OVI LEKOVI ZA PRITISAK MOGU DA IZAZOVU RAK

proka

Legenda
Poruka
57.100
ALARMANTNO! OVI LEKOVI ZA PRITISAK MOGU DA IZAZOVU RAK: Agencija za lekove izdala hitno upozorenje, svi pacijenti da se jave svom lekaru (SPISAK)
DRUŠTVO 15.11.2018. 19:31h

Lek koji je u izuzetno širokoj primeni u Srbiji jer se daje skoro svim pacijentima koji su oboleli od hipertenzije, a sadrži aktivnu suspstancu hidrohlortiazid, može da izazove takozvani nemelanomski rak kože, poslednje je upozorenje Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) svim zdravstvenim radnicima u zemlji.

U toj najvišoj instituciji za lekove u Srbiji savetovali su da pacijenti koji piju taj lek prate sve promene na svojoj koži i odmah obaveste lekara ukoliko primete neuobičajne pojave.


1677345_untitled2_ff.jpg
FOTO: PRINTSCREENKardiolozi kažu da taj lek propisuju, uz ostalu terapiju za lečenje visokog pritiska, obolelima kako bi se izbacio višak tečnosti iz njihovog organizma. Medikament spada u takozvane diuretike, čije se dejstvo ispoljava tako što se izbacivanjem suvišne tečnosti iz tela snižava krvni pritisak i smanjuju otoci nastali od zadržavanja te tečnosti.

Prema istim podacima, početna doza za hipertenziju je 12,5 miligrama, a ona se postepeno može povećavati dok se ne postigne željeni rezultat.
Nedavna statistika kaže da u Srbiji od povišenog krvnog pritiska boluje polovina odraslog stanovništva, oko 47 odsto, dok svake godine od bolesti srca i krvnih sudova umre više od 50.000 ljudi.

Upravo zbog toliko široke upotrebe Agencija je u utorak, zajedno sa nosiocima dozvola za stavljanje tog leka u promet, uputila pismo zdravstvenim radnicima o riziku "od nemelanomskog karcinoma kože povezanog sa primenom hidrohlortiazida".

To su u ALIMS potvrdili za "Blic", a u obaveštenju zdravstvenim radnicima piše da su farmakoepidemiološka istraživanja pokazala da postoji povećan rizik od nemelanomskih karcinoma kože - bazocelularnog i planocelularnog karcinoma kod izlaganja visokim kumulativnim dozama tog leka.

1677327_pismo-z-r_ff.jpg
FOTO: ALIMS.GOV.RS"Pacijenti redovno da pregledaju kožu"

"Pacijente koji primenjuju hidrohlortiazid, sam ili u kombinaciji sa drugim lekovima, potrebno je obavestiti o riziku od nemelanomskih karcinoma kože i savetovati im da redovno pregledaju kožu zbog mogućeg nastanka bilo kakvih novih lezija, odnosno povreda kože ili promena već postojećih lezija, kao i da o svakoj sumnjivoj kožnoj leziji odmah obaveste svog lekara", stoji u upozorenju ALIMS.

Kako dalje piše u obaveštenju zdravstvenim radnicima, sumnjive kožne pojave trebalo bi odmah da se pregledaju, a prema potrebi može da se uzme uzorak takve promene za histološki pregled.

Osim saveta lekarima da kažu pacijentima da ograniče sunčanje i izlaganje UV zracima, neophodno je da lekari "pažljivo razmotre upotreba hidrohlortiazida kod pacijenata koji su ranije imali karcinom kože".

U ALIMS su podsetili lekare da bi trebalo da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na lek Nacionalnom centru za farmakovigilancu ili neželjena dejstva lekova.

1527471_selen-shutterstock_ff.jpg
ILUSTRACIJAFOTO: SHUTERSTOCK"Lek obolelima dajemo već godinama"

Prof. dr Miljko Ristić, čuveni srpski kardiohirurg, kaže da se taj lek u širokoj primeni i da se daje ljudima koji su oboleli od hipertenzije.

- To je jedan od klasičnih lekova koji se daje poslednjih godina, a i duže, za lečenje hipertenzije. Svi lekovi koji se upotrebljavaju za lečenje visokog pritiska, ali i drugih bolesti, imaju svoja neželjena dejstva. Ona se redovno beleže i konstatuje se njihova učestalost. Obaveza njihovih proizvođača je da obaveste korisnike, odnosno pacijente, o tome. U zavisnoti koliko i kakavih neželjenih dejstava lek ima on može da bude i povučen iz upotrebe - objašnjava prof. dr Miljko Ristić.

