Trojstvo u Starom Zavetu

leeekmi

Primećen član
Poruka
546
Ako je Bog hodao zemljom pre 2000 godina, ko je onda bio na nebu?
Ako je Isus Hristos Bog, kome se onda molio u Gestimanskom vrtu?
Kako Bog moze da postane covek?
Kako to mogu postojati dva, pa cak i tri Boga, ako je On jedan? I tako dalje, i tako dalje...

Ovo su neizbezna pitanja od onih koji nisu hriscani ili ne razumeju hriscanstvo, ali i od samih hriscana. Medjutim, ako bi zamislili da Novi Zavet ne postoji, da li bi bilo moguce dokazati, ili barem nagovestiti Trojstvo Boga kroz Stari Zavet?

Koje delove iz Starog Zaveta vi znate a da govore bas o Trojstvu?

Ja cu dati jedan, koji nije ni prvi ni poslednji, a to je kada je Bog unistavao Sodomu i Gomoru:

"Tada pusti Gospod na Sodom i na Gomor od Gospoda s neba dažd od sumpora i ognja...."

Kakvu li je ovde hulu Mojsije napisao, kada je Bog, Gospod samo jedan? Kakva ovde to dva Gospoda vidimo? Jedan, koji sa zemlje pusta dazd od drugog Gospoda koji je na nebu?
 
Ako je Bog hodao zemljom pre 2000 godina, ko je onda bio na nebu?
Ako je Isus Hristos Bog, kome se onda molio u Gestimanskom vrtu?
Kako Bog moze da postane covek?
Kako to mogu postojati dva, pa cak i tri Boga, ako je On jedan? I tako dalje, i tako dalje...

Ovo su neizbezna pitanja od onih koji nisu hriscani ili ne razumeju hriscanstvo, ali i od samih hriscana. Medjutim, ako bi zamislili da Novi Zavet ne postoji, da li bi bilo moguce dokazati, ili barem nagovestiti Trojstvo Boga kroz Stari Zavet?

Koje delove iz Starog Zaveta vi znate a da govore bas o Trojstvu?

Ja cu dati jedan, koji nije ni prvi ni poslednji, a to je kada je Bog unistavao Sodomu i Gomoru:

"Tada pusti Gospod na Sodom i na Gomor od Gospoda s neba dažd od sumpora i ognja...."

Kakvu li je ovde hulu Mojsije napisao, kada je Bog, Gospod samo jedan? Kakva ovde to dva Gospoda vidimo? Jedan, koji sa zemlje pusta dazd od drugog Gospoda koji je na nebu?

Odlica pitanja.
Stari zavet nema nikakvih naznaka trojstva kao ni novi.
Zna se da je Trojstvo paganska doktrina i da ne moze biti prepisana pravom Bogu
Koj je JEDAN. Jedini JHVH Jehova Bog.

E sad oni koji pokusavaju da ubace trojstvo u Bibliju to ce nekako isfilozofirati i pogresno tumaciti stihove.
da bi opravdali to sto podmecu.
I to nemaju puno za sta da se nakace nego par citata koje istrgnu iz konteksta i tumace pogresno.
Dakle trojstvo je najveca podvala i laz.
REc trojstvo niti trojedan Bog ne postoje u Bibliji.
vec je pagansko i za to postoje dokazi
http://www.heraldmag.org/olb/Contents/doctrine/The Origin of the Trinity.htm
Dakle kao sto Biblija kaze razumni ce razumeti.

Biblija jasno kaze da je Bog JEDAN.
I to je Bog obzanio ljudima i u staro doba i u novom zavetu.
Otkrio im se kao JHVH JEDINI pravi zivi Bog, TVORAC Svega.
Jedini koji je oduvek i zauvek.

BOG JE JEDAN I ON JE SVE STVORIO...


Tada pogleda Bog sve što je stvorio, i gle, dobro beše veoma. I bi veče i bi jutro, dan šesti. (1. Mojsijeva 1:31)

I govoraše Hiram: Blagosloven da je Gospod Bog Izrailjev, koji je stvorio nebo i zemlju, što je dao caru Davidu sina mudrog, pametnog i razumnog, koji će sazidati dom Gospodu i carski dom sebi. (2. Dnevnika 2:12)

Samo, gle, ovo nađoh: da je Bog stvorio čoveka dobrog; a oni traže svakojake pomisli. (Propovednik 7:29)

Jer ovako veli Gospod, koji je stvorio nebo, Bog, koji je sazdao zemlju i načinio je i utvrdio, i nije je stvorio naprazno, nego je načinio da se na njoj nastava: ja sam Gospod, i nema drugog. (Isaija 45:18)

A u početku stvorenja, muža i ženu, stvorio ih je Bog. (Marko 10:6)

Poznajte Gospod da je Bog. On nas je stvorio, i mi smo dostojanje Njegovo, narod Njegov i ovce paše Njegove. (Psalmi 100:3)

Bog koji je stvorio svet i sve što je u njemu, On budući Gospodar neba i zemlje, ne živi u rukotvorenim crkvama, (Dela 17:24)

Jer svaki dom treba neko da načini; a ko je sve stvorio ono je Bog. (Jevrejima 3:4)

Amos 4 :13

13 Jer, gle, on je sazdao gore i stvorio vjetar, on čovjeku zemaljskome otkriva misao svoju, on zoru pretvara u mrak i hoda po uzvišicama zemaljskim — Jehova, Bog nad vojskama, ime je njegovo.

