NIN-ova nagrada

Evo ovdje su svi prispjeli romani.
Na prvi pogled, samo knjigu Vuleta Žurića bih stvarno želio pročitati.
S druge strane, od pet članova žirija, Kukića, Paunovića i Milenkovića stvarno poštujem (Krstićevu i Čakarevića ne znam), tako da odabrana knjiga ne bi trebalo da bude loš izbor.
Jednom davno desilo se da nagrada ne bude dodijeljena, jer nije bilo dovoljno dobrih, po mišljenju žirija. Ne bi bilo strašno da se tako nešto ponovi. Štaviše, mislim da bi nagrada mogla da se dodjeljuje svakih pet godina, koliko često se kod nas pišu dobre knjige.
 
431861_aleksandar-od-jugoslavije_ff.jpg


Draskovic :lol:
 
Gatalica, da l je dobio ikad?
Zanimljiv je onaj izdavač iz Zagreba, jer je nagrada dodeljuje za dela na srpskom jeziku..msm da je tu čisto reda radi, da se ubeleži da je konkurisao.

- - - - - - - - - -

Eo ja bih ga uzeo u širi izbor zbog toga.

- - - - - - - - - -

Dodela je negde krajem janurara, koliko se sećam.
 
Evo ovdje su svi prispjeli romani.
Na prvi pogled, samo knjigu Vuleta Žurića bih stvarno želio pročitati.
S druge strane, od pet članova žirija, Kukića, Paunovića i Milenkovića stvarno poštujem (Krstićevu i Čakarevića ne znam), tako da odabrana knjiga ne bi trebalo da bude loš izbor.
Jednom davno desilo se da nagrada ne bude dodijeljena, jer nije bilo dovoljno dobrih, po mišljenju žirija. Ne bi bilo strašno da se tako nešto ponovi. Štaviše, mislim da bi nagrada mogla da se dodjeljuje svakih pet godina, koliko često se kod nas pišu dobre knjige.

Za većinu autora nisam čuo, želeo bih da pročitam Slobodana Vladušića, Aleksandra Jugovića
i Miomira Petrovića.
To kad se nije dodelila nagrada čini mi se da je u izboru bio i roman Crveni petao leti prema nebu,
Miodraga Bulatovića, a ta knjiga je odlična, meni najbolja od Bulatovića.
 
Gatalica, da l je dobio ikad?
Zanimljiv je onaj izdavač iz Zagreba, jer je nagrada dodeljuje za dela na srpskom jeziku..msm da je tu čisto reda radi, da se ubeleži da je konkurisao.

- - - - - - - - - -

Eo ja bih ga uzeo u širi izbor zbog toga.

- - - - - - - - - -

Dodela je negde krajem janurara, koliko se sećam.

Gatalica dobio za Veliki rat. Fino mu se poklopilo s godišnjicom Prvog svjetskog rata, pa još dobio nagradu, na kraju se knjiga ekstremno dobro prodavala. Po meni, dosta slaba knjiga.
Može da se nominuje svaka knjiga na srpskom jeziku, ali mislim da više nisu sitničavi po tom pitanju. Jednom su odbili Bazdulja i još nekoga, ali sad može da prođe sve iz bliskog jezičkog područja, ako pisac nije gadljiv na to da mu se jezik nazove srpskim, naravno.
 
Gatalica dobio za Veliki rat. Fino mu se poklopilo s godišnjicom Prvog svjetskog rata, pa još dobio nagradu, na kraju se knjiga ekstremno dobro prodavala. Po meni, dosta slaba knjiga.
Može da se nominuje svaka knjiga na srpskom jeziku, ali mislim da više nisu sitničavi po tom pitanju. Jednom su odbili Bazdulja i još nekoga, ali sad može da prođe sve iz bliskog jezičkog područja, ako pisac nije gadljiv na to da mu se jezik nazove srpskim, naravno.

Nemoj da me držiš za reč, al mislim da mi je to jedna od nepročitanih, a započetih knjiga. Znači, brišemo Gatalicu iz nominacija.. ( :
 
Pa i postoji more (malih) izdavača, ali za ove na spisku zaista nikad čula...

