asertivnost

moj drugi nalog

Primećen član
Banovan
Poruka
869
Resavate problem koji se ne moze do kraja resiti.
Ne moze jer je problem veci od vas.

Mozete odabrati pravedno resenje. Ne treba biti ajnstajn da biste znali sta je pravedno resenje. Sakom o sto, sakom u glavu i mir u kuci. Mora se znati ko je gazda, ko bije, a iznad gazde je samo pravda, kao najvisi ideal.

Mozete odabrati asertivno resenje. Za to morate biti pomalo politicar. Politicara ne interesuje pravda nego korist. Asertivno resenje predvidja da svi dobiju, ali cu da vam prevedem na srpski: da svi gube, a prevedeno u praksu: da niko ne sme da se buni zbog nepravde. Ovo je resenje koje naizgled bezbolno resava problem, ali samo do prve rupe na putu. I kada se isti problem ponovo pojavi, a mora jer niko nije resavao problem nego mirio ucesnike, niko se nece secati pocetka, pravde i nepravde i ona ce biti zauvek izgubljena kao nacin resavanja.

Kako vi resavate tudje konflikte? Jel mlatite siroko pa koga dohvatite, ili kao gazda primenjujete ono sto je starije od vas - pravdu, ili umiriujete huligana obecanjem mu da bijeni ubuduce nece pruzati otpor?
I kao garanciju skidate cipele bijenom i bacate, a sve u cilju mira i pomirenja.

Kakvu posluku porati? da onaj koji vidi ne cuje...
 
Poslednja izmena:
Ja kad rešavam konflikte npr sa decom, muž ćuti
i obrnuto
A o čemu je tema? :)
ovo mi se ne dopada:
Kako vi resavate tudje konflikte? Jel mlatite siroko pa koga dohvatite, ili kao gazda primenjujete ono sto je starije od vas - pravdu, ili umiriujete huligana obecanjem mu da bijeni ubuduce nece pruzati otpor?
I kao garanciju skidate cipele bijenom i bacate, a sve u cilju mira i pomirenja.


Uvek sam za pravedna rešenja, mada uvek ima neko ko će reći da i takvo (iako možda najpravednije rešenje) nije za njega pravedno...to je neminovno
Ako pristupamo fer stavom prema svima kao jednakima, to je moguće
Ako nekome moramo činiti ustupke (iz nekog razloga) , drugi mora biti oštećen - dakle već je narušen princip pravde

Opet ću se vratiti na decu. ako jednom detetu progledam kroz prste i tako ne budem fer prema drugom detetu - moram obrazložiti i makar kasnije poravnati to nekako
hebi ga, ja pišem o polju mog mogućeg delovanja, a nije mi široko, nemam vlast :mrgreen:
 
Resavate problem koji se ne moze do kraja resiti.
Ne moze jer je problem veci od vas.

Mozete odabrati pravedno resenje. Ne treba biti ajnstajn da biste znali sta je pravedno resenje. Sakom o sto, sakom u glavu i mir u kuci. Mora se znati ko je gazda, ko bije, a iznad gazde je samo pravda, kao najvisi ideal.

Mozete odabrati asertivno resenje. Za to morate biti pomalo politicar. Politicara ne interesuje pravda nego korist. Asertivno resenje predvidja da svi dobiju, ali cu da vam prevedem na srpski: da svi gube, a prevedeno u praksu: da niko ne sme da se buni zbog nepravde. Ovo je resenje koje naizgled bezbolno resava problem, ali samo do prve rupe na putu. I kada se isti problem ponovo pojavi, a mora jer niko nije resavao problem nego mirio ucesnike, niko se nece secati pocetka, pravde i nepravde i ona ce biti zauvek izgubljena kao nacin resavanja.

Kako vi resavate tudje konflikte? Jel mlatite siroko pa koga dohvatite, ili kao gazda primenjujete ono sto je starije od vas - pravdu, ili umiriujete huligana obecanjem mu da bijeni ubuduce nece pruzati otpor?
I kao garanciju skidate cipele bijenom i bacate, a sve u cilju mira i pomirenja.

Kakvu posluku porati? da onaj koji vidi ne cuje...
resavam od korena, tj od pitanja iz kojih poriva onaj koji kreira i zapocinje koflikt to cini. sta je u osnovi nezadovoljstva, frustracije, ekscitovanosti koja trazi svoj put do stabilnog stanja. sam konflikt samo je manifestacija unutrasnjeg problema, i neucinkovito je baviti se manifestativnim formama bez fokusa na samu srz problema.
 
Pustam dete u park, u pesku se igra dacha. Posle nekoliko minuta mom sinu su pune oci, usi, usta peska. Plakao bi ali ne moze jer ce dobiti jos peska u usta. Dachina mama mirno posmatra. Tek kada je videla da dolazim ustala je sa klupe i zaurlala na mog sina: zasto ga izazivas, on se lepo se igrao dok ti nisi dosao.
Zasto uopste dolazis u ovaj park, bolje idi u neki drugi.

Da li je Dachina mama dala dobar savet, ideju i pretnju?
 
Poslednja izmena:
loše mi to ide, pobegla sam kod tih nekih prepreka pa se pojave opet pa ih nema
naplati se za sitne valjda koje nisi prošao

zar nije asertivno više ovo prvo samo da bude civilizovano
 
Pustam dete u park, u pesku se igra dacha. Posle nekoliko minuta mom sinu su pune oci, usi, usta peska. Plakao bi ali ne moze jer ce dobiti jos peska u usta. Dachina mama mirno posmatra. Tek kada je videla da dolazim ustala je sa klupe i zaurlala na mog sina: zasto ga izazivas, on se lepo se igrao dok ti nisi dosao.
Zasto uopste dolazis u ovaj park, bolje idi u neki drugi.

