Ilirska plemena i srpska prezimena

Pogledaj samo ono izdanje Porfirogenita u Vizantijskim izvorima za isoriju Jugoslavije. Pa videš da je gomila napomena puna objašnjenja i diskusija tipa kao ovo zašto ovo itd Istoričari izvor posmatraju tako. Seciraju ga i vade informacije koje mogu biti pouzdane i one koje ne mogu.

Naravno da je sve podložno kritici kao i u svakoj drugoj nauci pa i u istorii koja nije egzaktna, ali kad imaš tako veliko broj direktnih i indirektnih izvora koji govore o Seobi naroda onda je to činjenica. Isto važi i za seobu Slovena.


PS Promenljiva činjenica ukoliko se pojave novi dokazi naravno. Kao i sve u istoriji.
 
Poslednja izmena:
Не оспоравам тоали онда је све подложно критици као и сама сеоба народа.
Онда је сеоба народа непотребна већ као што он каже сеоба елита и владарских кућа што аутохтонистима опет даје за право да праве неке своје теорије.

Seoba naroda nije istorijski izvor, ali da, svi izvori ne samo da su podložni kritici, već je ona i nužna.
 
Seoba naroda nije istorijski izvor, ali da, svi izvori ne samo da su podložni kritici, već je ona i nužna.
Онда је релативно све читава конструкција је једна кула од карата око које се тренутно више научних аутотитета сложило.

Па да се послужим митским примером сложили су се и у Вавилону и саградили кулу па отуд настаје метеж и збрка језика да се људи међусобно не разумеју.

Слично је и сад људи се сукобљавају око матрица око онога што им је дипано у главу и што им је дуго понављано као и методологија која им је усађена темељно често без већих аргумената јер ако их нема онда иза теорија стоје велика имена чији суд нико не доводи у питање јер ако доведе његове књиге скупљају прашину оспорене су и одбачене ретко ко одбаци каријеру и дугогодишње учење ради неких иновација то препушта идеалистима. Зато сад имамо однос да међу такозваним аутохтонистима нема птевише образованог кадра који нема шта да изгуби. Полако пристижу и дипломци у њихове редове. Када коначно археологија да одговоре и Ђорђе Јанковић не буде изолован случај, сам углед Србије у свету буде другачији вероватно ће се доста ствари променити

Послато са SP6.2 уз помоћ Тапатока
 
Glasinac_culture-sr.jpg


Illyria_and_Dardania_Kingdoms-sr.jpg


Чињеница да постојбина "правих Илира" показује етнолошки домет испецифичности на готовоидентичним територима мање више.
Узмимо у обзир да у северној Албанији славе салеве Албанци католици ,Срби католици иправославции Црногорци.
Последњи заслужан за очување древних обичаја које су добиле легитимитет у СНЦ је Свети Сава који би био илирски св. Патрик.:D
 
Da se podsetimo i da dodamo:)

1.Pleme:Ardiaei or Ouardiaei; Latin Vardiaei

Prezime: Varda (Srbi i Hrvati)

Toponimi:
Varda, selo u Srbiji ( dve lokacije u Grckoj i Madjarskoj Varda -ne znam poreklo reci, mozda nema veze s ovim)
Varda- mesto u Sloveniji
Varda- planina u Bosni
Vardar- reka u Makedoniji
Vardarac- mesto u Hrvatskoj

Poreklo reci opcije:
1.Sanskrit- "varda" je "(kisni) oblak" (inace ima reka Varda u Indiji i vise toponima Varda)

2. derived from the vord "Bardhar" which in the albanian language "Bardhe" would mean white.

********************************************************************************************************

2.Pleme: Grabai (iz okoline Skadra)

Prezime: Grabic, Grabar, Grabovic, Grbic (srpska i hrvatska)

Toponimi: postoji jako puno toponima u slovenskom svetu
Grabovac (2 sela u Srbiji), Grabovica (selo u Hrvatskoj) , Grabovo (2 sela u Rusiji, selo u Srbiji, selo u Hrvatskoj, 3 sela u Ukrajini), Grabowo (preko 20 mesta u Poljskoj) i tako dalje

Znacenje reci Grab- vrsta listopadnog drveta, ima dosta znacenja u sanskritu takodje….
**************************************************************************************************************

3.Pleme: Deretini
Prezime: Deretic,Dereta(Srbi i Hrvati)

Toponim: Deretin: Selo u opstini Ivanjica, Srbija
Znacenje reci: nepoznato mada zvuci slovenski,
**********************************************************************

4.Pleme: Latovici
Prezime: Latovic (Hrvati)

Ono sto je zanimvljivo da porodice s ovim prezimenom danas zive na istom mestu gde se na karti nalazilo istoimeni ilirsko pleme i interesantno je kako samo pleme ima tipicno slovenski nastavak za prezime- ovic!

