Pravo vreme za decu

Овде ако правиш ајвар испадаш јадница. Ако идеш на фолклор (ни ја га не волим али ни не кудим) сељак. Код нас се сељак користи у негативном контексту.
Sirotice i sirotani.To uglavnom rade siromasni koji nemaju da kupe.
Ovo je opet zbog siromastva - siromasni nemaju nista te gledaju kako mogu da se povezu sa drugima.Najjednostavniji nacin je taj.
Ovo je oduvek ovako.Siromasna osoba = nepozeljna osoba.Deca ili odrasli,isto je.

Namece nam se taj protestantski "ako nemas sam si odgovoran za to i nebitan drugima" tip uredjenja.
Mi smo pravoslavni,svetosavski narod -vera,pomozi coveku,duh zajednistva.
Namece se dugo vec da budemo sta nismo i tako dodjosmo do gore spomenutih okrutnosti.
 
Poslednja izmena:
Roditelji o kojima pišem poštuju izbor ćerke jedinice (mada je pitanje koliko je to izbor, a koliko splet okolnosti), ali ih to ne oslobađa boli koju osećaju zbog toga.

pa nek joj nabace nekog :per:

- - - - - - - - - -

Sirotice i sirotani.To uglavnom rade siromasni koji nemaju da kupe.
Ovo je opet zbog siromastva - siromasni nemaju nista te gledaju kako mogu da se povezu sa drugima.Najjednostavniji nacin je taj.
Ovo je oduvek ovako.Siromasna osoba = nepozeljna osoba.Deca ili odrasli,isto je.

Namece nam se taj protestantski "ako nemas sam si odgovoran za to i nebitan drugima" tip uredjenja.
Mi smo pravoslavni,svetosavski narod -vera,pomozi coveku,duh zajednistva.
Namece se dugo vec da budemo sta nismo i tako dodjosmo do gore spomenutih okrutnosti.

al ipak migranti trče tamo a ne ovde, možda se i neka socijlana pomoć deli tamo ...
a kad se to prestalo da se bude, 1918?
više je taj neki narodski element nekako prenaglašen, na sve ima odgovor itd, to ljudi vole
 
Pogledajte kakva su nam porodilista.Mlade majke ne mogu da dobiju sve iste dodatke finansijske jer kazu nema para.Podseticu vas da su pricali o povecanju nataliteta i stalno pricaju o tome a sve za decu je papreno skupo.Od beba do kraja srednje skole.Studiranje je luksuz imucnih.Naci posao sa diplomom drzavnog faksa- kad osvanes u novinama te ako te neko zaposli.Redovna objasnjenja "prekvalifikovan/na si".Ili bez objasnjenja.
O svemu tome citamo godinama.

Nasilje u skolama gde nece biti Aleksinog zakona jer je u suprotnosti sa pravilima EU "strah da bi nasilnik bio izdvojen od druge dece" tako neka besmislica.
Najcesce su meta siromasna deca ciji roditelji nisu imali finansija da bi ovi znali samoodbranu.

Van gradova mnogi mladi nemaju decu jer nece da deca pate kao oni bez icega.Oni koji imaju imaju para da dete ode u grad na skolovanje da se ne vrate ili zapali preko (skola,posao).
Siromasni sa decom nemaju nista da im pruze,prave ih dosta da im neka organizacija napravi kucu/renovira stan.
Npr.

Mnogi koji nemaju pokleknu pred tim "treba imati decu" a onda deca proklinju dan kad su rodjena jer ceo zivot slusaju "mi se za vas zrtvujemo a kako nam vracate".(Emotivna manipulacija.)
To isto rade i neki imucni ali na drugi nacin jer im deca sluze da se uveca profit,spoje dve porodice finansijski.
Ima i onih imucnih i sebicnih koji prave decu da bi u starosti brinula o njima.

Sustinski imati decu danas je ozbiljan finansijski poduhvat koji mnogi ne mogu da iznesu.Zato postoji toliko problema medju mladima od alkohola do kocke.Bez para nemas nikakvu perspektivu,ne moze se dete skloniti od uticaja zla i eto.Minimum sadrzaja za mlade ili ga nema ali zato zlo na svakom cosku.

