Filmska fotografija

9_rota_soldat_pole_maki_2540x1024-1400x564.jpg
 
Poslednja izmena:
Naravno, nisam hteo da umanjujem zasluge ostalih, ali obicno je ime rezisera ono koje se najvise vezuje za film...
Tako sam i ja vezao fotografiju iz filmova koje je Tarkovski rezirao za njegovo ime, ne vodeci racuna o tome da li je to ispravno.
Kao sto sam rekao, ne znam teoriju ni istoriju filma, fotografije i njihovog spoja, a Tarkovski mi je nekako uvek delovao kao kompletan autor, tj. ne bi mi bilo iznenadjenje da je snimatelj samo bio izvrsilac(ne kazem da jeste).
Mislim da serija njegovih polaroid fotografija ide tome u prilog, mozda ne vuku toliko na scene iz Zerkala i Rubljova, ali na Stalker svakako da...
https://www.gwarlingo.com/2013/the-polaroids-of-andrei-tarkovsky-the-mystery-of-everyday-life/
https://www.pinterest.com/nicolasiordanou/andrei-tarkovsky-polaroids/

Свакако и с правом. У томе и јесте чаролија филма.када редитељ врло јасно има идеју шта хоће, а онда окупи тим људи који на најбољи могући начин реализују ту његову идеју. Зато је Тарковски јако добар пример.
 
Tako je. Tarkovski ima (imao je) viziju, a svi ostali su akteri, koje on bira naravno, da svoju viziju realizuje u delo.

Тарковски је био у то време, највећи тумач Фјодоровљевог космизма, а и тумач Достојвеског. У исто време, велики познавалац онога што су створили Павле Флоренски, Серген Булгаков, Спекторски, Соловљев, чак и Иљин, чије су му списе шверцовали са запада. Као такав, било је страховито супериоран у време говедизованих грађана СССРа. За цензуру, невидљив. Стелт. Зато је и радио са једим од највећих уметника тог времена. Умео је да одабере највећег међу сниматељима. А задатак тог сниматељског велемајстора, је да верно забележи поетику, коју је тарксовбски осмислио. Да је пренесе камером. Он је у томе и те како успео. Татррковски не би то могао сам, а сниматељ се не би сетио без Тарковског, шта треба забележити и какву атмосферу треба направити. У сваком случају, наречени филови су чиста фотографска поетична ремек дела.
 

Back
Top