Izdavač prošlogodišnjeg dobitnika Besna kobila do tada je uglavnom objavljivao stripove. Meni je skroz OK kad tako neki andergraund izdavač ubode džekpot. A i knjiga (Luzitanija) je vrlo pristojna. Baš me zanima kakav će Atanackoviću biti drugi roman.

- - - - - - - - - -

99 romana :lol: Nikad nisam čula za 2/3 pisaca... i 3/4 izdavača.
Jadni članovi žirija :cistinaocare::kafa:

Ma ne čitaju oni to sve, siguran sam. 70% knjiga može da se baci poslije 10-20 strana. Ima tu skribomanije najstrašnije.

- - - - - - - - - -

To kad se nije dodelila nagrada čini mi se da je u izboru bio i roman Crveni petao leti prema nebu,
Miodraga Bulatovića, a ta knjiga je odlična, meni najbolja od Bulatovića.

Da, i ja mislim da je tako bilo. Valjda je knjiga bila previše subverzivna za ono vrijeme.
Mislim, bilo je i u ono doba promašaja.
Meni je strašno žao što su jedne godine dali Pavlu Pavličiću za Večernji akt, a bio je Mika Oklop sa Ca. Bluesom u konkurenciji.
Valjda je morao neki Hrvat da dobije, po ključu.

- - - - - - - - - -

Nemoj da me držiš za reč, al mislim da mi je to jedna od nepročitanih, a započetih knjiga. Znači, brišemo Gatalicu iz nominacija.. ( :

Ja znam da ga vjerovatno više neću čitati.
 
Izbor je svake godine tragikomicniji od prethodnog, nije to vise ona nagrada iz 54 i prvog laureata Cosica.

I ti Koreni su dobar roman na kratke staze, što se tiče jedne sezone verovatno dovoljno dobar za nagradu (ne poznajem konkurenciju tadašnju baš najbolje), ali na duži vremenski period je neuporediv sa nekim drugim kasnijim i ranijim romanima. A verujem da je i tada bilo dosta ideološkog u izborima laureata (najrevolucionarniji laureat je verovatno Pekić 1970)
 
Evo, pre desetak dana je zavrseno pristizanje romana, cekamo jos malo da se objavi uzi izbor, koja su vasa ocekivanja? Ja iskreno nisam citao nijedan roman iz ovogodisnjeg izbora, prelistavao sam neke po knjizarama i to je to...
Sta vi ocekujete?
 
Nikad vise anonimusa - 201 roman! A na onoliku Jugoslaviju nekad u konkurenciji bilo po 40 knjiga.

Opet, sastav žirija ohrabruje: Paunović, Kukić i Milenković svakako ulivaju povjerenje (ovog četvrtog ne znam), tako da treba obratiti pažnju na knjige u užem izboru.
 
Ех... Чачну ме ова тема тамо гдје сам танак...
Прије 20 и кусур година, ономад кад ме балкански вјетрови донесоше у Београд, прочитам у неким новинама да је Нинову награду те године добио неки Арсенијевић, књига „У потпалубљу”. За аутора никад чуо и тим више ми би занимљиво јер, барем дотад, Нинове награде нису добијале лоше књиге. Нисам се увијек лично слагао са изборима, бивало је по мом мишљењу и бољих књига од оних које су награду добијале, али ни те које су је добијале ипак нису биле лоше. Нађем то потпалубље у Платоу, прочитам невелики књижурак очас и запрепастим се. Провјерим да нисам узео погрешну књигу. Јок. То је та, награђена. Прекрстим се обема рукама. Ајде на страну укус, склоност ка овом или оном, али та хрпа збрчканих натукница за неки будући лош романчић није била вриједна ни штампања, о било каквој награди нема ни говора. Тада сам се свечано поздравио са управо упокојеном Ниновом наградом и ево до данас држим тада самом себи дату ријеч – књиге овјенчане Нином не читам.
 

Back
Top