Gospode nad vojskama, Bože Izrailjev, koji sediš na heruvimima, Ti si sam Bog svim carstvima na zemlji, Ti si stvorio nebo i zemlju. (Isaija 37:16)

znaci 1 je BOG i to JHVH JEHOVA

Isaija 37

. 15 Tada se Ezekija pomolio Jehovi: 16 “Jehova nad vojskama, Bože Izraelov, koji sjediš nad kerubima, ti si jedini pravi Bog nad svim kraljevstvima zemaljskim.
Ti si stvorio nebo i zemlju.


Jehova jedan, pravi Bog

saija 45: Ja sam Jehova, i nema drugoga. Osim mene nema Boga.

- - - - - - - - - -

(5. Mojsijeva 4:39) Zato danas spoznaj i seti se u srcu svojemu
da je Jehova pravi Bog gore na nebu i dolje na zemlji. Nema drugoga.

(5. Mojsijeva 32:39) Vidite sada da sam ja Bog i nema drugih bogova pored mene...

Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovek Hristos Isus, (1. Timotiju 2:5)


takodje Biblija nam otkriva Bozje ime JHVH JEHova.

Psalam 83:18 da bi se znalo da si jedino ti, kojemu je ime Jehova,
Svevišnji koji je nad svom zemljom!



Psalms 83:18

That men may know that thou, whose name alone is JEHOVAH, art the most high over all the earth.

- King James Bible "Authorized Version", Cambridge Edition

Exodus 6:3
And I appeared unto Abraham, unto Isaac, and unto Jacob, by the name of God Almighty, but by my name JEHOVAH was I not known to them.

Isaiah 26:4
Trust ye in the LORD for ever: for in the LORD JEHOVAH is everlasting strength:


Koliko je bitno da se koristi Bozje IME saznajemo iz samih Biblijskih stihova

Rimljanima 10:13 Jer “svako ko prizove ime Jehovino, bit će spašen.

(Joel 2:32) svako ko prizove ime Jehovino bit će spašen, jer će na gori Sionu i u Jeruzalemu biti oni koji su izbavljeni, kao što je Jehova rekao. Bit će i među preživjelima, koje Jehova poziva.”

(Sefanija 3:9) Jer tada ću promijeniti jezik narodima u čist jezik, da bi svi prizivali ime Jehovino i složno mu služili.’

(Dela apostolska 2:21) I svako ko prizove ime Jehovino bit će spašen.”’
 
Poslednja izmena:
Postoji u Starom Zavetu naznaka Trojstva. Na samom početku Bog kaže "hajde da načinimo čoveka". Takođe za Mesiju se govori kao Božanstvu a takođe i Sveti Duh je Tvorac, Jov 33,4 pa je tako Bog i u Tori množina i postoji naznaka o tri lica Božanstva.
 
Poslednja izmena:
Ne moze se poreci on osto jasno Pise u Bibliji da je Bog JEDAN.
Dakle kao sto sam vec rekla mozete samo filozofirati i odbaciti Bozju ISTINU.

To su poluodgovori. Usudi se pa mi odgovori u celosti na pitanja.

Trojstvo je doktorina koja uci da je Bog jedan, ali u isto vreme trolican. Neshvatljivo? Kako bi to covek i mogao shvatiti Bozju prirodu uospte?

Evo odgovori mi sta znaci ovaj Psalm: "Ljubis pravdu i mrzis na bezakonje, toga radi pomaza te, Boze, Bog Tvoj uljem radosti vise nego drugove Tvoje" (Ps. 45,7)?
Samo konkretan odgovor, kako ti to razumes, bez kojekakvih kilometarskih tekstova koji se ponavljaju na svakoj temi. :)
 
Kad se govori o trojstvu, šta se zapravo misli, koja je uopšte uloga trojstva?
Ako znaš odgovor na to pitanje, onda možeš odgovoriti sebi i o trojstvu u starom zavetu.

Poenta je da je Bozja priroda nama neshvatljiva. Tema trojstva je tako duboka da kada bi covek svakodnevno o tome razmisljao, poludeo bi, a ne bi je dokucio.

Bog, kao takav, jeste jedan i jedini, ali njegova sama priroda nije tako jasno shvatljiva. Ako je Bog oduvek postojao i ziveo u ljubavi, onda pre stvaranja sveta Bog nije imao koga voleti. Ipak, Bog Otac je ziveo u neizmernoj ljubavi sa svojim Sinom i Svetim Duhom, Sin takodje, a i Sveti Duh. Zar ne kaze Hristos u Jevandjelju po Jovanu da je vreme da ga Otac proslavi slavom koju je imao pre nego sto je svet nastao? Dakle ovako objasnjavam ovu izjavu.