Prema njegovim rečima, ovaj lek i dalje može da se koristi jer nije povučen s tržišta, a lekovi koji se koriste za izbacivanje tečnosti iz organizma kod obolelih od hipertenzije, neophodni su.

- Agencija za lekove trebalo bi da obavesti građane koji su to alternativni lekovi, a kojih ima na tržištu - navodi prof. dr Ristić.

Kako on objašnjava, dobro je što je ALIMS pozvala zadravstvene radnike da prijave sve sumnjive pojave tokom primene leka jer, ako se rak kože otkrije na vreme, onda on može da bude izlečiv.

1507767_hipertenzija-shutterstock_ff.jpg
FOTO: SHUTTERSTOCK- Pacijenti oboleli od kardiovaskularnih bolesti imaju i hipertenziju jer je upravo ona uzrok tih bolesti. Vodeći smo u Evropi već decenijama po broju umrlih od kardiovaskularnih bolesti. U Srbiji oko 55 odsto pacijenata umire od kardiovaskularnih bolesti, dok 45 odsto njih od svih drugih - kaže prof. dr Ristić.

Dve velike studije

Kako je objavljeno u pismu ALIMS zdravstvenim radnicima, lekovi koji sadrže hidrohlortiazid imaju široku primenu u lečenju hipertenzije, kao i kod lečenja otoka koji su povezani sa srčanim i drugim bolestima, ali hronične insuficijencije ili slabosti srca.

Ovo su simptomi tihog ubice koji ubija pola Srbije

Kako se navodi, Komitet za procenu rizika Evropske agencije za lekove (EMA) procenio je dostupne izvore podataka dva farmakoepidemiološka ispitivanja, a koja su nedavno sprovedena, sa danskim nacionalnim izvorima podataka, uključujući Danski registar malignih bolesti i Nacionalni registar lekarskih recepata, a koji su pokazali da, u zavisnosti od kumulativne doze, postoji povezanost između primene hidrohlortiazida i nemelanomskih karcinoma kože.

Dat je primer da kumulativna doza od 50.000 miligrama odgovara dozi od 12,5 miligrama hidrohlortiazida dnevno, primenjivanoj redovno tokom 11 godina.
A, to je, kako se navodi u uputstvu za lek početna doza koja se daje pacijentima.

(Kurir.rs/Blic, R.Briza)


- - - - - - - - - -

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...ozorenje-svi-pacijenti-da-se-jave-svom-lekaru

- - - - - - - - - -

dakle, ovo nije kurirovo naklapanje, već je zvaničan dopis ministrstva zdravlja svim zdravstvenim radnicima srbije

a ko će da piše nama pacijentima?

šta da se radi?

ima li zamene lekovima sa spiska?
 
POLA SRBIJE PIJE LEKOVE ZA PRITISAK KOJI MOGU DA IZAZOVU RAK Agencija za lekove izdala hitno UPOZORENJE SVIM LEKARIMA

  • Radmila Briza
  • 15.11.2018. 19:06

- - - - - - - - - -

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/p...ogu-da-izazovu-rak-agencija-za-lekove/wv3yq9t
Svaki lek protiv pritiska ima taj sastojak, u uputstvu i stoji da su moguce proimene na kozi, da bi trebalo izbegavati sunce.
Cudno je da "agencija" za lekove izdaje upozorenje, a to se sve zna odavno. I radi se o nekom relativno bezazlenom raku koze koji moze
da se pojavi, ali u veoma retko. Lek prototiv pritiska bez ovog hidrohlortiazida valjda i ne postoji.
Ipak je bolje ne umreti od infarkta, shloga;)

U tekstu mi se mnogo dopala ova recenica:U toj najvišoj instituciji za lekove u Srbiji savetovali su da pacijenti koji piju taj lek prate sve promene na svojoj koži i odmah obaveste lekara ukoliko primete neuobičajne pojave.
 