Toponim: Latovo, selo u Makedoniji
Latovic-selo u Poljskoj
Znacenje reci: nepoznato mada zvuci slovenski,

*****************************************************************


5.Pleme: Dardani
Prezime:Darda (Srbi)

Toponim: Darda, gradic u Hrvatskoj, Dardhe, selo u Albaniji
Znacenje reci: ima vise objasnjenja “tarda” latin. “spora voda”(to se odnosi na grad u Hrvatskoj)
Interesantno je da na sanskritu Dardara znaci planina a podrucje Dardanije je mahom planinsko (doduse ne I mesto danasnje Darde)
Dardhya u sanskritu ima mnogo znacenje izmadju ostalog “snaga”
 
Poslednja izmena:
Snacic??ne znam



6.Omljeno srpsko plemez:mrgreen: Trivali, Tribali
Prezime: Trivalic

Toponim: Tribalj, selo u Hrvatskoj, Trivale- mesto u Rumuniji, Trebaljevo, selo u Srbiji

Poreklo reci:e ovo je interesantno ne znam da li sam dobro prevela ali znaci nekakva “ 3 reza na telu”??? ili su to neka “tri vala”?:)
Dakle ima neke veze sa “3” a znamo sta je 3 za Srbe:deda:

*********************************************************************

7.Pleme Ozeriate (pazi ilirsko pleme cije ime na ruskom znaci jezero)
Prezime: crnogorsko pleme Ozrinic(!) Ozrenic,

Toponimi: Ozren, planina u Srbiji, ima jako puno toponima u slovenskom svetu jer je rec nesumnjivo slovenska
 
Poslednja izmena:
Snacic??ne znam



6.Omljeno srpsko plemez:mrgreen: Trivali, Tribali
Prezime: Trivalic

Toponim: Tribalj, selo u Hrvatskoj, Trivale- mesto u Rumuniji, Trebaljevo, selo u Srbiji

Poreklo reci:e ovo je interesantno ne znam da li sam dobro prevela ali znaci nekakva “ 3 reza na telu”??? ili su to neka “tri vala”?:)
Dakle ima neke veze sa “3” a znamo sta je 3 za Srbe:deda:

*********************************************************************

7.Pleme Ozeriate (pazi ilirsko pleme cije ime na ruskom znaci jezero)
Prezime: crnogorsko pleme Ozrinic(!) Ozrenic,

Toponimi: Ozren, planina u Srbiji, ima jako puno toponima u slovenskom svetu jer je rec nesumnjivo slovenska

Tribali = Trebinje, Trijebine, Trebopolje (Tropoja u sev. Albaniji).

https://sr.wikipedia.org/wiki/Тријебине
 
Toponim: Tribalj, selo u Hrvatskoj, Trivale- mesto u Rumuniji, Trebaljevo, selo u Srbiji

Није Трибаљ, него Трибањ https://sr.wikipedia.org/wiki/Трибањ

Иначе Срби из Трибња су икавци.
Знао сам у којим местима местима у Далмацији је било Срба икаваца, али за Трибањ сам тек недавно сазнао.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
8. Pleme Sardeati (e sad ima i drugo pleme - Serdi, keltsko)
Prezime: Srdanovic, Srdilovic, Srdic,

Prezime je nastalo od imena davnog pretka, ali nije izvesno kako je ono izvorno glasilo – Srdak, Srdan, Srdilo ili Srđ. Sva četiri su zabeležena u dečanskim hrisovuljama, dakle u prvoj polovini 14 veka, ali… ...Isti izvor navodi i izvedena prezimena Srdanović i Srdilović, ali ne i Srdić, mada to nije nikakav dokaz da i njih u ovom kraju, u Metohiji, bar kasnije nije bilo.

Toponimi: Serdika- grad u Trakiji, Serbinum- ilirski grad
Danas: Srdj- planina kod Dubrovika
ovo je takodje zanimljivo- Sardinija na kojoj se takodje nalazi zariste I2a haplogrupe koja je autohtona i na Balkanu

Poreklo reci: su neki Serbi z:mrgreen:? ili od Sredina?
 
Мислио сам да си помешала Трибаљ са Трибњем. z:lol:

Берекин се се сетио да постоји и Трибуњ.

dodala bih jos neke lokalitete:
На Трибале подсјећају и многи хидроними и топоними.