Ljudi u Srbiji su vecinski u Beogradu,Zemunu,Novom Sadu,Nisu,Somboru.
Prazni nam se zemlja - evo pre neki dan podatak da 40.000 ljudi godisnje napusta Srbiju.Bilo je na tv -u.
 
Ja imam 40 ćerka 20 i ne vidim da mi nešto fali
Završila sam fakultet putovala izlazila i bila gde mnogi neće nikad
End?
Za mene je to bio čovek kog sam želela kao oca svog deteta i da bude uz mene i ne vidim u čemu je problem
Imate mnogo predrasuda to je činjenica
 
Pogledajte kakva su nam porodilista.Mlade majke ne mogu da dobiju sve iste dodatke finansijske jer kazu nema para.


Van gradova mnogi mladi nemaju decu jer nece da deca pate kao oni bez icega.Oni koji imaju imaju para da dete ode u grad na skolovanje da se ne vrate ili zapali preko (skola,posao).
Siromasni sa decom nemaju nista da im pruze,prave ih dosta da im neka organizacija napravi kucu/renovira stan.
Npr.

Sustinski imati decu danas je ozbiljan finansijski poduhvat koji mnogi ne mogu da iznesu.Zato postoji toliko problema medju mladima od alkohola do kocke.Bez para nemas nikakvu perspektivu,ne moze se dete skloniti od uticaja zla i eto.Minimum sadrzaja za mlade ili ga nema ali zato zlo na svakom cosku.

Ljudi u Srbiji su vecinski u Beogradu,Zemunu,Novom Sadu,Nisu,Somboru.
Prazni nam se zemlja - evo pre neki dan podatak da 40.000 ljudi godisnje napusta Srbiju.Bilo je na tv -u.

Mnogo predrasuda,ali i mnogo istinitih cinjenica...
Mislim da je broj od 40000 umanjen,odlazi i vise ljudi,ali se ne registruju da ne zive vise u SRB.To kako ce deca da odrastu zavisi mnogo od roditelja,ako mu oni od malena usadjuju komplekse da je to sto oni nemaju isto kao i drugi neka vrsta defekta,tako se i ponasaju kada poodrastu.
Previse je kompleksna tema da bi se objasnila u nekoliko reci...

Ja imam 40 ćerka 20 i ne vidim da mi nešto fali
Završila sam fakultet putovala izlazila i bila gde mnogi neće nikad
End?
Za mene je to bio čovek kog sam želela kao oca svog deteta i da bude uz mene i ne vidim u čemu je problem
Imate mnogo predrasuda to je činjenica

Ja sam posto otac sa 22,i ostali smo na jednom detetu,prvo zbog finansijske strane,potom splet nesrecnih okolnosti...
Niti sta mnogo propustis,niti previse dobijes sa tim.Sve zavisi od ljudi koju formiraju porodicu.Ako je to ono sto hoces,i sa kom hoces,ako se ljudi ne prepuste kliseu-imam dete,moj zivot prestaje,sasvim normalno moze da se postigne sve,i da se prozivi normalan zivot,ispunjen i lep.
 
Ако се окренемо само себи и погледамо онако себично, како нешто утиче искључиво на нас саме, а имамо право и на то... Е, из тог угла морам рећи да сам дете и све друго у том периоду ( тада нисам радила, односно зарађивала, али је све друго било искључиво на мени: беба, средња школа, велика кућа са двориштем, нестабилна особа која за јавност изгледа као да брине о теби а заправо си му ти и мама, и васпитачица, и медицинска сестра, и саучесник јер га пред другима покриваш, и инспектор јер си свесна да то ништа није у реду па у четири зида тражиш истину, и психолог сам себи... :lol: и мама свесна да то дете заправо има само тебе а опет и дете теби мелем и утеха када је несносно, па онда испада да оно често тебе чува) много мање осетила него што бих са 25 или сада. Овако на гомили, када се сетим изгледа ми као да се неком другом десило, као филм да сам гледала. Да је то сада, пукла бих дефинитивно. И ако је то већ било намењено мени, боље што је тада него сада :)
А пошто је прича о деци... Знам да бих сада више бдила над дететом него онда. Сада бих вероватно и другачије уживала у свему томе али некако знам да бих правила грешке које тада нисам, сада бих била болећивија и попустљивија.
Нити браним прерано родитељство, нити лудим касно. Да ли у различитим добима различито реагујемо или је ипак највише до личности?
Као млађа сам више ишла на "јуриш!". Сада више пута мерим док не пресечем и опет нисам сигурна у исход.
 
