TEHNICKI PREGLED POSKUPLJUJE NA 6000 DINARA!!!

Тихи

Starosedelac
Poruka
160.840
Nakon uvođenja strožih pravila na tehničkom pregledu ovog leta, usledio je još jedan šok za vozače – tehnički pregledi poskupljuju ili su već poskupeli sa oko 3.000 u proseku, na oko 5.000 do 6.000 dinara. Uzrocima najnovijeg poskupljenja bavile su se kolege sa sajta Polovni automobili.

843502675be4250fb54d5428846439_v4_big.jpg


Iako na nekim tehničkim pregledima i dalje imaju staru cenu, na više mesta kažu da i oni uskoro poskupljuju.
Razlog za poskupljenje

"Do poskupljenja tehničkog pregleda došlo je zbog toga što su osiguravajuće kuće smanjile proviziju koju daju tehničkim pregledima za prodaju njihove polise obaveznog osiguranja", objašnjava Vladimir Marinković, predsednik UO Nacionalne asocijacije tehničkih pregleda (NATEP).

Od njega saznajemo i da nije bilo nikakvih zvaničnih ili nezvaničnih pregovora udruženja tehničkih pregleda i bilo koje državne institucije, ministarstva ili MUP-a.

Jednostavno – osiguravajuće kuće smanjuju proviziju koju dobijaju tehnički pregledi, a oni zbog toga povećavaju cene.

Trenutno nikakvim propisima nije određena minimalna i maksimalna cena tehničkog pregleda. Svaki tehnički pregled može da stavi cenu koju želi.
Da pojasnimo celu situaciju "narodskim rečnikom"

Vi dođete da obavite tehnički pregled da biste registrovali auto.

U okviru tehničkog pregleda možete da obavite i sve drugo što je neophodno da biste registrovali auto - plaćanje poreza na upotrebu vozila (to je onaj tzv. porez na luksuz za vozila sa preko 2.000 kubika), plaćanje nove nalepnice, komunalne takse...

Ne morate da idete u poštu da uplaćujete uplatnice, u osiguravajuću kuću da kupujete polisu obaveznog osiguranja, u policiju po nalepnicu za šoferku, itd. Sve obavite na licu mesta - na tehničkom pregledu.

Osiguravajuće kuće po zakonu imaju pravo da tehničkom pregledu koji se bavi i registracijom vozila daju proviziju ukoliko vam proda upravo njihovu polisu osiguranja. Od te provizije su tehnički pregledi do sada praktično živeli.

Po zakonu, ta provizija sme da bude najviše do 5%, ali u praksi je bila mnogo veća.

Upravo ta provizija je bila razlog što su mnogi tehnički pregledi davali gratis (besplatan) tehnički pregled.

Ukoliko obavite kompletnu proceduru registracije kod njih, što podrazumeva i kupovinu polise obaveznog osiguranja, tehnički pregled dobije solidnu proviziju i zato može da priušti da vam ne naplati sam tehnički pregled.

A sada, osiguravajuće kuće donose odluku da se provizija i u praksi smanji na samo 5%. Pošto će to smanjenje provizije tehničkim pregledima značajno smanjiti zaradu, oni su rešili da povećaju cenu samog tehničkog pregleda.

Podsetimo se - prvobitno poskupljenje bilo je u julu. Tada je propisano da pregled svakog putničkog vozila (automobila) mora da traje minimum 30 minuta.

To je automatski smanjilo i broj polisa osiguranja koje su mogli da prodaju u toku jednog radnog dana.

Bilo je tu i mnogo drugih troškova, odnosno ulaganja na koje su tehnički pregledi morali da troše novac. Stoga su i oni koji su davali besplatan tehnički morali da ga ukinu i stave cenu od 2.500 do 3.000 dinara u proseku.

Sada firme za obavljanje tehničkog pregleda doživljavaju novi finansijski udar u vidu smanjenja provizije, pa su odlučili da ponovo povećaju cenu. U suštini, imaju dva izbora - da povećaju cenu ili da se ugase.
Nema odgovora iz MUP-a

Kako navodi Vladimir Marinković iz NATEP-a, oni su dali MUP-u predlog cena tehničkog pregleda još u julu ove godine.

"Na taj naš predlog jednostavno nije reagovano. MUP nije izdao nikakvo saopštenje, niti je dalje prosledio neki predlog Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, kako bi ono odredilo minimalnu i maksimalnu cenu".

Taj predlog je, dakle, u MUP-u. Stoga smo zamolili MUP za informaciju šta se dešava po tom pitanju. Poslali smo pitanja, a odgovor iz MUP-a očekujemo narednih dana – objavićemo ga u posebnom tekstu.

Kontaktirali smo i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija - rekli su nam da ne znaju ništa o tome.
Šta piše u Zakonu?

Kako piše u Članu 264 Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima:

Vlada određuje najnižu i najvišu cenu redovnog godišnjeg tehničkog pregleda vozila, na predlog ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove, a po pribavljenom mišljenju ministarstva nadležnog za trgovinu. Ukupna cena redovnog godišnjeg tehničkog pregleda obuhvata i troškove pravnog lica za plaćanje usluga Agenciji u pogledu održavanja i unapređenja centralnog informacionog sistema iz člana 257. stav 4. ovog zakona. Pravno lice ne može odrediti nižu ili višu cenu za vršenje redovnog godišnjeg tehničkog pregleda vozila od cene određene u smislu stava 7. ovog člana.

Dakle, po Zakonu, situacija je prilično jasna. Ipak...

Trenutno je situacija takva da još može da se nađe tehnički za 3.000 dinara (iako su neki najavili da uskoro poskupljuju), ali da ide i do 6.000 na pojedinim mestima.


https://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?yyyy=2018&mm=11&nav_id=1466968

Resio Vucic i SNS da zatru i istrebe vozace automobila u Srbiji....