Трибал, село у цриквеничком крају,
Трибан, село у околини Бенковца,
Трибија заселак у височком крају у Босни,
Трибинал, врх на планини Мосор,
Травунија (Херцеговина), дуго је у записима називана Тривалијом...


izvor viki
 
Ima i ilirsko pleme Rumleati koje je zivelo oko Rume u Sremu,i dan danas ima njihovih potomaka u Popincima,Malim Radincima,Budjanovcima itd.Genije istoriografije Jovan Deretic je otkrio kako su trgovci iz Srema tj mesta RUMA osnovali na apeninskom poluostrvu mestasce RUMA ali zbog greske onoga sto je pravio tablu na ulazu u selo i napisao ROMA sada taj cuveni grad nosi malo drugacije ime...
 
Ima i ilirsko pleme Rumleati koje je zivelo oko Rume u Sremu,i dan danas ima njihovih potomaka u Popincima,Malim Radincima,Budjanovcima itd.Genije istoriografije Jovan Deretic je otkrio kako su trgovci iz Srema tj mesta RUMA osnovali na apeninskom poluostrvu mestasce RUMA ali zbog greske onoga sto je pravio tablu na ulazu u selo i napisao ROMA sada taj cuveni grad nosi malo drugacije ime...

z:mrgreen: nop


jedna rec- Dereticz:cry:
 
Na ovu foru je bilo to lupetanje,samo sam to o Rumljanima gledao negde 2000 godine na tv Palma i mnogo opsirnije je objasnjavao,secam se da mi nije bilo dobro jer je pre njega bio neki penzionisani oficir koji je otkrio tajno drustvo na cijem celu je general Ojdanic i oni su uz pomoc telekineze obarali NATO avione za vreme bombardovanja izazivajuci razne kvarove.Posle njega mi Deretic i nije bio smesan...
 
10. Pleme Skordisci (keltsko pleme)
Prezime: Skoro, Kordic, Korda

evo i ovaj cika se slaze sa mnom:z:mrgreen:
http://mne.ul-info.com/s-kordic-korda-moje-porijeklo-je-keltsko/

Ono sto je vrlo interesantno je da na DNK projektu imamo jedan uzorak porodice Korda i pripada haplogupi G koja se ne poklapa sa I2a koju "vodimo" kao ilirsku
vec je dakle neko drugo pleme (na primer upravo keltsko)z:)

ovo me zanima ako neko ima objasnjenje
Kordun je navodno doslo iz francuskog?
Da li je to 100 % tacno nekako mi cudno da se ta regija negde poklapa manje vise sa delom na kom su ziveli Skordisci.

*************************************************************************************************************************************************

11. pleme Sikulote

Prezime: Sekula, Sekulic, Sekularac

E ovo je takodje jako interesantno. Rec "sika" je bila i ilirska rec koja oznacava "noz, secivo". A moram da kazem da je moj deda Bosanac ceo zivot govorio "sikira" a ne "sekira" na primer.

Toponimi :
PAZI OVO
a)selo Sekule u Slovackoj: The name is derived from the ethnonym Székelys (Slovak: Sikuli), one of the tribes who guarded the frontier area.
b) selo Sekulici u Srbiji
c)selo Sekulici u Hrvatskoj
d) selo Sekulici u Crnoj Gori
e) selo Sekular u Crnoj Gori, Sekularska rijeka
f) ima i Sikula u Indiji :D

Screenshot (20).jpg
 
12. Deuri ili Derveni
Prezime: Deuric, Dervic,Drvar, Drvaric, Drveni

Ono sto je meni interesantno je kako poreklo mnogih lokaliteta na Balkanu neki objasnjavaju turskim poreklom, ili opet s druge strane grckim
A kao da svi zaboravljaju da postoji I ovo pleme a I srpski knez Dervan

Toponimi:
Posto je rec derveni / drveni rasirena u celom “slovenskom” svetu ovde cu staviti samo toponime sa Balkana

Derventa- grad u Republici Srpskoj
Derventa -reka u Srbiji
Derventa- vrh planine u Srbiji- ovo sam nasla lokaciju
Dervent- manastir u Rumuniji
Derventska visorvan (възвишения?)- Bugarska
Derveni- nalaziste u severnoj Grckoj
Derveni- grad u Grckoj
Derveni- planina u Grckoj
Derven- selo u Albaniji

Drvenik-selo u Hrvatskoj (kod Makarske)
Drvenik-selo u Hrvatskoj (Dalmacija)
Drvenik Veli- ostrvo u Hrvatskoj
Drvenik Veliki- mesto u Hrvatskoj
Drvenik Mali- ostrvo u Hrvatskoj
Drvar- grad u Bosni

Deur- postoji u Indiji :D
 

Back
Top