Ако се окренемо само себи и погледамо онако себично, како нешто утиче искључиво на нас саме, а имамо право и на то... Е, из тог угла морам рећи да сам дете и све друго у том периоду ( тада нисам радила, односно зарађивала, али је све друго било искључиво на мени: беба, средња школа, велика кућа са двориштем, нестабилна особа која за јавност изгледа као да брине о теби а заправо си му ти и мама, и васпитачица, и медицинска сестра, и саучесник јер га пред другима покриваш, и инспектор јер си свесна да то ништа није у реду па у четири зида тражиш истину, и психолог сам себи... :lol: и мама свесна да то дете заправо има само тебе а опет и дете теби мелем и утеха када је несносно, па онда испада да оно често тебе чува) много мање осетила него што бих са 25 или сада. Овако на гомили, када се сетим изгледа ми као да се неком другом десило, као филм да сам гледала. Да је то сада, пукла бих дефинитивно. И ако је то већ било намењено мени, боље што је тада него сада :)
А пошто је прича о деци... Знам да бих сада више бдила над дететом него онда. Сада бих вероватно и другачије уживала у свему томе али некако знам да бих правила грешке које тада нисам, сада бих била болећивија и попустљивија.
Нити браним прерано родитељство, нити лудим касно. Да ли у различитим добима различито реагујемо или је ипак највише до личности?
Као млађа сам више ишла на "јуриш!". Сада више пута мерим док не пресечем и опет нисам сигурна у исход.
Sigurno smo različiti u različitim dobima, problem je kad neko ostaje uvek isti, kad tokom života ne menja misaone tokove, reakcije, ponašanje. To znači da ni malo ne uči, da ga ništa ne dotiče, da o ničemu ne razmišlja...I ne menjamo se samo mi, nego i vreme u kojem živimo, zahtevi koje nam postavlja.
 
Све зависи од особе.

Моја мајка је родила са 22, ја са 38, одгајамо децу на исти начин.

Не зато што ја нисам била зрела са 22, него зато што ми деца уопште нису била интересна сфера.

Јесам родила пар година касније него што сам желела, али опет, и 32,33 године, кад сам пожелела дете, јесу завидне године.

Да се десило раније, наравно да бих чувала то дете, али питам се да ли бих осећала да сам нешто пропустила, онако најискреније.

Не знам, нисам била у тим ципелама, не могу да проценим.
 
Све зависи од особе.

Моја мајка је родила са 22, ја са 38, одгајамо децу на исти начин.


Не зато што ја нисам била зрела са 22, него зато што ми деца уопште нису била интересна сфера.

Јесам родила пар година касније него што сам желела, али опет, и 32,33 године, кад сам пожелела дете, јесу завидне године.

Да се десило раније, наравно да бих чувала то дете, али питам се да ли бих осећала да сам нешто пропустила, онако најискреније.

Не знам, нисам била у тим ципелама, не могу да проценим.

Zavisi od osobe, ali ako posmatraš istu osobu sigurno ne bi potpuno isto radila u 22 i 40-oj. Ne znači da bi zanemarivala dete u nekom periodu života a u drugom bila savršena, nego da bi u okviru svoje ličnosti bila drugačija u drugačijem periodu života.Ni bolja ni gora, nego drugačija. Drugačija ona, i drugačije okolnosti. Zato se obično razlikuje podizanje prvog i npr. trećeg deteta.
 
Ima tu još jedna strana o kojoj se malo priča, kad se kasnije rodi kasnije se dobiju unučad, naročito ako i njihova deca kasnije postanu roditelji, manje im se može pomagati, i još ako se imaju zdrastveni problemi može da se poklopi obaveza podizanja svog deteta i pomaganja onemoćalom i bolesnom roditelju/roditeljima. Zna to da bude veliki teret, kad si rastrzan između dve strane.

