Da li je bolje imati 400 kvadrata u Kuli ili 50 kvadrata u Beogradu? Vol.2

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni i dalje nije jasna veza između pobesnelih krava, Kule i Beograda.
Prosta činjenica - Kula je smor u odnosu na Beograd.
Vikendica u šumi je OK.

Ne znam ko se može protiviti ovim tautologijama.

Викендица на неким брдима је најбоља опција :lol:

По могућности да је неко место које је ''Богу иза ногу''.

Што би рекао један мој пријатељ: ''Да одем тамо и слушам тишину.'' :lol:
 
Vikendica te ukopa, smori. Kad idem u prirodu, menjam mesta, idem po Srbiji, gledam reke, pećine, jezera, vrela, šume... nism nešto ljubitelj odmora na jednom mestu, a to obično i nije odmor, jer moraš stalno nešto da radiš, kosiš travu,. bereš jagode, okopavaš, zoveš da isprazne septičku...

Зависи какав посао радиш.

Ако си неки строго канцеларијски посао, мало физичке активности ти дође добро.

А наравно да не иду сви стриктно сваки викенд или празник на викендицу. Некада организујеш неки излет.

Монотонија је њесра.
 
Vikendica te ukopa, smori. Kad idem u prirodu, menjam mesta, idem po Srbiji, gledam reke, pećine, jezera, vrela, šume... nism nešto ljubitelj odmora na jednom mestu, a to obično i nije odmor, jer moraš stalno nešto da radiš, kosiš travu,. bereš jagode, okopavaš, zoveš da isprazne septičku...
Pa kolega, nećete valjda Vi to raditi... platite lokalca 500 din da Vam pokosi travu dan pre nego što dođete. Tako kod mene fercera već duži niz godina.
 
Meni i dalje nije jasna veza između pobesnelih krava, Kule i Beograda.
Prosta činjenica - Kula je smor u odnosu na Beograd.
Vikendica u šumi je OK.

Ne znam ko se može protiviti ovim tautologijama.

objasnicu ti ja vezu. krenulo je od price u gradskom saobracaju u bg tj guzvi u poredjenju sa cvrkutom ptica u nekom zaseoku 5 km od prvog sela a od tog sela koje nije nuzno pored magistralnog puta do prve ambulante seoskim putem ima bar 20 km.

ili da zanemarimo krave- dva puta sam bio svedok teske frke. zadnji put pre par godina sa ekipom sam isao na neko zezanje u sremske karlovce- ako znas za sacijadu, festival pecenja ispod saca. to je jedno 10 km od karlovaca u podnozju strazilova. i neko od ekipe prlozi da se uzveremo na vrh strazilova. ako si nekad bio na strazilovu znas kakav je put do vrha. tamo jedva i koze prodju. popnemo se mi gore , lepo vreme , dosta ljudi, seli malo i odjednom frka, stariji covek se spotakao i zestoko pocepao butinu na neki kamen - krvi do kolena.poceo da bledi...neka dva jaka momka ga tom kozjom stazom snesose dole... posle ne znam sta je bilo. verovatno se izvukao ali je moglo biti i gore....
 
Kakav lokalac ubrdu, neki medo il' vučko? :mrgreen:

sizif kao i tixi poredi nasa sela sa svajcarskim. a sto se tice lekara negde sam procitao da svajcarska ima 120 helikoptera sa kompletnom medicinskom ekipom i za 10 minuta stizu u bilo koje selo koje je zabacenije. nije isto dobiti infarkt na pesterskoj visoravni ili u svajcarskm alpima.
 
A od kog to sela do prve ambulante ( ne bolnice) ima 30 km?

ima ih gomila u Srbiji a i u bosni...

''Бољаре је село удаљено 38 км јужно од Сјенице и налази се на Горњем Пештеру. Смештено је на падинама Жилиндара, природне границе између Србије и Црне Горе. Лоцирано је у висинском појасу 1280-1320 м и сврстава се у сеоска насеља разбијеног типа. Површина сеоског атара износи 1231 ха, а катастарске општине 2155 ха, која обухвата и атар села Пода (површине 924 ха). Према попису 2002. у Бољарима су живела 33 становника, а 1921. године имало је 17 кућа и 117 становника.''

''Село је струју добило 1984, макадамски пут 1950 (1975. поправљан), телефон 2006. године. Село се водом снабдева преко Ћерекарског водовода.

Главна занимања становништва су сточарство и ратарство. Дневне мигранте чине 3 ученика основне школе. Ђаци четвороразредну школу похађају у Долићима, а од 5. до 8. разреда у Карајукића Бунарима.''

https://www.poreklo.rs/2015/02/17/poreklo-prezimena-selo-boljare-sjenica/

- - - - - - - - - -

Dobro. I koliko je takvih sela? Zašto se kao argument uvijek potežu neke rupčage u kojekakvim zabitima?

zato sto rupcage postoje i u svajcarskoj, ali tamo ljudi zive i utim rupcagama sigurno i bezbedno ako nista drugo. ne zive kao u doba neolita da umiru od sepse dobijene od zagnojenog zuba.
 