Svaki lek protiv pritiska ima taj sastojak, u uputstvu i stoji da su moguce proimene na kozi, da bi trebalo izbegavati sunce.
Cudno je da "agencija" za lekove izdaje upozorenje, a to se sve zna odavno. I radi se o nekom relativno bezazlenom raku koze koji moze
da se pojavi, ali u veoma retko. Lek prototiv pritiska bez ovog hidrohlortiazida valjda i ne postoji.
Ipak je bolje ne umreti od infarkta, shloga;)

U tekstu mi se mnogo dopala ova recenica:U toj najvišoj instituciji za lekove u Srbiji savetovali su da pacijenti koji piju taj lek prate sve promene na svojoj koži i odmah obaveste lekara ukoliko primete neuobičajne pojave.

Слатко си ме насмејала...:lol:
 
Svaki lek protiv pritiska ima taj sastojak, u uputstvu i stoji da su moguce proimene na kozi, da bi trebalo izbegavati sunce.
Cudno je da "agencija" za lekove izdaje upozorenje, a to se sve zna odavno. I radi se o nekom relativno bezazlenom raku koze koji moze
da se pojavi, ali u veoma retko. Lek prototiv pritiska bez ovog hidrohlortiazida valjda i ne postoji.
Ipak je bolje ne umreti od infarkta, shloga;)

U tekstu mi se mnogo dopala ova recenica:U toj najvišoj instituciji za lekove u Srbiji savetovali su da pacijenti koji piju taj lek prate sve promene na svojoj koži i odmah obaveste lekara ukoliko primete neuobičajne pojave.

DA... to je fototoksican lek i to je poznato.odavno...opet, ponavljam, niko nista ne krije......takodje i kantarion na bazi kapsula izaziva benigno uvecanje stitne zlezde...ako se izlaze pacijent suncu preterano..

- - - - - - - - - -

https://www.alims.gov.rs/ciril/files/lekovi/pil/515-01-3187-12-001.pdf


''Promene na nivou kože i potkožnog tkiva: fotosenzitivnost, koprivnjača i drugi oblici osipa, svrab, nekrotični
vaskulitis, toksična epidermalna nekroliza (rasprostranjeni osip sa plikovima i guljenjem kože na većem delu
tela), kožni lupus eritematozus – kao reakcija, reaktivacija kožnog lupusa eritematozusa.
Gastrointestinalne promene: gubitak apetita, anoreksija, blaga mučnina i povraćanje, grčevi, zatvor, proliv,
zapaljenje pankreasa.''
 
Drago mi je da sam ti izmamila osmeh:zcepanje:
Nego, aj kazi koji kombi lek protiv visokog pritiska postoji,a da nema ovaj HCL?

Па, рецимо свака фиксна комбинација која садржи други диуретик-индапамид.
Такође има доста фиксних двојних и тројних комбинација који не садрже ниједан диуретик, већ различите антихипертензиве другачијих механизама дејства, чак и сартане, статине....

На пример, амлодипин, лизиноприл, фелодипин, периндоприл, бисопролол, еналаприл, лерканидипин...итд, итд...итд
 
Па, рецимо свака фиксна комбинација која садржи други диуретик-индапамид.
Такође има доста фиксних двојних и тројних комбинација који не садрже ниједан диуретик, већ различите антихипертензиве другачијих механизама дејства, чак и сартане, статине....

На пример, амлодипин, лизиноприл, фелодипин, периндоприл, бисопролол, еналаприл, лерканидипин...итд, итд...итд

U Nemackoj ( a velika zemlja sa mnogo ljudi od kojih takodje polovina stanovnistva ima povisen pritisak) ovaj se sartan prepisuje
na veliko. Ne znam zasto koristis prilog "cak".
Za statine razumem, ali ne i za ovaj sartan. Moj muz koristi taj lek, zato uopste i znam da postoji sartan, ali je uvek u kombinaciji sa ovim diuretikom.
Ovaj bisopropol valjda je beta blokator, ja uzimam taj lek, ali ne zbog visokog pritiska nego mi srce mnogo brzo lupeta ;)
Da se vratim na ovaj sartan jer je to i tema.
Moj je muz nekoliko meseci uzimao sartan bez ovog diuretika, ali kao da nije nista uzimao. Tek od kako uzima ovaj kombinovani pritisak mu se sredio.
Citala sam neke studije oko kancera i ovog leka ( sartan, ne i ovaj diuretik), glavna je studija pravljena u indiji sa 300.000 ljudi ( univerzitet Bangelore)
i nema nikakvih pokazatelja da sam lek protiv pritiska ima bilo kakve veze sa karcinomom.
 
