pristojniji snimak nazalost..... Takodje mi je zao sto drzava nema osecaja da iskoristi tog Kadijevica dok je ziv da napravi nesto slicno novo.... siguran sam da bi pogodio u metu.

Zaspanku za vojnike nisam pogledao, cekam Badnji dan kada ce biti emitovana na Pinku a kasnije ce na TOP kanalu ici i mini serija. Sto se tice Lazinog Kralja Petra meni ovaj trailer deluje dosta dobro:

Ali sta je porazavajuce sto je Laza morao javno da podrzi Vucica da bi dobio tih milion evra a za ostalo se sam dovijao kako je znao.... pa i Gagina Zaspanka je jedva snimljena.....
Šotrin Boj na Kosovu je pop kulturni fenomen mnogo više nego kvalitetan film jer to nije , nešto kao Tesna koža ,pa čak i Žikina dinastija ... posle toliko vremena i bezbroj repriza stekao je već kultni status upravo na osnovu replika koje spominješ o dlakavom siru , Mustafi,šta će čoveku tolika creva ... isto kao i ja sam Sotir zvani djubre staramajko i ne izazivaj Karingtone ,kao što ne moš zamisliti Novu godinu bez Home alone na TV već frtalj veka ,a sigurno to nije neko vrhunsko ostvarenje .Problem je što ono što se sada snima ne može da dodje ni blizu čak ni tog nivoa ,pre svega jer više ne postoje glumci koji nose čak i tupav scenario i lošu produkciju što si imao pre 30 godina , pa današnji filmovi padaju u zaborav posle godinu dana max , osim što ih tu i tamo spomeneš u fazonu "nisu loši " ,al neće generacije to gledati svake godine iznova i ponavljati replike iz istih sigurno .
 
današnji filmovi padaju u zaborav posle godinu dana max , osim što ih tu i tamo spomeneš u fazonu "nisu loši " ,al neće generacije to gledati svake godine iznova i ponavljati replike iz istih sigurno .

Хоће, јер неће имати пара да сниме више ни то, па ће та три и по снимљена пуштати милијарду пута сваке године. Колико пута су већ пуштали оно жешће срање "Монтевидео..."?

Са друге стране, сценарио је обично толико лош да ни нема неких цитата који би вредели нешто. Ипак, кроз седамдесет гледања ће ти све, иако мутно, мучно, глупо, и бесмислено, бити врло познато, као у ноћној мори која се стално понавља.
 
Хоће, јер неће имати пара да сниме више ни то, па ће та три и по снимљена пуштати милијарду пута сваке године. Колико пута су већ пуштали оно жешће срање "Монтевидео..."?

Са друге стране, сценарио је обично толико лош да ни нема неких цитата који би вредели нешто. Ипак, кроз седамдесет гледања ће ти све, иако мутно, мучно, глупо, и бесмислено, бити врло познато, као у ноћној мори која се стално понавља.
Ma šta se ti brineš- turci će ti snime Sulejmama i ti opet imaš svoju istoriju [emoji847]
 
Besmislen upis. Narod koji ne zna svoju istoriju ne moze ni da ide napred u buducnost.

da li je bas tako

sve mi se vise cini da su nas to debelo slagali , da bi stalno krv na rukama osecali

ili iz nekog drugog razloga

jer mi znali , ne znali , iste greske pravimo

da nije preveliki oslonac u proslosti nedostatak vizije za buducnost

umesto da imamo jednu agendu - ne veruj nikome i gledaj svoj interes
 
Хоће, јер неће имати пара да сниме више ни то, па ће та три и по снимљена пуштати милијарду пута сваке године. Колико пута су већ пуштали оно жешће срање "Монтевидео..."?

