Nova statua krasi Kikindu

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
330.670

Čelnici
Kikinde pohvalili su se sugrađanima novom statuom - sovom.
Ali, ono na šta očigledno nisu računali, to je da su građani u statui videli nešto sasvim drugo, nikako simbol ove ptice.
https://www.alo.rs/vesti/drustvo/kikinda-dobila-novi-spomenik-koji-je-pokrenuo-lavinu-komentara-na-sta-vam-lici-foto/194869/vest


b_181102101.jpg

 
Poslednja izmena:
Прво ово није никакав споменик него скулптура у таркоти.
Кикинда је град у коме већ више десетина година година постоји "ТЕРА" уметничка радионица која се бави монументалном скулптуром у теракоти. и те се скулптуре повремено појављују у граду.Мислим да је текст мотивисан искључиво бизарним сензациолизмом.
А све заједно нема никакве везе Са овим ПДФ -ом
 
Da je ova statua sove neprimerena potvrdjuju reakcije po drustvenim mrezama
Jedno od pitanja na drustvenim mrezama koje su se usijale zbog ove sklupture sove i u online glasilima bilo je : Ko uopšte odlučuje o tome šta će simbolisati jedan grad i kako taj simbol treba da izgleda ..
 
Тако је Нина и Кикинда је вероватно град са највећим бројем монументалних скулптура израђених у теракоти у Србији, а нема их пуно ни у свету.
Деценијама у Кикинду долазе уметници из читавоог света да се опробају у овој техници која је била готово заборављена и њихови радови се налазе на простору града и у највећем броју на ливади код старе циглане где су и атељеји TERRE. Ово је само једна од тих скулптура.зТога ничега нема у новинском тексту који се понет сензационализмом повео на најприземнијим коментарима сексуално, ласцивним . Наравно има коментата и друге врсте и полемика који ову сову виде као симбол шајкаче, па се коментари супростављају између оних који се томе радују и оних који су против тога , али о томе дотични неуки новинар не пише.
Срого ликовно гледано та скулптура у сведеној форми одражава сову као инспирацију на врло добар начин , чак и наговештени покрет за њу карактеристичан.
 
Uklanja se skluptura sove u centru Kikinde
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/u...kulpturu-savremenu-umetnost-ne-razume/2130sxd
Vajar Jovan Blat iz Kikinde uradiće novu skulpturu sove od gline koja će zameniti stilizovanu koja je protekle nedelje izazvala podsmehe i lascivne komentare u javnosti.
On je gradu poklonio skulpturu visoku 2,4 metra, koja je postavljena na novi kružni tok na ulazu u grad. Čim su fotografije objavljene na zvaničnoj Fejsbuk stranici grada Kikinde usledili su dvosmisleni komentari, jer skulptura neke građane podseća na muški polni organ.

- Postojala je dobra namera. Uradio sam stilizovanu skulpturu mužjaka sove, izduženog, cevastog tela. Figura nije verna kopija sove ušare. Jasno je, s jedne strane, da svako ne razume savremenu umetnost, dok sam, s druge, imao izvesna tehnička ograničenja. Spreman sam da uradim novu skulpturu koja će biti verna kopija sove ušare onakve kakva je u prirodi - kaže, za Novosti, Jovan Blat, vajar Centra za likovnu i primenjenu umetnost "Tera".

Fotografija koja je izazvala asocijacije brzo je uklonjena sa FB stranice grada, dok skulptura i dalje stoji na istom mestu, a nova neće biti postavljena do kraja godine, jer je za njenu izradu, sušenje i pečenje potrebno nekoliko meseci.
 
Управо оно чега сам се и плашио и био онолико љут и нагао, а то је да да ће медијска трка за сензационнализмом и повљађивање друштвеним мрежанма дајући им значај који немају нити треба да имају довести до овога.
Мене вређају све она " модернистичка " иживљавања која се називају споменицима из времена титоизма , па никопме неће пасти на памет да их уклони, као што ни мени не памет не пада да тако нешто тражим.
Овај чин је повлађивање најнижем неукусу и примитивузму.
 
Овај чин је повлађивање најнижем неукусу и примитивузму.

ne bih se slozio sa tobom..
krenimo od srpskog filma..da li si ga gledao?
ono je bolestina ..ali umetnici se okupe ..naprave nesto bljutavo i onda su avangarda...daj molim te...

poenta price je..da ako je nesto van kalupa ne mora apriori da znaci i da je dobro i kulturno.

kapiram modernisticko izrazavanje..ali nije svaki modernizam i dobar...na kraju evo ti i nina koja je umetnica i radi modernisticke radove pa joj je ovo smesno...
 

Back
Top