Svaki lek protiv pritiska ima taj sastojak, u uputstvu i stoji da su moguce proimene na kozi, da bi trebalo izbegavati sunce.
Cudno je da "agencija" za lekove izdaje upozorenje, a to se sve zna odavno. I radi se o nekom relativno bezazlenom raku koze koji moze
da se pojavi, ali u veoma retko. Lek prototiv pritiska bez ovog hidrohlortiazida valjda i ne postoji.
Ipak je bolje ne umreti od infarkta, shloga;)

U tekstu mi se mnogo dopala ova recenica:U toj najvišoj instituciji za lekove u Srbiji savetovali su da pacijenti koji piju taj lek prate sve promene na svojoj koži i odmah obaveste lekara ukoliko primete neuobičajne pojave.

upravo. fototoksicni lekovi. cak i hipericin i hiperforin iz kantariona izaziva fotototoksisnost... prosto- potencira delovanje uv zracenja koje moze (ali ne mora da izazove maligne promene) . to je to.

ima jedna pojava (nevezano za ovo) - takozvane paradoksalne reakcije na lek. na primer neki sedativi (koji bi trebali da umire bolesnika) - dovode do kontra efekta- agresije, hiperaktivnosti, ..

to su individualne reakcije na lek i zato se i medicina i farmacija godinama rvu sa tim .
 
Poslednja izmena:
Па, рецимо свака фиксна комбинација која садржи други диуретик-индапамид.
Такође има доста фиксних двојних и тројних комбинација који не садрже ниједан диуретик, већ различите антихипертензиве другачијих механизама дејства, чак и сартане, статине....

На пример, амлодипин, лизиноприл, фелодипин, периндоприл, бисопролол, еналаприл, лерканидипин...итд, итд...итд

na primer amlodipin?

sa cime je on kombinovan? nije sa diuretikom ali je solista...... amlodipin (alopres, amlopin, norvasc..)

bispoprolol - isto solo, kao so, fumarne kiseline zbog sporog oslobadnja i odrxavanja doze.

lekardipin- isto solo

pelindopril- isto solo...

''Preporuka Evropske agencije za lekove: OGRANIČITI ISTOVREMENU UPOTREBU LEKOVA KOJI DELUJU NA SISTEM RENIN-ANGIOTENZIN
Komitet za humane lekove (CHMP) Evropske agencije za lekove (EMA) doneo je preporuku da se ograniči kombinovana primena lekova iz različitih grupa koji deluju na sistem renin-angiotenzin (RAS), hormonski sistem koji kontroliše krvni pritisak i volumen tečnosti u organizmu.

Postoje tri grupe lekovi koji deluju na RAS: blokatori receptora angiotenzina (ARB ili sartani), inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE) i direktni inhibitori renina kao što je aliskiren. Ne preporučuje se istovremena primena bilo koje dve grupe ovih lekova, a posebno kombinovanje ARB i inhibitora ACE kod pacijenata sa dijabetičnom nefropatijom.

Kada je kombinacija ovih lekova apsolutno neophodna (radi postizanja dvostruke blokade RAS-a), njihovu primenu treba sprovoditi pod nadzorom specijaliste uz intenzivno praćenje bubrežne funkcije, balansa tečnosti i soli, i krvnog pritiska. To se odnosi i na primenu kandesartana ili valsartana kao dodatne terapije ACE inhibitorima koja predstavlja odobrenu indikaciju kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom. Istovremna primena aliskirena sa ARB ili inhibitorima ACE je strogo kontraindikovana kod pacijenata sa oštećenjem bubrega ili dijabetesom.

Mišljenje CHMP-a je u skladu sa preporukama Komiteta za procenu rizika u oblasti farmakovigilance (PRAC) donetim na osnovu procene rezultata nekoliko velikih studija kod pacijenata sa različitim srčanim i cirkulatornim poremećajima ili sa dijabetesom tip 2. Ove studije su pokazale da je kombinovana primena ARB i inhibitora ACE povezana sa povećanim rizikom od pojave hiperkalemije, oštećenja bubrega ili sniženog krvnog pritiska, u poređenju sa pojedinačnom primenom ovih lekova. Osim toga, terapijska korist dvostruke blokade nije bila značajna kod pacijenata koji nemaju srčanu insuficijenciju i prevazilazila je rizik samo u grupi pacijenata sa srčanom insuficijencijom kod kojih drugi terapijski pristupi nisu bili mogući.''