Са друге стране, сценарио је обично толико лош да ни нема неких цитата који би вредели нешто. Ипак, кроз седамдесет гледања ће ти све, иако мутно, мучно, глупо, и бесмислено, бити врло познато, као у ноћној мори која се стално понавља.
Pa ja sebe mogu da zamislim u trenucima teške dosade pogledam na TVu i tu Tesnu kožu po pedeseti put , o nekim Maratocima , Balkanskom Špijunu ili Varljivom letu da i ne pričam , a ne mogu da zamislim da gledam neki od ovih novih filmova i serija čak ni drugi put ,upravo zato što je scenario obično očajan , a gluma još gora jer sada svi glume kao recital na priredbi u petom osnovne , najbolji primer je recimo čak i Laušević koji važi kao dobar glumac koji ima nešto iza sebe , u ovoj novoj ekranizaciji Korena recituje ko Ivana Žigon u kosovskoj opstipaciji .
Pare tu i nisu presudne jer realno koliki je je mogao biti budžet jednog Balkanskog špijuna , ili tek Ko to tamo peva koji je ceo u Deliblatskoj peščari i autobusu snimljen ,verovatno jako smešno malo i za ono vreme stabilizacije Milke Planinc ,a ne danas kad slupaju milione za Nemanjiće za decu sa posebnim potrebama .
Jedini pozitivan primer zadnjih godina je Grlić sa Karaulom i Ustavom RH , al to je isto koprcanje na osnovu stare slave i stare škole .
 
Pa ja sebe mogu da zamislim u trenucima teške dosade pogledam na TVu i tu Tesnu kožu po pedeseti put , o nekim Maratocima , Balkanskom Špijunu ili Varljivom letu da i ne pričam , a ne mogu da zamislim da gledam neki od ovih novih filmova i serija čak ni drugi put ,upravo zato što je scenario obično očajan , a gluma još gora jer sada svi glume kao recital na priredbi u petom osnovne , najbolji primer je recimo čak i Laušević koji važi kao dobar glumac koji ima nešto iza sebe , u ovoj novoj ekranizaciji Korena recituje ko Ivana Žigon u kosovskoj opstipaciji .
Pare tu i nisu presudne jer realno koliki je je mogao biti budžet jednog Balkanskog špijuna , ili tek Ko to tamo peva koji je ceo u Deliblatskoj peščari i autobusu snimljen ,verovatno jako smešno malo i za ono vreme stabilizacije Milke Planinc ,a ne danas kad slupaju milione za Nemanjiće za decu sa posebnim potrebama .
Jedini pozitivan primer zadnjih godina je Grlić sa Karaulom i Ustavom RH , al to je isto koprcanje na osnovu stare slave i stare škole .

И ја имам те неке фаворите, али и то су филмови свог момента. Балкански Шпијун или шта знам, Како је Пропао Рокенрол, или Давитељ против Давитеља, све филмови који се зезају са тадашњим актуелностима... а то је било пре тридесет и четрдесет година, у неком другом систему, у другој земљи. Што смо даље од тог времена, то ће мање нових генерација у глобалу имати било какво интересовање за тако нешто, као што и сад један у сто гледа филмове Грегори Пека.

Тако да ће њима можда кључни моменат бити гледање Црног Грује или Покемона или ког већ курцa, а Бата који само што не умре пред камерама - и у позоришту - дочаравајући бес и бол једног ревидирца им неће бити баш много релевантни.

И кад им кажеш "добар глумац", помислиће... Милош Биковић.
 
I nije mi jasno ovo oko tebe, Tihog i Mite- tri turčina, a ne slažete se [emoji849]
Sem oko turskog nasledstva [emoji847]
Niste ni svi turci isti- na prvi pogled¿¡

Oce li neko ovog ustasu provokatora udaljiti sa foruma..... :dontunderstand:

- - - - - - - - - -

Хоће, јер неће имати пара да сниме више ни то, па ће та три и по снимљена пуштати милијарду пута сваке године. Колико пута су већ пуштали оно жешће срање "Монтевидео..."?

Са друге стране, сценарио је обично толико лош да ни нема неких цитата који би вредели нешто. Ипак, кроз седамдесет гледања ће ти све, иако мутно, мучно, глупо, и бесмислено, бити врло познато, као у ноћној мори која се стално понавља.

Montevideo je genijalna serija. Tako da.. ne laj!

- - - - - - - - - -

da li je bas tako

sve mi se vise cini da su nas to debelo slagali , da bi stalno krv na rukama osecali

ili iz nekog drugog razloga

jer mi znali , ne znali , iste greske pravimo

da nije preveliki oslonac u proslosti nedostatak vizije za buducnost

umesto da imamo jednu agendu - ne veruj nikome i gledaj svoj interes

A Jovanka Orleanka, Kralj Artur, Spasavanje redova Rajana......... jel su i Francuze, Engleze i Amere isto debelo lagali ili samo nas????
 