I ne stoji za dzabe u Jevrejskom zakonu, sto nas i Isus Hrist opominje, da ako nesto posvedoce dva svedoka, da je to istina! Tako od vecnosti Sin i Duh svedoce za Oca i obrnuto, i zato je Bog istinit. Otac postoji za Sina i Duha, i Sin za Oca i Duha i Duh za Oca i Sina.

Ovo je cisto neko moje razumevanje svega toga, ukratko. Naravno da se o ovome moze po ceo dan.
 
To su poluodgovori. Usudi se pa mi odgovori u celosti na pitanja.

Trojstvo je doktorina koja uci da je Bog jedan, ali u isto vreme trolican. Neshvatljivo? Kako bi to covek i mogao shvatiti Bozju prirodu uospte?

Evo odgovori mi sta znaci ovaj Psalm: "Ljubis pravdu i mrzis na bezakonje, toga radi pomaza te, Boze, Bog Tvoj uljem radosti vise nego drugove Tvoje" (Ps. 45,7)?
Samo konkretan odgovor, kako ti to razumes, bez kojekakvih kilometarskih tekstova koji se ponavljaju na svakoj temi. :)
Sve sam odgovorila.
Trojstvo je paganska doktrina i nema mesta u Bibliji niti hriscanstvu.

Razumem jednostavno kako jeste da je Bog jedan i da zato nije trojedan :)
Trojstvo ne potice od Boga nego je paganskog porekla, dakle ljudska filozofija,
koja nije istina.
Istina je da je Bog JEDAN.
I navela sam Biblijske Bozje dokaze za to u sta verujem.

- - - - - - - - - -

Ako je Bog hodao zemljom pre 2000 godina, ko je onda bio na nebu?
Ako je Isus Hristos Bog, kome se onda molio u Gestimanskom vrtu?
Kako Bog moze da postane covek?
Kako to mogu postojati dva, pa cak i tri Boga, ako je On jedan? I tako dalje, i tako dalje...

Ovo su neizbezna pitanja od onih koji nisu hriscani ili ne razumeju hriscanstvo, ali i od samih hriscana. Medjutim, ako bi zamislili da Novi Zavet ne postoji, da li bi bilo moguce dokazati, ili barem nagovestiti Trojstvo Boga kroz Stari Zavet?

Koje delove iz Starog Zaveta vi znate a da govore bas o Trojstvu?

Ja cu dati jedan, koji nije ni prvi ni poslednji, a to je kada je Bog unistavao Sodomu i Gomoru:

"Tada pusti Gospod na Sodom i na Gomor od Gospoda s neba dažd od sumpora i ognja...."

Kakvu li je ovde hulu Mojsije napisao, kada je Bog, Gospod samo jedan? Kakva ovde to dva Gospoda vidimo? Jedan, koji sa zemlje pusta dazd od drugog Gospoda koji je na nebu?

A evo konkretno sta si pitao.
Bog nije hodao zemljom pre 2000 jer je Bog na nebu.
Isus Hrist je Bozji sin i on je hodao Zemljom dok je Bog na nebu.

Hristos nije Bog i zato se molio svom Ocu Bogu u Getsemanskom vrtu.
Sigurno se nije molio sam sebi.

Bog ne moze da postane covek.

Bog je jedan i zato ne moze postojati dva tri ili vise pravih Bogova.
a u starom zavetu nhema trojstva, ne postoj irec trojstvo niti kakve nagovesti o tome.
jasno pise da je Bog Jedan., Isto tako i u novom zavetu.
 
Poslednja izmena:
Sve sam odgovorila.
Trojstvo je paganska doktrina i nema mesta u Bibliji niti hriscanstvu.

Razumem jednostavno kako jeste da je Bog jedan i da zato nije trojedan :)
Trojstvo ne potice od Boga nego je paganskog porekla, dakle ljudska filozofija,
koja nije istina.
Istina je da je Bog JEDAN.
I navela sam Biblijske Bozje dokaze za to u sta verujem.
A evo konkretno sta si pitao.
Bog nije hodao zemljom pre 2000 jer je Bog na nebu.
Isus Hrist je Bozji sin i on je hodao Zemljom dok je Bog na nebu.

Hristos nije Bog i zato se molio svom Ocu Bogu u Getsemanskom vrtu.
Sigurno se nije molio sam sebi.
Bog ne moze da postane covek.
Bog je jedan i zato ne moze postojati dva tri ili vise pravih Bogova.
a u starom zavetu nhema trojstva, ne postoj irec trojstvo niti kakve nagovesti o tome.
jasno pise da je Bog Jedan., Isto tako i u novom zavetu.

Варате се, не знајући Писма ни силе Божије. Mt. 22,29

E blago vama J.Svedocima. Vama ce se izgleda, najbrze zavrsiti sud Boziji. Prvo ce Gospod Isus Hristos stati u slavi svojoj pred vas dok cete klicati: Ziveo Arhangel Mihailo.... a onda ce pored Njega stati Arhangel Mihailo i tu vam se sud zavrsava.

