Dobijanje radne/boravišne vize u Nemačkoj

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nije se menjalo ništa, čeka se u redu dok ti čovek iz obezbeđenja ne kaže da uđeš, prođu se ulazna vrata i odmah sa leve strane su KD vrata, vadi se sve iz džepova, stavlja sa strane i prolazi kroz ta vrata i stvari se vraćaju. Odmah po ulazu u ambaadu te čovek na KD vratima obaveštava da mobilni mora da bude isključen. Odatle3 metrara je šalter gde radi žena na razvrstavanju papira, pa ako nije nekom složeno kako treba ona to odradi i napomene na kojim šalterima može da se preda dokumentacija. Ispred tog šaltera je praktično čekaonica sa jedno 20ak stolica ispred kojih se nalaze šalteri od A do E. Tu se sedi i čeka prvi slobodan šalter na kojem, po uputstvu žene sa prvog šaltera, mogu dokumenta da se predaju. Šalteri A, B i C su zatvorenog tipa (postoje i vrata, pa mogu da postanu zasebne prostorijice), a šalteri D i E su otvorenog tipa tj. u sklopu čitave te prostorije-čekaonice. Čitava ta prostorija u kojoj se sve dešava nije velika možda 60ak kvadrata. Prilikom same predaje, ako su tražena dokumenta donešena i ispravna, nema nikakve priče, žena sa šaltera pregleda papire i na kraju samo kaže "Srećno". Što se jezika tiče to zavisi od posla koji ćeš da obavljaš. Mene konkretno nije ništa pitala za jezik, jer se za posao vozača i ne traži, ali vrv za neke druge poslove, gde je preciziran nivo jezika, postave po koje pitanje. Ne verujem da nekvalifikovanu radnu snagu pitaju, opet ne znam, jer zavisi od posla. To bi otprilike bilo to, pitaj ako sam nešto propustio.

- - - - - - - - - -

Čekao sam pola sata, potrebe za agencijama nema apsolutno nikakve.

- - - - - - - - - -

I da, od svih dokumenata po 2 kopije bez obzira na to što u informatorima za pojedine stavke piše da treba jedna ili čak nijedna kopija. Najboje po koja kopija viška, nikad se ne zna : )

Da li kopije moraju biti overene
 
Samo sto ce sada biti obrnut proces u odnosu na dosadasnju praksu, tj, prvo ces traziti vizu za trazenje posla, a kad ga nadjes zavrsavas sve u Nemackoj. To je i logicnije nego da te poslodavac ceka godinu dana...
Meni nikako nije jasno zašto treba viza za traženje posla? A šta ako pronadješ kao većina poslodavca preko interneta? Znači samo odeš kod njega (jer ionako ne treba viza za ulazak) i potpišeš ugovor.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top