https://www.alims.gov.rs/latin/2014...kova-koji-deluju-na-sistem-renin-angiotenzin/

ja nesto nisam u toku ali mi daj jedan lek koji sadrzi istovremeno sartan i i beta blokator. solo jedan i solo drugi... po gore navedenom tekstu.. ali upakovano u jedan, ne znam zaista... '''fiksna kombinacija'' vidis, iako si blentav, bar das inpute da zainteresujes cak i ljude koji su farmaceuti da se zapitaju :

1. sta je fiksna kombinacija
2. sta je fiksna terapija

:D

mislim da je tenzimet kombinacija fiksna :D ANTIHIPERTENZIVA I DIURETIKA... ali ti bolje znas...

(klopamid + pindolol)

ali ja sam mator frmaceut a ti si u punom zamahu... sve znas bre jbt... :)
 
Poslednja izmena:
ефендијо, имаш пп. де баци око на њега :ceka:

dodao sam ti jos nesto, al ako stigne... to sto si me pitala ja bih gadjao hinolonoma- beta laktami su slabi za gram negativne... moraju velike doze. hinoloni imaju siri spektar, i sto je najbitbnije imaju odlican afinitet prema tkivu koje je inficirano. j.e.b.o antibiotik koji se slabo nagomilava u tkivu gde treba da tamani bakterije. kao i ljudi sto otecen zub cepaju baktrimom koji ima patolosku barijeru ze delovanje- gde ima gnoja- baktrim je beskoristan.

i naravno, ovo je samo savet. pravu stvar ce ti reci kolega andronik komnin. ako moj savet ne uspe tu je andra sveznalica :)
 
Poslednja izmena:
dodao sam ti jos nesto, al ako stigne... to sto si me pitala ja bih gadjao hinolonoma- beta laktami su slabi za gram negativne... moraju velike doze. hinoloni imaju siri spektar, i sto je najbitbnije imaju odlican afinitet prema tkivu koje je inficirano. j.e.b.o antibiotik koji se slabo nagomilava u tkivu gde treba da tamani bakterije. kao i ljudi sto otecen zub cepaju baktrimom koji ima patolosku barijeru ze delovanje- gde ima gnoja- baktrim je beskoristan.

i naravno, ovo je samo savet. pravu stvar ce ti reci kolega andronik komnin. ako moj savet ne uspe tu je andra sveznalica :)

ауу... блокирала крста па ни словце да откуцам. морала сам ресетовати комп и ту мора да су његови прсти умешани:lol:
добила поруке :zag:
 
ауу... блокирала крста па ни словце да откуцам. морала сам ресетовати комп и ту мора да су његови прсти умешани:lol:
добила поруке :zag:

sad malo da edukujem raju- kod antibiotske terapije je bitno:

1. spektar delovanja
2. afinitet prema tkivu koje je inficirano.

na primer neki antibiotici nisu efikasni in vivo na bakterije koje izazivaju baktrijske infekcije mozga- prosto ne mogu proci krvno mozdanu barijeru. in vitro (u laboratoririji ih satiru.
znaci, bitno je da pokrivaju spektar delovanja i da nema fizioloskih (krvno-mozdana barijera) ili patoloskih (gnoj) da bi dospeli na mesto delovanja.

iz tog razloga na primer (da ne ulazim u detalje) neki lokalni anestetici ne deluju u stomatologiji ako ima i trunke gnoja na korenu zuba pa pacijenta boli vadjenje (ne stravicno kao '' na zivo'' )ali boli jbg...
 
sad malo da edukujem raju- kod antibiotske terapije je bitno:

1. spektar delovanja
2. afinitet prema tkivu koje je inficirano.

na primer neki antibiotici nisu efikasni in vivo na bakterije koje izazivaju baktrijske infekcije mozga- prosto ne mogu proci krvno mozdanu barijeru. in vitro (u laboratoririji ih satiru.
znaci, bitno je da pokrivaju spektar delovanja i da nema fizioloskih (krvno-mozdana barijera) ili patoloskih (gnoj) da bi dospeli na mesto delovanja.

iz tog razloga na primer (da ne ulazim u detalje) neki lokalni anestetici ne deluju u stomatologiji ako ima i trunke gnoja na korenu zuba pa pacijenta boli vadjenje (ne stravicno kao '' na zivo'' )ali boli jbg...