Da li je Dachina mama dala dobar savet, ideju i pretnju?

Zapravo, kada sam pročitala temu, setila sam se svog uplitanja u konflikte dece.
Kako me njihova svađa uznemiri, pa to je strašno. Od glave do pete, sva sam
uznemirena. I mislim, mislim, analiziram. Ko je počeo, zbog čega, šta reći, šta
ne reći..
Dok jednom u očajanju nisam izgovorila ''Pa dobro deco, šta bi bilo da ja nisam
kod kuće? Vi biste se poubijalli?''
a ovo mlađe kaže
''Ti kada nisi kod kuće, mi se uopšte ne svađamo''

I tako. Trudim se da ne budem tu.

Poverenje. Poverenje da će oni rešiti svoje konflikte, sa sebi ravnima.
Jedino reagujem kada se dačine mame beče na moju decu. Nemaju pravo
odrasli ljudi da se tako obraćaju tuđem detetu.
 
Resavate problem koji se ne moze do kraja resiti.
Ne moze jer je problem veci od vas.

Mozete odabrati pravedno resenje. Ne treba biti ajnstajn da biste znali sta je pravedno resenje. Sakom o sto, sakom u glavu i mir u kuci. Mora se znati ko je gazda, ko bije, a iznad gazde je samo pravda, kao najvisi ideal.

Mozete odabrati asertivno resenje. Za to morate biti pomalo politicar. Politicara ne interesuje pravda nego korist. Asertivno resenje predvidja da svi dobiju, ali cu da vam prevedem na srpski: da svi gube, a prevedeno u praksu: da niko ne sme da se buni zbog nepravde. Ovo je resenje koje naizgled bezbolno resava problem, ali samo do prve rupe na putu. I kada se isti problem ponovo pojavi, a mora jer niko nije resavao problem nego mirio ucesnike, niko se nece secati pocetka, pravde i nepravde i ona ce biti zauvek izgubljena kao nacin resavanja.

Kako vi resavate tudje konflikte? Jel mlatite siroko pa koga dohvatite, ili kao gazda primenjujete ono sto je starije od vas - pravdu, ili umiriujete huligana obecanjem mu da bijeni ubuduce nece pruzati otpor?
I kao garanciju skidate cipele bijenom i bacate, a sve u cilju mira i pomirenja.

Kakvu posluku porati? da onaj koji vidi ne cuje...

Jel znaš šta je, u stvari, asertivnost?

Il si prosto preoblikovao pojam kako bi postavio pitanje koje inače ne smeš?
 
Sad tek vidim da je sa ove teme izbrisan najveći deo postova,
sasvim pristojnih i sadržajnih
i da tako ubogaljena tema može mirno biti obrisana do kraja.
Za razlog ne pitam, znam da neću dobiti odgovor.

Možda ovaj prilog prođe cenzuru? :zper:

 
Jel znaš šta je, u stvari, asertivnost?

Il si prosto preoblikovao pojam kako bi postavio pitanje koje inače ne smeš?

:lol: Naslov asertivnost, a covek prica o kompromisu :)

@tema: Verujem da ti mislis da je sada neka pravda ili nesto da Dachina mama dobije po dupetu, ali politicko resenje je uvek bolje.

Fino, kulturno, odmereno. "Gospodjo, park je javno dobro, a vi bolje da vaspitate vaseg sina nego sto se brinete za mog." Dovidjenja, prijatno.
 
:lol: Naslov asertivnost, a covek prica o kompromisu :)

@tema: Verujem da ti mislis da je sada neka pravda ili nesto da Dachina mama dobije po dupetu, ali politicko resenje je uvek bolje.

Fino, kulturno, odmereno. "Gospodjo, park je javno dobro, a vi bolje da vaspitate vaseg sina nego sto se brinete za mog." Dovidjenja, prijatno.

Bas slatko....medjutim, to je ipak samo zenski nacin resavanja problema. Asewrtivnost podrazumeva svest o mestu i trenutku, sto znaci, prilagodjavanje nastupa potrebama.
Asertivnost ne znaci prilagodjavanje vec uskladjivanje svog ponasanja svojim zeljama i potrebama, dakle, ako imam problem sa nekim na odredjenom mestu, pokusacu da izbegnem svadju, ali necu ostaviti utisak da mi je neko prijatan.
U manjim sredinama je obicaj da ugrozeni imaju potrebu da se dizu preko onih koji popustaju, zato uvek treba ostaviti utisak sigurnosti.
 
Kuvao sam dobru kafu.
Onda su mi rekli "ne tako, ne sme da provri". Zatim "ne sklanjaj još nije provrela", "ne valja, kafa se stavi pre nego voda proključa", "ne sme da se meša", "obavezno promešaj pa pusti da provri", "pa gde gledaš drži na ringli dok ne nestane pena", "vodi računa nemoj da nema pene", "slušaj mene, kafa se stavlja u praznu džezvu"...
Više ne umem da skuvam kafu.
 
Kuvao sam dobru kafu.
Onda su mi rekli "ne tako, ne sme da provri". Zatim "ne sklanjaj još nije provrela", "ne valja, kafa se stavi pre nego voda proključa", "ne sme da se meša", "obavezno promešaj pa pusti da provri", "pa gde gledaš drži na ringli dok ne nestane pena", "vodi računa nemoj da nema pene", "slušaj mene, kafa se stavlja u praznu džezvu"...
Više ne umem da skuvam kafu.

Kuharice manje zbori,
da ti kavico ne zagori!!
z:gs::veseljaci::heart2:
 

Back
Top