GENIUS 5.1, NE RADE WOOFER i CENTER

kristiansand

Veoma poznat
Poruka
10.393
Pre par sati sam iskljucio moj 5.1 sistem iz ploce i ukljucio ga na telefon NOKIA ASHA 201 da slusam muziku.
Kada sam onu zelenu uticnicu vratio u plocu, sada na 5.1 nece da mi rade WOOFER i CENTER.

_________________________________________________________________________________________________
Naime, od 5.1 do ploce imam 2 kabla koji spajaju centralnu kutiju sistema 5.1 sa maticnom plocom.

PRVI KABL je na svom kraju koji se ukljucuje u centralnu kutiju sistema podeljen na dva dva dela, dva kraka.
Jedan krak sa crvenom a drugi sa belom uticnicom.
Ta crvena i bela uticnica se mogu ubaciti u jedan od 3 izbora.

COM/MP3 (crvena desno, bela levo)
GAME
DVD
Fotografija0153.jpg

Kod mene je bila ubacena u GAME.

Drugi kraj tog kabla se kao sto sam rekao utice u zeleno uokviren ulaz na ploci.

IZVADIO SAM taj prvi kabl iz zeleno uokvirenog ulaza na ploci i ubacio ga u svoj telefon, kako bih slusao muziku.
Racunar je bio u SLEEP modu ili iskljucen, nisam siguran.


DRUGI KABL sa takodje zelenom uticnicom ide od centralne kutije gde se utice jedan njegov kraj
na ulaz na ploci ciji je okvir obojen zelenom bojom.
Dakle na isti ulaz kao i za PRVI KABL.

Ja imam razdelnik i oba kabla su mi preko tog razdelnika ukljucena u taj isti, zeleno uokvireni ulaz.
_________________________________________________________________________________________________
Kada sam PRVI KABL vratio u ulaz na razdelniku i ukljucio racunar,
sada nece da mi rade CENTER i WOOFER nikako.
Probao sam mislim sve sto mi je palo na pamet...


- Reinstalirao sam REALTEK drajver, nista, isto.

- Probao sam da CENTER zicice(CENTER zvucnik) ukljucim na REAR RIGHT ulaz na centralnoj kutiji sistema
i cuo sam zvuk na CENTER zvucniku, dakle CENTER zvucnik mi radi.

- Probao sam suprotno, da REAR RIGHT zvucnik ukljucim na CENTER ulaz na centralnoj kutiji sistema,
medjutim REAR RIGHT zvucnik nije hteo da radi u toj kombinaciji.

- Probao sam onda da REAR RIGHT zvucnik ukljucim na REAR RIGHT ulaz,
REAR RIGHT zvucnik je radio.

- Kada sve pazljivo prikljucim gde treba, sve osim CENTER i WOOFER radi, dakle rade REAR LEFT i RIGHT i FRONT LEFT i RIGHT.
Ali WOOFER i CENTER ne rade.

- Nakon toga sam probao ponovo da telefon prikljucim na 5.1 sistem i SVE je radilo, i WOOFER i CENTER i ostali zvucnici.

- Otisao sam na ONLINE TEST sajt.
Na tom sajtu mi audio test fajl prikazuje da mi radi sve osim WOOFER-a.
Dakle radi i CENTER.
Ali OFFLINE CENTER ne radi kao ni WOOFER.

???:dash::dash::dash::think:
 
Poslednja izmena:
Nije problem do kabla vec do toga koji device preuzima kontrolu. U ovom slucaju je to telefon kako mi se cini jer sam pola razumeo, pola bacio kroz prozor... Reinstalacija drivera ne menja nista jer su settingsi ostali zapamceni u registry-ju. I kada ubacis samo bude jos gore posle. :lol:

Imas nekoliko opcija i mogucnosti.

Pored sata imaces naravno Realtek narandzasti zvucnik ikonicu, ali trebalo bi da ides u control panel i pronadjes windows sound manager. Ako pretrazis u Start>Search pisace samo "Sound" i imace jednu ikonicu.
Treba da otvoris Playback Devices i da tu podesis i vidis sta koristi sta. Klikni na belu povrsinu i stikliraj da ti pokazuje "Show disabled drivers" i "Show disconnected drivers".

Onda posmatram tu ikonice i vidi da li ce da se neka druga aktivira automatski kada ubacis nesto. Moguce je da je tu, samo je disabled.
Ako pise Realtek blabla tu i pise da je disabled, enable ga.

To je PRVA opcija.

Druga je da procackas realtek settings i da podesavas stvari. Verovatno ti woofer ima sopstveno napajanje kao i dugme kojim ga ukljucujes.
Ovo ne treba da te buni jer Center i Woofer opcije cesto PC ne prepoznaje jer nisu bitne za muzicku karticu kada je komanda manualna. U stvari da bi ti pravilno radio Genius 5.1 treba da ti budu Woofer i Center ugaseni, a dovoljno ti je da imas samo zeleni jack ubacen u 3.5mm audio na kartici.

Kada otvoris realtek settings sa desne strane ces imati boju dzekova, te za zelenu oznaci "FRONT SPEAKER OUT". I trebalo bi da ti sve radi. (prvo moras double click na boju dzeka, nije intuitivno)

Inace, ja sam ovo premestio kupovinom DAC-a koji koristi specificno DAC UP port na maticnoj, cime sam prezadovoljan. Naime, taj USB port ima zasebno delovanje dotoka energije od ostatka maticne, te stutteri su kompletno odstranjeni. Toplokrvna preporuka. Hehehe
 
Hvala ti u svakom slucaju.
Sada sam se probudio i ne radi.
Rekoh sebi, ajde da probam da povadim sve one kablove iz svih uticnica, zelena, zuta, crna, roze.
Ima ih 6, kod mene su iskoriscene 4.
Imam ASUS F1A75-PRO plocu, za FM1 procesore.
I povadim sve to, povadim sve USB kablove koji su utaknuti na plocu.
Sve to pazljivo vratim i ponovo radi sve.
Ufffff, kako sam se nervirao juce i nocas.
Sada je vec lakse.
 

Back
Top