Nema veze sa pritiskom i lekovima protiv njega, al aj oftopikujemo.
Moj kolega s posla je bio u Olandiji ( ima astmu inace, al nije ni to tema) i imao je neki gadan napad te astme pa je morao u bolnicu i prvo sto su ga pitali
na recepciji bilo je pitanje da li je zadnjih osam nedelja bio u nekoj nemackoj bolnici jer takve pacijente ne primaju:D
Razlog je taj da u nemackim bolnicama ljudi umiru od tzv"bolnicke bakterije" i to masovno. Moj neki komsija, kuckar, zaradio je tu bakteriju prilikom
neke operacije kolena ( kazu da je ortopedija najgora za tu vrstu bakterija) i covek vec dve-tri godine uzasno se muci, uzima sve moguce i nemoguce antibiotike,
kakao ce biti na kraju ne zna ni on.
 
na primer amlodipin?

sa cime je on kombinovan? nije sa diuretikom ali je solista...... amlodipin (alopres, amlopin, norvasc..)

bispoprolol - isto solo, kao so, fumarne kiseline zbog sporog oslobadnja i odrxavanja doze.

lekardipin- isto solo

pelindopril- isto solo...

''Preporuka Evropske agencije za lekove: OGRANIČITI ISTOVREMENU UPOTREBU LEKOVA KOJI DELUJU NA SISTEM RENIN-ANGIOTENZIN
Komitet za humane lekove (CHMP) Evropske agencije za lekove (EMA) doneo je preporuku da se ograniči kombinovana primena lekova iz različitih grupa koji deluju na sistem renin-angiotenzin (RAS), hormonski sistem koji kontroliše krvni pritisak i volumen tečnosti u organizmu.

Postoje tri grupe lekovi koji deluju na RAS: blokatori receptora angiotenzina (ARB ili sartani), inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE) i direktni inhibitori renina kao što je aliskiren. Ne preporučuje se istovremena primena bilo koje dve grupe ovih lekova, a posebno kombinovanje ARB i inhibitora ACE kod pacijenata sa dijabetičnom nefropatijom.

Kada je kombinacija ovih lekova apsolutno neophodna (radi postizanja dvostruke blokade RAS-a), njihovu primenu treba sprovoditi pod nadzorom specijaliste uz intenzivno praćenje bubrežne funkcije, balansa tečnosti i soli, i krvnog pritiska. To se odnosi i na primenu kandesartana ili valsartana kao dodatne terapije ACE inhibitorima koja predstavlja odobrenu indikaciju kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom. Istovremna primena aliskirena sa ARB ili inhibitorima ACE je strogo kontraindikovana kod pacijenata sa oštećenjem bubrega ili dijabetesom.

Mišljenje CHMP-a je u skladu sa preporukama Komiteta za procenu rizika u oblasti farmakovigilance (PRAC) donetim na osnovu procene rezultata nekoliko velikih studija kod pacijenata sa različitim srčanim i cirkulatornim poremećajima ili sa dijabetesom tip 2. Ove studije su pokazale da je kombinovana primena ARB i inhibitora ACE povezana sa povećanim rizikom od pojave hiperkalemije, oštećenja bubrega ili sniženog krvnog pritiska, u poređenju sa pojedinačnom primenom ovih lekova. Osim toga, terapijska korist dvostruke blokade nije bila značajna kod pacijenata koji nemaju srčanu insuficijenciju i prevazilazila je rizik samo u grupi pacijenata sa srčanom insuficijencijom kod kojih drugi terapijski pristupi nisu bili mogući.''


https://www.alims.gov.rs/latin/2014...kova-koji-deluju-na-sistem-renin-angiotenzin/

ja nesto nisam u toku ali mi daj jedan lek koji sadrzi istovremeno sartan i i beta blokator. solo jedan i solo drugi... po gore navedenom tekstu.. ali upakovano u jedan, ne znam zaista... '''fiksna kombinacija'' vidis, iako si blentav, bar das inpute da zainteresujes cak i ljude koji su farmaceuti da se zapitaju :

1. sta je fiksna kombinacija
2. sta je fiksna terapija

:D

mislim da je tenzimet kombinacija fiksna :D ANTIHIPERTENZIVA I DIURETIKA... ali ti bolje znas...