@Arianna hajde da najzad zapocnemo dialog, a ne da po obicaju napises par postova pa nestanes :). Kratki postovi po par citata. Evo pitam te kako tumacis 110. Psalm koji pocinje recima: 1. Рече Господ Господу мом: Седи мени с десне стране, док положим непријатеље Твоје за подножје ногама Твојим.?

- - - - - - - - - -

Koje delove iz Starog Zaveta vi znate a da govore bas o Trojstvu?

Nepravilno je upotrebljavati rec ``trojstvo`` za Svetu Trojicu, Boga jedinoga. Rec Trojstvo je strano u Pravoslavlju i dolazi nam od Latina. Ima nekoliko svedocenja o Svetoj Trojici u S.Zavetu. Videcemo ih.
 
Sve sam odgovorila.
Trojstvo je paganska doktrina i nema mesta u Bibliji niti hriscanstvu.

Razumem jednostavno kako jeste da je Bog jedan i da zato nije trojedan :)
Trojstvo ne potice od Boga nego je paganskog porekla, dakle ljudska filozofija,
koja nije istina.
Istina je da je Bog JEDAN.
I navela sam Biblijske Bozje dokaze za to u sta verujem.

- - - - - - - - - -



A evo konkretno sta si pitao.
Bog nije hodao zemljom pre 2000 jer je Bog na nebu.
Isus Hrist je Bozji sin i on je hodao Zemljom dok je Bog na nebu.

Hristos nije Bog i zato se molio svom Ocu Bogu u Getsemanskom vrtu.
Sigurno se nije molio sam sebi.

Bog ne moze da postane covek.

Bog je jedan i zato ne moze postojati dva tri ili vise pravih Bogova.
a u starom zavetu nhema trojstva, ne postoj irec trojstvo niti kakve nagovesti o tome.
jasno pise da je Bog Jedan., Isto tako i u novom zavetu.

Zasto mi ne odgovori na pitanje o Psalmu?
Zasto mi ne kazes i nesto sto nisam cuo? A to je na primer, ko to stvara coveka po njihovom liku?
Sam pocetak recenice Bog ne moze..... govori mi da je to ucenje neke sekte kojekakve, ali dobro. Bog ne moze postati covek? Ako Bog ne moze postati covek, da li mi mozes ti odgovoriti na nekoilko pitanja, ali iz tvoje glave, molim te, onako kako ti shvatas, a ne kako ti je neko vec napisao na matrici sta treba da ponavljas u nedogled? Moje pitanje je: Koga je Avraam ugostio? Da li je tada Bog dosao kao covek (jos jasnije, kao 3 coveka, 3 andjela), i kako objasnjavas da se kaze da je "pustio Gospod sa zemlje dazd od Gospoda sa neba"? Kakva je ovo banalnost? I kako se poklapa sa tvojom istinom? Ili se Biblija mozda i ne poklapa sa tvojom istinom? :/
 
Zasto mi ne odgovori na pitanje o Psalmu?
Zasto mi ne kazes i nesto sto nisam cuo? A to je na primer, ko to stvara coveka po njihovom liku?
Sam pocetak recenice Bog ne moze..... govori mi da je to ucenje neke sekte kojekakve, ali dobro. Bog ne moze postati covek? Ako Bog ne moze postati covek, da li mi mozes ti odgovoriti na nekoilko pitanja, ali iz tvoje glave, molim te, onako kako ti shvatas, a ne kako ti je neko vec napisao na matrici sta treba da ponavljas u nedogled? Moje pitanje je: Koga je Avraam ugostio? Da li je tada Bog dosao kao covek (jos jasnije, kao 3 coveka, 3 andjela), i kako objasnjavas da se kaze da je "pustio Gospod sa zemlje dazd od Gospoda sa neba"? Kakva je ovo banalnost? I kako se poklapa sa tvojom istinom? Ili se Biblija mozda i ne poklapa sa tvojom istinom? :/

Kom Psalmu?
Nisi naveo Psalam.
Sve je iz moje glave nije iz tvoje.
Avram je ugostio andjele.
Nema banalnosti.
Dva puta je ponovljeno da je od Gospoda tu pise u stvari od Boga
je poslat oganj na Sodomu i Gomoru.
Dakle od Boga.
Moja istina je Bozanska istina.
 
Kom Psalmu?
Nisi naveo Psalam.
Sve je iz moje glave nije iz tvoje.
Avram je ugostio andjele.
Nema banalnosti.
Dva puta je ponovljeno da je od Gospoda tu pise u stvari od Boga
je poslat oganj na Sodomu i Gomoru.
Dakle od Boga.
Moja istina je Bozanska istina.

Naveo sam Psalm, i citat i koji je stih, a to je Psalm 45,7. "Ljubis pravdu i mrzis na bezakonje, toga radi pomaza te, Boze, Bog Tvoj uljem radosti vise nego drugove Tvoje".
Evo da ti ne promakne slucajno, jer izgleda jeste prosli put.