Npr, imaju prvo u 35-oj, dete isto tako, ili još kasnije, i već imaš istovremeno novorođenče i starce od 70-80 godina. Ranije su to pokrivale 3 generacije.
 
Zavisi od osobe, ali ako posmatraš istu osobu sigurno ne bi potpuno isto radila u 22 i 40-oj. Ne znači da bi zanemarivala dete u nekom periodu života a u drugom bila savršena, nego da bi u okviru svoje ličnosti bila drugačija u drugačijem periodu života.Ni bolja ni gora, nego drugačija. Drugačija ona, i drugačije okolnosti. Zato se obično razlikuje podizanje prvog i npr. trećeg deteta.

Управо то, разлика је читавих 16 година, понашање исто.

Што значи да бих ја са 22 била тотално другачија, сем ако нисам кретен који се за 16 година уопште није мењао :lol:

Просто, тада сам имала сасвим другачије приоритете.

- - - - - - - - - -

Ima tu još jedna strana o kojoj se malo priča, kad se kasnije rodi kasnije se dobiju unučad, naročito ako i njihova deca kasnije postanu roditelji, manje im se može pomagati, i još ako se imaju zdrastveni problemi može da se poklopi obaveza podizanja svog deteta i pomaganja onemoćalom i bolesnom roditelju/roditeljima. Zna to da bude veliki teret, kad si rastrzan između dve strane.

Npr, imaju prvo u 35-oj, dete isto tako, ili još kasnije, i već imaš istovremeno novorođenče i starce od 70-80 godina. Ranije su to pokrivale 3 generacije.

Ем, по тој логици моја мајка би требало да буде жива и помаже ми кад ми се родила беба.

А није, умрла је пар година пре тога, јако млада, у 58.

Не можеш да знаш, уосталом, обавеза је родитеља да чувају децу, и то маме треба да схвате на време...

Свачија је животна прича другачија.
 
Mnogo predrasuda,ali i mnogo istinitih cinjenica...
Mislim da je broj od 40000 umanjen,odlazi i vise ljudi,ali se ne registruju da ne zive vise u SRB.To kako ce deca da odrastu zavisi mnogo od roditelja,ako mu oni od malena usadjuju komplekse da je to sto oni nemaju isto kao i drugi neka vrsta defekta,tako se i ponasaju kada poodrastu.
Previse je kompleksna tema da bi se objasnila u nekoliko reci...

Nema ni jedne predrasude.Obicni roditelji se krvavo bore da iznesu roditeljstvo u Srbiji.To je svakodnevnica koju mozes da vidis svuda oko sebe - svako moze da vidi ako zeli.

Koliko deca a i tinejdzera u Srbiji ne smeju da pozovu nikog kuci.Nemaju potpuno funkcionalno kupatilo/kuhinju/krov prokisnjava/vlaga unutra/nema grejanja/uzmi bilo koji primer postenih ljudi koji zive od svojih primanja.
Znas koliko da se ne izrazavam sad stanova postoji gde ljudi krpe sve jer takodje nemaju za renoviranje.Sve vise zgrada u kojima ima dimnjaka osposobljava ih da bi se ljudi grejali na drva u stanu.Nemaju za struju,nemaju ni da cele godine placaju.

Roditelji koji nemaju uglavnom odu u Honduras jer ih ceo zivot svi gledaju kao jadnike.Njihovu decu gledaju kao jadnike.Taj pritisak raznese coveka ovako ili onako.

Pisem o ljudima koji se muce da prezive,rade i nemaju nista od toga.A nikog ne zanimaju.
 
Ем, по тој логици моја мајка би требало да буде жива и помаже ми кад ми се родила беба.

А није, умрла је пар година пре тога, јако млада, у 58.

Не можеш да знаш, уосталом, обавеза је родитеља да чувају децу, и то маме треба да схвате на време...

Свачија је животна прича другачија.

Logika je da ako obe generacije rode u 40-oj, onda će baba ili deda obavezno imati 8o godina. Kao što znamo, garancije u životu nema, ali nisam ni pisala o tome. Nego o jednostavnoj matematici, u ovom slučaju nikako neće biti mlađi od 80 u tom trenutku.