(klopamid + pindolol)

ali ja sam mator frmaceut a ti si u punom zamahu... sve znas bre jbt... :)

Зато мораш да се редовно едукујеш...:lol:

Амлодипин има и тројне комбинације, ево ти списак лекова који се налазе у промету, рецимо код нас и у региону:

kandesartan i amlodipin
perindopril i amlodipin
perindopril, amlodipin i indapamid
bisoprolol i amlodipin
atorvastatin i amlodipin
valsartan i amlodipin
valsartan, amlodipin i hidrohlorotiazid
ramipril i amlodipin
rosuvastatin i amlodipin
atorvastatin, amlodipin i perindopril
telmisartan i amlodipin

За бисопролол, лекранидипин и и периндоприл, пишем сутра, сада је касно, сутра је нови радни дан...;)
 
Зато мораш да се редовно едукујеш...:lol:

Амлодипин има и тројне комбинације, ево ти списак лекова који се налазе у промету, рецимо код нас и у региону:

kandesartan i amlodipin
perindopril i amlodipin
perindopril, amlodipin i indapamid
bisoprolol i amlodipin
atorvastatin i amlodipin
valsartan i amlodipin
valsartan, amlodipin i hidrohlorotiazid
ramipril i amlodipin
rosuvastatin i amlodipin
atorvastatin, amlodipin i perindopril
telmisartan i amlodipin

За бисопролол, лекранидипин и и периндоприл, пишем сутра, сада је касно, сутра је нови радни дан...;)

Pio sam Concor,ali nije bio na list,samo je mogao da se kupi,pa mi je moja lekarka prepisala Bisoprolol,pa je i on otisao sa liste.Sad pijem neki Tansek.Od necega se mora umreti,ali verujte mi da sam nekoliko dana prestao da pijem Concor i bio sam se izgubio skroz.Iako mi je receno da ti lekovi za regulaciju rada srca i pritisak,kada pocnu da se piju ne smeju da se prestaju,ali je reko dobro mi je,pa da vidim kako ce biti.verujte nikome ne zelim da dozivi tako nesto.Niti sta vidim niti osecam,samo cujem,a ono me vuce u neki beskonacni bunar i nikako da se zaustavi.pritisak ne mogu da mi izmere jer se stalno menja.Gornji otprilike isti 150,a donji od 125 do 130.Onda u hitnu,daju mi neku injekciju,pa na infuziju.tek posle pola sata dodjem sebi.Uuuhhhh.Inace svi lekovi lece jedno,a lose uticu na nesto drugo,pa ko mora,to mu je sto mu je.
 
Pio sam Concor,ali nije bio na list,samo je mogao da se kupi,pa mi je moja lekarka prepisala Bisoprolol,pa je i on otisao sa liste.Sad pijem neki Tansek.Od necega se mora umreti,ali verujte mi da sam nekoliko dana prestao da pijem Concor i bio sam se izgubio skroz.Iako mi je receno da ti lekovi za regulaciju rada srca i pritisak,kada pocnu da se piju ne smeju da se prestaju,ali je reko dobro mi je,pa da vidim kako ce biti.verujte nikome ne zelim da dozivi tako nesto.Niti sta vidim niti osecam,samo cujem,a ono me vuce u neki beskonacni bunar i nikako da se zaustavi.pritisak ne mogu da mi izmere jer se stalno menja.Gornji otprilike isti 150,a donji od 125 do 130.Onda u hitnu,daju mi neku injekciju,pa na infuziju.tek posle pola sata dodjem sebi.Uuuhhhh.Inace svi lekovi lece jedno,a lose uticu na nesto drugo,pa ko mora,to mu je sto mu je.

Tensec, не Tansek, све је то бисопролол, само различитих произвођача - селективни бета блокатор. Concor је оригинални бисопролол, остало су генеричке паралеле. Ево шта за Concor, каже произвођач лека: Concor terapiju ne treba naglo prekidati, pogotovu kod pacijenata sa koronarnom srčanom bolešću, jer to može dovesti do prolaznog pogoršanja pacijentovog stanja.

- - - - - - - - - -

Да наставим од синоћ:

bisoprolol i amlodipin
bisoprolol i perindopril
bisoprolol i hidrohlortiazid

lerkanidipin i enalapril

perindopril i amlodipin
perindopril, amlodipin i indapamid
perindopril i hidrohlortiazid
bisoprolol i perindopril
atorvastatin, amlodipin i perindopril
 
Poslednja izmena:

Back
Top