Promenada - da li nam je trebala?

Da li nam je Promenada bila potrebna?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Ремонтер

Iskusan
Banovan
Poruka
6.710
Višemesečno istraživanje Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra (VOICE) pokazalo je da je gradnja tržnog centra Promenada projekat koji je loše realizovan.

Kako se navodi u tekstu, otkako su se pojavile prve optužbe na račun firme "NEPI Rockcastle", da je zbog pokušaja da uštedi izazvala opštu opasnost, na površinu su isplivale nepravilnosti vezane za izgradnju najvećeg tržnog centra u Srbiji. O problemima sa podzemnim vodama koji nisu rešeni ni sedam dana pre otvaranja "Promenade" 021 je već pisao ranije, a VOICE sada navodi da iz gradske vlasti i preduzeća "NEPI" ni posle dva meseca nema odgovora šta će biti sa podzemnim vodama.

Istraživanje je pokazalo da je za projektovanje najvećeg tržnog centra u Srbiji prvobitno bio angažovan tim arhitekte Đorđa Bajila, koji je između ostalog osmislio projekat konstrukcije i temeljenja, baziran na masivnoj temeljnoj ploči sa vertikalnom i horizontalnom hidroizolacijom. Planirano je da se ploča zaštiti izolacionim folijama i presvlakama, što je skupo rešenje, ali zasigurno sprečava prodor vod, koja se nalazi na oko dva metra ispod Promenade.

U skladu sa Bajilovom projektnom dokumentacijom i idejnim rešenjem, Gradska uprava za urbanizam i građevinsko zemljište izdaje u februaru 2017. godine lokacijske uslove, u aprilu građevinsku dozvolu, a u maju dozvolu za izvođenje radova.

Međutim, kako je utvrdio VOICE, osam meseci otkako su radnici stigli na gradilište, dolazi do velikog preokreta: investitori ispraćaju Bajila, a njegov rad zamenjuju u potpunosti i odlučuju se za sistem aktivne zaštite od podzemnih voda, koji je projektovala firma "PAB Company" iz Vršca. Novi projektant osmislio je novi koncept konstrukcije, koji je podrazumevao ugradnju crpnih bunara i permanentnu drenažu terena, to jest ispumpavanje vode u kanalizacioni sistem Novog Sada za vreme korišćenja objekta. Na taj potez, projektant se odlučio zarad postizanja najnižih ukupnih troškova, navodi se u statičkom proračunu.



http://www.021.rs/story/Novi-Sad/Ve...-nema-vise-ni-zelenog-krova-na-Promenadi.html
 
Ako ideš ponesi HTZ opremu.
Види ја сам био ремонтер(водоинсталатер)у фабрици,сви знају да пре пуштања у погон вц треба напунити систем и извршити пробе,замисли 50вц да пукну.

Serija Reba:VanMontgomery,Šajen Montgomery Hart,Reba Hart.Kira Hart,Dzejk Hart,Brock Hart.
 
Kuda plovi "Promenada"?

Tržni centar "Promenada" možda neće tako brzo dobiti upotrebnu dozvolu, ali to je trenutno najmanji problem koji prati izgradnju ovog objekta kraj Spensa. Svakako ne bi bio ni prvi ni poslednji objekat u Srbiji koji je proradio bez svih dozvola, međutim, u konkretnom slučaju glavna muka gradske vlasti je što se ne zna kako će biti rešen problem sa podzemnim vodama.

http://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/198309/Kuda-plovi-Promenada.html
 
Remorker što si hakovao panel u Promenadi? [emoji38]

Screenshot_20190302-112027~2.jpg
 
Šetam tako Promenadom danas tek drugi put u životu i sve nešto razmišljam - šta nam je to uopšte trebalo? Tržnih centara u okolini ima još, a Spens kao gradska imovina je upropašten. Ko još normalan samom sebi pravi konkurenciju?! Već s Merkatorom se postavljalo to pitanje, a sad je zadat konačan udarac. Na sve to treba dodati nerešene probleme s podzemnom vodom i protivpožarnom zaštitom zbog kojih nije izdata upotrebna dozvola. Verovatno nikad i neće. Vest da nakon izbijanja požara niko gledaoce u bioskopskoj sali nije obavestio da treba da se evakuišu zaista zvuči zastrašujuće. Tad su imali sreće, a da li će tako biti i sledeći put?
Mislim da je sve to jedna velika greška.
 
Razlog zasto je prodato zemljiste je to sto je grad u govnima jer ga je Komsinica Maja zaduzila kada je napravila deal sa Devicem u vezi autobuske stanice i grad je duzan nekih 100-150m evra.
Spens je urnisan decenijama jer se isto tako nije ulagalo u njega. Fukcija Spensa i sam dizajn je zastareo, ja sam vise za to da se sve pocev od informatike, katastra.... prebaci u njega i da se na gornjem spratu napravi jedno 100 lokala ( ili manje ) u koje ce smestiti advokate ( dati im lokale za tepsiju ribe ).

Pozar nije izbio, tj gorelo je ono sranje na krovu koliko sam ja u toku, sutradan je sve radilo kao da se nista nije desilo. Novi Sad generalno ima problem sa podzemnim vodama, pogotovo taj deo blize Dunavu ( znam jer zivim u ulici koja izlazi na Spens i Dunav ) a drugi problem je sto se vec 20godina gradi kao popizdelo a ne menja se kanalizacija koja nije predvidjena za toliko ljudi i toliku kolicinu govana.
 
Koliko vidim narod ga koristi i to poprilično, tako da biće da je bio potreban.
Druga stvar je što su prilikom izgradnje napravljeni ozbiljni propusti, ali to je već neka druga priča.
Čak i Merkator pored njega nekako funkcioniše, mada kada je otvorena Promenada tek se tada moglo videti šta je to što Merkatoru sve nedostaje od sadržaja.
Slažem se sa Markom da bi rekonstrukcija Spensa mogla da pored sportsko rekreativnih sadržaja obuhvati i grupisanje javnih i komunalnih službi.
 

Back
Top