Avraam je ugostio andjele, odnosno ljude, trojicu ljudi koje on naziva "Adonaj", "Gospode", naziva 3 ljudi jedninom. Sam ovaj stih Prve Knjige Mojsijeve pocinje, "Posle mu se javi Gospod u ravnici mamrijskoj....", znaci da on nije ugostio bukvalno samo 3 coveka/andjela, vec samoga Gospoda Boga. Zatim Avraam, ugledavsi ova 3 coveka pokloni se do zemlje (Zar se andjelima ili ljudima klanja?), pa im rece: "Gospode, ako sam nasao milost pred Tobom, nemoj proci sluge svog."
Koliko samo puta im se obraca sa Gospode na ovoj jednoj stranici? Zar ne kaze taj jedan covek, koji je opisan kao Adonaj, Gospod, kako ce on satrti Sodom i Gomor? Zar se ne kaze dalje kako je Bog satro Sodom i Gomor?

Zasto je dva puta ponovljeno da je Gospod pustio dazd? Da nije Mojsije napravio stamparsku gresku? :P Tu pise u stvari ono sto pise, a to je da je pustio Gospod sa zemlje od Gospoda sa neba dazd . Reci mi kako ti na ovo gledas? Kako su te naucili otkuda sad odjednom dva Gospoda, jedan na nebu, a jedan na zemlji, pa jos kao covek?
Dakle Bog je pustio od Boga? Ili sa mojom Biblijom nesto nije u redu?

Tvoja istina mozda i jeste bozanska, ali sve zavisi ko je tvoj bog?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Naveo sam Psalm,

Treba poslusati korisnika @Kim Beat, jer nije moguce razgovarati sa @Ariannom. Dodje ona tako po nekad, istrese iz malog mozga svoje prelesti i nikad ne odgovara na konkretno pitanje. A i kako bi?

Medjutim, pogledajmo mi ovaj Psalm koji navedoh. To je mesto koje, mozda najbolje govori o Svetoj Trojici u Starom Zavetu. Dosta citan i citiran Psalm ali mnogim teolozima i laicima promice predivno otkrivanje Svete Trojice.

J.Svedoci su negde sredinom devedesetih u Grckoj, izazivali Pravoslavne na javni sukob. Ono sa publikom i uz koriscenje samo Biblije za razgovor. Pozivu se odazvao profesor Teologije na Atinskom Univerzitetu. Bilo je vise stotina prisutnih gledalaca. Direktan radio prenos i dokumentarac od preko sat vremena. Iz razgovora je nastala i knjiga koju posedujem. Sta da ti kazem. :) Ni dugmici nisu ostali. Razgovor je bio izuzetno kulturan i jasan i predstavnik J.Svedoka je u jednom trenutku samo ustao, zatvorio Bibliju i pokunjeno izasao. Bilo je zakazano jos par takvih debata sa drugim predstavnicima razlicitih veroispovesti, ali se posle ovog nisu usudili da mu izadju na crtu.
Ovo sve govorim da bi pokazao samo ovaj mali detalj iz razgovora o Svetoj Trojici koji je ovaj profesor predstavio, a citajuci neke mlade Pravoslavne teologe o S.Trojici vidim da ne znaju ove stihove iz Starog Zaveta.
Pogledajmo ceo Psalm 110.

1. Рече Господ Господу мом: Седи мени с десне стране, док положим непријатеље Твоје за подножје ногама Твојим.

2. Скиптар силе даје ти Господ са Сиона: владај сред непријатеља својих.

3. У дан рата Твог народ је Твој готов у светој красоти. Као роса зори из утробе, таква је у Тебе младост Твоја.

4. Господ се заклео, и неће се покајати: ти си свештеник довека по реду Мелхиседековом.

5. Господ је теби с десне стране. Побиће у дан гнева свог цареве;

6. Судиће народима, напуниће земљу трупова; сатрће главу на земљи широкој.

7. Из потока ће на путу пити, и зато ће подигнути главу.


Obicno se citalac zamisli nad prvim stihom, gde Gospod govori Gospodu. U redu, reci ce neko, ovde vidimo Dvojicu, gde je dokaz o Trojici? E on promice malo ako se nepazljivo cita. Pogledajmo sta sve Gospod govori Gospodu posle reci da je Svestenik po redu Melhisedekovu, kaze: GOSPOD JE TEBI SA DESNE STRANE.... Ko je ovaj treci Gospod? :)
 
Poslednja izmena:
Postanje :

Mojsijeva1.26. "Potom reče Bog: da načinimo čovjeka po svojemu obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cijele zemlje i od svijeh životinja što se miču po zemlji."

3.22 : "I reče Gospod Bog: eto, čovjek posta kao jedan od nas znajući što je dobro što li zlo; ali sada da ne pruži ruke svoje i uzbere i s drveta od života, i okusi, te dovijeka živi"

11.7 :"Hajde da siđemo, i da im pometemo jezik, da ne razumiju jedan drugoga što govore."

