Ћирилица и Latinica ZAJEДНО ???

CD је енглеска скраћеница од "Compact disc" тако да се може написати само латиницом. Српском ћирилицом се пише само српски језик.
Осим ако постоји неки добар превод те фразе на српски језик.
 
CD је енглеска скраћеница од "Compact disc" тако да се може написати само латиницом. Српском ћирилицом се пише само српски језик.
Осим ако постоји неки добар превод те фразе на српски језик.

Postoji čirilična verzija: "Це-де"
 
Ћирилично се чита "Ц и Д",а латинично "Ce- De"

Како зовемо јавни сервис? Ја често чујем да и сами себе ословљавају као Ер-Те-Ес...

Могло би се доста полемисати о томе. Нисмо увек доследни у правису, али ни један жив језик није.
 
Ne mogu da shvatim,da se ljudi zanose necim, sto nema nikakvo uporiste u prakticnom zivotu. Danas je sve na Latinici.Nasi "pametni" telefoni,kompjuteri,dnevne
novine,knjige.Lekari na kompjuterima pisu dijagnoze,recepte...Svi mi,koji smo zaposleni,u bilo kojoj profesiji,radimo na kompjuteru sve radne zadatke.Dakle nije rec o tome,koje je pismo bolje. Naravno da je Cirilica najsavrsenije pismo uopste.Ali,sta vredi.Bitka izmedju Cirilice i Latinice,izgubljena je u korist Latinice.I to,za uvek.
 
Ћирилично се чита "Ц и Д",а латинично "Ce- De"

Zato sam i napisao kako sam napisao.

- - - - - - - - - -

Како зовемо јавни сервис? Ја често чујем да и сами себе ословљавају као Ер-Те-Ес...

Могло би се доста полемисати о томе. Нисмо увек доследни у правису, али ни један жив језик није.

Na ćirilici je svako slovo jedan glas čak i kad se izgovaraju skraćenice, što je jako nezgrapno i grubo zvuči, a osim toga moguće je pogrešno razumeti pri slušanju, Bar kod nas. Rusi su, recimo, to odavno prevazišli i svoju "ćirilicu" čitaju kao latinicu.
 
Ne mogu da shvatim,da se ljudi zanose necim, sto nema nikakvo uporiste u prakticnom zivotu. Danas je sve na Latinici.Nasi "pametni" telefoni,kompjuteri,dnevne
novine,knjige.Lekari na kompjuterima pisu dijagnoze,recepte...Svi mi,koji smo zaposleni,u bilo kojoj profesiji,radimo na kompjuteru sve radne zadatke.Dakle nije rec o tome,koje je pismo bolje. Naravno da je Cirilica najsavrsenije pismo uopste.Ali,sta vredi.Bitka izmedju Cirilice i Latinice,izgubljena je u korist Latinice.I to,za uvek.

Мислим да ситуација није баш тако катастрофичарска, ћирилица има своје домене, опције слања порука на паметним телефонима, дакле нашла је свој пут у дигитално доба. Није ми блиско ни никакво бусање у прса, једноставно је користим. То је писмо мојих предака, и не дам га.
 
Како зовемо јавни сервис? Ја често чујем да и сами себе ословљавају као Ер-Те-Ес...

Могло би се доста полемисати о томе. Нисмо увек доследни у правису, али ни један жив језик није.

Читам га као РТС 1,а то што су дошли неписмени водитељи и уредници,народ је најмање крив.Да пише латинично,било би у реду.Не знам да ли си чуо на телевизији да неко каже од политичара две хиљадита,или две хилјаде и нека година.Сви причају две иљадита.Како да пишемо о правопису и правилном изговору,када они који треба да нас уче и воде,причају све наопако,а нагласци за неке речи,па смучи ми се када чујем.Нисам ни ја неки баш исправан.Сигурно погрешим при писању,али при причанју,баш ретко да ми се деси лапсус.
 
- - - - - - - - - -

Na ćirilici je svako slovo jedan glas čak i kad se izgovaraju skraćenice, što je jako nezgrapno i grubo zvuči, a osim toga moguće je pogrešno razumeti pri slušanju, Bar kod nas. Rusi su, recimo, to odavno prevazišli i svoju "ćirilicu" čitaju kao latinicu.

Izvini,kako mislis da citaju cirilicu kao latinicu?Imas li neki primer,iskreno me zanima to.
 
mislim da ova visokointelektualna tema zahteva daleko ozbiljniju i opširniju diskusiju :rtfm:
dali će na nekim debilnim novinama pisati ''cd'' ili ''це-де'' je,bar po mom mišljenju,jedna od naj bitnijih,ako ne i naj bitnija tema,ne samo trenutno,no ikad,to je zapravo prioritet a ne siromaštvo nezaposlenost korupcija i slično,dakle PRVO ovaj ooogroman i nadasve inteligentan problem da rešimo,pa onda da se pozabavimo i tim nebitnijim banalnim stvarima ^^
 
A na to mislis...
Pa ne citaju ih kao latinicu,nego kako na Srpskom citamo latinicu.
Nego imaju i svoj nacin citanja latinicnih slova (kako oni kazu engleskih).

Mislim na ruske skraćenice. Njih tako čitaju. Ne strane.

- - - - - - - - - -

mislim da ova visokointelektualna tema zahteva daleko ozbiljniju i opširniju diskusiju :rtfm:
dali će na nekim debilnim novinama pisati ''cd'' ili ''це-де'' je,bar po mom mišljenju,jedna od naj bitnijih,ako ne i naj bitnija tema,ne samo trenutno,no ikad,to je zapravo prioritet a ne siromaštvo nezaposlenost korupcija i slično,dakle PRVO ovaj ooogroman i nadasve inteligentan problem da rešimo,pa onda da se pozabavimo i tim nebitnijim banalnim stvarima ^^

Onda bi trebalo da se 90% tema na Krstarici obriše... dok ne rešimo ta goruća pitanja.
 
Be-k9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTVdRN01EQV8vOWFhYjkyOTRiYjVlNGY0ZjAzNjlhNDE0ZmNlZTdmMzQuanBlZ5GTAs0CngCBoTAB
 
Možda mi je promaklo ali koliko vidim, ovde je sve latinica, nema mešanog... z:lol:

Ali bi bilo zanimljivo za temu o pismu jer su očigledno i deca počela da pišu rukom latinično. I to čak su i pisana slova sve manje zastupljena pa se sada pretežno rukopis piše štampanom latinicom, kao u primeru iznad.


O neosocijalnim pojavama ne bih komentarisao. z:mrgreen:
 
Шта је ово, ко је овде бркао и преправљао??!! z:((
''Слика не може бити приказана јер садржи грешке'', па због ''грешака'' је и постављена.
 

Back
Top