Pa ja sebe mogu da zamislim u trenucima teške dosade pogledam na TVu i tu Tesnu kožu po pedeseti put , o nekim Maratocima , Balkanskom Špijunu ili Varljivom letu da i ne pričam , a ne mogu da zamislim da gledam neki od ovih novih filmova i serija čak ni drugi put ,upravo zato što je scenario obično očajan , a gluma još gora jer sada svi glume kao recital na priredbi u petom osnovne , najbolji primer je recimo čak i Laušević koji važi kao dobar glumac koji ima nešto iza sebe , u ovoj novoj ekranizaciji Korena recituje ko Ivana Žigon u kosovskoj opstipaciji .
Pare tu i nisu presudne jer realno koliki je je mogao biti budžet jednog Balkanskog špijuna , ili tek Ko to tamo peva koji je ceo u Deliblatskoj peščari i autobusu snimljen ,verovatno jako smešno malo i za ono vreme stabilizacije Milke Planinc ,a ne danas kad slupaju milione za Nemanjiće za decu sa posebnim potrebama .
Jedini pozitivan primer zadnjih godina je Grlić sa Karaulom i Ustavom RH , al to je isto koprcanje na osnovu stare slave i stare škole .

Ma kakva Karaula imas barem 10-15 srpskih filmova snimljenih u tom periodu da su bolji od Karaule... npr. Lavirint, Zona Zamfirova, Noz, Balkanska pravila, Crni bombarder koji je doduse malo ranije, Kad porastem bicu Kengur, Sedam i po, Cekaj me ja sigurno necu doci, Mrtav ladan, Klopka, Munje, Lepa sela lepo gore, Rane, itd......

Ne zaboravi jednu stvar taj Bikovic kog pominjete ima tek 30 godina. Da ne valja ne bi ga Rusi toliko trazili..... A zamisli kakav ce biti Boze Zdravlja kad bude imao 50 i 60. Vremenom ce postati mnogo mnogo bolji glumac, jer takav je slucaj bio i sa ovim starijima sto pomrese.... Ne treba biti ljubomoran na mladost nego joj treba dati sansu!
 
Citam komentare i naravno pored onih standardnih susjedskih kako su Srbi svaki rat izgubili, kako nemaju cime da se ponose osim bezanijom i rasulom, kako su mitomani i lazovi, itd.. ali postoji jedan odredjen broj ne tako mali - komentara ljudi iz Srbije dakle Srba kako nam nisu potrebni ratni filmovi, kako ih vec imamo previse :eek: i kako smaramo i vredjamo ostale sa svojim nacionalizmom u tim filmovima. sto mi je bas ono wtf... o.O

Govorim naravno o Zaspanci za vojnike i Kralju Petru prvom. Ok, susjedi su indoktrinirani od malena ali sta je sa ovim narodom po Srbiji, ja bi voleo da vidim te ljude kakvi su da li su posteni cime se bave gde se krecu, sta citaju, koju muziku slusaju i filmove i serije gledaju... za koju stranku glasaju. To me sve interesuje.

Znaci naslov se ne odnosi ni na kakvu teoriju zavere vec na obican srpski narod koji umesto da je srecan i da navija da se ekranizuje srpska istorija, srpske pobede i srpska stradanja, on se gadi i potiskuje nesto najsjajnije sto srpska a mogu slobodno reci i evropska i svetska civilizacija poseduje a to je svakako srpska kampanja od 1914 do 1918.

Mi treba da sirimo istinu i da ubrizgavamo ovom narodu nacionalni ponos jer to je najmanje kako mozemo da se oduzemo nasim precima. Jer Srbi su kroz istoriju najveci junaci, heroji i stradalnici i zrtve. To smo mi. Zasto to kriti ?

Сметају титоистима свих фела и боја.
 
Sto se tice tzv. komsija ko ebe pavijane.Sto vise mrze znaci da smo vise u pravu i da ih boli.Sto se nasih babuna iz Srbije tice,to ti je isti sljam kao komsiluk.Otpad i da ne navodim dalje.Sto se mene tice meni su ekstra svi filmovi iz nase istorije kakva god ona bila.Mars na Drinu ,Sujeska,Kozara,V.Zeleng.Treba sto vise filmova na tu temu snimati iz razlicitih perioda Srpske istorije.Trebalo bi snimiti i filo Caru Dusanu ,Svetom Savi.Ima tu materijala:ok:
 

Back
Top