Isaija 48.16 "Pristupite k meni, čujte ovo: od početka nijesam govorio tajno; otkako to bi, bijah ondje; a sada Gospod Gospod posla me i duh njegov"

Isaija 61.1 "Duh je Gospoda Boga na meni, jer me Gospod pomaza da javljam dobre glase krotkima, posla me da zavijem ranjene u srcu, da oglasim zarobljenima slobodu i sužnjima da će im se otvoriti tamnica."
 
Naveo sam Psalm, i citat i koji je stih, a to je Psalm 45,7.[ "Ljubis pravdu i mrzis na bezakonje, toga radi [=6]pomaza te, Boze, Bog Tvoj ]uljem radosti vise nego drugove Tvoje".
Evo da ti ne promakne slucajno, jer izgleda jeste prosli put.

Avraam je ugostio andjele, odnosno ljude, trojicu ljudi koje on naziva "Adonaj", "Gospode", naziva 3 ljudi jedninom. Sam ovaj stih Prve Knjige Mojsijeve pocinje, "Posle mu se javi Gospod u ravnici mamrijskoj....", znaci da on nije ugostio bukvalno samo 3 coveka/andjela, vec samoga Gospoda Boga. Zatim Avraam, ugledavsi ova 3 coveka pokloni se do zemlje (Zar se andjelima ili ljudima klanja?), pa im rece: "Gospode, ako sam nasao milost pred Tobom, nemoj proci sluge svog."
Koliko samo puta im se obraca sa Gospode na ovoj jednoj stranici? Zar ne kaze taj jedan covek, koji je opisan kao Adonaj, Gospod, kako ce on satrti Sodom i Gomor? Zar se ne kaze dalje kako je Bog satro Sodom i Gomor?

Zasto je dva puta ponovljeno da je Gospod pustio dazd? Da nije Mojsije napravio stamparsku gresku? :P Tu pise u stvari ono sto pise, a to je []da je pustio Gospod sa zemlje od Gospoda sa neba dazd[/B][/SIZE] . Reci mi kako ti na ovo gledas? Kako su te naucili otkuda sad odjednom dva Gospoda, jedan na nebu, a jedan na zemlji, pa jos kao covek?
Dakle Bog je pustio od Boga? Ili sa mojom Biblijom nesto nije u redu?

Tvoja istina mozda i jeste bozanska, ali sve zavisi ko je tvoj bog?

Nisam slepa vidim.
Bog je jedan.

Nije dozvoljeno pravilnikom velicina slova iznad normalne kao i bojenje

Avram je ugostio andjele.
A Gospod je Bog jedan..
Jeste sa tvojom Biblijom nije nesto u redu
Sta te buni sto je dva puta spomenuto Gospod?
U drugim prevodima je jednom.
Ali se ne menja nista time.
Imas online Biblije pa uporedi prevode nije svugde isto.

vec sam sve napisala ali ti ne citas.
Moj Bog je taj Jedan jedini JHVH Koji jpostoji kao tvorac svega
i o kome Biblija govori.
Psalam 45:7
Ljubiš pravednost i mrziš zlo.
Zato te Bog, Bog tvoj, pomazao uljem radosti više nego drugove tvoje

Sta tu nije jasno.
kaze Bog ga je pomazao.
I onda naglasava kada kaze Bog tvoj.
dakle cuo si za tu stilsku figuru, ponavljanje radi naglasavanja...
 
Poslednja izmena:
Варате се, не знајући Писма ни силе Божије. Mt. 22,29

E blago vama J.Svedocima. Vama ce se izgleda, najbrze zavrsiti sud Boziji. Prvo ce Gospod Isus Hristos stati u slavi svojoj pred vas dok cete klicati: Ziveo Arhangel Mihailo.... a onda ce pored Njega stati Arhangel Mihailo i tu vam se sud zavrsava.

@Arianna hajde da najzad zapocnemo dialog, a ne da po obicaju napises par postova pa nestanes :). Kratki postovi po par citata. Evo pitam te kako tumacis 110. Psalm koji pocinje recima: 1. Рече Господ Господу мом: Седи мени с десне стране, док положим непријатеље Твоје за подножје ногама Твојим.?

- - - - - - - - - -



Nepravilno je upotrebljavati rec ``trojstvo`` za Svetu Trojicu, Boga jedinoga. Rec Trojstvo je strano u Pravoslavlju i dolazi nam od Latina. Ima nekoliko svedocenja o Svetoj Trojici u S.Zavetu. Videcemo ih.

Pa nemoj se varati.
Biblija se da ispravno tumaciti :)

110. Psalm koji pocinje recima: 1. Рече Господ Господу мом: Седи мени с десне стране, док положим непријатеље Твоје за подножје ногама Твојим.?
to je lako
Morao bi znati ko se kome obraca i ko je tu sta.
Bog JHVH govori Isusu jer je Isus taj koji dolazi sa desne strane Boga.
Zna se da Bog nakon toga daje Vlast Isusu hiljadu godina.

a trojstvo ili trojica je jedno te isto ucenje i to je crkva naknadno uveka u hriscanstvo tek u 4 veku
sto znaci da izvorno hriscanstvo nema veze sa trojstvom kao ni Bog ni Isus.
treba biti ponisan i krotak pa prihvatiti Biblijsku istinu a ne ta dodavanja Bibliji sto je nedopustivo.

a Bozji Sud je nama kao i svima vama :)
 
Poslednja izmena:
Postanje :

Mojsijeva1.26. "Potom reče Bog: da načinimo čovjeka po svojemu obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cijele zemlje i od svijeh životinja što se miču po zemlji."