Uskoro ce se putevima Srbije kretati samo - sluzbena vozila , kad uskoro i gorivo izadje na 200+ dinara litar....
 
malo je to .... svako tera djevrek...
ja bi uveo sledece

desel - benzin - plin - sve to kosta izmedju 8-14 eur/litar

registracija umesto 20000 din nek bude recimo 450-500.000 din i to na 6 meseci bilo koje godiste za putnicka vozila - za privredna vozila i buseve i kamijone x 10 uvecanje

tehnicki pregled minimum 1000 eur za bilo koju kubikazu (za putnicka vozila)

bar ce se tako smanjiti broj vozila na drumovima - bice cistiji vazduh
 
malo je to .... svako tera djevrek...
ja bi uveo sledece

desel - benzin - plin - sve to kosta izmedju 8-14 eur/litar

registracija umesto 20000 din nek bude recimo 450-500.000 din i to na 6 meseci bilo koje godiste za putnicka vozila - za privredna vozila i buseve i kamijone x 10 uvecanje

tehnicki pregled minimum 1000 eur za bilo koju kubikazu (za putnicka vozila)

bar ce se tako smanjiti broj vozila na drumovima - bice cistiji vazduh

Automobili nisu najveći zagađivaci bar ne ovi noviji.. Mto sto se vozi sa olovom još uvije po Africi Kubi i sl je druga srvar..npr 1 krava zagađuje kao jedan kamion 1.5milujardi krava pa ti vidi..
 
Poslednja izmena:
Odlicno. jos jedan razlog, da kad mi treba auto, registrujem auto od 500 evra u Minhenu sa nemackim tablama, na minimum minimorum (to ce me godisnje da kosta oko 500 ojra u DE sa 3im licem osiguranjem), pa da ga odvezem u JEDNOM pravcu za Beograd... I tamo tu jednu godinu da ga vozikam... A posle ga oteram na srpski otpad (skinem nemacke table i vratim) za 200 ojra.

500 + 500 - 200 = 800. Za 800 ojra imam auto godinu dana (koji se NE kvari). Cool. Da ga rentam 365 dana, naj naj naj feftiniji rental, treba mi 3000 ojra! :mrgreen:

_nobody_
 
Odlicno. jos jedan razlog, da kad mi treba auto, registrujem auto od 500 evra u Minhenu sa nemackim tablama, na minimum minimorum (to ce me godisnje da kosta oko 500 ojra u DE sa 3im licem osiguranjem), pa da ga odvezem u JEDNOM pravcu za Beograd... I tamo tu jednu godinu da ga vozikam... A posle ga oteram na srpski otpad (skinem nemacke table i vratim) za 200 ojra.

500 + 500 - 200 = 800. Za 800 ojra imam auto godinu dana (koji se NE kvari). Cool. Da ga rentam 365 dana, naj naj naj feftiniji rental, treba mi 3000 ojra! :mrgreen:

_nobody_

Ej daću ti 300 .
Treba mi auto za salaš neregistrovan, al da se ne kvari.
 
Declined. Radi sam... Ja svoje usluge za vas, Srbe koji NE razumete Zapad, vrednujem minimum (za ovaj posao) 3000 ojra. Po uvezenom autu sa nemackim tablama, koje MORATE preregistrovati na svoje ime i prezime (jer kada ga kupite, odmah skidam moje table). :aha2:

Ovo sve sto sam napisao vazi ISKLJUCIVO za mene. Ni za koga drugog. Kao i SVI (neverovatni) metodi koje sam za sebe razvio da bih vas, goveda i marvu, bolesnu srpsku, preziveo. I onu, ovu zapadnu, ta pseca goMna, "dZemokraCka"! :rotf:

_nobody_

............pu stipso........:evil:

..ništa onda Vučiću 50 ojro
 
...ma ništa, bolje Vučiću 50 nego tebi 3000.

Nemo se ljutiš.

Mada kad bolje pogledam, registrovaću u Rumuniji , tamo se valjda registruje svake druge godine.


............a i Rumunija nije zapad....

Pa nije ti uopste losa ideja... I ja cu da se raspitam. Mozda cela operacija tamo kosta 600 ojra za dve godine, sa sve nemackim oldtimer autom... Valja stedeti! :hahaha:

_nobody_
 
hteli smo slobodno trziste. za vreme tita si mogao da od mesecne plate kupis kola i letujes sa porodicom u majorci. Ali visedecenijska pljacka koju vucic pokusava da ispravi su osiromasili ovaj narod

Nešto se ne sećam cene automobila, ali se dobro sećam cene videorekordera i televizora za vreme druga Tite, pa čak i veš mašine koje nisi mogao da kupiš za jednu platu.
 

Trenutno je situacija takva da još može da se nađe tehnički za 3.000 dinara (iako su neki najavili da uskoro poskupljuju), ali da ide i do 6.000 na pojedinim mestima.


https://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?yyyy=2018&mm=11&nav_id=1466968

Resio Vucic i SNS da zatru i istrebe vozace automobila u Srbiji....

Uskoro ce se putevima Srbije kretati samo - sluzbena vozila , kad uskoro i gorivo izadje na 200+ dinara litar....

Tihi brate Srbine, sve si lepo copy/paste uradio. Alal vera! Svaka čast!

Ali si zaboravio da napišeš suštinu. Rezime si zaboravio.

Moraš da dodaš svoje mišljenje i suštinu. Kad ti već nisi, ja ću.

Sve je to zbog ološa sa Zapada. To nam oni namerno podižu cenu goriva i cenu tehničkih pregleda. Namerno nam to rade da ne bi mogli voziti kola. Eto.
 

Back
Top