Ima ih svugdje u svijetu. Ali većina je blizu ambulanti i domova zdravlja.

pa svugde u svetu i postoje saobracajne guzve u velikim gradovima. ali ako te opali srcka u bg u busu ipak imas vece sanse da prezivis nego da te opali na pesterskoj visoravni.

da li hoces da mi osporis da vece sanse za preziveti od infarkta ima covek koji zivi u Bogoti u Kkolumbiji od onog koji bere koku negde u pizdi materini?
 
sizif kao i tixi poredi nasa sela sa svajcarskim. a sto se tice lekara negde sam procitao da svajcarska ima 120 helikoptera sa kompletnom medicinskom ekipom i za 10 minuta stizu u bilo koje selo koje je zabacenije. nije isto dobiti infarkt na pesterskoj visoravni ili u svajcarskm alpima.
Moj ćale je ceo radni vek proveo u CH, i dobio je pre par godina infarkt i to baš u nekoj selendri tamo. Da ne dužim, preživeo je samo zato što je već za 10 minuta bio u bolnici u St Gallenu, na stolu, gde su mu ponovo pokrenuli već zaustavljeno srce. Da se desilo u bilo kojoj drugog zemlji u takvim uslovima, bila bi druga priča.
 
Moj ćale je ceo radni vek proveo u CH, i dobio je pre par godina infarkt i to baš u nekoj selendri tamo. Da ne dužim, preživeo je samo zato što je već za 10 minuta bio u bolnici u St Gallenu, na stolu, gde su mu ponovo pokrenuli već zaustavljeno srce. Da se desilo u bilo kojoj drugog zemlji u takvim uslovima, bila bi druga priča.

Dakle bio je u selu i stigo do bolnice.Šta smeta da i naš narod iz sela stigne u bolnicu?
 
Dakle bio je u selu i stigo do bolnice.Šta smeta da i naš narod iz sela stigne u bolnicu?

rekoh vec, cini mi se da svajcarska ima 120 medicinskih helikoptera koji stizu na bilo koju tacku sela u svajcarskoj za 10 minuta.

seti se kako su izginuli piloti i medicinsko osoblje u padu helikoptera vojska srbije pre par godina...

ne verujem da svajcarska ima potrebe za tako necim. koliko srbija ima medicinskih helikoptera?
 
Poslednja izmena:
Smeta nedostatak para, putne infrastrukture, medicinskih vozila, stručnog osoblja, smeta to što smo mi dole a oni gore na lestvici društvene organizacije.

У Швајцарској те, што је такође шармантно, после нечије смрти не позову одмах некакви гробари којима су твој број телефона продали радници српске хитне помоћи.
 
У Швајцарској те, што је такође шармантно, после нечије смрти не позову одмах некакви гробари којима су твој број телефона продали радници српске хитне помоћи.
Da, to sa preminulima je posebna priča. Prvo sam čuo, a posle se i lično uverio - "medicinski brat" koji manipuliše preminulima na VMA za nezvaničnu uslugu "kupanja pokojnika" i pripreme za pogreb uzme od 5 do 10 hiljada dinara. Naravno, bez ikakvog računa, priznanice, to su one pare koje uplakana familija samo gurne u masni džep na njegovom štrokavom mantilu. Posle od lekara iz iste ustanove čujem da taj dole u podrumu bolje zarađuje od ovog gore koji je specijalista i koji mu je poslao mušteriju. Gledam doktora i mislim se nešto, ko ti kriv kad nisi učio školu da i ti budeš tehničar u mrtvačnici nego se tamo vucarao godinama po Medicinskom...
 
Da li ti, uopšte, kapiraš o čemu raspravljamo ili samo spamuješ?tvoj odgovor veze nema sa pitanjem.

Ima apropo ove iste teme... nije spam. on poredi zvornicko leto i skokove sa mosta gde likovi lome vratove sa kulturnim dogadjajem, tvrdi da njegovo dete moze da nauci flautu ili harfu u zvorniku. i da mu je bez problema doci u narodni muzej u beogradu da vidi pikasa , morisa utrila.... ali nema potrebe za to... kad god mu se navije k..rac- moze da dodje 220 km..

kao i tixi- njima je sve blizu i na dohvat...

sledece sto ocekujem da ce da tvrde da ce oni pre doci iz zvornika ili raske u bg nego ja gradskim saobracajem.
 
Da, to sa preminulima je posebna priča. Prvo sam čuo, a posle se i lično uverio - "medicinski brat" koji manipuliše preminulima na VMA za nezvaničnu uslugu "kupanja pokojnika" i pripreme za pogreb uzme od 5 do 10 hiljada dinara. Naravno, bez ikakvog računa, priznanice, to su one pare koje uplakana familija samo gurne u masni džep na njegovom štrokavom mantilu. Posle od lekara iz iste ustanove čujem da taj dole u podrumu bolje zarađuje od ovog gore koji je specijalista i koji mu je poslao mušteriju. Gledam doktora i mislim se nešto, ko ti kriv kad nisi učio školu da i ti budeš tehničar u mrtvačnici nego se tamo vucarao godinama po Medicinskom...

Одговор у једној речи је - беда. У Србији влада беда.

И та беда, та свеприсутна беда, је у директној корелацији са свим другим што је лоше, а много тога је јако лоше.

Београд је такође поражавајуће бедан у поређењу са... да не губим време листајући градове. Али и тако бедан је много бољи од неког Сарајева, које је опет боље од неке Жагубице, која је, опет, боља, дакле мање бедна, од неког мизерног села на крају света које ни Турци нису нашли.

Овде, међутим, можеш да читаш теорије како је у том најбеднијем селу, где се нико није најео... па, никад, где нису бедни сад, или гладни генерацијама, него су бедни и гладни и никакви од почетка, од досељења Словена на Балкан, или Шиптара, или шта су већ тамо, у том селу где нема ничег осим беде, и није било никад ничег осим беде, и где се та беда манифестује у сваком погледу, у сваком кућерку, у свакој речи, у свакој мисли... па, да је тамо у ствари најбоље. А и ако није најбоље, шта је то тамо лошије него у циришком крајсу зибен?

И то је чисто лудило. Али и то лудило је само још једна од манифестација беде.

Од те беде, од те непојамне беде, се треба склањати. И то је све.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top