3.22 : "I reče Gospod Bog: eto, čovjek posta kao jedan od nas znajući što je dobro što li zlo; ali sada da ne pruži ruke svoje i uzbere i s drveta od života, i okusi, te dovijeka živi"

11.7 :"Hajde da siđemo, i da im pometemo jezik, da ne razumiju jedan drugoga što govore."

Isaija 48.16 "Pristupite k meni, čujte ovo: od početka nijesam govorio tajno; otkako to bi, bijah ondje; a sada Gospod Gospod posla me i duh njegov"

Isaija 61.1 "Duh je Gospoda Boga na meni, jer me Gospod pomaza da javljam dobre glase krotkima, posla me da zavijem ranjene u srcu, da oglasim zarobljenima slobodu i sužnjima da će im se otvoriti tamnica."

Da li znas da je Bog JHVH Jehopa stvorio PRVO Isusa pa sve ostalo preko njega.
Dakle Bog JHVH se obraca Isusu kada kaze Mojsijeva1.26. "Potom reče Bog: da načinimo čovjeka po svojemu obličju

To je objasnjeno u Kolosanima 1:14,15
13 On nas je izbavio iz vlasti tame i prenio nas u kraljevstvo svojega ljubljenog Sina,
14 po kojemu smo oslobođeni otkupninom — oprošteni su nam grijesi.
15 On ( Isus ) je slika nevidljivog Boga, prvorođenac svega što je stvoreno.
16 Jer preko njega je sve stvoreno na nebesima i na zemlji, vidljivo i nevidljivo,
bilo prijestolja bilo uprave bilo vrhovništva bilo vlasti. Sve je stvoreno preko njega

dakle Isus je Bozji sin, slika Boga i Prvorodjenac svega sto je stvoreno.
Znaci PRVI je stvoren.
Kao sto kaze Otkrivenje 3:14 za Isusa da je on
početak Božjih djela stvaranja:

a Isaija 61.1 "Duh je Gospoda Boga na meni, jer me Gospod pomaza da javljam dobre glase krotkima, posla me da zavijem ranjene u srcu, da oglasim zarobljenima slobodu i sužnjima da će im se otvoriti tamnica.

se prorocki odnosi na Isusa.
Koga je Bog pomazao da izvrsi Bozju volju na Zemlji
 
Pa nemoj se varati.
Biblija se da ispravno tumaciti :)

110. Psalm koji pocinje recima: 1. Рече Господ Господу мом: Седи мени с десне стране, док положим непријатеље Твоје за подножје ногама Твојим.?
to je lako
Morao bi znati ko se kome obraca i ko je tu sta.
Bog JHVH govori Isusu jer je Isus taj koji dolazi sa desne strane Boga.
Zna se da Bog nakon toga daje Vlast Isusu hiljadu godina.

a trojstvo ili trojica je jedno te isto ucenje i to je crkva naknadno uveka u hriscanstvo tek u 4 veku
sto znaci da izvorno hriscanstvo nema veze sa trojstvom kao ni Bog ni Isus.
treba biti ponisan i krotak pa prihvatiti Biblijsku istinu a ne ta dodavanja Bibliji sto je nedopustivo.

Kako to da Psalmist govori o dva Gospoda? Kako moze huliti i nazivati Gospodom nekog ko to nije?

Ovde se vidi jednakost izmedju Oca i Sina. Obojicu naziva Gospodima, a ako nisi procitala moj prethodni post, reci ko je ovaj treci Gospod koji je sa desne strane Isusu koji se pominje u petom stihu istog Psalma?

Ovo o nepostojanju poimanja Svete Trojice do cetvrtog veka je tek teska neistina. Jesi li sigurna da zelis i Svetootacku literaturu iz prvih vekova da uvedes u razgovor, ili bi se samo zadrzala na Pismu, kao dokazu za pominjanje Svetotrojicnog Boga? Jer ti mogu postaviti brdo Svetootackih zapisa iz najranijeg Hriscanstva kao dokaz da je ucenje o Svetoj Trojici oduvek, od samog pocetka bilo u Pravoslavnoj Crkvi. Ne treba smatrati utvrdjivanje ucenja o Svetoj Trojici na Prvom Vaseljenskom Saboru, kao da je to tek tada uvedeno. To jednostavno nije istina. Tada je samo donesen Simbol Vere zbog rasirenosti Arijeve jeresi koju smatrate za istinu, a zapise o Svetoj Trojici imamo kod, skoro svih ranohriscanskih crkvenih pisaca. Mozda najranije Zapise iz nekih 70- 80n.e ( osim Novog Zaveta,naravno) imamo od sv. Dionisija Areopagita.