A da je svačiji život, i sudbina različit, to ne sporim. Samo kažem da postoje neke zakonitosti koje ne možemo da menjamo, 40+40 je uvek 80.
 
Logika je da ako obe generacije rode u 40-oj, onda će baba ili deda obavezno imati 8o godina. Kao što znamo, garancije u životu nema, ali nisam ni pisala o tome. Nego o jednostavnoj matematici, u ovom slučaju nikako neće biti mlađi od 80 u tom trenutku.


A da je svačiji život, i sudbina različit, to ne sporim. Samo kažem da postoje neke zakonitosti koje ne možemo da menjamo, 40+40 je uvek 80.

Овако и ја размишљам, да је просек 25, што није прерано, са 75 имаш праунуче :)
Код мене су све касније добијале децу, бака, мама, тетка, све прво са 28. Зато сам их ја уврнула:mrgreen:
 
Овако и ја размишљам, да је просек 25, што није прерано, са 75 имаш праунуче :)
Код мене су све касније добијале децу, бака, мама, тетка, све прво са 28. Зато сам их ја уврнула:mrgreen:

Ти си им поправила просек :lol:

- - - - - - - - - -

Logika je da ako obe generacije rode u 40-oj, onda će baba ili deda obavezno imati 8o godina. Kao što znamo, garancije u životu nema, ali nisam ni pisala o tome. Nego o jednostavnoj matematici, u ovom slučaju nikako neće biti mlađi od 80 u tom trenutku.


A da je svačiji život, i sudbina različit, to ne sporim. Samo kažem da postoje neke zakonitosti koje ne možemo da menjamo, 40+40 je uvek 80.

Да будем искрена, баш ме брига да ли ћу доживети унуче, ја одгајам своје дете, и волела бих да видим да је она стала на своје ноге.

И волела бих да роди дете кад буде спремна, било то у двадесетој или тридесетпетој.

Онда кад она осети да жели и да може да чува то дете, а да јој не буде терет и кочница за било шта.
 
Да будем искрена, баш ме брига да ли ћу доживети унуче, ја одгајам своје дете, и волела бих да видим да је она стала на своје ноге.

И волела бих да роди дете кад буде спремна, било то у двадесетој или тридесетпетој.

Онда кад она осети да жели и да може да чува то дете, а да јој не буде терет и кочница за било шта.

Moje pisanje na ovoj temi nije kritika, nego sagledavanje teme sa svih strana, jer kao i u svemu, treba izabrati ono što pojedincu najviše odgovara. A za to je potrebno realno posmatranje, sabirati za i protiv, pa šta kome ispadne.

I bilo koji izbor da napravimo nikome ne treba da zvuči kao uvreda ako se kaže da u slučaju dvogeneracijskog izbora rađanja u 40-oj, u porodici će istovremeno biti novorođenče i baba ili deda od 80.
 
Moje pisanje na ovoj temi nije kritika, nego sagledavanje teme sa svih strana, jer kao i u svemu, treba izabrati ono što pojedincu najviše odgovara. A za to je potrebno realno posmatranje, sabirati za i protiv, pa šta kome ispadne.

I bilo koji izbor da napravimo nikome ne treba da zvuči kao uvreda ako se kaže da u slučaju dvogeneracijskog izbora rađanja u 40-oj, u porodici će istovremeno biti novorođenče i baba ili deda od 80.

Нисам ја ни схватила као критику, него само наглас размишљам, јер видим да је свим људима битно да дочекају унуче, па се осећам као неки чудак.

И не браним ја своје рађање у скоро четрдесетој, да се разумемо, волела бих и ја да је то било раније, једно 5-6 година, али то је већ друга прича.

Лакше бих поднела чување детета, није лако у тим годинама бавити се бебом.
 
A što se tiče unučeta, ja bih volela da budem prisutna jedno vreme u njihovim životiima.Jer to obogaćuje i život tog deteta. Odrasla sam bez baba i deda, ni na koji način nisam iskusila šta znači imati ih. A na tuđim primerima sam videla da je to još jedna dimenzija života, koja ume da bude itekako lepa.:heart:
 

Back
Top