Jeres Arijanizma koga se drzite, je nastala u 4. veku A i hiliasti ( verovanje u hiljadugodisnje carstvo) tu negde polovinom 5. veka.
 
Poslednja izmena:
dakle Isus je Bozji sin, slika Boga i Prvorodjenac svega sto je stvoreno.
Znaci PRVI je stvoren.

Bozanstvo Gospoda Isusa Hrista mozemo uzeti kao sledecu temu, ako moze da ostanemo na ucenju o Svetoj Trojici za sada? Cisto da se ne rasplinjujemo i ne pravimo salatu. :)

Kako ces objasniti ovaj stih?

1. Mojs. 3,22
И рече Господ Бог: Ето, човек поста као један од нас знајући шта је добро шта ли зло; али сада да не пружи руку своју и узбере и с дрвета од живота, и окуси, те до века живи.

Zapazi ovo: I rece Gospod Bog... je u jednini, dok: posta kao jedan od nas.... je u mnozini. Kako to objasnjavas?
 
Poslednja izmena:
Ako je Bog hodao zemljom pre 2000 godina, ko je onda bio na nebu?
Ako je Isus Hristos Bog, kome se onda molio u Gestimanskom vrtu?
Kako Bog moze da postane covek?
Kako to mogu postojati dva, pa cak i tri Boga, ako je On jedan? I tako dalje, i tako dalje...

Ovo su neizbezna pitanja od onih koji nisu hriscani ili ne razumeju hriscanstvo, ali i od samih hriscana. Medjutim, ako bi zamislili da Novi Zavet ne postoji, da li bi bilo moguce dokazati, ili barem nagovestiti Trojstvo Boga kroz Stari Zavet?

Koje delove iz Starog Zaveta vi znate a da govore bas o Trojstvu?

Ja cu dati jedan, koji nije ni prvi ni poslednji, a to je kada je Bog unistavao Sodomu i Gomoru:

"Tada pusti Gospod na Sodom i na Gomor od Gospoda s neba dažd od sumpora i ognja...."

Kakvu li je ovde hulu Mojsije napisao, kada je Bog, Gospod samo jedan? Kakva ovde to dva Gospoda vidimo? Jedan, koji sa zemlje pusta dazd od drugog Gospoda koji je na nebu?
Ne postoji trojstvo nego Trojicin Bog ,jedna sustina ,kako bi rekao sv vladika Nikolaj ,,,kao sto sunce daje svetlost ,toplotu i okruglog je oblika tako i Trojica ...


1Posle mu se javi Gospod u ravnici mamrijskoj kad seđaše na vratima pred šatorom svojim u podne.
1 Moj. 13:18, 1 Moj. 14:13, Dela 7:2
2Podigavši oči svoje pogleda, i gle, tri čoveka stajahu prema njemu. I ugledavši ih potrča im u susret ispred vrata šatora svog, i pokloni se do zemlje;
1 Moj. 18:22, 1 Moj. 19:1, Jev. 13:2, 1 Pet. 4:9
3I reče: Gospode, ako sam našao milost pred Tobom, nemoj proći sluge svog.
Sud. 6:18
4Da vam donesem malo vode i operite noge, te se naslonite malo pod ovim drvetom.


Sto se tice Trojice i Starog Zaveta ...


Ne moze se poreci on osto jasno Pise u Bibliji da je Bog JEDAN.
Dakle kao sto sam vec rekla mozete samo filozofirati i odbaciti Bozju ISTINU.
Hajde da nacinimo coveka ?Kome se Bog Otac obraca ?

Da li andjeli stvaraju nesto ?


Варате се, не знајући Писма ни силе Божије. Mt. 22,29

E blago vama J.Svedocima. Vama ce se izgleda, najbrze zavrsiti sud Boziji. Prvo ce Gospod Isus Hristos stati u slavi svojoj pred vas dok cete klicati: Ziveo Arhangel Mihailo.... a onda ce pored Njega stati Arhangel Mihailo i tu vam se sud zavrsava.

@Arianna hajde da najzad zapocnemo dialog, a ne da po obicaju napises par postova pa nestanes :). Kratki postovi po par citata. Evo pitam te kako tumacis 110. Psalm koji pocinje recima: 1. Рече Господ Господу мом: Седи мени с десне стране, док положим непријатеље Твоје за подножје ногама Твојим.?



Nepravilno je upotrebljavati rec ``trojstvo`` za Svetu Trojicu, Boga jedinoga. Rec Trojstvo je strano u Pravoslavlju i dolazi nam od Latina. Ima nekoliko svedocenja o Svetoj Trojici u S.Zavetu. Videcemo ih.

Zaboravljaju J.S.da ce Hristos da im sudi ,kao i celome svetu !

I glasnik arianin drug robot haha

Vala su programirani svaka im cast .

Jeres Arijanizma koga se drzite, je nastala u 4. veku A i hiliasti ( verovanje u hiljadugodisnje carstvo) tu negde polovinom 5. veka.
Poslednji put ažurirao/la south railroad : јuče u


Zato i stoji u Simbolu veru ...i njegovom carstvu nece biti kraja .
 

Back
Top